geany-plugins 0.21 - en to pt translation catalogue (1000 entries)

en: (Empty Line)
pt: (Linha em Branco)

en: _Remove Bookmark
pt: _Remover Favorito

en: No.
pt: Não.

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Bookmarks
pt: Favoritos

note: complete update
en: _Update
pt: Act_ualizar

en: _Hide Message Window
pt: _Ocultar Janela de Mensagens

en: File
pt: Ficheiro

en: Line
pt: Linha

en: Type
pt: Tipo

en: Task
pt: Tarefa

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Context:
pt: Contexto:

en: XML tagging
pt: Etiquetas XML

en: Tag name to be inserted:
pt: Nome da etiqueta a ser inserida:

en: %s will be replaced with your current selection. Please keep care on your selection
pt: %s será substituído na sua selecção actual. Por favor, tenha em atenção o que tem seleccionado

en: Open URI
pt: Abrir URI

en: Copy URI
pt: Copiar URI

en: Close Ot_her Documents
pt: Fechar os Out_ros Documentos

en: C_lose All
pt: Fechar _Todos

en: Show Document List
pt: Mostrar Lista de Documentos

en: Various small addons for Geany.
pt: Vários pequenos addons para o Geany.

en: Focus Bookmark List
pt: Focar a Lista de Favoritos

en: Focus Tasks List
pt: Focar a Lista de Tarefas

en: Update Tasks List
pt: Actualizar Lista de Tarefas

en: Run XML tagging
pt: Auto-Completar etiquetas (tags) XML

en: Plugin configuration directory could not be created.
pt: A directoria de configuração do plugin não pode ser criada.

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
pt: Activar o item na barra de ferramentas que mostra a lista dos documentos actualmente abertos

en: Sort documents by _name
pt: Ordenar documentos por _nome

en: Sort the documents in the list by their filename
pt: Ordena os documentos na lista pelo seu nome de ficheiro

en: Sort documents by _occurrence
pt: Ordenar documentos por _ocorrência

en: Sort the documents in the order of the document tabs
pt: Ordenar os documentos pela ordem das abas no editor

en: Sort documents by _occurrence (reversed)
pt: Ordenar documentos por _ocorrência (invertido)

en: Sort the documents in the order of the document tabs (reversed)
pt: Ordenar documentos pela mesma ordem das abas no editor (invertido)

note: TODO fix the string
en: Show a 'Open URI' menu item in the editor menu
pt: Mostrar "Abrir URI" no menu do editor

en: Show available Tasks in the Messages Window
pt: Mostrar tarefas existentes, na Janela de Mensagens

en: Show tasks of all documents
pt: Mostrar tarefas de todos os documentos

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
pt: Se devem ser apresentadas, na lista, as tarefas de todos os documentos abertos ou apenas as do documento activo.

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
pt: Especifique uma lista separada por ponto e vírgula dos símbolos a pesquisar.

en: Search tokens:
pt: Símbolos a Pesquisar:

en: Show status icon in the Notification Area
pt: Mostrar ícone de estado na Área de Notificação

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
pt: Mostrar favoritos (linhas marcadas) na barra lateral

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
pt: Assinalar todas as ocorrências de uma palavra sobre a qual faça duplo-clique

en: Strip trailing blank lines
pt: Remover espaços e tabulações finais

en: XML tagging for selection
pt: Etiquetar selecções com XML

en: Code navigation
pt: Navegar pelo Código

en: This plugin adds features to facilitate navigation between source files.
    As for the moment, it implements :
    - switching between a .cpp file and the corresponding .h file
    - [opening a file by typing its name -> TODO]
pt: Este plugin adiciona funcionalidades que facilitam a navegação entre ficheiros de código.
    De momento, implementa:
    -alternar entre um ficheiro .cpp e o correspondente .h
    -[abertura de um ficheiro através da escrita do seu nome -> TODO (ainda por concluir)]

note: Add the menu item, sensitive only when a document is opened
en: Goto file
pt: Ir para o ficheiro

en: (From the %s plugin)
pt: (Do plugin %s )

note: Add the menu item and make it sensitive only when a document is opened Frame, which is the returned widget
en: Switch header/implementation
pt: Alternar cabeçalho/implementação

en: %s not found, create it?
pt: %s não encontrado, criá-lo?

en: Headers extensions
pt: Extensões de Cabeçalho

en: Implementations extensions
pt: Extensões de Implementações

en: Debugger
pt: Depurador

en: Various debuggers integration.
pt: Integração de vários debuggers

en: Debug
pt: Depuração (debug)

en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Choose target file
pt: Escolha o ficheiro alvo

note: target
en: Target:
pt: Alvo:

en: Browse
pt: Explorar

note: debugger
en: Debugger:
pt: Depurador:

note: arguments
en: Command Line Arguments
pt: Argumentos de Linha de Comandos

note: environment
en: Environment Variables
pt: Variáveis de Ambiente

note: if name is empty - offer to delete variable
en: Delete variable?
pt: Eliminar variável?

en: Location
pt: Localização

en: Condition
pt: Condição

en: Hit count
pt: Contar ocorrências

en: Enabled
pt: Activado

en: line %i
pt: linha %i

en: Breakpoint at %s:%i cannot be set
    Debugger message: %s
pt: Breakpoint em %s:%i não pode ser definido
    Mensagem do depurador: %s

en: Program received a signal
pt: O programa recebeu um sinal

en: Failed to spawn gdb process
pt: Fallha ao iniciar o processo gdb

en: Error configuring GDB
pt: Erro ao configurar o GDB

en: Error loading file
pt: Erro ao ler ficheiro

en: Can't find a source file "%s"
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro "%s"

en: Address
pt: Morada

en: Function
pt: Função

en: Target
pt: Alvo

en: Breakpoints
pt: Pontos de Paragem

en: Watch
pt: Observação

en: Call Stack
pt: Analisar a Pilha

en: Debug Terminal
pt: Consola de Depuração (debug)

en: Debugger Messages
pt: Mensagens de Depuração (debug)

en: Run / Continue
pt: Executar / Continuar

en: Stop
pt: Parar

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Step into
pt: Avançar para dentro

en: Step over
pt: Avançar sobre

en: Step out
pt: Avançar para fora

en: Run to cursor
pt: Executar até ao cursor

en: Add / Remove breakpoint
pt: Adiciona / Retira ponto de paragem

en: Jump to the currect instruction
pt: Saltar para a instrução atual

en: Can't evaluate expression
pt: Falha ao avaliar expressão

en: To edit source files stop debugging session
pt: Para editar o código fonte pare a sessão de depuração

en: Run
pt: Executar

en: Settings
pt: Preferências

en: Two panel mode
pt: Modo de duplo painel

en: Continue
pt: Continuar

en: Save debug session data to a project
pt: Guardar dados da sessão de depuração num projecto

note: never search for more than this many chars
en: Documentation
pt: Documentação

en: Code
pt: Código

en: Search for 'Tag' Documentation in
pt: Procurar por documentação de 'Etiqueta' em

en: Manual Pages
pt: Manual

en: Go back one page
pt: Recuar uma página

en: Go forward one page
pt: Avançar uma página

en: Zoom in
pt: Aumentar (zoom)

en: Zoom out
pt: Reduzir (Zoom)

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search for '%s' Documentation in
pt: Pesquisar documentação de '%s' em

en: Devhelp Plugin
pt: Plugin Devhelp

en: Adds support for looking up documentation in Devhelp, manual pages, and Google Code Search in the integrated viewer.
pt: Adiciona suporte para a pesquisa de documentação no Devhelp, no manual  e no pesquisador de código do Google integrado na janela.

en: Unable to create config dir at '%s'
pt: Incapaz de criar o directório de configuração em  '%s'

en: Unable to get default configuration: %s
pt: Incapaz de ler configuração: %s

en: Unable to write default configuration: %s
pt: Incapaz de escrever configuração: %s

en: Toggle sidebar contents tab
pt: Comutar a aba de conteúdos na barra lateral

en: Toggle sidebar search tab
pt: Comutar a aba de pesquisa na barra lateral

en: Toggle documentation tab
pt: Comutar a aba de documentação

en: Activate all tabs
pt: Ativar todas as abas

en: Search for current tag in Devhelp
pt: Pesquisar a etiqueta atual no Devhelp

en: Search for current tag in Manual Pages
pt: Pesquisar a etiqueta atual no Manual

en: Search for current tag in Google Code Search
pt: Pesquisar a etiqueta atual no pesquisador de código do Google

en: Call documentation viewer on current symbol.
pt: Executar o visualizador de documentação sobre o símbolo actual.

en: Could not parse the output of command
pt: Incapaz de processar o resultado do comando

en: Put output in buffer
pt: Colocar resultado em memória

en: Command 0:
pt: Comando 0:

en: Command 1:
pt: Comando 1:

en: %w will be replaced with current word
pt: %w será substituído pela palavra actual

en: Document current word
pt: Palavra actual do documento

en: Document interactive
pt: Interactivo com o documento

en: Added breakpoint #%s in %s() at %s:%s
pt: Ponto de Paragem #%s adicionado em %s() localizado em %s:%s

en: Added breakpoint #%s at %s:%s
pt: Ponto de Paragem #%s em %s:%s

en: Added write watchpoint #%s for %s
pt: Ponto de observação de escrita #%s adicionado para %s

en: Added read/write watchpoint #%s for %s
pt: Ponto de observação de escrita e leitura #%s adicionado para %s

en: Added read watchpoint #%s for %s
pt: Ponto de observação de leitura #%s adicionado para %s

en: Watch/breakpoint deleted.
pt: Ponto de observação/paragem eliminado.

en: Failed to toggle breakpoint -
pt: Incapaz de alternar o ponto de paragem -

en: Watch/breakpoint toggled.
pt: Ponto de observação/paragem alternado.

en: Watch/breakpoint modified.
pt: Ponto de observação/paragem modificado.

en: Failed to retrieve source search path setting from GDB.
pt: Incapaz de obter o directório, a partir do GDB, onde procurar ficheiros de código.

en: Failed to retrieve executable search path setting from GDB.
pt: Incapaz de obter o directório, a partir do GDB, onde procurar ficheiros executáveis.

en: Failed to retrieve working directory setting from GDB.
pt: Incapaz de obter o directório de trabalho, a partir do GDB.

en: Field list too long, not all items can be displayed.
pt: Listagem demasiado longa, nem todos os elementos podem ser apresentados.

en: Error starting target process!
pt: Error ao iniciar o processo pretendido!

en: This executable does not appear to contain the required debugging information.
pt: Este executável não aparenta possuir as informações necessárias à depuração.

en: Program received signal %s (%s) at %s in function %s() at %s:%s
pt: O programa recebeu o sinal %s (%s) em %s na função %s() em %s:%s

en: Watchpoint #%s out of scope
pt: Ponto de observação #%s fora de alcance

en: Program exited on signal %s (%s).
pt: Programa terminou com o sinal %s (%s).

en: Unknown signal
pt: Sinal Desconhecido

en: Program exited with code %d [%s]
pt: Programa terminou com código %d [%s]

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Program exited normally.
pt: Programa terminou normalmente.

en: tty temporary directory not specified!
pt: directório temporário do tty não especificado!

en: tty temporary directory not found!
pt: directório temporário do tty não encontrado!

en: tty helper program not specified!
pt: assistente do tty não especificado!

en: tty helper program not found!
pt: assistente do tty não encontrado!

en: Attaching to terminal %s
pt: Anexar ao terminal %s

en: Timeout waiting for TTY name.
pt: Expirou o tempo limite para aguardar pelo nome do TTY.

en: GDB exited (pid=%d)
pt: GDB terminou (pid=%d)

en: Target process exited. (pid=%d; %s%s)
pt: O processo alvo terminou. (pid=%d; %s%s)

en: code=
pt: código=

en: reason:
pt: razão:

en: Directory %s not found!
pt: Directório %s não encontrado!

en: Shutting down target program.
pt: A desligar o programa alvo.

en: Killing target program.
pt: A terminar o programa alvo.

en: Timeout waiting for target process.
pt: Expirou o tempo limite para aguardar pelo processo alvo.

en: Using a bigger hammer!
pt: A usar um martelo maior!

en: Waiting for target process to exit.
pt: A aguardar que o processo alvo termine.

en: Killing GDB (pid=%d)
pt: A terminar o GDB (pid=%d)

en: Timeout trying to kill GDB.
pt: Expirou o tempo limite ao tentar terminar o GDB.

en: Shutting down GDB
pt: A desligar o GDB

en: Waiting for GDB to exit.
pt: A aguardar que o GDB termine.

en: Timeout waiting for GDB to exit.
pt: Expirou o tempo limite para aguardar que o GDB termine.

en: Starting gdb (pid=%d)
pt: A iniciar o GDB (pid=%d)

en: Started target process. (pid=%d)
pt: Processo alvo iniciado. (pid=%d)

en: No %s selected
pt: Nenhum %s seleccionado

en: watchpoint
pt: ponto de observação

en: breakpoint
pt: ponto de paragem

en: Delete selected watchpoint?
pt: Eliminar o ponto de observação seleccionado?

en: Delete selected breakpoint?
pt: Eliminar o ponto de paragem seleccionado?

en: Edit watchpoint
pt: Editar ponto de observação

en: Edit breakpoint
pt: Editar ponto de paragem

en: Break after
pt: Parar após

en:  times.
pt: vezes.

en: Break when
pt: Parar quando

en:  is true.
pt: é verdadeiro(a).

en: Add watchpoint
pt: Adicionar ponto de observação

en: Add breakpoint
pt: Adicionar ponto de paragem

en: Watchpoints
pt: Pontos de Observação

en: Environment settings
pt: Configuração de ambientes

en: 
     Command-line arguments passed to target program:
pt: 
    Argumentos da linha de comandos passados ao programa alvo:

en: 
     Search path for source files:
pt: 
    Directório a pesquisar por ficheiros de código:

en: 
     Working directory for target program:
pt: 
    Directório de trabalho do programa alvo:

en: 
     Search path for executables:
pt: 
    Directório a pesquisar por executáveis:

en: Select Font
pt: Seleccionar Tipo de Letra

en: Preferences
pt: Preferências

en: Keep debug window on top.
pt: Manter a janela de depuração acima de todas as outras.

en: Show tooltips.
pt: Mostrar dicas.

en: Show icons.
pt: Mostrar ícones.

en: Font for source code listings:
pt: Tipo de letra para listagens de código:

en: Terminal program:
pt: Executável da Consola:

en: _Examine
pt: _Examinar

en: Object info
pt: Informação do Objecto

en: Elements
pt: Elementos

en: Fields
pt: Campos

en: Return to previous dialog.
pt: Retorna à janela anterior.

en: Display additional information about the selected item.
pt: Apresentar informação adicional sobre o item seleccionado.

en: Frame info
pt: Informação da Moldura

en: 
    Frame #%s in %s() at %s:%s
pt: 
    Moldura #%s em %s() em %s:%s

en: Function arguments
pt: Argumentos da função

en: Local variables
pt: Variáveis Locais

en: Return to stack list dialog.
pt: Retornar à janela de listagem da pilha.

en: Stack trace
pt: Analisar a pilha

en: Display additional information about the selected frame.
pt: Apresentar informação adicional sobre a moldura seleccionada.

en: Clea_r
pt: Limpa_r

en: Filename:
pt: Nome do Ficheiro:

en: Variable to watch:
pt: Variável a Observar:

en: Line number or function name:
pt: Número de linha ou nome da função:

en: Access trigger:
pt: Accionador:

en: (no program)
pt: (nenhum executável)

en: loaded
pt: carregado

en: starting
pt: a iniciar

en: running
pt: a executar

en: stopped
pt: parado

en: terminated
pt: terminado

en: paused
pt: pausado

en: Program received signal:
pt: O programa recebeu o sinal:

en: Error:
pt: Erro:

en: Select executable to debug
pt: Seleccione o executável a depurar

en: Debugging of object files is not supported.
pt: Depuração de ficheiros objecto não é suportada.

en: You don't have permission to execute this file.
pt: Não possui permissões para executar este ficheiro.

en: Debugging of shared libraries is not supported.
pt: Depuração de bibliotecas partilhadas não é suportada.

en: Debugging of core files id not supported.
pt: Depuração de ficheiros que contêm uma imagem de memória não é suportada.

en: Target file must be ELF 32-bit x86 executable.
pt: O executável alvo tem de ser do formato ELF 32-bit x86.

en: You don't have permission to read this file.
pt: Não possui permissões para ler este ficheiro.

en: Run to location
pt: Executar até à posição

en: no program
pt: nenhum executável

en: Run in terminal
pt: Executar no terminal

en: Execute target program inside a terminal window.
pt: Executar o programa alvo numa janela de terminal/consola.

en: Ignore SIGPIPE
pt: Ignorar SIGPIPE

en: Don't pause execution when target gets a SIGPIPE signal.
    (Useful for certain networking applications.)
pt: Não pausar a execução do programa alvo se este receber o sinal SIGPIPE.
    (Útil para algumas aplicações de rede.)

en: Console:
pt: Consola:

en: Send a GDB command directly to the debugger.
pt: Enviar um comando do GDB directamente ao depurador.

en: _Quit
pt: _Sair

en: Exit everything
pt: Sair de tudo

en: Integrated debugging with GDB.
pt: Depuração integrada com o GDB.

en: Plugin configuration directory (%s) could not be created.
pt: A directoria (%s) de configuração do plugin não pode ser criada.

en: geanygdb: ttyhelper program not found.
pt: geanygdb: programa de ajuda do tty não encontrado.

en: Debu_g
pt: De_purador

en: Extra Selection
pt: Selecções Extra

en: Column mode, select to line / brace / anchor.
pt: Modo coluna, seleccionar até à linha / chaveta / âncora correspondente.

en: E_xtra Selection
pt: Selecções E_xtra

en: _Column Mode
pt: Modo de _Coluna

en: Column mode
pt: Modo de Coluna

en: Select to _Line
pt: Seleccionar até à _linha

en: Select to line
pt: Seleccionar até à linha

en: Select to Matching _Brace
pt: Seleccionar até à Chaveta _Correspondente

en: Select to matching brace
pt: Seleccionar até à chaveta correspondente

en: _Set Anchor
pt: _Definir âncora

en: Set anchor
pt: Define âncora

en: Select to _Anchor
pt: Seleccionar até à â_ncora

en: Select to anchor
pt: Seleccionar até à âncora

en: _Rectangle Select to Anchor
pt: _Rectângulo de selecção para ancoragem

en: Rectangle select to anchor
pt: Rectângulo de selecção para ancoragem

en: boolean value
pt: valor boleano

en: invalid boolean value "%s"
pt: valor booleano "%s" inválido

en: invalid template: %s
pt: modelo inválido: %s

en: position name
pt: nome da posição

en: invalid position "%s"
pt: posição "%s" inválida

en: policy name
pt: nome da política

en: invalid policy "%s"
pt: política "%s" inválida

en: merge policy
pt: política de fusão

en: invalid merge policy "%s"
pt: política de fusão "%s" inválida

en: type
pt: tipo

en: invalid type "%s"
pt: tipo "%s" inválido

en: invalid setting name "%s"
pt: nome de definição "%s" inválido

en: setting identifier
pt: identificador de definição

en: Unknown type "%s", is it a typo?
pt: Tipo "%s" desconhecido, é um erro de dactilografia?

en: match identifier
pt: identificador de correspondência

en: match identifier is empty
pt: identificador correspondente está vazio

en: documentation type identifier
pt: identificador de tipo de documentação

en: documentation type
pt: tipo de documentação

en: invalid regular expression: %s
pt: expressão regular inválida: %s

en: invalid environment description: %s
pt: descrição de ambiente inválida: %s

en: setting
pt: definição

en: section name
pt: nome da secção

en: duplicated section "%s"
pt: secção "%s" duplicada

en: invalid section name "%s"
pt: nome da secção "%s" inválido

en: input is empty
pt: a entrada está vazia

en: Parser warning: %s:%u:%u: %s
pt: Aviso do analisador sintáctico : %s:%u:%u: %s

en: Parser error: %s:%u:%u: %s
pt: Erro no analisador sintáctico: %s:%u:%u: %s

en: Invalid tag
pt: etiqueta inválida

en: File type configuration file for language "%s" not found: %s
pt: Ficheiro de configuração de tipos de ficheiros para a língua "%s" não encontrado: %s

en: Failed to load file type "%s" from file "%s": %s
pt: Falha ao carregar tipo de ficheiro "%s" a partir do ficheiro "%s" : %s

en: Documentation Generator
pt: Gerador de Documentação

en: Generates documentation basis from source code
pt: Gera a base da documentação a partir do ficheiro de código

en: Failed to load configuration: %s
pt: Incapaz de ler configuração: %s

en: Failed to save configuration: %s
pt: Incapaz de guardar configuração: %s

en: Failed to find configuration file for file type "%s": %s
pt: Falha ao encontrar o ficheiro de configuração para o tipo de ficheiro "%s": %s

en: # Configuration for this file type doesn't exist yet.
    # To create it, just write it in this file and save it. For the description
    # of the syntax of this file, please refer to the manual.
pt: # Configuração para este tipo de ficheiro ainda não existe.
    # Para o criar, basta escrever neste ficheiro e guardá-lo. Para uma descrição
    # da sintaxe deste ficheiro, por favor consulte o manual.

en: Failed to load file "%s": %s
pt: Falha ao carregar o ficheiro "%s": %s

en: Insert Documentation Comment
pt: Inserir Comentário de Documentação

en: _Document Current Symbol
pt: _Documentar Símbolo Actual

en: Generate documentation for the current symbol
pt: Gerar documentação para o símbolo actual

en: Document _All Symbols
pt: Documentar _Todos os Símbolos

en: Generate documentation for all symbols in the current document
pt: Gerar documentação para todos os símbolos do documento activo

en: _Reload Configuration Files
pt: _Reler Ficheiros de Configuração

en: Force reloading of the configuration files
pt: Forçar o reler dos ficheiros de configuração

en: _Edit Current Language Configuration
pt: _Editar a Configuração da Língua Activa

en: Open the current language configuration file for editing
pt: Abre o ficheiro de configuração da língua activa, para edição

en: Open _Manual
pt: Abrir _Manual

en: Open the manual in a browser
pt: Abrir o manual no browser

note: build tools menu item
en: _Documentation Generator
pt: Gerador de _Documentação

note: General
en: General
pt: Geral

note: auto-save
en: _Save file before generating documentation
pt: _Guardar ficheiro antes de gerar documentação

en: Whether the current document should be saved to disc before generating the documentation. This is a technical detail, but it is currently needed to have an up-to-date tag list. If you disable this option and ask for documentation generation on a modified document, the behavior may be surprising since the comment will be generated for the last saved state of this document and not the current one.
pt: Se o documento activo deve ser guardado em disco antes de se gerar a documentação. Isto é um detalhe técnico, actualmente necessário para manter a lista de etiquetas actualizada. Caso desactive esta opção e tente gerar documentação a partir de um ficheiro modificado, o resultado será de espantar dado que o comentário será gerado a partir do último estado guardado do ficheiro e não a partir do estado actual.

note: indent
en: _Indent inserted documentation
pt: _Indentar a documentação inserida

en: Whether the inserted documentation should be indented to fit the indentation at the insertion position.
pt: Se a documentação inserida deve ser indentada para coincidir com a indentação presente no ponto de inserção.

note: Documentation type
en: Documentation type
pt: Tipo de documentação

en: Choose the documentation type to use with each file type. The special language "All" on top of the list is used to choose the default documentation type, used for all languages that haven't one set.
pt: Escolha o tipo de documentação a usar para cada tipo de ficheiro. A língua especial "All" no topo da lista é usada para escolher o tipo de documentação por omissão, usado em todas as línguas para as quais um tipo não tenha sido definido.

note: Environ editor
en: Global environment
pt: Ambiente global

en: Global environment overrides and additions. This environment will be merged with the file-type-specific ones.
pt: Ambiente global sobrepõe e adiciona. Este ambiente será fundido com os específicos para cada tipo de ficheiro.

en: File "%s" exists but is not a regular file
pt: O ficheiro "%s" existe mas não é um ficheiro normal

en: %s: no such file or directory
pt: %s: ficheiro ou directório inexistentes

en: Failed to resize memory output stream
pt: Falha ao redimensionar a memória do buffer de saída

en: Argument parsing regular expression did not match (argument list was: "%s")
pt: A expressão regular para filtrar argumentos não obteve correspondência (a lista de argumentos foi: "%s")

en: Failed to add global environment, skipping: %s
pt: Falha ao adicionar um ambiente global, a ignorar: %s

en: Failed to build comment: %s
pt: Incapaz de gerar comentário: %s

en: Documentation type "%s" does not exist for language "%s".
pt: Não existe documentação de tipo "%s" para a língua "%s".

en: No setting applies to symbol "%s" of type "%s" at line %lu.
pt: Nenhuma definição é aplicável ao símbolo "%s"  do tipo "%s"  na linha %lu.

en: No valid tag at line %d.
pt: Nenhuma etiqueta válida na linha %d.

en: No tags in the document
pt: Sem etiquetas (tags) no documento

en: Unknown option
pt: Opção desconhecida

en: Invalid option or proxy: either the proxy's property or the option type is incompatible.
pt: Opção ou proxy inválido: ou a propriedade do proxy ou o tipo da opção é incompatível.

en: Unknown value type for keyfile entry %s::%s
pt: Valor de tipo desconhecido para entrada no ficheiro de chaves %s::%s

en: Error retrieving keyfile entry %s::%s: %s
pt: Erro a recolher entrada do ficheiro de chaves %s::%s: %s

en: Language
pt: Língua

en: _Change associated documentation type
pt: _Mudar o tipo de documentação associado

en: _Disassociate documentation type
pt: _Desassociar tipo de documentação

en: All
pt: Todos

en: Default documentation type for languages that does not have one set
pt: Tipo de documentação, por omissão, para todas as línguas que não tenham um definido

en: Insert Numbers
pt: Inserir Números

en: Insert/Fill columns with numbers.
pt: Inserir/Preencher colunas com números.

en: Counting...
pt: A contar...

en: Preparing...
pt: A preparar...

en: Inserting...
pt: A inserir...

en: For base 11 and above
pt: Para base 11 e acima

en: _Start:
pt: _Iniciar:

en: S_tep:
pt: _Passo:

en: Letters:
pt: Letras:

en: _Upper
pt: S_uperior

en: _Lower
pt: Inf_erior

en: Base _prefix
pt: _Prefixo da base

en: 0 for octal, 0x for hex, + for positive decimal
pt: 0 para octal, 0x para hexadecimal, + para decimal positivo

en: Padding:
pt: Enchimento:

en: Sp_ace
pt: Esp_aço

en: Insert _Numbers
pt: Inserir _Números

en: Environments
pt: Ambientes

en: Formating
pt: Formatação

en: Document Structure
pt: Estrutura do documento

en: Lists
pt: Listas

en: Math
pt: Matemática

en: Insert Environment
pt: Inserir ambiente

en: Environment:
pt: Ambiente:

en: Could not determine where to insert package: %s
    Please try insert package manually
pt: Impossibilidade de terminar onde introduzir o pacote: %s
    Por favor tente introduzir o pacote manualmente

en: Could not determine where to insert package: %s
pt: Impossibilidade de terminar onde introduzir o pacote: %s

en: Article (@Article)
pt: Artigo (@Article)

en: Book (@Book)
pt: Livro (@Book)

en: Booklet (@Booklet)
pt: Folheto (@Booklet)

en: Conference (@Conference)
pt: Conferência (@Conference)

en: Incollection (@Incollection)
pt: (@Incollection) Parte de um livro com título próprio

en: Inproceedings (@Inproceedings)
pt: Artigo de Conferência (@Inproceedings)

en: Mastersthesis (@Mastersthesis)
pt: Tese de Mestrado (@Mastersthesis)

en: Misc (@Misc)
pt: Variados (@Misc)

en: PhdThesis (@PhdThesis)
pt: Tese de Mestrado (@PhdThesis)

en: Techreport (@Techreport)
pt: Relatório Técnico (@Techreport)

en: Unpublished (@Unpublished)
pt: Não publicado (@Unpublished)

en: Annote
pt: Anotação

en: Author
pt: Autor

en: Booktitle
pt: Título do Livro

en: Chapter
pt: Capítulo

en: Crossref
pt: Referência Cruzada

en: Edition
pt: Edição

en: E-print
pt: Imprimir

en: HowPublished
pt: Como foi Publicado

en: Institution
pt: Instituição

en: Journal
pt: Diário

en: Key
pt: Chave

en: Month
pt: Mês

en: Note
pt: Nota

en: Number
pt: Número

en: Organization
pt: Organização

en: Pages
pt: Páginas

en: Publisher
pt: Editor

en: School
pt: Escola

en: Series
pt: Série

en: Title
pt: Título

en: URL
pt: Endereço da Internet

en: Year
pt: Ano

en: Address of publisher
pt: Morada do Editor

en: Annotation for annotated bibliography styles
pt: Anotação para uma lista de citações de livros, artigos e documentos

en: Name(s) of the author(s), separated by 'and' if more than one
pt: Nomes dos autores, separados por 'and' quando mais do que um

en: Title of the book, if only part of it is being cited
pt: Título do livro, se apenas parte dele estiver a ser citada

en: Chapter number
pt: Número do Capítulo

en: Citation key of the cross-referenced entry
pt: Etiqueta, usada como referência da Citação

en: Edition of the book (such as "first" or "second")
pt: Edição do livro (ex. "Primeira" ou "Segunda")

en: Name(s) of the editor(s), separated by 'and' if more than one
pt: Nomes dos editores, separados por 'and' quando mais do que um

en: Specification of electronic publication
pt: Especificação de publicação electrónica

en: Publishing method if the method is nonstandard
pt: Método de publicação, se este não for standard

en: Institution that was involved in the publishing
pt: Instituição envolvida na publicação

en: Journal or magazine in which the work was published
pt: Jornal ou revista no qual o trabalho foi publicado

en: Hidden field used for specifying or overriding the alphabetical order of entries
pt: Campo oculto, usado para especificar uma ordenação das entradas, que não a alfabética

en: Month of publication or creation if unpublished
pt: Mês da publicação ou criação, caso ainda não esteja publicado

en: Miscellaneous extra information
pt: Informação extra variada

en: Number of journal, magazine, or tech-report
pt: Número do jornal, revista ou relatório técnico

en: Sponsor of the conference
pt: Patrocinador da conferência

en: Page numbers separated by commas or double-hyphens
pt: Números de página separados por vírgulas ou dois hífenes

en: Name of publisher
pt: Nome do editor

en: School where thesis was written
pt: Escola onde a tese foi escrita

en: Series of books in which the book was published
pt: Série na qual o livro foi publicado

en: Title of the work
pt: Título do trabalho

en: Type of technical report
pt: Tipo de relatório técnico

en: Internet address
pt: Endereço na internet

en: Number of the volume
pt: Número do volume

en: Year of publication or creation if unpublished
pt: Ano da publicação ou criação, caso ainda não tenha sido publicado

en: Plugin to provide better LaTeX support
pt: Plugin que melhora o suporte de LateX

en: Runs LaTeX wizard
pt: Executa o Assistente de LaTeX

en: Marks selected text as italic
pt: Coloca texto seleccionado a Itálico

en: Marks selected text as bold
pt: Coloca texto seleccionado a Negrito

en: Underlines selected text
pt: Sublinha texto seleccionado

en: Centered
pt: Centrado

en: Left side oriented
pt: Alinhado à esquerda

en: Right side oriented
pt: Alinhado à direita

en: Use KOMA script by default
pt: Usar, por defeito, o script KOMA

en: Show extra plugin toolbar
pt: Activar barra de ferramentas extra, do plugin

en: Capitalize sentence on typing
pt: Capitalizar frase ao escrever

en: Add a wizard icon to Geany's main toolbar
pt: Adicionar um ícone para um assistente à barra de ferramentas principal do Geany

en: Don't care about this inside plugin
pt: Sem interesse, neste plugin

en: Always perform autocompletion on LaTeX
pt: Auto-completar sempre em LateX

en: Modus of autocompletion
pt: Modo de auto-completar

en: Insert Label
pt: Inserir Etiqueta

en: Label name:
pt: Nome da Etiqueta:

en: Insert Command
pt: Inserir Comando

en: Command name:
pt: Nome do comando:

en: Insert Reference
pt: Inserir Referência

en: Reference name:
pt: Nome da Referência

en: _Standard Reference
pt: _Referência Padrão

en: _Page Reference
pt: Referência de _Página

en: _Add both
pt: _Adicionar ambos

en: More
pt: Mais

en: Add additional package
pt: Adicionar pacote adicional

en: Package name:
pt: Nome do pacote:

en: Package options:
pt: Opções do pacote:

en: Insert BibTeX Reference
pt: Inserir Referência BibTeX

en: BibTeX reference name:
pt: Nome da referência BibTeX:

en: Dear Sir or Madame
pt: Caro Senhor ou Senhora

en: With kind regards
pt: Melhores Cumprimentos

en: No template assigned. Aborting
pt: Nenhum modelo atribuído. A abortar

note: Building the wizard-dialog and showing it
en: LaTeX-Wizard
pt: Assistente-LaTeX

note: Templates *  Adds custom templates if there are any. If there are none just *  adds default one
en: Template:
pt: Modelo:

en: Set the template which should be used for creating the new document
pt: Definir o modelo que deve ser usado na criação de um novo documento

en: Default
pt: Por Defeito

note: Documentclass
en: Documentclass:
pt: Tipo de Documento:

en: Choose the kind of document you want to write
pt: Escolha o tipo de documento que pretende escrever

en: Book
pt: Livro

en: Article
pt: Artigo

en: Report
pt: Relatório

en: Letter
pt: Carta

en: Presentation
pt: Apresentação

note: Encoding
en: Encoding:
pt: Codificação:

en: Set the encoding for your new document
pt: Defina a codificação para o novo documento

note: fontsize
en: Font size
pt: Tamanho de Letra

en: Set the default font size of your new document
pt: Defina o tamanho de letra, por omissão, para o novo documento

note: Author
en: Author:
pt: Autor:

en: Sets the value of the \author command. In most cases this should be your name
pt: Defina o valor do comando \author. Na maioria dos casos, deve colocar o seu nome

note: Date
en: Date:
pt: Data:

en: Sets the value of the \date command inside header of your new created LaTeX-document. Keeping it at \today is a good decision if you don't need any fixed date.
pt: Define o valor do comando \date dentro do cabeçalho do seu documento LateX acabado de criar. Manter o valor em \today é uma boa decisão, caso não necessite de uma data fixa.

note: Title of the new document
en: Title:
pt: Título:

en: Sets the title of your new document.
pt: Defina o título do seu novo documento.

note: Papersize
en: Paper size:
pt: Tamanho do Papel:

en: Choose the paper format for the newly created document
pt: Escolha o formato do papel para o seu novo documento

note: Paper direction
en: Paper Orientation:
pt: Orientação do Papel:

en: Choose the paper orientation for the newly created document
pt: Escolha orientação do papel para o seu novo documento

en: Use KOMA-script classes if possible
pt: Usar as classes do script KOMA, se possível

en: Uses the KOMA-script classes by Markus Kohm.
    Keep in mind: To compile your document these classes have to be installed before.
pt: Use as classes do script KOMA da autoria de Markus Kohm.
    Note: Para compilar o documento, estas classes têm de estar previamente instaladas.

en: Use draft mode
pt: Usar modo de rascunho

en: Set the draft flag inside new created documents to get documents with a number of debugging helpers
pt: Activa o modo de rascunho em novos documentos para obter maior verbosidade na depuração de erros

en: Run LaTeX-Wizard
pt: Executa o Assistente de LaTeX

en: Insert \label
pt: Inserir \label

en: Insert \ref
pt: Inserir \ref

en: Insert linebreak \\
pt: Inserir quebra de linha \\

en: Insert command
pt: Inserir comando

en: Turn input replacement on/off
pt: Activa/Desactiva a substituição de caracteres, ao serem introduzidos

en: Replace special characters
pt: Substitui caracteres especiais

en: Run insert environment dialog
pt: Executa o menu de inserção de ambientes

en: Insert \item
pt: Inserir \item

en: Format selection in bold font face
pt: Formata a selecção como negrito

en: Format selection in italic font face
pt: Formata a selecção como itálico

en: Format selection in typewriter font face
pt: Formata a selecção para tipo de letra romana

en: Format selection centered
pt: Formata a selecção centrando-a

en: Format selection left-aligned
pt: Formata a selecção alinhando-a à esquerda

en: Format selection right-aligned
pt: Formata a selecção alinhando-a à direita

en: Insert description list
pt: Inserir lista de descrição

en: Insert itemize list
pt: Inserir lista de itens

en: Insert enumerate list
pt: Inserir lista de enumeração

en: Set selection one level up
pt: Definir selecção um nível acima

en: Set selection one level down
pt: Definir selecção um nível abaixo

en: Insert \usepackage{}
pt: Inserir \usepackage{}

en: Insert BibTeX reference dialog
pt: Inserir janela de referências BibTeX

en: GeanyLaTeX is a plugin to improve support for LaTeX in Geany.
    
    Please report all bugs or feature requests to one of the authors.
pt: GeanyLaTex é uma extensão que melhora o suporte de LaTeX no Geany.
    
    Por favor, reporte todas as falhas ou pedidos de funcionalidades a um dos autores.

en: glatex_set_autocompletion_contextsize has been initialized with an invalid value. Default value taken. Please check your configuration file
pt: glatex_set_autocompletion_contextsize foi inicializada com um valor inválido. A usar o valor padrão. Por favor verifique o seu ficheiro de configurações

en: page \pageref{{{reference}}}
pt: página \pageref{{{referência}}}

en: \ref{{{reference}}}, page \pageref{{{reference}}}
pt: \ref{{{referência}}}, pagina \pageref{{{referência}}}

en: LaTeX-_Wizard
pt: Assis_tente-LaTeX

en: Starts a Wizard to easily create LaTeX-documents
pt: Inicia um assistente, para facilmente, criar um novo documento

en: I_nsert Special Character
pt: I_nserir Carácter Especial

en: Helps to use some not very common letters and signs
pt: Ajuda a usar algumas letras e sinais pouco usuais

en: Insert _Reference
pt: Inserir _Referência

en: Inserting references to the document
pt: Insere referências no documento

en: Insert _Label
pt: Inserir _Etiqueta

en: Helps at inserting labels to a document
pt: Ajuda a Inserir etiquetas no documento

en: Insert _Environment
pt: Inserir _Ambiente

en: Helps at inserting an environment a document
pt: Ajuda a inserir um ambiente no documento

en: Insert P_ackage
pt: Inserir P_acote

en: A small dialog to insert \usepackage{} into header of current file
pt: Um pequeno diálogo para inserir \usepackage{} no cabeçalho do ficheiro activo

en: Insert B_ibTeX reference
pt: Inserir referência B_ibTeX

en: Helps to insert a reference out of BibTeX files
pt: Auxilia a inserção de referências a partir de ficheiros BibTeX

en: _BibTeX entries
pt: Entradas _BibTeX

en: _Format
pt: _Formatar

note: Add font size menu
en: F_ont size
pt: Tamanh_o de letra

en: _Special Character Replacement
pt: _Substituição de Caracteres Especiais

en: Bulk _Replace Special Characters
pt: Substituição de Caracteres Especiais em _Massa

en: _Replace selected special characters with TeX substitutes
pt: Substitui os caracteres especiais seleccionados por _expressões do TeX

en: Toggle _Special Character Replacement
pt: Activa/Desactiva a _Substituição de Caracteres Especiais

en: Insert _Command
pt: Inserir _Comando

en: Inserting costumized command to document
pt: Insere um comando personalizado no documento

en: LaTeX letters
pt: Letras LaTeX

en: Greek letters
pt: Letras Gregas

en: German umlauts
pt: Símbolos Alemães

en: Misc
pt: Diversos

en: Arrow characters
pt: Setas

en: Relational
pt: Relacionais

en: Binary operation
pt: Operações Binárias

en: Italic
pt: Itálico

en: Bold
pt: Negrito

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Typewriter
pt: Dactilografado

en: Small Caps
pt: Maiúsculas pequenas

en: Slanted
pt: Inclinado

en: Emphasis
pt: Enfatizar

en: tiny
pt: Minúsculo

en: scriptsize
pt: Pequeníssimo

en: footnotesize
pt: Muito Pequeno

en: small
pt: Pequeno

en: normalsize
pt: Normal

en: large
pt: Grande

en: Large
pt: Muito Grande

en: LARGE
pt: Muitíssimo Grande

en: huge
pt: Enorme

en: Huge
pt: Enormíssimo

en: ISO-8859-1 (Latin-1)
pt: SO-8859-1 (Latin-1)

en: Don't set any encoding
pt: Não definir nenhuma codificação

en: Creating dummy text with Geany
pt: Criar texto fictício com o Geany.

en: Lipsum-Generator
pt: Gerador de Lipsum

en: Enter the length of Lipsum text here
pt: Introduza a dimensão do texto Lipsum aqui

en: Include Pseudotext to your code
pt: Inclui pseudo-texto no seu código

en: Insert Lipsum text
pt: Inserir texto Lipsum

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" for argument #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tipo esperado "%s" para o argumento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" or "%s" for argument #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tipo esperado "%s" ou "%s" para o argumento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     expected type "%s" for element #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tabela inválida no argumento #%d:
     tipo esperado "%s" para elemento #%d

note: * glspi_ver.c - This file is part of the Lua scripting plugin for the Geany IDE * See the file "geanylua.c" for copyright information.
en: Lua Script
pt: Script Lua

en: Write and run Lua scripts for custom commands.
pt: Escreva e execute scripts Lua a partir de comandos personalizados.

en: Lua script error:
pt: Erro no script Lua:

en: Script timeout
pt: Tempo limite do script

en: A Lua script seems to be taking excessive time to complete.
    Do you want to continue waiting?
pt: Um script Lua aparenta estar a demorar muito tempo para terminar.
    Quer continuar a esperar?

en: Script timeout exceeded.
pt: Excedido o tempo limite do script.

en: (error object is not a string)
pt: (erro o objecto não é uma cadeia de caracteres)

en: Unknown Error inside script.
pt: Erro desconhecido dentro do script.

en: Out of memory.
pt: Memória esgotada.

en: Failed to open script file.
pt: Incapaz de abrir o script.

en: Unknown error while loading script file.
pt: Erro desconhecido enquanto carregava o script.

en: _Lua Scripts
pt: Scripts _Lua

en:      ==>> %s: Building menu from '%s'
pt:      ==>> %s: A gerar menu a partir de '%s'

en: Nothing to configure!
pt: Nada para configurar!

en: You can create the script:
    
    "%s"
    
    to add your own custom configuration dialog.
pt: Pode criar o script:
    
    "%s"
    
    para adicionar a sua janela de configuração personalizada.

en: Open file
pt: Abrir Ficheiro

en: Select file
pt: Seleccionar Ficheiro

en: Browse...
pt: Explorar...

en: Select Color
pt: Seleccionar Cor

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Select...
pt: Seleccionar...

en: Error in module "%s" at function navigate():
    unknown navigation mode "%s" for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função navigate():
    modo de navegação desconhecido "%s" para o argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
    API command "%s" not implemented.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    comando da API "%s" não implementado.

en: Error in module "%s" at function %s():
    not enough arguments for command "%s".
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    faltam argumentos para o comando "%s".

en: Error in module "%s" at function %s():
    unknown command "%s" given for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    comando desconhecido "%s" dado como argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     unknown flag "%s" for element #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tabela inválida no argumento #%d:
     flag desconhecida "%s" para o elemento #%d

en: <too large to display>
pt: <demasiado longo para apresentar>

en: File exists
pt: Ficheiro Existe

en: Do you want to overwrite it?
pt: Tem a certeza de que o quer sobrepor?

en: confirm
pt: confirme

en: Save file
pt: Guardar ficheiro

en: Error in module "%s" at function pickfile():
    failed to parse filter string at argument #3.
pt: Erro no módulo "%s" na função pickfile():
    incapaz de filtrar a cadeia de caracteres no argumento #3.

en: Error in module "%s" at function %s():
    expected string "open" or "save" for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    esperada a frase "abrir" ou "guardar" como argumento #1.

en: %s: Can't load support library %s!
pt: %s: Incapaz de carregar a biblioteca de suporte %s!

en: %s: Failed to initialize support library %s!
pt: %s: Falha ao inicializar a biblioteca de suporte %s!

en: %s: Support library version mismatch: %s for %s (should be %s)!
pt: %s: Disparidade na versão da biblioteca de suporte: %s para %s (devia ser %s)!

en: %s: Support library ABI mismatch: %d for %s (should be %d)!
pt: %s: Disparidade na biblioteca de suporte ABI: %d para %s (devia ser %d)!

en: %s: Can't find support library %s!
pt: %s: Incapaz de encontrar a biblioteca de suporte %s!

en: The %s plugin failed to load properly.
    Please check your installation.
pt: O plugin %s não carregou correctamente.
    Por favor verifique a sua instalação.

en: Error in module "%s" at function %s():
    widget "%s" not found for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    widget "%s"  não encontrado para argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s() argument #2:
    widget "%s" has no signal named "%s".
pt: Erro no módulo "%s" na função %s() argumento #2:
    widget "%s" não tem nenhum sinal atribuído "%s".

en: Macros for Geany
pt: Macros para o Geany

en: Unrecognised message
    %i %i %i
pt: Mensagem não reconhecida
    %i %i %i

en: Save Macros when close Geany
pt: Guardar Macros ao fechar o Geany

en: Ask before replaceing existing Macros
pt: Perguntar antes de substituir Macros existentes

note: create dialog box
en: Geany Macros help
pt: Ajuda Macros Geany

en: This Plugin implements Macros in Geany.
    
    This plugin alows you to record and use your own macros. These are sequences of actions that can then be repeated with a single key combination. So if you had dozens of lines where you wanted to delete the last 2 characters, you could simple start recording, press End, Backspace, Backspace, down line and then stop recording. Then simply trigger the macro and it would automaticaly edit the line and move to the next. Select Record Macro from the Tools menu and you will be prompted with a dialog box. You need to specify a key combination that isn't being used, and a name for the macro to help you identify it. Then press Record. What you do in the editor is then recorded until you select Stop Recording Macro from the Tools menu. Simply pressing the specified key combination will re-run the macro. To edit the macros you have select Edit Macro from the Tools menu. You can select a macro and delete it, or re-record it. You can also click on a macro's name and change it, or the key combination and re-define that asuming that it's not already in use.
    
    You can alter the default behaviour of this plugin by selecting Plugin Manager under the Tools menu, selecting this plugin, and cliking Preferences. You can change:
    Save Macros when close Geany - If this is selected then Geany will save any recorded macros and reload them for use the next time you open Geany, if not they will be lost when Geany is closed.
    Ask before replaceing existing Macros - If this is selected then if you try recording a macro over an existing one it will check before over-writing it, giving you the option of trying a different name or key trigger combination, otherwise it will simply erase any existing macros with the same name, or the same key trigger combination.
pt: Este plugin implementa Macros no Geany.
    
    Este plugin permite-lhe gravar e usar as suas próprias macros. Estas são sequências de ações que podem ser repetidas com uma simples combinação de teclas. Por exemplo, se tiver dezenas de linhas das quais pretender eliminar os 2 últimos caracteres, poderia iniciar a gravação, carregar nas teclas End, Backspace, Backspace, mudar para a linha a seguir e para a gravação da macro. Agora pode simplesmente ativar a macro e automaticamente a linha atual será editada e o cursor ficará na linha seguinte. Selecione Gravar Macro no menu Ferramentas e uma janela surgirá a questioná-lo. Tem de definir uma combinação de teclas ainda não utilizada e um nome para o ajudar a identificar a macro. Depois carregue em gravar. O que fizer no editor será gravador até que selecione Parar Gravação no menu Ferramentas. Ao premir a combinação de teclas definida a macro será executada. Para editar macros selecione Editar Macros no menu Ferramentas. Pode selecionar uma macro e apagá-la ou regravá-la. Pode ainda clicar no nome da macro e alterá-lo, ou na combinação de teclas e redefini-la para uma ainda não em uso.
    
    Pode alterar o comportamento deste plugin indo a Gestor de Plugins no menu Ferramentas, selecionando-o e clicando em Preferências. Pode alterar:
    Guardar macros ao fechar o Geany - Esta opção fará o Geany guardar todas as macros existentes, permitindo que as use assim que voltar a abrir o Geany. Caso contrário, todas as macros serão perdidas ao fechar o Geany.
    Perguntar antes de substituir macros - Esta opção permite-lhe ter a opção de dar um novo nome OU uma nova combinação de teclas quando grava uma macro sobre outra que já existe. Caso contrário, quaisquer macros existentes, com o mesmo nome OU combinação de teclas serão apagadas.

en: Record Macro
pt: Gravar Macro

note: create buttons
en: Record
pt: Gravar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Macro Trigger:
pt: Accionador da Macro:

en: Macro Name:
pt: Nome da Macro:

en: You must define a key trigger combination
pt: Tem de definir uma combinação de teclas para desencadear o evento

en: Macro name "%s"
     is already in use.
    Replace?
pt: Macro com nome "%s"
    já se encontra em uso.
    Substituir?

en: Macro trigger "%s"
     is already in use.
    Replace?
pt: Combinação para Macro "%s"
    já se encontra em uso.
    Substituir?

en: Edit Macros
pt: Editar Macros

en: Macro Name
pt: Nome da Macro

en: Key Trigger
pt: Combinação de teclas

note: add buttons
en: Re-Record
pt: Regravar

en: Delete
pt: Apagar

note: add record macro menu entry
en: Record _Macro
pt: Gravar _Macro

note: add stop record macromenu entry
en: Stop Recording _Macro
pt: Terminar a gravação da _Macro

note: add Edit Macro menu entry
en: _Edit Macros
pt: _Editar Macros

en: Numbered Bookmarks for Geany
pt: Favoritos Numerados para o Geany

en: '%s' has been edited since it was last saved by geany. Marker positions may be unreliable and will not be loaded.
    Press Ignore to try an load markers anyway.
pt: '%s' foi editado desde a última vez que o geany o guardou. Marcadores de posição podem estar incorretos e não serão carregados.
    Clique Ignorar para os carregar na mesma.

en: _Okay
pt: _Ok

en: _Ignore
pt: _Ignorar

en: remember fold state
pt: lembrar o estado da agregação

en: Center view when goto bookmark
pt: Centrar vista ao ir para um favorito

note: create dialog box
en: Numbered Bookmarks help
pt: Ajuda dos Favoritos Numerados

en: This Plugin implements Numbered Bookmarks in Geany.
    
    It allows you to use 10 numbered bookmarks. Normaly if you had more than one bookmark, you would have to cycle through them until you reached the one you wanted. With this plugin you can go straight to the bookmark that you want with a single key combination. To set a numbered bookmark press Ctrl+Shift+a number from 0 to 9. You will see a marker apear next to the line number. If you press Ctrl+Shift+a number on a line that already has that bookmark number then it removes the bookmark, otherwise it will move the bookmark there if it was set on a different line, or create it if it had not already been set. Only the bookmark with the highest number on a line will be shown, but you can have more than one bookmark per line. This plugin does not interfer with regular bookmarks. When a file is saved, Geany will remember the numbered bookmarks and make sure that they are set the next time you open the file.
    
    You can alter the default behaviour of this plugin by selecting Plugin Manager under the Tools menu, selecting this plugin, and cliking Preferences. You can change:
    Remember fold state - if this is set then this plugin will remember the state of any folds along with the numbered bookmarks and set them when the file is next loaded.
    Center view when goto bookmark - If this is set it will try to make sure that the numbered bookmark that you are going to is in the center of the screen, otherwise it will simply be on the screen somewhere.
pt: Este plugin implementa Favoritos Numerados no Geany.
    
    Permite usar 10 favoritos numerados. Normalmente se tiver mais do que um favorito, terá de percorrê-los a todos até chegar ao que pretende. Com este plugin pode ir diretamente ao favorito que pretende com uma única combinação de teclas. Para definir um favorito numerado carregue em Ctrl+Shift+um número de 0 a 9. Verá uma marca aparecer junto do número da linha. Se carregar em Ctrl+Shift+um número quando está numa linha com favorito numerado previamente atribuído, irá remover esse favorito. Caso contrário, irá mover o favorito para a linha em questão se este estava já definido noutra linha ou cria-o se não estava ainda definido. Apenas o favorito com o número mais elevado aparecerá, mas pode definir mais do que um por linha. Este plugin não interfere com o sistema normal de favoritos. Quando guarda um ficheiro, o Geany irá guardar os seus favoritos numerados e garantir que serão usados na próxima vez que abrir o mesmo ficheiro.
    
    Pode alterar o comportamento deste plugin indo a Gestor de Plugins no menu Ferramentas, selecionando-o e clicando em Preferências. Pode alterar:
    Lembrar o estado de agregação - com esta opção ativa, o plugin irá recordar o estados de quaisquer agregações de código juntamente com os favoritos numerados e aplica-los-á na próxima vez que abrir o mesmo ficheiro.
    Centrar vista ao ir para favorito - com esta opção ativa o plugin tentará garantir que o favorito para onde pretende ir, aparecerá no centro do ecrã, caso contrário ele irá aparecer num qualquer local do ecrã.

en: couldn't create tempfile
pt: erro ao criar um ficheiro temporário

en: No recipients were selected,
    use symetric cipher?
pt: Nenhum destinatário foi seleccionado,
    usar cifra simétrica?

en: gpg encryption plugin for geany
pt: Plugin encriptação GPG para Geany

en: Using libgpgme version:
pt: A usar libgpgme com versão:

en: Error from
pt: Erro de

en: Encrypt
pt: Encriptar

en: Sign
pt: Assinar

en: Decrypt / Verify
pt: Descodificar / Verificar

en: Verify detached signature
pt: Verificar assinatura dissociada

en: Please select any recipients
pt: Por favor selecione destinatários

en: Sign the message as:
pt: Assinar a mensagem como:

en: Select recipients
pt: Selecionar destinatários

en: Choose a key to sign with:
pt: Escolha a chave com a qual quer assinar:

en: Select signer
pt: Selecionar assinante

note: shouldn't get here
en: Could not use pinentry.
pt: Incapaz de usar o comando pinentry.

en: Unexpected output from pinentry.
pt: O comando pinentry retornou um resultado inesperado.

note: read the rest of the first line after OK
en: Passphrase entry
pt: Introduzir Frase-Senha

en: Passphrase
pt: Frase-Senha

en: Enter passphrase for
pt: Introduzir Frase-Senha para

en: pinentry gave error
pt: o comando pinentry deu erro

en: Unexpected error from pinentry.
pt: O comando pinentry deu um erro inesperado.

en: Error, Passphrase input without using gpg-agent is not supported on Windows yet.
pt: Erro, introduzir uma Frase-Senha sem usar o gpg-agent não é suportado pelo Windows ainda.

en: a key with fingerprint
pt: uma chave com fingerprint

en: unknown
pt: desconhecido

en: undefined
pt: não definido

en: never
pt: nunca

en: full
pt: completo

en: ultimate
pt: inquestionável

en: [bad validity value]
pt: [mau valor de validação]

note: buffer should be more than 105 bytes long
en:  valid
pt: válido

en:  green
pt: verde

en:  red
pt: vermelho

en:  revoked
pt: revogada

en:  key-expired
pt: chave-expirou

en:  sig-expired
pt: sig-expirou

en:  key-missing
pt: falta-chave

en:  crl-missing
pt: falta-crl

en:  crl-too-old
pt: crl-demasiado-antigo

en:  bad-policy
pt: má-regra

en:  sys-error
pt: erro-sistema

en: status ....: %s
    summary ...:%s
    fingerprint: %s
    created ...: %sexpires ...: %svalidity ..: %s
    val.reason : %s
    pubkey algo: %s
    digest algo: %s
    pka address: %s
    pka trust .: %s
    other flags:%s%s
    notations .: %s
pt: estado ....: %s
    sumário ...:%s
    fingerprint: %s
    criada ...: %sexpira ...: %svalidade ..: %s
    razão.val.: %s
    algo pubkey: %s
    algo digest: %s
    endereço pka: %s
    confiança pka .: %s
    outras opções:%s%s
    notações .: %s

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: [None]
pt: [Nada]

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: n/d

en: bad
pt: má

en: okay
pt: ok

en:  wrong-key-usage
pt: uso-errado-da-chave

en:  chain-model
pt: modelo encadeado

en: yes
pt: sim

en: no
pt: não

en: Found a signature from
pt: Assinatura encontrada em

en: Signature
pt: Assinatura

en: Could not find verification results
pt: Falha ao encontrar os resultados das verificações

en: Error, could not find verification results
pt: Erro, falha ao encontrar os resultados das verificações

en: Open a signature file
pt: Abrir ficheiro de assinatura

en: Project
pt: Projecto

en: Alternative project support.
pt: Suporte para projecto alternativo.

en: Project Preferences
pt: Preferências do Projecto

en: New Project
pt: Novo Projecto

en: C_reate
pt: C_riar

en: Name:
pt: Nome:

en: Location:
pt: Directório:

en: Choose Project Location
pt: Escolha o directório do Projecto

en: Base path:
pt: Directório base:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
pt: Directório base que contém todos os ficheiros que compõem o projecto. Pode ser um directório novo ou um já existente. Pode usar directórios relativos no nome do projecto.

en: Choose Project Base Path
pt: Escolha o Directório Base do Projecto

en: Generate file list on load
pt: Gerar lista de ficheiros no arranque

en: Automatically add files that match project type on project load automatically. You can't manually add/remove files if you checked this option, since your modification will be lost on on next project load
pt: Adicionar, automaticamente, ficheiros que correspondam ao tipo de ficheiro de projecto quando este for carregado. Não pode adicionar/remover manualmente ficheiros se activou esta opção, dado que a sua modificação será descartada no próximo carregamento do projecto

en: Type:
pt: Tipo:

en: Project file "%s" already exists
pt: Ficheiro de projecto "%s" já existe

en: _Project
pt: _Projecto

en: Delete Project
pt: Eliminar Projecto

en: Add File
pt: Adicionar ficheiro

en: Find in Project
pt: Procurar no Projecto

en: Remove File
pt: Remover Ficheiro

en: H_ide Sidebar
pt: Esconder Barra _Lateral

en: Project "%s" opened.
pt: Projecto "%s" aberto.

en: GeanySendMail
pt: GeanyEnviaEmail

en: A little plugin to send the current file as attachment by user's favorite mailer
pt: Um pequeno plugin que permite enviar o ficheiro actual como anexo, usando o seu programa de email favorito

en: Recipient's Address
pt: Endereço de Destino

en: Enter the recipient's e-mail address:
pt: Introduza o endereço de email de destino:

en: Filename placeholder not found. The executed command might have failed.
pt: O espaço reservado para o nome do ficheiro não encontrado. O comando executado pode ter falhado.

en: Recipient address placeholder not found. The executed command might have failed.
pt: O espaço reservado para o endereço de email de destino não encontrado. O comando executado pode ter falhado.

en: Could not execute mailer. Please check your configuration.
pt: Incapaz de executar a aplicação de Email. Por favor, verifique a configuração.

en: Please define a mail client first.
pt: Defina uma aplicação de Email primeiro, se faz favor.

en: File has to be saved before sending.
pt: O ficheiro tem de ser guardado antes de ser enviado.

en: Send by mail
pt: Enviar por email

note: add a label and a text entry to the dialog
en: Path and options for the mail client:
pt: Directório e opções para a aplicação de email:

en: Note: 
    	\%f will be replaced by your file.
    	\%r will be replaced by recipient's email address.
    	\%b will be replaced by basename of a file
    	Examples:
    	sylpheed --attach "\%f" --compose "\%r"
    	mutt -s "Sending '\%b'" -a "\%f" "\%r"
pt: Nota: 
    	\%f será substituído pelo seu ficheiro.
    	\%r será substituído pelo endereço de email de destino.
    	\%b será substituído pelo nome do ficheiro, sem o directório
    	Exemplos:
    	sylpheed --attach "\%f" --compose "\%r"
    	mutt -s "Sending '\%b'" -a "\%f" "\%r"

en: Show toolbar icon
pt: Mostrar ícone da barra de ferramentas

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
pt: Mostra um ícone na barra de ferramentas para facilitar o envio de ficheiros.

en: Use dialog for entering email address of recipients
pt: Usar a janela para introduzir os endereços de email de destino

en: Send file by mail
pt: Enviar ficheiro por email

note: Build up menu entry
en: _Mail document
pt: E_mail o documento

en: Sends the opened file as unzipped attachment by any mailer from your $PATH
pt: Envia o ficheiro aberto como um anexo, não compactado, por qualquer aplicação presente na $PATH

en: Interface to different Version Control systems.
pt: Interface para diferentes Sistemas de Controlo de Versões (SCV).

en: geanyvc: s_spawn_sync error: %s
pt: geanyvc:  erro s_spawn_sync: %s

en: geanyvc: vcdiff_file_activated: Unable to rename '%s' to '%s'
pt: geanyvc: vcdiff_file_activated: Incapaz de renomear '%s' to '%s'

en: No changes were made.
pt: Não foram efectuadas quaisquer alterações.

en: No history available
pt: Nenhum histórico disponível

en: Do you really want to revert: %s?
pt: Tem a certeza de que pretende reverter: %s?

en: Do you really want to add: %s?
pt: Tem a certeza de que pretende adicionar: %s?

en: Do you really want to remove: %s?
pt: Tem a certeza de que pretende remover: %s?

en: Do you really want to update?
pt: Tem a certeza de que pretende actualizar?

en: Commit Y/N
pt: Submeter Y/N

en: Status
pt: Estado

en: Path
pt: Directório

en: Commit
pt: Submeter

en: _De-/select all files
pt: _Des-/seleccionar todos os ficheiros

en: <b>Commit message:</b>
pt: <b>Mensagem de submissão:</b>

en: C_ommit
pt: _Submeter

en: Nothing to commit.
pt: Nada para submeter.

en: Error initializing spell checking: %s
pt: Falha ao inicializar a correcção ortográfica: %s

en: Error while setting up language for spellchecking. Please check configuration. Error message was: %s
pt: Falha ao definir a linguagem para a correcção ortográfica. Por favor verifique a configuração. A mensagem de erro obtida foi: %s

en: Set Changed-flag for document tabs created by the plugin
pt: Habilitar a indicação de Modificado nas abas dos documentos criados pelo plugin

en: If this option is activated, every new by the VC-plugin created document tab will be marked as changed. Even this option is useful in some cases, it could cause a big number of annoying "Do you want to save"-dialogs.
pt: Se activar esta opção, todos os novos ficheiros criados pelo plugin serão marcados como Modificados na sua aba. Mesmo sendo, esta opção útil, em alguns casos pode gerar um elevado número de, irritantes, janelas "Tem a certeza de que quer guardar"

en: Confirm adding new files to a VCS
pt: Confirmar o adicionar de novos ficheiros a um SCV

en: Shows a confirmation dialog on adding a new (created) file to VCS.
pt: Mostra uma janela de confirmação sempre que adicionar um novo (criado) ficheiro ao SCV.

en: Maximize commit dialog
pt: Maximizar janela de submissão

en: Show commit dialog maximize.
pt: Mostra a janela de submissão maximizada.

en: Use external diff viewer
pt: Usar aplicação de diferenças externa

en: Use external diff viewer for file diff.
pt: Usar uma aplicação de diferenças externa para a função de diferenças (diff).

en: Show VC entries at editor menu
pt: Mostrar elementos do VC no menu do editor

en: Show entries for VC functions inside editor menu
pt: Mostra elementos das funções do VC dentro do menu do editor

en: Enable CVS
pt: Habilitar CVS

en: Enable GIT
pt: Habilitar GIT

en: Enable SVN
pt: Habilitar SVN

en: Enable SVK
pt: Habilitar SVK

en: Enable Bazaar
pt: Habilitar Bazaar

en: Enable Mercurial
pt: Habilitar Mercurial

en: Spellcheck language
pt: Língua para correcção ortográfica

en: _VC file Actions
pt: _VC Acções sobre ficheiros

en: _File
pt: _Ficheiro

note: Diff of current file Diff of the current dir Complete diff of base directory
en: _Diff
pt: _Diferenças

en: Make a diff from the current active file
pt: Inicia uma comparação de diferenças no ficheiro activo

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
pt: _Reverter

en: Restore pristine working copy file (undo local edits).
pt: Restaurar a antiga cópia funcional do ficheiro (descarta alterações locais).

note: Blame for current file
en: _Blame
pt: _Culpar

en: Shows the changes made at one file per revision and author.
pt: Mostra as alterações realizadas a um ficheiro por revisão e autor.

note: History/log of current file History/log of the current dir Complete History/Log of base directory
en: _History (log)
pt: _Histórico (log)

en: Shows the log of the current file
pt: Mostra o histórico do ficheiro activo

en: Shows the original of the current file
pt: Mostra o original do ficheiro ativo

note: add current file
en: _Add to Version Control
pt: _Adicionar ao Controlo de Versões

en: Add file to repository.
pt: Adiciona o ficheiro ao repositório.

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
pt: _Remover do Controlo de Versões

en: Remove file from repository.
pt: Remove o ficheiro do repositório.

en: _Directory
pt: _Directório

en: Make a diff from the directory of the current active file
pt: Inicia uma comparação de diferenças no directório do ficheiro activo

en: Restore original files in the current folder (undo local edits).
pt: Restaura os ficheiros originais no directório actual (descarta alterações locais).

en: Shows the log of the current directory
pt: Mostra o histórico (log) do directório actual

en: _Base Directory
pt: Directório _Base

en: Make a diff from the top VC directory
pt: Inicia uma comparação de diferenças a partir do primeiro directório do VC

en: Revert any local edits.
pt: Restaura quaisquer alterações locais.

en: Shows the log of the top VC directory
pt: Mostra o histórico (log) do primeiro directório do VC

en: VC _Commit
pt: VC _Submeter

en: Show diff of file
pt: Mostrar diferenças do ficheiro

en: Show diff of directory
pt: Mostrar diferenças do directório

en: Show diff of basedir
pt: Mostrar diferenças do directório base

en: Commit changes
pt: Submeter alterações

en: Show status
pt: Mostrar estado

en: Revert single file
pt: Restaurar ficheiro único

en: Revert directory
pt: Restaurar directório

en: Revert base directory
pt: Restaurar directório base

en: Update file
pt: Actualizar ficheiro

note: Status of basedir
en: _Status
pt: E_stado

en: Show status.
pt: Mostra o estado.

en: Update from remote repository.
pt: Actualizar a partir de repositório remoto.

note: Commit all changes
en: _Commit
pt: _Submeter

en: Commit changes.
pt: Submeter alterações.

en: GProject
pt: ProjectoG

en: Glob-pattern-based project management plugin for Geany.
pt: Plugin para gestão de projetos Geany baseado em padrões Glob

en: Find in Project Files
pt: Procurar em ficheiros de Projeto

en: Find in project files
pt: Procurar em ficheiros de projeto

en: Find Project File
pt: Procurar ficheiro de Projecto

en: Find project file
pt: Procurar ficheiro de projecto

en: Swap Header/Source
pt: Trocar Cabeçalho/Código

en: Swap header/source
pt: Trocar cabeçalho/código

en: Open Selected File (gproject)
pt: Abrir ficheiro selecionado (projectoG)

en: Source patterns:
pt: Padrões de ficheiros de código:

en: Space separated list of patterns that are used to identify source files.
pt: Lista separada por espaços, de padrões a ser usados para identificar ficheiros de código.

en: Header patterns:
pt: Padrões de ficheiros de cabeçalhos:

en: Space separated list of patterns that are used to identify headers. Used mainly for header/source swapping.
pt: Lista separada por espaços, de padrões a ser usados para identificar ficheiros de cabeçalhos. Usado essencialemente para alternar entre ficheiros de cabeçalho/código.

en: Ignored dirs patterns:
pt: Padrões para diretórios a ignorar:

en: Space separated list of patterns that are used to identify directories that are not scanned for source files.
pt: Lista separada por espaços, de padrões a ser usados para identificar diretórios onde não se procurarão ficheiros de código.

en: Generate tags for all project files
pt: Gerar etiquetas para todos os ficheiros do projecto

en: Generate tag list for all project files instead of only for the currently opened files. Too slow for big projects (>1000 files) and should be disabled in this case.
pt: Gerar etiquetas para todos os ficheiros do projeto e não apenas para os atualmente abertos. Demasiado lento para projetos grandes (>1000 ficheiros) e deve ser desativado nesse caso.

en: Note: set the patterns of files belonging to the project under the Project tab.
pt: Nota: defina padrões para ficheiros pertencentes ao projeto através do menu Projeto.

en: Find File
pt: Procurar Ficheiro

en: Search for:
pt: Procurar por:

en: Search inside:
pt: Procurar dentro:

en: C_ase sensitive
pt: Distinguir  m_aiúsculas/minúsculas

en: Search in full path
pt: Procurar em directório absoluto

en: Reload all
pt: Reler todos

en: Expand all
pt: Expandir Tudo

en: Collapse all
pt: Compactar Tudo

en: Follow active editor
pt: Seguir o editor ativo

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Find in Files
pt: Procurar em Ficheiros

en: XML PrettyPrinter
pt: ImpressãoBonita XML

en: Formats an XML and makes it human-readable.
pt: Formata um XML e torna-o humanamente legível.

note: put the menu into the Tools
en: PrettyPrinter XML
pt: ImpressãoBonita XML

en: Run the PrettyPrinter XML
pt: Executar a ImpressãoBonita XML

en: Unable to parse the content as XML.
pt: Incapaz de analisar o conteúdo como XML.

en: Unable to process PrettyPrinting on the specified XML because some features are not supported.
    
    See Help > Debug messages for more details...
pt: Incapaz de processar ImpressãoBonita neste XML específico devido a funcionalidades não suportadas.
    
    Veja Ajuda > Mensagens de Depuração para mais detalhes...

en: Comments
pt: Comentários

en: Put on one line
pt: Colocar numa linha

en: Inline if possible
pt: Em linha, se possível

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Text nodes
pt: Nós de texto

en: Empty nodes
pt: Nós vazios

en: Concatenation (<x></x> to <x/>)
pt: Concatenação (<x></x> to <x/>)

en: Spacing (<x/> to <x />)
pt: Espaçamento (<x/> to <x />)

en: Expansion (<x/> to <x></x>)
pt: Expansão (<x/> to <x></x>)

en: Indentation
pt: Indentação

en: Space
pt: Espaço

en: Line break
pt: Quebra de linha

en: Try:
pt: Tentar:

en: Checking
pt: A verificar

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
pt: A verificar ficheiro "%s" (linhas %d até %d usando %s):

en: Checking file "%s" (using %s):
pt: A verificar "%s" (usando %s):

en: The checked text is spelled correctly.
pt: O texto verificado não contém erros ortográficos.

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
pt: A biblioteca Enchant não pode ser inicializada (%s).

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
pt: erro desconhecido (talvez a língua que escolheu não se encontre disponível)

en: Spell Check
pt: Correcção Ortográfica

en: Checks the spelling of the current document.
pt: Verifica a ortografia do actual documento.

en: Run Spell Check
pt: Executar o Corrector Ortográfico

en: Toggle Check While Typing
pt: Activa\Desactiva Verificação Ortográfica enquanto tecla

note: initialise the dialog
en: Select Directory
pt: Seleccionar Directório

en: Check spelling while typing
pt: Verificar ortografia enquanto tecla

en: Show toolbar item to toggle spell checking
pt: Mostrar ícone, na barra de ferramentas, para activar/desactivar verificação de ortografia enquanto tecla

en: Show editor menu item to show spelling suggestions
pt: Mostrar menu no editor para sugestões dactilográficas

en: Print misspelled words and suggestions in the messages window
pt: Apresentar palavras incorrectas e sugestões na janela de mensagens

en: Language to use for the spell check:
pt: Língua a usar para a correcção ortográfica:

en: _Directory to look for dictionary files:
pt: _Directório onde procurar os dicionários:

en: Read additional dictionary files from this directory. For now, this only works with myspell dictionaries.
pt: Ler dicionários adicionais deste directório. De momento, apenas funciona com dicionários "myspell".

en: Spell checking while typing is now enabled
pt: Correcção ortográfica enquanto tecla encontra-se activa agora

en: Spell checking while typing is now disabled
pt: Correcção ortográfica enquanto tecla encontra-se desactiva agora

en: Search term is too long to provide
    spelling suggestions in the editor menu.
pt: Termo a pesquisar demasiado longo para apresentar
    sugestões de escrita no menu do editor.

en: Perform Spell Check
pt: Executar o Corrector Ortográfico

en: More...
pt: Mais...

en: (No Suggestions)
pt: (Sem Sugestões)

en: Add "%s" to Dictionary
pt: Adicionar "%s" ao Dicionário

en: Ignore All
pt: Ignorar Tudo

en: Default (%s)
pt: Por Defeito (%s)

en: Toggle spell check while typing (current language: %s)
pt: Activa\Desactiva a correcção ortográfica enquanto tecla (língua actual: %s)

en: Spelling Suggestions
pt: Sugestões de Ortografia

en: Shift Column
pt: Deslocar Coluna

en: Shift a selection left and right
pt: Desloca uma selecção para a esquerda ou direita

en: Shift Left
pt: Deslocar à Esquerda

en: Shift Right
pt: Deslocar à Direita

en: Tableconvert
pt: Tableconvert (ConverteTabelas)

en: A little plugin to convert lists into tables
pt: Um pequeno plugin que converte listas em tabelas

note: OK. Something went not as expected. * We did have a selection but cannot parse it into rows. * Aborting
en: Something went wrong on parsing selection. Aborting
pt: Algo correu mal ao analisar o selecinado. Terminando

en: Convert selection to table
pt: Converter o selecionado numa tabela

note: Build up menu entry
en: _Convert to table
pt: _Converter numa tabela

en: Converts current marked list to a table.
pt: Converte a lista atualmente selecionada, numa tabela.

en: TreeBrowser
pt: Navegador em Árvore

en: This plugin adds a tree browser to Geany, allowing the user to browse files using a tree view of the directory being browsed.
pt: Este plugin adiciona um navegador em árvore ao Geany, permitindo a navegação em ficheiros, no directório actual,  usando uma vista em árvore.

en: %s: no such directory.
pt: %s: directório inexistente.

en: (Empty)
pt: (Vazio)

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
pt: Incapaz de executar o comando externo '%s' (%s).

en: NewDirectory
pt: Novo Directório

en: NewFile
pt: Novo Ficheiro

en: Target file '%s' exists
    , do you really want to replace it with empty file?
pt: Ficheiro alvo '%s' existe
    , tem a certeza que o quer substituir por um ficheiro vazio?

en: Do you really want to delete '%s' ?
pt: Tem a certeza que pretende apagar '%s'?

en: Go up
pt: Ir para cima

en: Set path from document
pt: Mudar para o directório do documento

en: Open externally
pt: Abrir externamente

en: Open Terminal
pt: Abrir Terminal

en: Set as root
pt: Definir como base

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Create new directory
pt: Criar um novo directório

en: Create new file
pt: Criar um novo ficheiro

en: Rename
pt: Renomear

en: Close: %s
pt: Fechar: %s

en: Close Child Documents
pt: Fechar os Documentos Filhos

en: Copy full path to clipboard
pt: Copiar directório absoluto para a área de transferência

en: Show bookmarks
pt: Mostar favoritos

en: Show hidden files
pt: Mostrar ficheiros ocultos

en: Show toolbars
pt: Mostrar barras de ferramentas

en: Target file '%s' exists, do you really want to replace it?
pt: Ficheiro alvo '%s' existe, tem a certeza que o quer substituir?

en: Home
pt: Pasta Pessoal

en: Track path
pt: Acompanhar directório do ficheiro

en: Hide bars
pt: Ocultar barras

en: Filter (*.c;*.h;*.cpp), and if you want temporary filter using the '!' reverse try for example this '!;*.c;*.h;*.cpp'
pt: Filtrar (*.c;*.h;*.cpp), e se pretender uma filtragem temporária use '!'. Tente por exemplo isto '!;*.c;*.h;*.cpp'

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
pt: Barra de Endereço por exemplo '/projectos/meu-projecto'

en: Tree Browser
pt: Navegador de Ficheiros

en: External open command
pt: Comando Externo para a função Abrir

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
pt: O comando a executar ao usar o "Abrir com". Pode usar os descritores %f e %d.
    %f será substituído pelo nome do ficheiro incluindo o seu directório absoluto
    %d será substituído pelo directório absoluto do ficheiro seleccionado, sem o nome deste

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Hidden
pt: Ocultar

en: Top
pt: Topo

en: Bottom
pt: Fundo

en: If position is changed, the option require plugin restart.
pt: Se a posição mudar, esta opção requer reinicialização do plugin.

en: Show icons
pt: Mostrar ícones

en: None
pt: Nenhum

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
pt: Em Windows, isto apenas oculta ficheiros precedidos de '.' (um ponto)

en: Hide object files
pt: Ocultar ficheiros objecto

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
pt: Oculta, no navegador de ficheiros, ficheiros objecto gerados, inclui os ficheiros *.o, *.obj, *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Reverse filter
pt: Reverte o filtro

en: Follow current document
pt: Seguir o documento activo

en: Single click, open document and focus it
pt: Um clique, abre documento e foca-o

en: Double click open directory
pt: Clique duplo abre directório

en: On delete file, close it if is opened
pt: Ao apagar, fechá-lo caso esteja aberto

en: Show tree lines
pt: Mostrar as linhas da árvore

en: Focus File List
pt: Focar a Lista de Ficheiros

en: Focus Path Entry
pt: Focar a entrada de directório

en: Rename Object
pt: Renomear Objecto

en: Updatechecker
pt: Verificar Actualizações

en: A plugin which is checking whether there are updates for Geany available.
pt: Um plugin que verifica se actualizações para o Geany estão disponíveis.

en: There is a more recent version available
pt: Existe uma versão mais recente disponível

en: No update available
pt: Nenhuma actualização disponível

en: Wasn't able to catch some version information.
    Error code: %d 
    Error message: »%s«
pt: Incapaz de obter alguma informação sobre versões.
    Código de erro: %d 
    Mensagem de erro: »%s«

en: Run updatecheck on startup
pt: Executar Verificador de Actualizações ao iniciar

en: Check for Updates
pt: Verificar a existência de Actualizações

en: message-window
pt: janela-de-mensagens

en: sidebar
pt: barra lateral

en: separate-window
pt: separar-janela

en: none
pt: nenhum(a)

en: on-connexion
pt: ao-conectar

en: utility
pt: utilidade

en: Full-_content zoom
pt: Ampliar o texto (vista total)

en: Flip panes orientation
pt: Virar a orientação dos painéis

en: Back
pt: Para trás

en: Forward
pt: Para a frente

en: Cancel loading
pt: Cancelar carregamento

en: Reload current page
pt: Reler página actual

en: Web inspector
pt: Inspector Web

en: Toggle web inspector
pt: Comuta o inspector Web

en: Web helper
pt: Ajudante Web

en: Display a preview web page that gets updated upon document saving and provide web analysis and debugging tools (aka Web Inspector), all using WebKit.
pt: Exibe uma página web que é actualizada cada vez que o documento é guardado, providencia igualmente ferramentas de depuração e análise (conhecidas por Inspector Web), tudo usando WebKit.

en: Web view
pt: Vista Web

en: Web preview
pt: Pré-visualização Web

en: Reload upon document saving
pt: Reler documento ao guardar

en: Browser auto reload
pt: Navegador auto carrega-se

en: Whether the browser reloads itself upon document saving
pt: Se o navegador se de auto carregar novamente ao guardar um documento

en: Browser last URI
pt: Último URI do navegador

en: Last URI visited by the browser
pt: Último URI visitado pelo navegador

en: Browser orientation
pt: Orientação do navegador

en: Orientation of the browser widget
pt: Orientação do navegador

en: Browser position
pt: Posição do navegador

en: Position of the browser widget in Geany's UI
pt: Posição do navegador na Interface do Geany

en: Browser separate window geometry
pt: Geometria da janela do navegador, quando separado

en: Last geometry of the separated browser's window
pt: Última geometria da janela do navegador quando separada

en: Inspector window geometry
pt: Geometria da janela do Inspetor

en: Last geometry of the inspector window
pt: Última geometria da janela do Inspetor

en: Secondary windows skip task bar
pt: Janelas secundárias não aparecem na barra de tarefas

en: Whether to tell the window manager not to show the secondary windows in the task bar
pt: Indica ao gestor de janelas se deve ou não apresentar janelas secundárias na barra de tarefas

en: Secondary windows are transient
pt: Janelas secundárias são transitórias

en: Whether secondary windows are transient children of their parent
pt: Se as janelas secundárias são filhas transitórias de seus pais

en: Secondary windows type
pt: Tipo das janelas secundárias

en: The type of the secondary windows
pt: Qual o tipo das janelas secundárias

en: Toggle Web Inspector
pt: Comuta o inspector Web

en: Show/Hide Web View's Window
pt: Mostrar/Ocultar Janela de vista Web

note: Browser
en: Browser
pt: Navegador

note: Windows
en: Windows
pt: Janelas

en: XML Snippets
pt: Excertos de código XML

en: Autocompletes XML/HTML tags using snippets.
pt: Auto completar etiquetas  XML/HTML usando excertos de código.
