Geany 1.24 - en to pt translation catalogue (1234 entries)

en: Integrated Development Environment
pt: Ambiente integrado de desenvolvimento

en: A fast and lightweight IDE using GTK2
pt: Um IDE r��pido e leve, usando GTK2

en: _Toolbar Preferences
pt: Prefer��ncias da barra de _ferramentas

en: _Hide Toolbar
pt: _Ocultar a barra de ferramentas

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Format
pt: _Formatar

en: I_nsert
pt: I_Nserir

en: Insert _ChangeLog Entry
pt: _Inserir entrada no di��rio de altera����es

en: Insert _Funtion Description
pt: Inserir descri����o de _Fun����o

en: Insert Mu_ltiline Comment
pt: Inserir coment��rio _Multilinha

en: _More
pt: _Mais

en: Insert File _Header
pt: Inserir cabe��al_Ho de ficheiro

en: Insert _GPL Notice
pt: Inserir aviso _GPL

en: Insert _BSD License Notice
pt: Inserir aviso da licen��a _BSD

en: Insert Dat_e
pt: Ins_Erir data

en: invisible
pt: invis��vel

en: _Insert "include <...>"
pt: _Inserir "include <...>"

en: Insert Alternative _White Space
pt: _Inserir espa��o em branco alternativo

en: _Search
pt: Pro_Curar

en: Open Selected F_ile
pt: Abrir f_Icheiro selecionado

en: Find _Usage
pt: Procurar _Utiliza����o

en: Find _Document Usage
pt: Descobrir utiliza����o do _Documento

en: Go to _Tag Definition
pt: Ir para defini����o da e_Tiqueta

en: Conte_xt Action
pt: A����o conte_Xtual

note: Column legend: *   [0] = Filetype constant (GEANY_FILETYPES_*) *   [1] = tags parser (TM_PARSER_*) *   [2] = Non-translated filetype name (*not* label for display) *   [3] = Translatable human filetype title prefix or NULL to use [2] *   [4] = Title type (TITLE_*) constant (ex. TITLE_SOURCE_FILE is 
en: None
pt: Nenhuma

en: Basic
pt: B��sica

en: Current chars
pt: Carateres atuais

en: Match braces
pt: Corresponder chavetas

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Top
pt: Topo

en: Bottom
pt: Fundo

en: Preferences
pt: Prefer��ncias

en: Load files from the last session
pt: Carregar ficheiros da ��ltima sess��o

en: Opens at startup the files from the last session
pt: Ao iniciar, abre os ficheiros da ��ltima sess��o

en: Load virtual terminal support
pt: Carregar suporte para terminal virtual

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
pt: Se a emula����o virtual do terminal (VTE) dever�� ser carregada no arranque, desative caso n��o precise

en: Enable plugin support
pt: Ativar o suporte de extens��es

en: <b>Startup</b>
pt: <b>In��cio</b>

en: Save window position and geometry
pt: Gravar posi����o e geometria da janela

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
pt: Grava a posi����o e geometria da janela e restaura-as no arranque

en: Confirm exit
pt: Confirmar sa��da

en: Shows a confirmation dialog on exit
pt: Mostrar janela de confirma����o ao sair

en: <b>Shutdown</b>
pt: <b>Desligar</b>

en: Startup path:
pt: Caminho inicial:

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
pt: Caminho onde come��ar quando abrir ou gravar ficheiros. Tem de ser um caminho absoluto.

en: Project files:
pt: Ficheiros do projeto:

en: Path to start in when opening project files
pt: Caminho onde come��ar ao abrir ficheiros do projeto

en: Extra plugin path:
pt: Pasta de extens��es extra:

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
pt: Por norma o Geany procura na pasta de instala����o predefinida e na pasta de configura����es. O caminho aqui introduzido ser�� usado para procurar  mais extens��es. Deixe em branco para desativar.

en: <b>Paths</b>
pt: <b>Caminhos</b>

en: Startup
pt: In��cio

en: Beep on errors or when compilation has finished
pt: Apitar quando ocorrerem erros ou a compila����o terminar

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
pt: Se um som deve ser produzido quando ocorre um erro ou uma compila����o termina

en: Switch to status message list at new message
pt: Mudar para lista de mensagens de estado quando existir nova mensagem

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
pt: Mudar para o separador de mensagens de estado (na janela do bloco de notas, em baixo) se chegar uma nova mensagem de estado

en: Suppress status messages in the status bar
pt: Suprimir mensagens de estado na barra de estado

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
pt: Remove todas as mensagens da barra de estado. As mensagens ainda s��o mostradas na janela de mensagens de estado.

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
pt: Foco autom��tico nos widgets (o foco segue o rato)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
pt: Foca automaticamente os widgets por baixo do cursor do rato. Funciona no widget do editor principal, "Notas", na barra de procura, nos campos "Ir para linha" e no VTE.

en: Use Windows native dialogs
pt: Usar di��logos do Windows

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
pt: Define se se devem utilizar di��logos nativos do Windows ou os predefinidos do GTK

en: <b>Miscellaneous</b>
pt: <b>Diversos</b>

en: Always wrap search
pt: Ajustar sempre a procura

en: Always wrap search around the document
pt: Ajustar sempre a procura em todo o documento

en: Hide the Find dialog
pt: Esconder a janela Localizar

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
pt: Esconde a janela Localizar ap��s clicar em Localizar Anterior/Seguinte

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
pt: Usar a palavra sob o cursor, nos di��logos Procurar

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
pt: Usar a palavra sob o cursor quando abrir um dos di��logos Procurar, Procurar em ficheiros ou Substituir, se n��o houver uma sele����o feita.

en: Use the current file's directory for Find in Files
pt: Usar a pasta atual quando executar "Procurar em Ficheiros"

en: <b>Search</b>
pt: <b>Procurar</b>

en: Use project-based session files
pt: Usar ficheiros de sess��o, por projeto

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
pt: Se os ficheiros de sess��o do projeto devem ser gravados e abertos aquando da reabertura do projeto

en: Store project file inside the project base directory
pt: Gravar o ficheiro de projeto na pasta base do projeto

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
pt: Quando ativo, o ficheiro de projeto �� gravado, por predefini����o, dentro da pasta base do projeto quando criar novos, ao inv��s de ser gravado um n��vel acima desta. Pode, no entanto, alterar o caminho do ficheiro de projeto no di��logo Novo projeto.

en: <b>Projects</b>
pt: <b>Projetos</b>

en: Miscellaneous
pt: Diversos

note: TODO Find a better way to map the current notebook page to the * corresponding chapter in the documentation, comparing translatable * strings is easy to break. Maybe attach an identifying string to the * tab label object.
en: General
pt: Geral

en: Show symbol list
pt: Mostrar lista de s��mbolos

en: Toggle the symbol list on and off
pt: Mostra/oculta a lista de s��mbolos

en: Show documents list
pt: Mostrar lista de documentos

en: Toggle the documents list on and off
pt: Mostra/oculta a lista de documentos

en: Show sidebar
pt: Mostrar barra lateral

en: Position:
pt: Posi����o:

en: <b>Sidebar</b>
pt: <b>Barra lateral</b>

en: <b>Message window</b>
pt: <b>Janela de mensagens</b>

en: Symbol list:
pt: Lista de s��mbolos:

en: Message window:
pt: Janela de mensagens:

en: Sets the font for the message window
pt: Define a letra para a janela de mensagens

en: Sets the font for the symbol list
pt: Define a letra para a lista de s��mbolos

en: Sets the editor font
pt: Define a letra do editor

en: <b>Fonts</b>
pt: <b>Tipos de letra</b>

en: Show status bar
pt: Mostrar barra de estado

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
pt: Se a barra de estado deve aparecer, ao fundo da janela principal do programa

en: Interface
pt: Ambiente

en: Show editor tabs
pt: Mostrar separadores no editor

en: Show close buttons
pt: Mostrar bot��es para fechar

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
pt: Mostra uma pequena cruz nos separadores de ficheiro, para os fechar ao clicar nesta (ser�� necess��rio reiniciar o Geany)

en: Placement of new file tabs:
pt: Localiza����o de novos separadores de ficheiro:

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
pt: Separadores de ficheiro ser��o colocados �� esquerda do bloco de notas

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
pt: Separadores de ficheiro ser��o colocados �� direita do bloco de notas

en: Next to current
pt: A seguir ao atual

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
pt: Se se devem colocar os separadores de ficheiro a seguir ao separador atual, ao inv��s de nas margens do bloco de notas

en: Double-clicking hides all additional widgets
pt: Duplo clique oculta todos os widgets adicionais

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
pt: Executa o comando Ver -> Ativa/Desativa todos os widgets adicionais

en: Switch to last used document after closing a tab
pt: Mudar para o ��ltimo documento usado ap��s fechar um separador

en: <b>Editor tabs</b>
pt: <b>Separadores do editor</b>

en: Sidebar:
pt: Barra lateral:

en: <b>Tab positions</b>
pt: <b>Posi����o dos separadores</b>

en: Notebook tabs
pt: Separadores de notas

en: Show t_oolbar
pt: M_Ostrar a barra de ferramentas

en: _Append toolbar to the menu
pt: _Anexar a barra de ferramentas ao menu

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
pt: Acondiciona a barra de ferramentas no menu principal para poupar espa��o vertical no editor

en: Customize Toolbar
pt: Personalizar a barra de ferramentas

en: System _default
pt: Pre_Defini����o do sistema

en: Images _and text
pt: Im_Agens e texto

en: _Images only
pt: S�� _Imagens

en: _Text only
pt: S�� _Texto

en: <b>Icon style</b>
pt: <b>Estilo dos ��cones</b>

en: S_ystem default
pt: Predef_Ini����o do sistema

en: _Small icons
pt: ��cone_S pequenos

en: _Very small icons
pt: ��cones _Muito pequenos

en: _Large icons
pt: ��cones _Grandes

en: <b>Icon size</b>
pt: <b>Tamanho dos ��cones</b>

en: <b>Toolbar</b>
pt: <b>Barra de ferramentas</b>

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Line wrapping
pt: Ajuste de linhas

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
pt: Ajustar a linha na margem da janela e continuar na linha seguinte. Nota: o ajuste de linhas tem um grande custo de performance em documentos grandes, como tal deve ser desativada em computadores lentos.

en: "Smart" home key
pt: Ativar tecla Home "inteligente"

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
pt: Quando a fun����o tecla Home "inteligente" est�� ativada, premir esta tecla move o cursor para o primeiro car��cter n��o branco da linha, excepto se j�� l�� estiver, caso em que ser�� movido mesmo para o in��cio da linha. Quando esta funcionalidade est�� desativada, a tecla Home move sempre o cursor para o inicio da linha atual, independentemente da sua posi����o.

en: Disable Drag and Drop
pt: Desativar Arrastar e largar

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
pt: Desativa o arrastar e largar em toda a janela do editor, pelo que n��o ser�� poss��vel arrastar e largar quaisquer sele����es nem dentro nem fora da janela do editor

en: Code folding
pt: Ativar dobra de c��digo

en: Fold/unfold all children of a fold point
pt: Dobrar/Desdobrar todos os "filhos" de um ponto de dobra

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
pt: Dobra ou desdobra todos os filhos de um ponto de dobra. Ao premir Shift enquanto clica no s��mbolo de dobra, obt��m-se o comportamento contr��rio.

en: Use indicators to show compile errors
pt: Usar indicadores para mostrar erros de compila����o

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
pt: Se se devem usar indicadores (um sublinhado ondulado) para real��ar as linhas onde o compilador encontrou um erro ou um aviso

en: Newline strips trailing spaces
pt: Nova linha remove espa��os finais

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
pt: Permite que a nova linha (Enter) remova todos os espa��os no final da linha anterior

en: Line breaking column:
pt: Coluna para a quebra de linhas:

en: Comment toggle marker:
pt: Marcador de Alternar coment��rio:

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
pt: Uma cadeia que �� adicionada quando se alterna uma linha de coment��rio num ficheiro fonte, �� usado para marcar o coment��rio como alternado.

en: <b>Features</b>
pt: <b>Funcionalidades</b>

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
pt: Nota: Para aplicar estas configura����es a todos os documentos abertos, use <i>Projeto -> Aplicar indenta����o predefinida</i>.

en: Width:
pt: Largura:

en: The width in chars of a single indent
pt: A largura em caracteres de uma ��nica indenta����o

en: Auto-indent mode:
pt: Modo de auto indenta����o:

en: Detect type from file
pt: Detetar tipo a partir do ficheiro

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
pt: Se o tipo de indenta����o dever�� ser detetado atrav��s do conte��do do ficheiro, quando este �� aberto

en: T_abs and spaces
pt: T_Abula����es e espa��os

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
pt: Usar espa��os se o total da indenta����o for menos que a largura de uma tabula����o, caso contr��rio usar os dois

en: _Spaces
pt: E_Spa��os

en: Use spaces when inserting indentation
pt: Usar espa��os na indenta����o

en: _Tabs
pt: _Tabula����es

en: Use one tab per indent
pt: Usar uma tabula����o por indenta����o

en: Detect width from file
pt: Detetar largura a partir do ficheiro

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
pt: Se o tipo de indenta����o dever�� ser detetado atrav��s do conte��do do ficheiro, quando este �� aberto

en: Type:
pt: Tipo:

en: Tab key indents
pt: Tecla "Tab" indenta

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
pt: Premir a tecla "Tab" indenta ao inv��s de inserir um car��cter de tabula����o. Premir as teclas "Shift"+"Tab" remove a indenta����o

en: <b>Indentation</b>
pt: <b>Indenta����o</b>

en: Indentation
pt: Indenta����o

en: Snippet completion
pt: Concluir excertos de c��digo

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
pt: Insira uma pequena express��o previamente definida e complete-a, criando uma express��o mais complexa premindo s�� uma tecla

en: XML/HTML tag auto-closing
pt: Fechar etiquetas XML/HTML automaticamente

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
pt: Inserir a etiqueta de fecho correspondente em XML/HTML

en: Automatic continuation of multi-line comments
pt: Continua����o autom��tica de coment��rios multilinha

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
pt: Continuar automaticamente um coment��rio que ocupa mais do que uma linha em linguagens como o C, C++ e Java, quando uma mudan��a de linha �� inserida dentro desse coment��rio

en: Autocomplete symbols
pt: Completar s��mbolos automaticamente

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
pt: Completa automaticamente s��mbolos conhecidos em ficheiros abertos (nomes de fun����es, vari��veis globais, ...)

en: Autocomplete all words in document
pt: Completar automaticamente todas as palavras do documento

en: Drop rest of word on completion
pt: Descartar o resto da palavra ao completar

en: Max. symbol name suggestions:
pt: M��ximo de sugest��es para s��mbolos:

en: Completion list height:
pt: Altura da lista de sugest��es:

en: Characters to type for autocompletion:
pt: Caracteres requeridos para conclus��o autom��tica:

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
pt: Define a quantidade de caracteres que �� necess��rio introduzir at�� que seja mostrada a lista de conclus��o autom��tica de s��mbolos

en: Display height in rows for the autocompletion list
pt: Mostra a altura em linhas da lista de conclus��o autom��tica

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
pt: N��mero m��ximo de entradas a mostrar na lista de conclus��o autom��tica

en: Symbol list update frequency:
pt: Frequ��ncia de atualiza����o da lista de s��mbolos:

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
pt: Atraso m��nimo (em milissegundos) entre 2 atualiza����es autom��ticas da lista de s��mbolos. Note que um atraso muito curto poder�� causar um impacto no desempenho, especialmente com ficheiros muito grandes. Um atraso de 0 (zero) desativa as atualiza����es em tempo real.

en: <b>Completions</b>
pt: <b>Conclus��es</b>

en: Parenthesis ( )
pt: Par��nteses ()

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
pt: Fechar um par��nteses automaticamente ao inserir um de abertura

en: Curly brackets { }
pt: Chavetas { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
pt: Fechar uma chaveta automaticamente ao inserir uma de abertura

en: Square brackets [ ]
pt: Par��nteses retos [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
pt: Fechar um par��nteses reto automaticamente ao inserir um de abertura

en: Single quotes ' '
pt: Plicas ' '

en: Auto-close single quote when typing an opening one
pt: Fechar uma plica automaticamente ao inserir a primeira

en: Double quotes " "
pt: Aspas " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
pt: Fechar aspas automaticamente ao inserir a primeira

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
pt: <b>Fecho autom��tico de plicas, aspas e par��nteses</b>

en: Completions
pt: Conclus��es

en: Invert syntax highlighting colors
pt: Inverter as cores do realce da sintaxe

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
pt: Inverter todas as cores, usar por predefini����o texto branco sobre fundo preto

en: Show indentation guides
pt: Mostrar guias de indenta����o

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
pt: Mostra linhas de pequenos pontos para o ajudar na indenta����o

en: Show white space
pt: Mostrar espa��o em branco

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
pt: Marca espa��os com pontos e tabula����es com setas

en: Show line endings
pt: Mostrar finais de linha

en: Shows the line ending character
pt: Mostrar o car��cter de final de linha

en: Show line numbers
pt: Mostrar n��meros de linha

en: Shows or hides the Line Number margin
pt: Mostra ou oculta a coluna com o n��mero de linha

en: Show markers margin
pt: Mostra margem de marcadores

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
pt: Mostra ou oculta a pequena margem �� direita dos n��meros de linha, a qual �� usada para marcar linhas

en: Stop scrolling at last line
pt: Parar deslocamento na ��ltima linha

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
pt: Se o deslocamento de uma p��gina deve terminar ap��s a ��ltima linha do documento

en: <b>Display</b>
pt: <b>Mostrar</b>

en: Column:
pt: Coluna:

en: Color:
pt: Cor:

en: Sets the color of the long line marker
pt: Define a cor do marcador de linha longa

en: Color Chooser
pt: Seletor de cores

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
pt: O marcador de linha longa �� uma fina linha vertical no editor, que ajuda a marcar linhas longas ou sugere que quebre a linha. Defina este valor para algo maior do que zero a fim de especificar a coluna onde a marca deve aparecer.

en: Line
pt: Linha

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
pt: Desenha uma linha vertical na janela de edi����o na posi����o indicada (ver o campo Coluna)

en: Background
pt: Fundo

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
pt: A cor de fundo dos caracteres ap��s uma dada posi����o do cursor (ver o campo Cor) muda para a cor definida abaixo (recomendado caso esteja a usar tipos de letra proporcionais)

en: Enabled
pt: Ativado

en: <b>Long line marker</b>
pt: <b>Marcador de linha longa</b>

en: Disabled
pt: Desativado

en: Do not show virtual spaces
pt: N��o mostrar espa��os virtuais

en: Only for rectangular selections
pt: S�� para sele����es retangulares

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
pt: Mostrar os espa��os virtuais para al��m do final das linhas, s�� quando desenhar uma sele����o retangular.

en: Always
pt: Sempre

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
pt: Mostrar sempre espa��os virtuais para al��m do final das linhas

en: <b>Virtual spaces</b>
pt: <b>Espa��os virtuais</b>

en: Display
pt: Mostrar

en: Open new documents from the command-line
pt: Abrir novo documento a partir da linha de comandos

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
pt: Cria um novo ficheiro por cada nome de ficheiro na linha de comandos que n��o exista

en: Default end of line characters:
pt: Final de linha predefinido:

en: <b>New files</b>
pt: <b>Novos ficheiros</b>

en: Default encoding (new files):
pt: Codifica����o predefinida (novos ficheiros):

en: Sets the default encoding for newly created files
pt: Especifica a codifica����o predefinida para novos ficheiros

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
pt: Usar codifica����o fixa ao abrir ficheiros "n��o Unicode"

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
pt: Esta op����o desativa a dete����o autom��tica da codifica����o ao abrir ficheiros "n��o Unicode" e abre-os com a codifica����o especificada (normalmente n��o �� necess��rio)

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
pt: Codifica����o predefinida (ficheiros "n��o Unicode" j�� existentes)

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
pt: Especifica a codifica����o predefinida para abrir ficheiros "n��o Unicode" existentes

en: <b>Encodings</b>
pt: <b>Codifica����es</b>

en: Ensure new line at file end
pt: Garantir nova linha no fim do ficheiro

en: Ensures that at the end of the file is a new line
pt: Garante que existe uma nova linha no fim do ficheiro

en: Ensure consistent line endings
pt: Garantir finais de linha consistentes

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
pt: Garante que os caracteres de fim de linha s��o sempre convertidos antes de gravar o ficheiro, evitando caracteres de fim de linha diferentes num mesmo ficheiro.

en: Strip trailing spaces and tabs
pt: Remover espa��os e tabula����es finais

en: Removes trailing spaces and tabs and the end of lines
pt: Remove finais de linha e espa��os e tabula����es finais

en: Replace tabs with space
pt: Substitui tabula����es por espa��os

en: Replaces all tabs in document with spaces
pt: Substitui todas as tabula����es no documento por espa��os

en: <b>Saving files</b>
pt: <b>Ao gravar ficheiros</b>

en: Recent files list length:
pt: Comprimento da lista de ficheiros recentes:

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
pt: Especifica o n��mero de ficheiros a manter na lista de ficheiros recentes

en: Disk check timeout:
pt: Tempo entre verifica����es no disco:

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
pt: Cad��ncia para a verifica����o de altera����es dos documentos no disco, em segundos. Zero desativa a verifica����o.

en: Files
pt: Ficheiros

en: Browser:
pt: Navegador:

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
pt: Um comando para emular o terminal ( %c ser�� substitu��do pelo nome do script que o Geany executar)

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
pt: Caminho (e poss��veis argumentos adicionais) para o seu navegador favorito

en: Grep:
pt: Comando grep:

en: <b>Tool paths</b>
pt: <b>Caminho para ferramentas</b>

en: Context action:
pt: A����o contextual:

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
pt: Comando de a����o contextual. A palavra atualmente selecionada pode ser usada com %s. Pode aparecer em qualquer ponto do comando e ser�� substitu��do antes da execu����o.

en: <b>Commands</b>
pt: <b>Comandos</b>

en: Tools
pt: Ferramentas

en: email address of the developer
pt: endere��o eletr��nico do programador

en: Initials of the developer name
pt: Iniciais do nome do programador

en: Initial version:
pt: Vers��o inicial:

en: Version number, which a new file initially has
pt: N��mero de vers��o que o novo ficheiro tem inicialmente

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Developer:
pt: Programador:

en: Company:
pt: Empresa:

en: Mail address:
pt: Endere��o de correio:

en: Initials:
pt: Iniciais:

en: The name of the developer
pt: O nome do programador

en: Year:
pt: Ano:

en: Date:
pt: Data:

en: Date & time:
pt: Data & hora:

en: Specify a format for the the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
pt: Especifique um formato para a express��o universal {datetime}. Pode usar qualquer descritor de convers��o dos suportados pela fun����o strftime em ANSI C.

en: Specify a format for the the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
pt: Especifique um formato para a express��o universal {year}. Pode usar qualquer descritor de convers��o dos suportados pela fun����o strftime em ANSI C.

en: Specify a format for the the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
pt: Especifique um formato da express��o universal {date}. Pode usar qualquer descritor de convers��o dos suportados pela fun����o strftime em ANSI C.

en: <b>Template data</b>
pt: <b>Dados do modelo</b>

en: Templates
pt: Modelos

en: C_hange
pt: _Alterar

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
pt: <b>Atalhos de teclado</b>

en: Keybindings
pt: Atalhos de teclado

en: Command:
pt: Comando:

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
pt: Caminho para o comando que imprime ficheiros (use %f para o nome do ficheiro)

en: Use an external command for printing
pt: Usar um comando externo para imprimir

en: Print line numbers
pt: Imprimir os n��meros de linha

en: Add line numbers to the printed page
pt: Adiciona os n��meros de linha �� p��gina impressa

en: Print page numbers
pt: Imprimir n��meros de p��gina

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
pt: Adiciona numera����o de p��gina ao final de cada p��gina. Consome 2 linhas em cada p��gina.

en: Print page header
pt: Imprimir o cabe��alho da p��gina

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
pt: Adiciona um pequeno cabe��alho a todas as p��ginas, com o n��mero da p��gina, o nome do ficheiro e a data atual (ver Formato da data). Consome 3 linhas de cada p��gina.

en: Use the basename of the printed file
pt: Usar o nome base do ficheiro a imprimir

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
pt: Imprimir s�� o nome base do ficheiro (sem o seu caminho)

en: Date format:
pt: Formato da data:

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
pt: Especifique o formato de data e hora que ser��o adicionados ao cabe��alho de cada p��gina. Pode usar qualquer descritor de convers��o dos suportados pela fun����o strftime em ANSI C.

en: Use native GTK printing
pt: Usar impress��o nativa do GTK

en: <b>Printing</b>
pt: <b>Impress��o</b>

en: Printing
pt: Impress��o

en: Font:
pt: Tipo de letra:

en: Sets the font for the terminal widget
pt: Define o tipo de letra para o terminal

en: Choose Terminal Font
pt: Escolher a letra do terminal

en: Foreground color:
pt: Cor de 1�� plano:

en: Background color:
pt: Cor de fundo:

en: Background image:
pt: Imagem de fundo:

en: Scrollback lines:
pt: Linhas de deslocamento:

en: Shell:
pt: Linha de comandos:

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
pt: Define a cor de 1�� plano do texto no widget que emula o terminal

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
pt: Define a cor de fundo do texto no widget que emula o terminal

en: Sets the path to the background image in the terminal widget
pt: Define o caminho para a imagem de fundo do widget que emula o terminal

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
pt: Especifica o hist��rico, em n��mero de linhas, que �� poss��vel recuar no widget do terminal

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
pt: Define o caminho do execut��vel da linha de comandos a iniciar dentro do emulador de terminal

en: Scroll on keystroke
pt: Deslocar ao premir uma tecla

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
pt: Se se desloca o texto at�� ao fim caso uma tecla seja premida.

en: Scroll on output
pt: Deslocar na sa��da

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
pt: Se se desloca o texto at�� ao fim sempre que algum texto �� gerado por um comando

en: Cursor blinks
pt: Cursor a piscar

en: Whether to blink the cursor
pt: Se o cursor deve ou n��o piscar

en: Override Geany keybindings
pt: Sobrepor os atalhos do Geany

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
pt: Permite que o VTE receba atalhos do teclado (exceto os comandos de foco)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
pt: Desativar a tecla do atalho do menu (tecla predefinida: F10)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
pt: Esta op����o desativa o atalho que abre a barra de menus (tecla predefinida: F10). Isto pode ser ��til se, por exemplo, usa o Midnight Commander dentro do VTE.

en: Follow path of the current file
pt: Seguir o caminho do ficheiro ativo

en: Whether to execute \"cd $path\" when you switch between opened files
pt: Se se deve executar \"cd $path\" quando troca entre ficheiros abertos

en: Execute programs in the VTE
pt: Executar programas no VTE

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
pt: Executar programas no VTE em vez de abrir uma janela com o terminal. Note que programas executados no VTE n��o podem ser parados.

en: Don't use run script
pt: N��o usar o script de execu����o

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
pt: N��o usa o script de execu����o simples normalmente usado para mostrar o estado final de um programa executado.

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
pt: <i>Aviso: ler o manual antes de alterar estas prefer��ncias.</i>

en: <b>Various preferences</b>
pt: <b>Prefer��ncias diversas</b>

en: Various
pt: Diversas

en: _File
pt: _Ficheiro

en: New (with _Template)
pt: Novo (com _Modelo)

en: _Open...
pt: _Abrir...

en: Recent _Files
pt: _Ficheiros recentes

en: Save _As...
pt: Gr_Avar como...

en: Sa_ve All
pt: Gra_Var tudo

en: _Reload
pt: _Recarregar

en: R_eload As
pt: R_Ecarregar como

en: Page Set_up
pt: Config_Urar p��gina

en: _Print...
pt: _Imprimir...

en: Close Ot_her Documents
pt: Fec_Har outros documentos

en: C_lose All
pt: F_Echar tudo

en: Co_mmands
pt: _Comandos

en: Cu_t Current Line(s)
pt: Cor_Tar linha(s) atual(is)

en: _Copy Current Line(s)
pt: _Copiar linha(s) atual(is)

en: _Delete Current Line(s)
pt: _Apagar linha(s) atual(is)

en: D_uplicate Line or Selection
pt: _Duplicar linha ou sele����o

en: S_elect Current Line(s)
pt: _Selecionar linha(s) atual(is)

en: Se_lect Current Paragraph
pt: _Selecionar o par��grafo atual

en: _Move Line(s) Up
pt: _Mover a(s) linha(s) para cima

en: M_ove Line(s) Down
pt: _Mover a(s) linha(s) para baixo

en: _Send Selection to Terminal
pt: Enviar _Sele����o para o terminal

en: _Reflow Lines/Block
pt: _Reformatar linhas/bloco

en: T_oggle Case of Selection
pt: Alternar mai��sculas na sele����_O

en: _Comment Line(s)
pt: _Comentar linha(s)

en: U_ncomment Line(s)
pt: Remover come_Nt��rio de linhas(s)

en: _Toggle Line Commentation
pt: Al_Terna entre comentar e remover coment��rio na linha

en: _Increase Indent
pt: Aumentar a _Indenta����o

en: _Decrease Indent
pt: _Diminuir a indenta����o

en: S_mart Line Indent
pt: _Indenta����o inteligente

en: _Send Selection to
pt: Enviar _Sele����o para

en: I_nsert Comments
pt: I_Nserir coment��rios

en: Preference_s
pt: Prefer��ncia_S

en: P_lugin Preferences
pt: Prefer��ncias de e_Xtens��es

en: _Find...
pt: _Localizar...

en: Find _Next
pt: Localizar segui_Nte

en: Find _Previous
pt: Localizar _Anterior

en: Find in F_iles...
pt: Localizar em f_Icheiros...

en: _Replace...
pt: _Substituir...

en: Next Me_ssage
pt: _Mensagem seguinte

en: Pr_evious Message
pt: Mensagem ant_Erior

en: Go to Ne_xt Marker
pt: Ir _Para o marcador seguinte

en: Go to Pre_vious Marker
pt: Ir pa_Ra o marcador anterior

en: _Go to Line...
pt: Ir para a _Linha...

en: Find Next _Selection
pt: Pr_Ocurar a sele����o seguinte

en: Find Pre_vious Selection
pt: Proc_Urar a sele����o anterior

en: _Mark All
pt: _Marcar tudo

en: Go to T_ag Declaration
pt: Ir para _A declara����o da etiqueta

en: _View
pt: _Ver

en: Change _Font...
pt: Alterar tipo de _Letra...

en: Change _Color Scheme...
pt: Alterar esquema de _Cor...

en: Show _Markers Margin
pt: Mostrar margem de _Marcadores

en: Show _Line Numbers
pt: Mostrar n��meros de l_Inha

en: Show White S_pace
pt: Mostrar espa��o _Branco

en: Show Line _Endings
pt: Mostrar finais d_E linha

en: Show Indentation _Guides
pt: Mostrar _Guias de indenta����o

en: Full_screen
pt: Ecr�� c_Ompleto

en: Toggle All _Additional Widgets
pt: Ativar todos os _Widgets adicionais

en: Show Message _Window
pt: Mostrar _Janela de mensagens

en: Show _Toolbar
pt: Mostrar barra de ferramen_Tas

en: Show Side_bar
pt: Mostrar b_Arra lateral

en: _Document
pt: _Documento

en: _Line Wrapping
pt: Ajuste de _Linha

en: Line _Breaking
pt: Quebra de l_Inha

en: _Auto-indentation
pt: Indenta����o _Autom��tica

en: In_dent Type
pt: Tipo de in_Denta����o

en: _Detect from Content
pt: _Detetar a partir do conte��do

en: T_abs and Spaces
pt: _Tabula����es e espa��os

en: Indent Widt_h
pt: Lar_Gura da indenta����o

en: Read _Only
pt: _S�� de leitura

en: _Write Unicode BOM
pt: Es_Crever o car��cter Unicode BOM

en: Set File_type
pt: Definir _Tipo de  ficheiro

en: Set _Encoding
pt: Definir c_Odifica����o

en: Set Line E_ndings
pt: Definir _Finais de linha

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
pt: Converter e definir para CR/LF (_Windows)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
pt: Converter e definir para LF (_Unix)

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
pt: Converter e definir para CR (_Mac cl��ssico)

en: _Clone
pt: Clo_Nar

en: _Strip Trailing Spaces
pt: Remover es_Pa��os finais

en: Replace Tabs with S_paces
pt: Substitui_R tabula����es por espa��os

en: _Replace Spaces with Tabs...
pt: Substituir esp_A��os por tabula����es...

en: _Fold All
pt: Do_Brar tudo

en: _Unfold All
pt: Desdobrar t_Udo

en: Remove _Markers
pt: Remover _Marcadores

en: Remove Error _Indicators
pt: Remo_Ver indicadores de erro

en: _Project
pt: _Projeto

en: _New...
pt: _Novo...

en: _Recent Projects
pt: Projetos _Recentes

en: _Close
pt: Fe_Char

en: Apply the default indentation settings to all documents
pt: Aplicar a indenta����o predefinida a todos os ficheiros

en: _Apply Default Indentation
pt: _Aplicar indenta����o predefinida

note: build the code
en: _Build
pt: _Gerar

en: _Tools
pt: Ferramen_Tas

en: _Reload Configuration
pt: _Recarregar a configura����o

en: C_onfiguration Files
pt: Ficheiros de c_Onfigura����o

en: _Color Chooser
pt: Escolher _Cores

en: _Word Count
pt: Contar _Palavras

en: Load Ta_gs...
pt: Carre_Gar etiquetas...

en: _Help
pt: _Ajuda

en: Keyboard _Shortcuts
pt: Atalho_S de Teclado

en: Debug _Messages
pt: _Mensagens de depura����o

en: _Website
pt: _P��gina Web

en: Wi_ki
pt: _Wiki

en: Report a _Bug...
pt: _Reportar um erro...

en: _Donate...
pt: _Doar...

en: Symbols
pt: S��mbolos

en: Documents
pt: Documentos

en: Status
pt: Estado

en: Compiler
pt: Compilador

en: Messages
pt: Mensagens

en: Scribble
pt: Rabiscar

en: Project Properties
pt: Propriedades do projeto

en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

en: Name:
pt: Nome:

en: Description:
pt: Descri����o:

en: Base path:
pt: Caminho base:

en: File patterns:
pt: Padr��es de ficheiro:

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
pt: Lista separada por espa��os de padr��es de ficheiros usados no di��logo "Localizar em fIcheiros" (ex, *.c *.h)

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
pt: Pasta base para todos os ficheiros que constituem o projeto. Pode ser um novo caminho ou um j�� existente. Pode usar caminhos relativos ao nome do ficheiro de projeto.

en: Project
pt: Projeto

en: Display:
pt: Ver:

en: Custom
pt: Personalizar

en: Use global settings
pt: Usar defini����es globais

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Location:
pt: Localiza����o:

en: Read-only:
pt: S�� de leitura:

en: Encoding:
pt: Codifica����o:

en: Modified:
pt: Modificado:

en: Changed:
pt: Alterado:

en: Accessed:
pt: Acedido:

en: (only inside Geany)
pt: (s�� dentro do Geany)

en: Permissions:
pt: Permiss��es:

en: Read:
pt: Leitura:

en: Write:
pt: Escrita:

en: Execute:
pt: Executar:

en: Owner:
pt: Dono:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Other:
pt: Outros:

en: Copyright (c)  2005-2014
    Colomban Wendling
    Nick Treleaven
    Matthew Brush
    Enrico Tr��ger
    Frank Lanitz
    All rights reserved.
pt: Copyright (c)  2005-2014
    Colomban Wendling
    Nick Treleaven
    Matthew Brush
    Enrico Tr��ger
    Frank Lanitz
    Todos os direitos reservados.

en: About Geany
pt: Sobre o Geany

en: A fast and lightweight IDE
pt: Um IDE r��pido e leve

en: (built on or after %s)
pt: (gerado em ou ap��s %s)

note: gtk_container_add(GTK_CONTAINER(info_box), cop_label);
en: Info
pt: Informa����o

en: Developers
pt: Programadores

en: maintainer
pt: manuten����o

en: developer
pt: programador

en: translation maintainer
pt: respons��vel pela tradu����o

en: Translators
pt: Tradutores

en: Previous Translators
pt: Tradutores anteriores

en: Contributors
pt: Contribuidores

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
pt: Alguns dos muitos contribuidores (para uma lista detalhada, consultar o ficheiro %s):

en: Credits
pt: Cr��ditos

en: License
pt: Licen��a

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
pt: A licen��a n��o foi encontrada, por favor visite http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt para a ler online.

note: fall back to %d
en: failed to substitute %%p, no project active
pt: erro ao substituir %%p, nenhum projeto ativo

en: Process failed, no working directory
pt: Processo falhou, sem pasta de trabalho

en: %s (in directory: %s)
pt: %s (na pasta: %s)

en: Process failed (%s)
pt: Erro no processo (%s)

en: Failed to change the working directory to "%s"
pt: Erro ao mudar a pasta de trabalho para "%s"

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
pt: Falha ao executar "%s" (o script de arranque n��o p��de ser criado: %s)

en: Could not execute the file in the VTE because it probably contains a command.
pt: Imposs��vel executar o ficheiro no VTE porque provavelmente cont��m um comando.

en: Could not parse terminal command "%s" (check Terminal tool setting in Preferences)
pt: Imposs��vel interpretar o comando de terminal "%s" (verifique as op����es do terminal nas Prefer��ncias)

en: Could not find terminal "%s" (check path for Terminal tool setting in Preferences)
pt: Imposs��vel encontrar o terminal "%s" (verifique o caminho para o terminal nas Prefer��ncias)

en: Compilation failed.
pt: A compila����o falhou.

en: Compilation finished successfully.
pt: Compila����o conclu��da com sucesso.

en: Custom Text
pt: Texto personalizado

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
pt: Introduza o texto personalizado aqui, todo ele ser�� anexado ao comando.

en: _Next Error
pt: Erro segui_Nte

en: _Previous Error
pt: Erro _Anterior

note: arguments
en: _Set Build Commands
pt: Definir comando_S de gera����o

en: Build the current file
pt: Gerar do ficheiro ativo

en: Build the current file with Make and the default target
pt: Gerar do ficheiro ativo, com make e o destino predefinido

en: Build the current file with Make and the specified target
pt: Gerar do ficheiro ativo, com make e o destino especificado

en: Compile the current file with Make
pt: Compila o ficheiro ativo com make

en: Process could not be stopped (%s).
pt: O processo n��o p��de ser parado (%s).

en: No more build errors.
pt: Sem mais erros de compila����o.

en: Set menu item label
pt: R��tulo de item de menu

en: Label
pt: R��tulo

note: command column, holding status and command display
en: Command
pt: Comando

en: Working directory
pt: Pasta de trabalho

en: Reset
pt: Repor

en: Click to set menu item label
pt: Clicar para definir r��tulo de item de menu

en: %s commands
pt: Comandos %s

en: No filetype
pt: Nenhum tipo de ficheiro

en: Error regular expression:
pt: Erro de express��o regular:

en: Independent commands
pt: Comandos independentes

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
pt: Nota: item 2 abre um di��logo e anexa a resposta ao comando.

en: Execute commands
pt: Comandos para execu����o

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
pt: %d, %e, %f, %p, %l s��o substitu��dos em campos de comando e pasta, veja o manual para detalhes.

en: Set Build Commands
pt: Definir comandos de gera����o

en: _Compile
pt: _Compilar

en: _Execute
pt: _Executar

note: build the code with make custom
en: Make Custom _Target...
pt: Make para des_Tino personalizado...

note: build the code with make object
en: Make _Object
pt: Make de _Objeto

note: build the code with make all
en: _Make All
pt: Make de _todos

en: %d file saved. | %d files saved.
pt[0]:  %d ficheiro gravado.
pt[1]: %d ficheiros gravados.

en: Go to Line
pt: Ir para a linha

en: Enter the line you want to go to:
pt: Insira a linha para onde quer ir:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
pt: Por favor, defina o tipo do ficheiro ativo antes de usar esta fun����o.

en: No more message items.
pt: Sem mais mensagens.

en: Could not open file %s (File not found)
pt: Imposs��vel abrir o ficheiro %s (ficheiro n��o encontrado)

en: "%s" was not found.
pt: "%s" n��o foi encontrado.

en: Detect from file
pt: Detetar a partir do ficheiro

en: Programming Languages
pt: Linguagens de programa����o

en: Scripting Languages
pt: Linguagens de script

en: Markup Languages
pt: Linguagens de Markup

en: _More Options
pt: _Mais op����es

note: line 1 with checkbox and encoding combo
en: Show _hidden files
pt: Mostrar fic_Heiros ocultos

en: Set encoding:
pt: Definir a codifica����o:

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
pt: Define explicitamente a codifica����o para o ficheiro se esta n��o for detet��vel. Esta op����o �� ��til quando sabe �� partida que o Geany n��o ser�� capaz de detetar automaticamente a codifica����o do ficheiro.
    Note que se escolher m��ltiplos ficheiros, todos ser��o abertos com a codifica����o escolhida.

note: line 2 with filetype combo
en: Set filetype:
pt: Definir o tipo de ficheiro:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
pt: Define explicitamente o tipo do ficheiro se este n��o for detetado atrav��s da extens��o.
    Note que se escolher m��ltiplos ficheiros, todos ser��o abertos com o tipo de ficheiro escolhido.

en: Open File
pt: Abrir ficheiro

[ctx: Open dialog action]
en: _View
pt: _Ver

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
pt: Abre o ficheiro em modo s�� de leitura. Se escolher mais do que um ficheiro, todos ser��o abertos em modo s�� de leitura.

en: Overwrite?
pt: Sobrescrever?

en: Filename already exists!
pt: Nome de ficheiro j�� existente!

en: Save File
pt: Gravar ficheiro

en: R_ename
pt: R_Enomear

en: Save the file and rename it
pt: Gravar o ficheiro e renome��-lo

en: Error
pt: Erro

en: Question
pt: Quest��o

en: Warning
pt: Aviso

en: Information
pt: Informa����o

en: _Don't save
pt: N��o gra_Var

en: The file '%s' is not saved.
pt: O ficheiro '%s' n��o est�� gravado.

en: Do you want to save it before closing?
pt: Quer gravar o ficheiro antes de fechar?

en: Choose font
pt: Escolha o tipo de letra

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
pt: Ocorreu um erro ou a informa����o do ficheiro n��o p��de ser obtida (ex. de um novo ficheiro).

en: unknown
pt: desconhecido

en: %s Properties
pt: Propriedades %s

en: (with BOM)
pt: (com BOM)

en: (without BOM)
pt: (sem BOM)

en: File %s closed.
pt: Ficheiro %s fechado.

en: New file "%s" opened.
pt: Novo ficheiro, "%s" aberto.

en: Could not open file %s (%s)
pt: Imposs��vel abrir o ficheiro %s (%s)

en: The file "%s" is not valid %s.
pt: O ficheiro "%s" n��o �� v��lido %s.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
pt: O ficheiro "%s" n��o parece ser um ficheiro de texto ou a sua codifica����o n��o �� suportada.

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
pt: O ficheiro "%s" n��o p��de ser aberto corretamente e foi truncado. Isto pode ocorrer caso o ficheiro contenha um byte NULL. Tenha aten����o, se o gravar poder�� perder informa����o.
    O ficheiro foi definido como s�� de leitura.

en: Spaces
pt: Espa��os

en: Tabs
pt: Tabula����es

en: Tabs and Spaces
pt: Tabula����es e espa��os

note: For translators: first wildcard is the indentation mode (Spaces, Tabs, Tabs * and Spaces), the second one is the filename
en: Setting %s indentation mode for %s.
pt: A definir modo de indenta����o com %s para %s.

en: Setting indentation width to %d for %s.
pt: A definir largura da indenta����o para %d para %s.

en: File %s reloaded.
pt: Ficheiro %s recarregado.

note: For translators: this is the status window message for opening a file. %d is the number * of the newly opened file, %s indicates whether the file is opened read-only * (it is replaced with the string ", read-only").
en: File %s opened(%d%s).
pt: Ficheiro %s aberto (%d%s).

en: , read-only
pt: , s�� de leitura

en: Any unsaved changes will be lost.
pt: Quaisquer altera����es n��o gravadas ser��o perdidas.

en: Undo history will be lost.
pt: Hist��rico de desfazer ser�� perdido.

en: Are you sure you want to reload '%s'?
pt: Tem a certeza que quer recarregar '%s'?

en: Error renaming file.
pt: Erro ao renomear o ficheiro.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
pt: Ocorreu um erro ao converter o ficheiro de UTF-8 para "%s". O ficheiro continua por gravar.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
pt: Mensagem de erro: %s
    O erro ocorreu em "%s" (linha: %d, coluna: %d).

en: Error message: %s.
pt: Mensagem de erro: %s.

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
pt: Falha ao abrir o ficheiro '%s' para escrita: a fun����o fopen() falhou: %s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
pt: Falha ao escrever o ficheiro '%s': a fun����o fwrite() falhou: %s

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
pt: Falha ao fechar o ficheiro '%s': a fun����o fclose() falhou: %s

en: _Overwrite
pt: S_Obrescrever

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
pt: O ficheiro '%s' em disco �� mais recente que o da mem��ria atual.

en: Try to resave the file?
pt: Tentar novamente gravar o ficheiro?

en: File "%s" was not found on disk!
pt: O ficheiro "%s" n��o foi encontrado no disco!

en: Cannot save read-only document '%s'!
pt: Imposs��vel gravar o documento '%s'. �� s�� de leitura!

en: Error saving file (%s).
pt: Erro ao gravar o ficheiro (%s).

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
pt: %s
    
    O ficheiro em disco pode agora estar truncado!

en: Error saving file.
pt: Erro ao gravar ficheiro.

en: File %s saved.
pt: Ficheiro %s gravado.

en: Wrap search and find again?
pt: Terminar procura e localizar de novo?

en: No matches found for "%s".
pt: Ocorr��ncias de "%s" n��o encontradas.

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
pt[0]: %s: substitu��da %d ocorr��ncia de "%s" por "%s".
pt[1]: %s: substitu��das %d ocorr��ncias de "%s" por "%s".

en: Do you want to reload it?
pt: Quer recarreg��-lo?

en: Enter Tab Width
pt: Insira a largura da tabula����o

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
pt: Insira o n��mero de espa��os a serem substitu��dos por uma tabula����o.

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
pt: Aviso: largura de tabula����o n��o padr��o: %d != 8!

en: Celtic
pt: C��ltico

en: Greek
pt: Grego

en: Nordic
pt: N��rdico

en: South European
pt: Europa do Sul

en: Western
pt: Ocidental

en: Baltic
pt: B��ltico

en: Central European
pt: Europa Central

note: ISO-IR-111 not available on Windows
en: Cyrillic
pt: Cir��lico

en: Cyrillic/Russian
pt: Cir��lico/Russo

en: Cyrillic/Ukrainian
pt: Cir��lico/Ucraniano

en: Romanian
pt: Romeno

en: Arabic
pt: ��rabe

note: not available at all, ?
en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Hebrew Visual
pt: Hebraico visual

en: Armenian
pt: Arm��nio

en: Georgian
pt: Ge��rgia

en: Thai
pt: Tailand��s

en: Turkish
pt: Turco

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

note: maybe not available on Linux
en: Chinese Simplified
pt: Chin��s simplificado

en: Chinese Traditional
pt: Chin��s tradicional

en: Japanese
pt: Japon��s

en: Korean
pt: Coreano

en: Without encoding
pt: Sem codifica����o

en: _West European
pt: Europa _Ocidental

en: _East European
pt: Europa de L_este

en: East _Asian
pt: ��si_A de Leste

en: _SE & SW Asian
pt: ��sia _Sudeste & Sudoeste

en: _Middle Eastern
pt: _M��dio Oriente

en: West European
pt: Europa Ocidental

en: East European
pt: Europa de Leste

en: East Asian
pt: ��sia de Leste

en: SE & SW Asian
pt: ��sia Sudeste & Sudoeste

en: Middle Eastern
pt: M��dio Oriente

en: %s source file
pt: Ficheiro fonte %s

en: %s file
pt: Ficheiro %s

en: %s script
pt: script %s

en: %s document
pt: documento %s

en: Shell
pt: Linha de comandos

en: Cascading Stylesheet
pt: Folha de cascata de estilos (CSS)

en: Config
pt: Configura����o

en: Gettext translation
pt: Tradu����o Gettext

en: _Programming Languages
pt: Linguagens de _Programa����o

en: _Scripting Languages
pt: Linguagens de _Script

en: _Markup Languages
pt: Linguagens de _Markup

en: M_iscellaneous
pt: D_Iversos

en: All Source
pt: Toda a fonte

note: create meta file filter "All files"
en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Bad regex for filetype %s: %s
pt: M�� express��o regular para ficheiros do tipo %s: %s

en: untitled
pt: sem t��tulo

en: Could not find file '%s'.
pt: Imposs��vel encontrar o ficheiro '%s'.

en: Default
pt: Predefini����o

en: The current filetype overrides the default style.
pt: O tipo de ficheiro ativo sobrep��em-se ao estilo predefinido.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
pt: Isto pode causar incorre����es nos esquemas de cores.

en: Color Schemes
pt: Esquemas de cor

note: visual group order
en: File
pt: Ficheiro

en: Clipboard
pt: ��rea de transfer��ncia

en: Select
pt: Selecionar

en: Format
pt: Formatar

en: Insert
pt: Inserir

en: Settings
pt: Prefer��ncias

en: Search
pt: Procurar

en: Go to
pt: Ir para

en: View
pt: Ver

en: Document
pt: Documento

en: Build
pt: Gerar

en: Help
pt: Ajuda

en: Focus
pt: Foco

en: Notebook tab
pt: Separador Bloco notas

en: New
pt: Novo

en: Open
pt: Abrir

en: Open selected file
pt: Abrir ficheiro selecionado

en: Save
pt: Gravar

en: Save as
pt: Gravar como

en: Save all
pt: Gravar todos

en: Print
pt: Imprimir

en: Close
pt: Fechar

en: Close all
pt: Fechar todos

en: Reload file
pt: Recarregar ficheiro

en: Re-open last closed tab
pt: Reabrir ��ltimo separador fechado

en: Quit
pt: Sair

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Delete to line end
pt: Apagar at�� ao final da linha

en: _Transpose Current Line
pt: _Transpor a linha atual

en: Scroll to current line
pt: Deslocar at�� �� linha atual

en: Scroll up the view by one line
pt: Deslocar a vista uma linha para cima

en: Scroll down the view by one line
pt: Deslocar a vista uma linha para baixo

en: Complete snippet
pt: Completar excerto de c��digo

en: Move cursor in snippet
pt: Mover o cursor dentro do excerto de c��digo

en: Suppress snippet completion
pt: Suprimir conclus��o de excertos de c��digo

en: Context Action
pt: A����o contextual

en: Complete word
pt: Completar palavra

en: Show calltip
pt: Mostrar sugest��o

en: Word part completion
pt: Completar parte de palavra

en: Move line(s) up
pt: Mover linha(s) para cima

en: Move line(s) down
pt: Mover linha(s) para baixo

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select current word
pt: Selecionar a palavra atual

en: Select to previous word part
pt: Selecionar a anterior parte da palavra

en: Select to next word part
pt: Selecionar a posterior parte da palavra

en: Toggle line commentation
pt: Alternar o comentar da linha

en: Comment line(s)
pt: Comentar a(s) linha(s)

en: Uncomment line(s)
pt: Remover coment��rios da(s) linha(s)

en: Increase indent
pt: Aumentar a indenta����o

en: Decrease indent
pt: Diminuir a indenta����o

en: Increase indent by one space
pt: Aumentar a indenta����o por um espa��o

en: Decrease indent by one space
pt: Diminuir a indenta����o por um espa��o

en: Send to Custom Command 1
pt: Enviar para comando personalizado 1

en: Send to Custom Command 2
pt: Enviar para comando personalizado 2

en: Send to Custom Command 3
pt: Enviar para comando personalizado 3

en: Join lines
pt: Juntar linhas

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert New Line Before Current
pt: Inserir nova linha antes da atual

en: Insert New Line After Current
pt: Inserir nova linha depois da atual

en: Find
pt: Localizar

en: Find Next
pt: Localizar seguinte

en: Find Previous
pt: Localizar anterior

en: Replace
pt: Substituir

en: Find in Files
pt: Localizar em ficheiros

en: Next Message
pt: Mensagem seguinte

en: Previous Message
pt: Mensagem anterior

en: Find Usage
pt: Localizar utiliza����o

en: Find Document Usage
pt: Localizar utiliza����o no documento atual

en: Navigate back a location
pt: Navegar uma localiza����o para tr��s

en: Navigate forward a location
pt: Navegar uma localiza����o para a frente

en: Go to matching brace
pt: Ir para a chaveta correspondente

en: Toggle marker
pt: Alternar marcador

en: Go to Tag Definition
pt: Ir para a defini����o da etiqueta

en: Go to Tag Declaration
pt: Ir para a declara����o da etiqueta

en: Go to Start of Line
pt: Ir para o in��cio da linha

en: Go to End of Line
pt: Ir para o fim da linha

en: Go to Start of Display Line
pt: Ir para linha de in��cio

en: Go to End of Display Line
pt: Ir para linha de fim

en: Go to Previous Word Part
pt: Ir para a anterior parte da palavra

en: Go to Next Word Part
pt: Ir para a posterior parte da palavra

en: Toggle All Additional Widgets
pt: Ativa/Desativa todos os widgets adicionais

en: Fullscreen
pt: Ecr�� completo

en: Toggle Messages Window
pt: Ativar/Desativar a janela de mensagens

en: Toggle Sidebar
pt: Ativar/Desativar a barra lateral

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Zoom Reset
pt: Repor amplia����o

en: Switch to Editor
pt: Mudar para o editor

en: Switch to Search Bar
pt: Mudar para a barra de procura

en: Switch to Message Window
pt: Mudar para a janela de mensagens

en: Switch to Compiler
pt: Mudar para o compilador

en: Switch to Messages
pt: Mudar para mensagens

en: Switch to Scribble
pt: Mudar para "Rabiscar"

en: Switch to VTE
pt: Mudar para o terminal

en: Switch to Sidebar
pt: Mudar para a barra lateral

en: Switch to Sidebar Symbol List
pt: Mudar para a lista de s��mbolos da barra lateral

en: Switch to Sidebar Document List
pt: Mudar para lista de documentos da barra lateral

en: Switch to left document
pt: Mudar para o documento �� esquerda

en: Switch to right document
pt: Mudar para o documento �� direita

en: Switch to last used document
pt: Mudar para o ��ltimo documento usado

en: Move document left
pt: Mover o documento para a esquerda

en: Move document right
pt: Mover o documento para a direita

en: Move document first
pt: Mover o documento para primeiro

en: Move document last
pt: Mover o documento para ��ltimo

en: Toggle Line wrapping
pt: Alternar ajuste de linhas

en: Toggle Line breaking
pt: Alternar quebra de linhas

en: Replace spaces with tabs
pt: Substituir espa��os por tabula����es

en: Toggle current fold
pt: Alternar dobragem atual

en: Fold all
pt: Dobrar tudo

en: Unfold all
pt: Desdobrar tudo

en: Reload symbol list
pt: Recarregar a lista de s��mbolos

en: Remove Markers
pt: Remover marcadores

en: Remove Error Indicators
pt: Remover indicadores de erro

en: Remove Markers and Error Indicators
pt: Remover marcadores e indicadores de erro

en: Compile
pt: Compilar

en: Make all
pt: Make de tudo

en: Make custom target
pt: Make para destino personalizado

en: Make object
pt: Make de objeto

en: Next error
pt: Erro seguinte

en: Previous error
pt: Erro anterior

en: Run
pt: Executar

en: Build options
pt: Op����es de gera����o

en: Show Color Chooser
pt: Mostrar o seletor de cores

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
pt: Os seguintes atalhos de teclado s��o configur��veis:

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
pt: Escreva aqui o que quiser, use como um caderno de rascunhos

en: Failed to load one or more session files.
pt: Falha ao carregar um ou mais ficheiros de sess��o.

en: Debug Messages
pt: Mensagens de depura����o

en: Cl_ear
pt: _Limpar

en: Set initial column number for the first opened file (useful in conjunction with --line)
pt: Definir o n��mero inicial da coluna para o primeiro ficheiro aberto (��til em conjunto com --line)

en: Use an alternate configuration directory
pt: Usar uma pasta de configura����o alternativa

en: Print internal filetype names
pt: Imprimir os nomes dos tipos de ficheiro internos

en: Generate global tags file (see documentation)
pt: Gerar ficheiro de etiquetas global (ver documenta����o)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags
pt: N��o pr��-processar ficheiros de C/C++ ao gerar etiquetas

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
pt: N��o abrir ficheiros na inst��ncia atual do programa, for��ar a abertura de uma nova inst��ncia.

en: Use this socket filename for communication with a running Geany instance
pt: Usar o nome deste ficheiro para comunica����o com uma inst��ncia ativa do Geany.

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
pt: Devolve a lista de ficheiros abertos numa inst��ncia ativa do Geany

en: Set initial line number for the first opened file
pt: Definir o n��mero inicial da linha para o primeiro ficheiro aberto

en: Don't show message window at startup
pt: N��o mostrar janela de mensagens no arranque

en: Don't load auto completion data (see documentation)
pt: N��o carregar os dados de conclus��es autom��ticas (ver documenta����o)

en: Don't load plugins
pt: N��o carregar extens��es

en: Print Geany's installation prefix
pt: Imprimir o prefixo de instala����o do Geany

en: Open all FILES in read-only mode (see documention)
pt: Abrir todos os FICHEIROS em modo s�� de leitura (ver documenta����o)

en: Don't load the previous session's files
pt: N��o carregar os ficheiros da sess��o anterior

en: Don't load terminal support
pt: N��o carregar o suporte para o terminal

en: Filename of libvte.so
pt: Nome de ficheiro de libvte.so

en: Be verbose
pt: Ser detalhado

en: Show version and exit
pt: Mostrar a vers��o e sair

en: [FILES...]
pt: [FICHEIROS...]

note: note for translators: library versions are printed after this
en: built on %s with
pt: (gerado em %s com)

en: Move it now?
pt: Mover agora?

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
pt: O Geany precisa de mover a pasta de configura����es antiga antes de iniciar.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
pt: A pasta de configura����es foi movida com sucesso de "%s" para "%s".

note: for translators: the third %s in brackets is the error message which * describes why moving the dir didn't work
en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
pt: A pasta de configura����es antiga "%s" n��o pode ser movida para "%s" (%s). Por favor, mova a pasta manualmente para a nova localiza����o.

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
pt: A pasta de configura����es n��o p��de ser criada (%s).
    Podem ocorrer problemas ao usar o Geany sem pasta de configura����es.
    Iniciar o Geany mesmo assim?

en: This is Geany %s.
pt: Este �� o Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
pt: A pasta de configura����es n��o p��de ser criada (%s).

en: Do you really want to quit?
pt: Tem a certeza que quer sair?

en: Configuration files reloaded.
pt: Ficheiros de configura����o recarregados.

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: C_opy
pt: C_Opiar

en: Copy _All
pt: Copi_Ar tudo

en: _Hide Message Window
pt: _Ocultar janela de mensagens

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
pt: Imposs��vel encontrar o ficheiro '%s' - a tentar no caminho do ficheiro ativo.

en: The document has been closed.
pt: O documento foi fechado.

en: Switch to Document
pt: Mudar para documento

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
pt: A extens��o "%s" n��o �� compat��vel com esta vers��o do Geany - por favor, recompile-a.

en: _Plugin Manager
pt: Gestor de e_Xtens��es

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
pt: Vers��o:	%s
    Autor(es):	%s
    Ficheiro:	%s

en: No plugins available.
pt: N��o existem extens��es.

en: Active
pt: Ativo

en: Plugin
pt: Extens��o

en: Plugins
pt: Extens��es

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
pt: Escolha quais as extens��es a carregar ao iniciar:

en: Configure Plugins
pt: Configurar extens��es

en: Grab Key
pt: Capturar tecla

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
pt: Prima a combina����o de teclas que quer usar para "%s".

en: _Expand All
pt: _Expandir tudo

en: _Collapse All
pt: _Colapsar tudo

en: Action
pt: A����o

en: Shortcut
pt: Atalho

en: _Allow
pt: _Permitir

en: _Override
pt: _Substituir

en: Override that keybinding?
pt: Substituir este atalho?

en: The combination '%s' is already used for "%s".
pt: A combina����o "%s" j�� est�� a ser usada para "%s".

note: add manually GeanyWrapLabels because they can't be added with Glade page Tools
en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
pt: Insira os caminhos das ferramentas em baixo. Ferramentas que n��o precisa podem ser deixadas em branco.

note: page Templates
en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
pt: Defina informa����o a ser usada em modelos de documentos. Para mais detalhes consulte a documenta����o.

note: page Keybindings
en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
pt: Aqui pode alterar os atalhos de teclado para v��rias a����es. Selecione uma e clique em <b>Alterar</b> para inserir o novo atalho, ou fa��a duplo clique sobre a a����o para editar o atalho diretamente.

note: page Editor->Indentation
en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
pt: <i>Aviso: estas defini����es s��o sobrescritas pelo projeto atual. Veja <b>Projeto -> Propriedades</b>.</i>

en: <b>Page %d of %d</b>
pt: <b>P��gina %d de %d</b>

en: Document Setup
pt: Configura����o de documento

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
pt: Imprime apenas o nome base (sem o caminho) do ficheiro impresso

en: Paginating
pt: A paginar

en: Page %d of %d
pt: P��gina %d de %d

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
pt: Documento %s n��o enviado para o subsistema de impress��o.

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
pt: Documento %s foi enviado para o subsistema de impress��o.

en: Printing of %s failed (%s).
pt: A impress��o do ficheiro %s falhou (%s).

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
pt: Por favor, primeiro defina um comando de impress��o nas Prefer��ncias.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
pt: O ficheiro "%s" ser�� imprimido com o seguinte comando:
    
    %s

en: Printing of "%s" failed (return code: %s).
pt: A impress��o de "%s" falhou (c��digo devolvido: %s).

en: File %s printed.
pt: O ficheiro %s foi imprimido.

note: "projects" is part of the default project base path so be careful when translating * please avoid special characters and spaces, look at the source for details or ask Frank
en: projects
pt: projetos

en: Move the current documents into the new project's session?
pt: Mover o documento atual para a sess��o do novo projeto?

en: New Project
pt: Novo projeto

en: C_reate
pt: C_Riar

en: Project name
pt: Nome do projeto

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
pt: Caminho do ficheiro que representa o projeto e grava as suas defini����es. Normalmente dever�� ter a extens��o "%s".

en: Choose Project Base Path
pt: Escolha a pasta base para o projeto

en: Project file could not be written
pt: O ficheiro de projeto n��o p��de ser escrito

en: Project "%s" created.
pt: Projeto "%s" criado.

en: Project file "%s" could not be loaded.
pt: O ficheiro de projecto "%s" n��o p��de ser carregado.

en: Open Project
pt: Abrir projeto

en: Project files
pt: Ficheiros de projeto

en: Project "%s" closed.
pt: Projeto "%s" fechado.

en: Project "%s" saved.
pt: Projeto "%s" gravado.

en: Do you want to close it before proceeding?
pt: Quer fech��-lo antes de prosseguir?

en: The '%s' project is open.
pt: O projeto '%s' est�� aberto.

en: The specified project name is too short.
pt: O nome de projeto fornecido �� demasiado curto.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
pt: O nome de projeto fornecido �� demasiado longo (no m��ximo %d caracteres).

en: You have specified an invalid project filename.
pt: Forneceu um nome de projeto inv��lido.

en: Create the project's base path directory?
pt: Criar a pasta base do projeto?

en: The path "%s" does not exist.
pt: O caminho "%s" n��o existe.

en: Project base directory could not be created (%s).
pt: A pasta base do projeto n��o p��de ser criada (%s).

en: Project file could not be written (%s).
pt: O ficheiro de projeto n��o p��de ser escrito (%s).

en: _Replace
pt: Substitui_R

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro '%s' j�� existe. Quer substitu��-lo?

note: initialise the dialog
en: Choose Project Filename
pt: Escolha o nome do ficheiro de projeto

en: Project "%s" opened.
pt: Projeto "%s" aberto.

en: _Use regular expressions
pt: _Usar express��es regulares

en: Use POSIX-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please read the documentation.
pt: Use express��es regular do tipo POSIX. Para informa����o detalhada sobre express��es regulares, por favor, consulte a documenta����o.

en: Use _escape sequences
pt: Usar sequ��ncias de _Escape

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
pt: Substituir \\, \t, \n, \r e \uXXXX (caracteres Unicode) pelos caracteres de controlo correspondentes

en: Use multi-_line matching
pt: Usar compara����o multi_Linha

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines.  In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
pt: Executar compara����o por express��o regular em todo a mem��ria de uma s�� vez em vez de linha a linha, permitindo que as compara����es abranjam m��ltiplas linhas. Neste modo, caracteres de nova linha s��o parte da entrada e podem ser capturados como caracteres normais pelo padr��o.

en: Search _backwards
pt: Procurar para _tr��s

en: C_ase sensitive
pt: Sens��vel a  m_Ai��sculas/min��sculas

en: Match only a _whole word
pt: S�� palavras _completas

en: Match from s_tart of word
pt: Comparar do _in��cio da palavra

en: _Previous
pt: An_Terior

en: _Next
pt: Segui_Nte

en: _Search for:
pt: _Procurar por:

note: Now add the multiple match options
en: _Find All
pt: Localizar t_Udo

en: _Mark
pt: _Marcar

en: Mark all matches in the current document
pt: Marcar todas as ocorr��ncias no documento ativo

en: In Sessi_on
pt: Na sess��_O

en: _In Document
pt: No _Documento

note: close window checkbox
en: Close _dialog
pt: Fechar _Di��logo

en: Disable this option to keep the dialog open
pt: Desative esta op����o para manter o di��logo aberto

en: Replace & Fi_nd
pt: Substituir & Proc_Urar

en: Replace wit_h:
pt: Substituir po_R:

note: Now add the multiple replace options
en: Re_place All
pt: Su_Bstituir tudo

en: In Se_lection
pt: Na se_Le����o

en: Replace all matches found in the currently selected text
pt: Substituir todas as ocorr��ncias no texto que se encontra selecionado

en: all
pt: todos

en: project
pt: projeto

en: custom
pt: personalizar

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
pt: Todos: procura todos os ficheiros na pasta.
    Projeto: usa padr��es de ficheiros definidos nas defini����es do projeto.
    Personalizado: especificar os padr��es de ficheiros manualmente.

en: Fi_les:
pt: Fi_Cheiros:

en: File patterns, e.g. *.c *.h
pt: Padr��es de ficheiros, ex. *.c *.h:

en: _Directory:
pt: _Pasta:

en: E_ncoding:
pt: Codi_Fica����o:

en: See grep's manual page for more information
pt: Consulte o manual do grep para mais informa����es

en: _Recurse in subfolders
pt: _Recursivo em subpastas

en: _Invert search results
pt: _Inverter o resultado da procura

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
pt: Inverte a compara����o, para selecionar linhas diferentes da express��o

en: E_xtra options:
pt: Op����es e_Xtra:

en: Other options to pass to Grep
pt: Op����es adicionais a passar ao grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
pt[0]: Encontrada %d ocorr��ncia de "%s".
pt[1]: Encontradas %d ocorr��ncias de "%s".

en: Replaced %u matches in %u documents.
pt: Substitu��das %u ocorr��ncias em %u documentos.

en: Invalid directory for find in files.
pt: Pasta inv��lida para Localizar em ficheiros.

en: No text to find.
pt: Nenhum texto para localizar.

en: Cannot execute grep tool '%s'; check the path setting in Preferences.
pt: Erro ao executar o comando grep '%s'; verifique a defini����o do caminho nas Prefer��ncias.

en: Cannot parse extra options: %s
pt: Incapaz de interpretar op��es extra: %s

en: Searching...
pt: A procurar...

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
pt: %s %s -- %s (na pasta: %s)

en: Could not open directory (%s)
pt: Imposs��vel abrir a pasta (%s)

en: Search failed.
pt: A procura falhou.

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
pt[0]: Procura completa com %d ocorr��ncia.
pt[1]: Procura completa com %d ocorr��ncias.

en: No matches found.
pt: Nenhuma ocorr��ncia encontrada.

en: Bad regex: %s
pt: M�� express��o regular: %s

note: TODO maybe this message needs a rewording
en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
pt: O Geany tentou aceder a um socket de dom��nio Unix de outra inst��ncia a ser executada por outro utilizador.
    Isto originou um erro fatal e o Geany ser�� agora encerrado.

en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Chapter
pt: Cap��tulo

en: Section
pt: Sec����o

en: Sect1
pt: Sec1

en: Sect2
pt: Sec2

en: Sect3
pt: Sec3

en: Appendix
pt: Ap��ndice

en: Other
pt: Outro

en: Module
pt: M��dulo

en: Types
pt: Tipos

en: Type constructors
pt: Construtores de tipo

en: Functions
pt: Fun����es

en: Program
pt: Programa

en: Sections
pt: Sec����es

en: Paragraph
pt: Par��grafo

en: Group
pt: Grupo

en: Keys
pt: Chaves

en: Variables
pt: Vari��veis

en: Environment
pt: Ambiente

en: Subsection
pt: Subsec����o

en: Subsubsection
pt: Subsubsec����o

en: Structures
pt: Estruturas

en: Parts
pt: Partes

en: Steps
pt: Passos

en: Modules
pt: M��dulos

en: Traits
pt: Tra��os

en: Implementations
pt: Implementa����es

en: Methods
pt: M��todos

en: Package
pt: Pacote

en: Constants
pt: Constantes

en: Labels
pt: R��tulos

en: Namespaces
pt: Espa��os de nomes

en: Interfaces
pt: Ambientes

en: Anchors
pt: ��ncoras

en: H1 Headings
pt: T��tulos H1

en: H2 Headings
pt: T��tulos H2

en: H3 Headings
pt: T��tulos H3

en: ID Selectors
pt: Seletores de ID

en: Type Selectors
pt: Seletores de tipo

en: Section Level 1
pt: Sec����o n��vel 1

en: Section Level 2
pt: Sec����o n��vel 2

en: Section Level 3
pt: Sec����o n��vel 3

en: Section Level 4
pt: Sec����o n��vel 4

en: Procedures
pt: Procedimentos

en: Imports
pt: Importa����es

en: Entities
pt: Entidades

en: Architectures
pt: Arquitecturas

en: Functions / Procedures
pt: Fun����es/Procedimentos

en: Variables / Signals
pt: Vari��veis/Sinais

en: Processes / Blocks / Components
pt: Processos/Blocos/Componentes

en: Events
pt: Eventos

en: Functions / Tasks
pt: Fun����es/Tarefas

en: Members
pt: Membros

en: Properties
pt: Propriedades

en: Programs
pt: Programas

en: Functions / Subroutines
pt: Fun����es/Procedimentos

en: Components
pt: Componentes

en: Blocks
pt: Blocos

en: Defines
pt: Defini����es

en: Targets
pt: Destinos

en: Indexes
pt: ��ndices

en: Tables
pt: Tabelas

en: Triggers
pt: Acionadores

en: Views
pt: Vistas

en: Structs
pt: Estruturas

en: Extern Variables
pt: Vari��veis externas

en: Unknown filetype extension for "%s".
pt: Extens��o do ficheiro "%s" desconhecida.

en: Failed to create tags file, perhaps because no tags were found.
pt: Falha ao criar o ficheiro de etiquetas, talvez porque nenhuma etiqueta foi encontrada.

en: Usage: %s -g <Tag File> <File list>
pt: Forma de usar: %s -g <ficheiro de etiquetas> <lista de ficheiros>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
pt: Exemplo:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags
pt: Carregar etiquetas

en: Geany tag files (*.*.tags)
pt: Ficheiros de etiquetas do Geany (*.*.tags)

note: For translators: the first wildcard is the filetype, the second the filename
en: Loaded %s tags file '%s'.
pt: Carregadas etiquetas %s do ficheiro '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
pt: Imposs��vel carregar o ficheiro de etiquetas '%s'.

en: Forward declaration "%s" not found.
pt: Declara����o Forward "%s" n��o encontrada.

en: Definition of "%s" not found.
pt: Defini����o de "%s" n��o encontrada.

en: Sort by _Name
pt: Ordenar por _Nome

en: Sort by _Appearance
pt: Ordenar por _Apar��ncia

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
pt: Falha ao converter o modelo de ficheiro "%s" para UTF-8

note: custom actions defined in toolbar_init(): "New", "Open", "SearchEntry", "GotoEntry", "Build"
en: Save the current file
pt: Gravar o ficheiro ativo

en: Save all open files
pt: Gravar todos os ficheiros abertos

en: Reload the current file from disk
pt: Recarregar o ficheiro ativo a partir do disco

en: Close the current file
pt: Fechar o ficheiro ativo

en: Close all open files
pt: Fechar todos os ficheiros abertos

en: Cut the current selection
pt: Cortar a sele����o atual

en: Copy the current selection
pt: Copiar a sele����o atual

en: Paste the contents of the clipboard
pt: Colar o conte��do da ��rea de transfer��ncia

en: Delete the current selection
pt: Apagar a sele����o atual

en: Undo the last modification
pt: Desfazer a ��ltima modifica����o

en: Redo the last modification
pt: Refazer a ��ltima modifica����o

en: Compile the current file
pt: Compilar o ficheiro ativo

en: Run or view the current file
pt: Executar ou ver o ficheiro ativo

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
pt: Abre o di��logo do seletor de cores para, interativamente, escolher cores duma paleta

en: Zoom in the text
pt: Ampliar o texto

en: Zoom out the text
pt: Reduzir o texto

en: Decrease indentation
pt: Diminuir indenta����o

en: Increase indentation
pt: Aumentar indenta����o

en: Find the entered text in the current file
pt: Localizar o texto inserido no ficheiro ativo

en: Jump to the entered line number
pt: Saltar para a linha indicada

en: Show the preferences dialog
pt: Mostrar o di��logo de prefer��ncias

en: Quit Geany
pt: Sair do Geany

en: Print document
pt: Imprimir documento

en: Replace text in the current document
pt: Substitui texto no documento atual

en: Create a new file
pt: Criar um novo ficheiro

en: Create a new file from a template
pt: Criar um novo ficheiro a partir de um modelo

en: Open an existing file
pt: Abrir um ficheiro existente

en: Open a recent file
pt: Abrir um ficheiro recente

en: Choose more build actions
pt: Escolher mais a����es de gera����o

en: Search Field
pt: Campo de procura

en: Goto Field
pt: Ir para campo

en: Separator
pt: Separador

en: --- Separator ---
pt: --- Separador ---

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
pt: Selecione itens para serem mostrados na barra de ferramentas. Os itens podem ser reordenados com "Arrastar e largar".

en: Available Items
pt: Itens dispon��veis

en: Displayed Items
pt: Itens mostrados

en: Invalid command: %s
pt: Comando inv��lido: %s

en: Command not found
pt: Comando n��o encontrado

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
pt: O comando personalizado executado devolveu um erro. A sua sele����o n��o foi modificada. Mensagem de erro: %s.

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
pt: O comando personalizado executado terminou com um c��digo de insucesso.

en: Custom command failed: %s
pt: Comando personalizado falhou: %s

en: Passing data and executing custom command: %s
pt: A passar os dados e a executar o comando personalizado: %s

en: Set Custom Commands
pt: Definir comandos personalizados

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
pt: Pode enviar a sele����o atual para qualquer um destes comandos e o seu resultado substituir�� a referida sele����o.

en: No custom commands defined.
pt: Nenhum comando personalizado definido.

en: Word Count
pt: Contagem de palavras

en: selection
pt: sele����o

en: whole document
pt: documento inteiro

en: Range:
pt: Intervalo:

en: Lines:
pt: Linhas:

en: Words:
pt: Palavras:

en: Characters:
pt: Caracteres:

en: No tags found
pt: Nenhuma etiqueta encontrada

en: Show S_ymbol List
pt: Mostrar lista de S��_Mbolos

en: Show _Document List
pt: Mostrar lista de _Documentos

en: H_ide Sidebar
pt: _Ocultar a barra lateral

en: _Find in Files...
pt: Localizar em _Ficheiros...

en: Show _Paths
pt: Mostrar camin_Hos

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
pt: linha: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmodo: %M      codifica����o: %e      tipo de ficheiro: %f      ��mbito: %S

note: RO = read-only
en: RO
pt: SL

note: OVR = overwrite/overtype, INS = insert
en: OVR
pt: SOBR

note: SP = space
en: SP
pt: ESP

note: T/S = tabs and spaces
en: T/S
pt: T/E

en:  (new instance)
pt: (nova inst��ncia)

en: Font updated (%s).
pt: Letra atualizada (%s).

en: C Standard Library
pt: Biblioteca padr��o de C

en: C++ (C Standard Library)
pt: C++ (biblioteca padr��o de C)

en: C++ Standard Library
pt: Biblioteca padr��o de C++

en: dd.mm.yyyy
pt: dd.mm.aaaa

en: mm.dd.yyyy
pt: mm.dd.aaaa

en: yyyy/mm/dd
pt: aaaa/mm/dd

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
pt: dd.mm.aaaa hh:mm:ss

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
pt: mm.dd.aaaa hh:mm:ss

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
pt: aaaa/mm/dd hh:mm:ss

en: _Use Custom Date Format
pt: _Usar formato de data personalizado

en: Custom Date Format
pt: Formato de data personalizado

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
pt: Insira aqui o formato de data e hora personalizado. Pode usar qualquer tipo de descritor dos permitidos na vers��o ANSI C da fun����o strftime.

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
pt: O formato para a data n��o p��de ser convertido (provavelmente �� muito longo).

en: _Set Custom Date Format
pt: Definir formato de data per_Sonalizado

en: Select Folder
pt: Selecionar pasta

en: Select File
pt: Selecionar ficheiro

en: Save All
pt: Gravar tudo

en: Close All
pt: Fechar Tudo

en: Geany cannot start!
pt: O Geany n��o consegue iniciar!

en: Select Browser
pt: Selecionar navegador

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
pt: Falha ao executar o comando do navegador configurado. Por favor corrija-o ou insira um novo.

en: Classic Mac (CR)
pt: Mac cl��ssico (CR)

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
pt: Biblioteca VTE inv��lida "%s": s��mbolo "%s" em falta

en: _Set Path From Document
pt: Definir camin_Ho a partir do documento

en: _Restart Terminal
pt: _Reiniciar o terminal

en: _Input Methods
pt: M��todos de _Inser����o

en: Could not change the directory in the VTE because it probably contains a command.
pt: Imposs��vel alterar a pasta no VTE, provavelmente cont��m um comando.

en: Geany project files
pt: Ficheiros de projeto do Geany

en: Executables
pt: Execut��veis

en: Process timed out after %.02f s!
pt: O processo parou ap��s o tempo limite de %.02f s!

en: Class Builder
pt: Construtor de classe

en: Creates source files for new class types.
pt: Cria ficheiros fonte para novos tipos de classe.

en: Create Class
pt: Criar classe

en: Create C++ Class
pt: Criar classe C++

en: Create GTK+ Class
pt: Criar classe GTK+

en: Create PHP Class
pt: Criar classe PHP

en: Namespace
pt: Espa��o de nome

en: Class
pt: Classe

en: Header file:
pt: Ficheiro de cabe��alho:

en: Source file:
pt: Ficheiro fonte:

en: Inheritance
pt: Heran��a

en: Base class:
pt: Classe base:

en: Base source:
pt: Fonte base:

en: Base header:
pt: Cabe��alho base:

en: Base GType:
pt: GType base:

en: Implements:
pt: Implementa:

en: Options
pt: Op����es

en: Create constructor
pt: Criar construtor

en: Create destructor
pt: Criar destrutor

en: Is abstract
pt: �� abstrato

en: Is singleton
pt: �� Singleton

en: Constructor type:
pt: Tipo de construtor:

en: Create Cla_ss
pt: Criar cla_Sse

en: _C++ Class...
pt: Classe _C++...

en: _GTK+ Class...
pt: Classe _GTK+...

en: _PHP Class...
pt: Classe _PHP...

en: HTML Characters
pt: Caracteres HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
pt: Insere entidades de caracteres HTML como o '&amp;'.

en: The Geany developer team
pt: A equipa respons��vel pelo Geany

en: HTML characters
pt: Caracteres HTML

en: ISO 8859-1 characters
pt: Caracteres ISO 8859-1

en: Greek characters
pt: Caracteres gregos

en: Mathematical characters
pt: Caracteres matem��ticos

en: Technical characters
pt: Caracteres t��cnicos

en: Arrow characters
pt: Caracteres de setas

en: Punctuation characters
pt: Caracteres de pontua����o

en: Miscellaneous characters
pt: Caracteres diversos

en: Plugin configuration directory could not be created.
pt: A pasta de configura����o de extens��es n��o p��de ser criada.

en: Special Characters
pt: Caracteres especiais

en: _Insert
pt: _Inserir

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
pt: Escolha um car��cter especial da lista abaixo e fa��a duplo clique sobre o mesmo, ou use o bot��o para o inserir na posi����o atual do cursor.

en: Character
pt: Car��cter

en: HTML (name)
pt: HTML (nome)

en: _Insert Special HTML Characters...
pt: _Inserir caracteres HTML especiais...

note: Add menuitem for html replacement functions
en: _HTML Replacement
pt: Substitui����o de _HTML

en: _Auto-replace Special Characters
pt: Substituir _Automaticamente caracteres especiais

en: _Replace Characters in Selection
pt: Substituir ca_Racteres na sele����o

en: Insert Special HTML Characters
pt: Inserir caracteres HTML especiais

en: Replace special characters
pt: Substituir caracteres especiais

en: Toggle plugin status
pt: Alternar estado da extens��o

en: Export
pt: Exportar

en: Exports the current file into different formats.
pt: Exporta o ficheiro ativo para diferentes formatos.

en: Export File
pt: Exportar ficheiro

en: _Insert line numbers
pt: _Inserir n��meros de linha

en: Insert line numbers before each line in the exported document
pt: Inserir n��meros de linha antes de cada linha no documento exportado

en: _Use current zoom level
pt: _Usar o n��vel amplia����o atual

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
pt: Entrega o tamanho da letra do documento em conjunto com o atual n��vel de amplia����o

en: Document successfully exported as '%s'.
pt: Documento exportado com sucesso como '%s'.

en: File '%s' could not be written (%s).
pt: O ficheiro '%s' n��o p��de ser escrito (%s).

en: _Export
pt: _Exportar

note: HTML
en: As _HTML...
pt: Como _HTML...

note: LaTeX
en: As _LaTeX...
pt: Como _LaTeX...

en: File Browser
pt: Navegador de ficheiros

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
pt: Adiciona um separador para o navegador de ficheiros na barra lateral.

en: Too many items selected!
pt: Demasiados itens selecionados!

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
pt: Imposs��vel executar o comando externo personalizado '%s' (%s).

en: Open in _Geany
pt: Abrir no _Geany

en: Open _Externally
pt: Abrir _Externamente

en: Show _Hidden Files
pt: Mostrar fic_Heiros ocultos

en: Up
pt: Para cima

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Home
pt: Pasta pessoal

en: Set path from document
pt: Definir caminho a partir do documento

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
pt: Filtre os seus ficheiros com os caracteres universais  usuais. Separe m��ltiplos padr��es com um espa��o.

en: Focus File List
pt: Focar a lista de ficheiros

en: Focus Path Entry
pt: Focar entrada de caminho

en: External open command:
pt: Comando externo para Abrir:

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
pt: O comando a executar ao usar "Abrir com". Pode usar os descritores %f e %d.
    %f ser�� substitu��do pelo nome do ficheiro incluindo o caminho completo.
    %d ser�� substitu��do pelo caminho do ficheiro selecionado, sem o nome do ficheiro.

en: Show hidden files
pt: Mostrar ficheiros ocultos

en: Hide file extensions:
pt: Ocultar extens��es de ficheiros:

en: Follow the path of the current file
pt: Seguir o caminho do ficheiro ativo

en: Use the project's base directory
pt: Usar a pasta base do projeto

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
pt: Alterar a pasta para a pasta base do projeto atualmente aberto

en: Save Actions
pt: A����es de Gravar

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
pt: Esta extens��o fornece diferentes a����es relativas �� grava����o de ficheiros.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
pt: C��pia de seguran��a: imposs��vel criar a pasta (%s).

note: it's unlikely that this happens
en: Backup Copy: File could not be read (%s).
pt: C��pia de seguran��a: o ficheiro n��o p��de ser lido (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
pt: C��pia de seguran��a: o ficheiro n��o p��de ser gravado (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
pt[0]: Grava����o autom��tica: %d ficheiro gravado automaticamente.
pt[1]: Grava����o autom��tica: %d ficheiros gravados automaticamente.

note: initialize the dialog
en: Select Directory
pt: Selecione uma pasta

en: Backup directory does not exist or is not writable.
pt: A pasta para a c��pia de seguran��a n��o existe ou n��o pode ser escrita.

en: Auto Save
pt: Grava����o autom��tica

en: Enable save when losing _focus
pt: Ativar Gravar quando perde o _Foco

en: _Enable
pt: _Ativar

en: Auto save _interval:
pt: Frequ��nc_Ia da grava����o autom��tica:

en: seconds
pt: segundos

en: _Print status message if files have been automatically saved
pt: Im_Primir mensagens de estado se os ficheiros foram gravados automaticamente

en: Save only current open _file
pt: Gravar s�� o _Ficheiro atualmente aberto

en: Sa_ve all open files
pt: Gra_Var todos os ficheiros abertos

en: Instant Save
pt: Gravar instant��neo

en: _Filetype to use for newly opened files:
pt: Tipo de _Ficheiro a usar para ficheiros rec��m abertos:

en: Backup Copy
pt: C��pia de seguran��a

en: _Directory to save backup files in:
pt: Pasta on_De gravar c��pias de seguran��a:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
pt: Forma_to de data/hora para c��pias de seguran��a (para detalhes executar "man strftime")

en: Directory _levels to include in the backup destination:
pt: N��mero de _n��veis de pastas a incluir na c��pia de seguran��a:

en: Split Window
pt: Dividir janela

en: Splits the editor view into two windows.
pt: Divide a janela do editor em duas janelas.

en: Show the current document
pt: Mostra o documento atual

en: _Unsplit
pt: J_Untar janelas

en: _Split Window
pt: Dividir _Janela

en: _Side by Side
pt: _Lado a lado

en: _Top and Bottom
pt: _Topo e base

en: Side by Side
pt: Lado a lado

en: Top and Bottom
pt: Topo e base
