geany 0.21 - en to ru translation catalogue (1192 entries)

en: A fast and lightweight IDE using GTK2
ru: ������������������������ GTK2 ������������������

en: Integrated Development Environment
ru: ������������������

en: About Geany
ru: ������ Geany

en: A fast and lightweight IDE
ru: ������������������������������������

en: (built on or after %s)
ru: (��� %s ������������������)

note: gtk_container_add(GTK_CONTAINER(info_box), cop_label);
en: Info
ru: ������

en: Developers
ru: ���������

en: maintainer
ru: ���������

en: developer
ru: ���������

en: translation maintainer
ru: ���������������

en: Translators
ru: ���������

en: Previous Translators
ru: ���������������

en: Contributors
ru: ���������

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
ru: ������������������������ (��������������������������������� %s ���������)���

en: Credits
ru: ������

en: License
ru: ������

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
ru: ��������������������������������� http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt ������������������������

note: fall back to %d
en: failed to substitute %%p, no project active
ru: ������ %%p ������������������������������������

en: Process failed, no working directory
ru: ���������������������������������

en: %s (in directory: %s)
ru: %s (������������������%s)

en: Process failed (%s)
ru: ������������ (%s)

en: Failed to change the working directory to "%s"
ru: ��������������������� "%s" ���������

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created)
ru: ������ "%s" ���������(���������������������������)

en: Could not execute the file in the VTE because it probably contains a command.
ru: ��������������� VTE ���������������������������������������������

en: Could not find terminal "%s" (check path for Terminal tool setting in Preferences)
ru: ���������������������%s���(���������������������������������������������������������)

en: Compilation failed.
ru: ���������������

en: Compilation finished successfully.
ru: ������������������.

en: Custom Text
ru: ������������

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
ru: ������������������������������������������������������������������������

en: _Next Error
ru: ���������������(_N)

en: _Previous Error
ru: ���������������(_P)

note: arguments
en: _Set Build Commands
ru: ������������������(_S)

en: Build the current file
ru: ������������������

en: Build the current file with Make and the default target
ru: ��� Make ������������������������������������

en: Build the current file with Make and the specified target
ru: ��� Make ���������������������������������

en: Compile the current file with Make
ru: ��� Make ������������������

en: Process could not be stopped (%s).
ru: ������������������ (%s)���

en: No more build errors.
ru: ������������������������

note: FIXME: we should pass either build dialog or project dialog instead of NULL for parent
en: Set menu item label
ru: ���������������������������

en: Label
ru: ������

en: Command
ru: ������

en: Working directory
ru: ������������

en: Reset
ru: ������

en: Click to set menu item label
ru: ���������������������������������������

en: %s commands
ru: %s ������

en: No filetype
ru: ������������������

en: Error regular expression:
ru: ���������������������������

en: Independent commands
ru: ������������

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
ru: ��������������� 2 ���������������������������������������������������

en: Execute commands
ru: ������������

en: %d, %e, %f, %p are substituted in command and directory fields, see manual for details.
ru: %d���%e���%f���%p ���������������������������������������������������������������������

en: Set Build Commands
ru: ������������������

en: _Compile
ru: ������(_C)

note: build the code
en: _Build
ru: ������(_B)

en: _Execute
ru: ������(_E)

note: build the code with make custom
en: Make Custom _Target
ru: ������������������(_T)

note: build the code with make object
en: Make _Object
ru: ������������(_O)

en: _Make
ru: ������(_M)

note: build the code with make all
en: _Make All
ru: ������������(_M)

en: Do you really want to quit?
ru: ������������������������

en: %d file saved. | %d files saved.
ru[0]: %d ���������������������

en: _Reload
ru: ������������(_R)

en: Any unsaved changes will be lost.
ru: ���������������������������������������

en: Are you sure you want to reload '%s'?
ru: ��������������������� '%s'���

en: Go to Line
ru: ���������������

en: Enter the line you want to go to:
ru: ������������������������������

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ru: ������������������������������������������������������������

en: _Use Custom Date Format
ru: ������������������������(_U)

en: Custom Date Format
ru: ������������������

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ru: ������������������������������������������������������������������������ ANSI C strftime ������������������������������

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
ru: ��������������������������������� (������������)���

en: No more message items.
ru: ���������������������������

en: Detect from file
ru: ���������������

en: West European
ru: ������������

en: East European
ru: ������������

en: East Asian
ru: ������������

en: SE & SW Asian
ru: ���������������������������

en: Middle Eastern
ru: ������������

en: Unicode
ru: ���������

en: _More Options
ru: ������������(_M)

note: line 1 with checkbox and encoding combo
en: Show _hidden files
ru: ������������������(_H)

en: Set encoding:
ru: ���������������

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������ Geany ���������������������������������������
    ������������������������������������������������������������������������������������

note: line 2 with filetype combo
en: Set filetype:
ru: ���������������������

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
ru: ������������������������������������������������������������������������������
    ������������������������������������������������������������������������������������

en: Open File
ru: ������������

en: _View
ru: ������(_V)

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
ru: ���������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Detect by file extension
ru: ���������������������

en: Overwrite?
ru: ���������

en: Filename already exists!
ru: ���������������������

en: Save File
ru: ������������

en: R_ename
ru: ������������(_E)

en: Save the file and rename it
ru: ������������������������������

en: _Open file in a new tab
ru: ������������������������������(_O)

en: Keep the current unsaved document open and open the newly saved file in a new tab
ru: ������������������������������������������������������������������������������������

en: Error
ru: ������

en: Question
ru: ������

en: Warning
ru: ������

en: Information
ru: ������

en: _Don't save
ru: ������������(_D)

en: The file '%s' is not saved.
ru: ���������%s���������������

en: Do you want to save it before closing?
ru: ������������������������������?

en: Choose font
ru: ������������

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
ru: ������������������������������������������ (������������������������)���

en: unknown
ru: ������

en: Properties
ru: ������

en: <b>Type:</b>
ru: <b>������:</b>

en: <b>Size:</b>
ru: <b>������:</b>

en: <b>Location:</b>
ru: <b>������:</b>

en: <b>Read-only:</b>
ru: <b>������:</b>

en: (only inside Geany)
ru: (������ Geany ������)

en: <b>Encoding:</b>
ru: <b>������:</b>

en: (with BOM)
ru: (������ BOM)

en: (without BOM)
ru: (������ BOM)

en: <b>Modified:</b>
ru: <b>������:</b>

en: <b>Changed:</b>
ru: <b>������:</b>

en: <b>Accessed:</b>
ru: <b>������:</b>

en: <b>Permissions:</b>
ru: <b>������:</b>

note: Header
en: Read:
ru: ���������

en: Write:
ru: ���������

en: Execute:
ru: ���������

note: Owner
en: Owner:
ru: ������������

note: Group
en: Group:
ru: ���������

note: Other
en: Other:
ru: ���������

en: File %s closed.
ru: ������ %s ������������

en: New file "%s" opened.
ru: ������������%s���������������

en: Could not open file %s (%s)
ru: ������������������ %s (%s)

en: The file "%s" is not valid %s.
ru: ���������%s��������������� %s���

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
ru: ���������%s���������������������������������������������������������������

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
ru: ���������%s������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
    ������������������������������

en: Spaces
ru: ������

en: Tabs
ru: ������

en: Tabs and Spaces
ru: ���������������

note: For translators: first wildcard is the indentation mode (Spaces, Tabs, Tabs * and Spaces), the second one is the filename
en: Setting %s indentation mode for %s.
ru: ������ %s ������������������ %s���

en: Setting indentation width to %d for %s.
ru: ��������������������� %d ������ %s���

en: Invalid filename
ru: ���������������������

en: File %s reloaded.
ru: ������ %s ������������������

note: For translators: this is the status window message for opening a file. %d is the number * of the newly opened file, %s indicates whether the file is opened read-only * (it is replaced with the string ", read-only").
en: File %s opened(%d%s).
ru: ������ %s ���������(%d%s)���

en: , read-only
ru: ���������

en: Error renaming file.
ru: ������������������������������������

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
ru: ������������ UTF-8 ��������� "%s" ������������������������������������������������

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
ru: ���������������%s
    ������������������%s���(������%d���������%d)���

en: Error message: %s.
ru: ���������������%s���

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
ru: ���������������%s������������������������fopen() ���������%s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
ru: ���������������%s���������������fwrite() ���������%s

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
ru: ���������������%s���������������fclose() ���������%s

en: Error saving file (%s).
ru: ������������ (%s) ������������������

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
ru: %s
    
    ������������������������������������������

en: Error saving file.
ru: ������������������������������

en: File %s saved.
ru: ������ %s ������������

en: "%s" was not found.
ru: ���%s���������������

en: Wrap search and find again?
ru: ������������������������������

en: No matches found for "%s".
ru: ������������������%s���������������

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
ru[0]: %1$s������������%3$s��������� %2$d ���������%4$s������

en: Do you want to reload it?
ru: ���������������������������

en: The file '%s' on the disk is more recent than
    the current buffer.
ru: ������������������������%s������������������������
    ������������

en: Close _without saving
ru: ������������������(_W)

en: Try to resave the file?
ru: ���������������������������

en: File "%s" was not found on disk!
ru: ������������������������������%s������

en: Enter Tab Width
ru: ������������������

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
ru: ������������������������������������������������������������

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
ru: ������������������������������������������%d != 8���

en: Celtic
ru: ������������

en: Greek
ru: ���������

en: Nordic
ru: ������������

en: South European
ru: ������������

en: Western
ru: ������������

en: Baltic
ru: ���������������

en: Central European
ru: ������������

note: ISO-IR-111 not available on Windows
en: Cyrillic
ru: ������������

en: Cyrillic/Russian
ru: ���������/������

en: Cyrillic/Ukrainian
ru: ���������/������������

en: Romanian
ru: ���������������

en: Arabic
ru: ������������

note: not available at all, ?
en: Hebrew
ru: ������������

en: Hebrew Visual
ru: ������������(���������)

en: Armenian
ru: ���������������

en: Georgian
ru: ������������

en: Thai
ru: ������

en: Turkish
ru: ������������

en: Vietnamese
ru: ���������

note: maybe not available on Linux
en: Chinese Simplified
ru: ���������������

en: Chinese Traditional
ru: ���������������

en: Japanese
ru: ������

en: Korean
ru: ������

en: Without encoding
ru: ������������

en: _West European
ru: ������������(_W)

en: _East European
ru: ������������(_E)

en: East _Asian
ru: ������������(_A)

en: _SE & SW Asian
ru: ������������������������(_S)

en: _Middle Eastern
ru: ������������(_M)

en: _Unicode
ru: ���������(_U)

en: %s source file
ru: %s ���������������

en: %s file
ru: %s ������

en: None
ru: ���

en: Shell script
ru: Shell ���������

en: Makefile
ru: ���������

en: XML document
ru: XML ������

en: Cascading StyleSheet
ru: ���������������

en: Config file
ru: ������������

en: Gettext translation file
ru: Gettext ������������

en: _Programming Languages
ru: ������������(_P)

en: _Scripting Languages
ru: ���������������(_S)

en: _Markup Languages
ru: ������������(_M)

en: M_iscellaneous
ru: ������(_I)

en: All Source
ru: ���������������

note: create meta file filter "All files"
en: All files
ru: ������������

en: Bad regex for filetype %s: %s
ru: ������������������������������������������ %s���%s

en: untitled
ru: ���������

en: Could not find file '%s'.
ru: ��������������� '%s'���

en: _Default
ru: ������(_D)

en: _Color Schemes
ru: ������������(_C)

en: _File
ru: ������(_F)

en: New (with _Template)
ru: ������������ (������������)(_T)

en: Open Selected F_ile
ru: ������������������(_I)

en: Recent _Files
ru: ���������������������(_F)

en: Save A_ll
ru: ������������(_L)

en: R_eload As
ru: ���������������(_E)

en: invisible
ru: ������������

en: Page Set_up
ru: ������������(_U)

en: Close Ot_her Documents
ru: ������������������(_H)

en: C_lose All
ru: ������������(_L)

en: _Edit
ru: ������(_E)

en: _Commands
ru: ������(_C)

en: _Cut Current Line(s)
ru: ���������������������(_C)

en: _Copy Current Line(s)
ru: ���������������������(_C)

en: _Delete Current Line(s)
ru: ���������������������(_D)

en: _Duplicate Line or Selection
ru: ������������������������(_D)

en: _Select Current Line(s)
ru: ���������������������(_S)

en: _Select Current Paragraph
ru: ������������������������(_S)

en: _Send Selection to Terminal
ru: ������������������������������(_S)

en: _Format
ru: ������(_F)

en: _Reflow Lines/Block
ru: ���������������/������(_R)

en: T_oggle Case of Selection
ru: ������������������������������(_O)

en: _Transpose Current Line
ru: ���������������������(_T)

en: _Comment Line(s)
ru: ���������������(_C)

en: U_ncomment Line(s)
ru: ���������������������(_N)

en: _Toggle Line Commentation
ru: ���������������������(_T)

en: _Increase Indent
ru: ������������(_I)

en: _Decrease Indent
ru: ������������(_D)

en: _Smart Line Indent
ru: ���������������(_S)

en: _Send Selection to
ru: ���������������������(_S)

en: I_nsert Comments
ru: ������������(_N)

en: Insert _ChangeLog Entry
ru: ������������������������(_C)

en: Insert _Function Description
ru: ������������������(_F)

en: Insert _Multiline Comment
ru: ������������������(_M)

en: Insert File _Header
ru: ������������������(_H)

en: Insert _GPL Notice
ru: ������ _GPL ������

en: Insert _BSD License Notice
ru: ������ _BSD ������������

en: Insert Dat_e
ru: ������������(_E)

en: _Insert "include <...>"
ru: ���������include <...>���(_I)

en: _Insert Alternative White Space
ru: ������������������(_I)

en: Preference_s
ru: ������������(_S)

en: P_lugin Preferences
ru: ������������������������(_L)

en: _Search
ru: ������(_S)

en: Find _Next
ru: ������������(_N)

en: Find _Previous
ru: ������������(_P)

en: Find in F_iles
ru: ������������������(_I)

en: _Replace
ru: ������(_R)

en: Next _Message
ru: ���������������(_M)

en: Pr_evious Message
ru: ���������������(_E)

en: _Go to Next Marker
ru: ���������������������(_G)

en: _Go to Previous Marker
ru: ���������������������(_G)

en: _Go to Line
ru: ���������������(_G)

en: _More
ru: ������(_M)

en: Find Next _Selection
ru: ���������������������������(_S)

en: Find Pre_vious Selection
ru: ���������������������������(_V)

en: Find _Usage
ru: ������������(_U)

en: Find _Document Usage
ru: ������������������(_D)

en: _Mark All
ru: ������������(_M)

en: Go to _Tag Definition
ru: ������������������(_T)

en: Go to T_ag Declaration
ru: ������������������(_A)

en: Change _Font
ru: ������������(_F)

en: To_ggle All Additional Widgets
ru: ������������������������������(_G)

en: Full_screen
ru: ���������(_S)

en: Show Message _Window
ru: ������������������(_W)

en: Show _Toolbar
ru: ���������������(_T)

en: Show Side_bar
ru: ���������������(_B)

en: Editor
ru: ���������

en: Show _Markers Margin
ru: ������������������(_M)

en: Show _Line Numbers
ru: ������������(_L)

en: Show _White Space
ru: ������������(_W)

en: Show Line _Endings
ru: ������������������������(_E)

en: Show _Indentation Guides
ru: ���������������������(_I)

en: _Document
ru: ������(_D)

en: _Line Wrapping
ru: ������(_L)

en: Line _Breaking
ru: ���������(_B)

en: _Auto-indentation
ru: ������������(_A)

en: In_dent Type
ru: ������������(_D)

en: _Detect from Content
ru: ���������������(_D)

en: _Tabs
ru: ������(_T)

en: _Spaces
ru: ������(_S)

en: T_abs and Spaces
ru: ���������������(_A)

en: Indent Widt_h
ru: ������������(_H)

en: Read _Only
ru: ������(_O)

en: _Write Unicode BOM
ru: ��������������� BOM(_W)

en: Set File_type
ru: ������������������(_T)

en: Set _Encoding
ru: ������������������(_E)

en: Set Line E_ndings
ru: ������������������������(_N)

en: Convert and Set to _CR/LF (Win)
ru: ������������������ _CR/LF (Win)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
ru: ������������������ _LF (Unix)

en: Convert and Set to CR (_Mac)
ru: ������������������ CR (_Mac)

en: _Strip Trailing Spaces
ru: ������������������(_S)

en: _Replace Tabs by Spaces
ru: ���������������������(_R)

en: Replace Spaces b_y Tabs
ru: ���������������������(_Y)

en: _Fold All
ru: ������������(_F)

en: _Unfold All
ru: ������������(_U)

en: Remove _Markers
ru: ������������(_M)

en: Remove Error _Indicators
ru: ���������������������(_I)

en: _Project
ru: ������(_P)

en: _New
ru: ������(_N)

en: _Open
ru: ������(_O)

en: _Recent Projects
ru: ���������������������(_R)

en: _Close
ru: ������(_C)

en: _Apply Default Indentation
ru: ������������������(_A)

en: Apply the default indentation settings to all documents
ru: ������������������������������������������

en: _Tools
ru: ������(_T)

en: _Reload Configuration
ru: ������������������(_R)

en: C_onfiguration Files
ru: ������������(_O)

en: _Color Chooser
ru: ���������������(_C)

en: _Word Count
ru: ������������(_W)

en: Load Ta_gs
ru: ������������(_G)

en: _Help
ru: ������(_H)

en: _Website
ru: ������(_W)

en: _Keyboard Shortcuts
ru: ���������(_K)

en: _Debug Messages
ru: ������������(_D)

en: Symbols
ru: ������

en: Documents
ru: ������

en: Status
ru: ������

en: Compiler
ru: ���������

en: Messages
ru: ������

en: Scribble
ru: ������

en: _Toolbar Preferences
ru: ���������������������(_T)

en: _Hide Toolbar
ru: ���������������(_H)

en: I_nsert
ru: ������(_N)

en: Conte_xt Action
ru: ������������������(_X)

en: Preferences
ru: ������������

en: Load files from the last session
ru: ���������������������������������������

en: Opens at startup the files from the last session
ru: ������������������������������������������������������

en: Load virtual terminal support
ru: ���������������������������

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
ru: ��������������������� (VTE) ���������������������������������������������������������������

en: Enable plugin support
ru: ������������������������

en: <b>Startup</b>
ru: <b>������</b>

en: Save window position and geometry
ru: ���������������������������

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
ru: ���������������������������������������������������

en: Confirm exit
ru: ������������

en: Shows a confirmation dialog on exit
ru: ������������������������������

en: <b>Shutdown</b>
ru: <b>������</b>

en: Startup path:
ru: ���������������

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path. Leave blank to use the current working directory.
ru: ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Project files:
ru: ���������������

en: Path to start in when opening project files
ru: ������������������������������������

en: Extra plugin path:
ru: ���������������������������

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
ru: Geany ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: <b>Paths</b>
ru: <b>������</b>

en: Startup
ru: ������

en: Beep on errors or when compilation has finished
ru: ���������������������������������������

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
ru: ���������������������������������������������������������������

en: Switch to status message list at new message
ru: ���������������������������������������������

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
ru: ������������������������������������������������������������ (���������������������������������)

en: Suppress status messages in the status bar
ru: ���������������������������������

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
ru: ���������������������������������������������������������������������������������

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
ru: ������������������������ (������������������)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������ VTE���

en: Use Windows File Open/Save dialogs
ru: ������ Windows ������������/���������������

en: Defines whether to use the native Windows File Open/Save dialogs or whether to use the GTK default dialogs
ru: ��������������������������� Windows ������������/������������������������������ GTK ���������������

en: <b>Miscellaneous</b>
ru: <b>������</b>

en: Always wrap search and hide the Find dialog
ru: ������������������������������������������

en: Always wrap search around the document and hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
ru: ���������������/������������������������������������������������������������������������

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
ru: ���������������������������������������������������

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Use the current file's directory for Find in Files
ru: ���������������������������������������������������

en: <b>Search</b>
ru: <b>������</b>

en: Use project-based session files
ru: ���������������������������������������

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
ru: ���������������������������������������������������������������������������������

en: Store project file inside the project base directory
ru: ���������������������������������������������

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: <b>Projects</b>
ru: <b>������</b>

en: Miscellaneous
ru: ������

note: TODO Find a better way to map the current notebook page to the * corresponding chapter in the documentation, comparing translatable * strings is easy to break. Maybe attach an identifying string to the * tab label object.
en: General
ru: ������

en: Show symbol list
ru: ������������������

en: Toggle the symbol list on and off
ru: ������/������������������

en: Show documents list
ru: ������������������

en: Toggle the documents list on and off
ru: ������/������������������

en: Show sidebar
ru: ���������������

en: Position:
ru: ���������

en: Left
ru: ������

en: Right
ru: ������

en: <b>Sidebar</b>
ru: <b>���������</b>

en: Symbol list:
ru: ���������������

en: Message window:
ru: ���������������

en: Editor:
ru: ������������

en: Sets the font for the message window
ru: ���������������������������������

en: Sets the font for the symbol list
ru: ���������������������������������

en: Sets the editor font
ru: ���������������������

en: <b>Fonts</b>
ru: <b>������</b>

en: Show status bar
ru: ���������������

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
ru: ������������������������������������������������

en: Interface
ru: ������

en: Show editor tabs
ru: ���������������������

en: Show close buttons
ru: ������������������

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
ru: ������������������������������������������������������������������������������������ (������������������ Geany)

en: Placement of new file tabs:
ru: ���������������������������������

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
ru: ���������������������������������������

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
ru: ���������������������������������������

en: Next to current
ru: ������������������

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
ru: ������������������������������������������������������������������������������������

en: Double-clicking hides all additional widgets
ru: ������������������������������������������������

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
ru: ������ ������->������������������������������ ������

en: <b>Editor tabs</b>
ru: <b>���������������</b>

en: Top
ru: ������

en: Bottom
ru: ������

en: Sidebar:
ru: ������������

en: <b>Tab positions</b>
ru: <b>������������</b>

en: Notebook tabs
ru: ������������

en: Show t_oolbar
ru: ���������������(_O)

en: _Append toolbar to the menu
ru: ������������������������(_A)

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
ru: ������������������������������������������������

en: Customize Toolbar
ru: ���������������

en: System _default
ru: ������������(_D)

en: Images _and text
ru: ���������������(_A)

en: _Images only
ru: ���������������(_I)

en: _Text only
ru: ���������������(_T)

en: <b>Icon style</b>
ru: <b>������������</b>

en: S_ystem default
ru: ������������(_Y)

en: _Small icons
ru: ���������(_S)

en: _Very small icons
ru: ������������(_V)

en: _Large icons
ru: ���������(_L)

en: <b>Icon size</b>
ru: <b>������������</b>

en: <b>Toolbar</b>
ru: <b>���������</b>

en: Toolbar
ru: ���������

en: Line wrapping
ru: ������

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: "Smart" home key
ru: ������������HOME ������

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
ru: ������������������������������������������HOME ��������������� ^ ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������HOME ��������������������� ^ ������������������������������������������������������

en: Disable Drag and Drop
ru: ������������

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Code folding
ru: ���������������

en: Fold/unfold all children of a fold point
ru: ������/���������������������������

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
ru: ��������������������������������������������������������������������������������� Shift ���������������������������������

en: Use indicators to show compile errors
ru: ������������������������������������

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
ru: ������������������������ (������������) ���������������������������������������������������

en: Newline strips trailing spaces
ru: ������������������������������

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
ru: ���������������������������������������������������

en: Line breaking column:
ru: ���������������

en: Comment toggle marker:
ru: ���������������������

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������

en: <b>Features</b>
ru: <b>������<</b>

en: Features
ru: ������

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
ru: ������������������������������������������������������������������������������<i>������->������������������</i>���

en: Width:
ru: ���������

en: The width in chars of a single indent
ru: ������������������������������

en: Auto-indent mode:
ru: ���������������������

en: Basic
ru: ������

en: Current chars
ru: ���������������

en: Match braces
ru: ������������������

en: Detect type from file
ru: ���������������������

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
ru: ������������������������������������������������������������

en: T_abs and spaces
ru: ���������������(_A)

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
ru: ������������������������������������������������������������������������

en: Use spaces when inserting indentation
ru: ���������������������������

en: Use one tab per indent
ru: ������������������������������

en: Detect width from file
ru: ���������������������

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
ru: ������������������������������������������������������������

en: Type:
ru: ���������

en: Tab key indents
ru: ���������������

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
ru: ������ ������/shift-������ ������������/���������������������������������������

en: <b>Indentation</b>
ru: <b>������</b>

en: Indentation
ru: ������

en: Snippet completion
ru: ������������������

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
ru: ���������������������������������������������������������������������������������������������

en: XML/HTML tag auto-closing
ru: XML/HTML ������������������

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
ru: ������������ XML/HTML ���������������

en: Automatic continuation of multi-line comments
ru: ������������������������

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
ru: ��������� C, C++ ��� Java ������������������������������������������������������������������

en: Autocomplete symbols
ru: ������������������

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
ru: ��������������������������������������������� (������������������������������...)

en: Autocomplete all words in document
ru: ������������������������������������

en: Drop rest of word on completion
ru: ������������������������������

en: Max. symbol name suggestions:
ru: ���������������������������

en: Completion list height:
ru: ���������������������

en: Characters to type for autocompletion:
ru: ������������������������������

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
ru: ������������������������������������������������������

en: Display height in rows for the autocompletion list
ru: ���������������������������������������

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
ru: ���������������������������������������������������

en: Symbol list update frequency:
ru: ���������������������������

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
ru: ������������������������������������������������������ (������������)������������������������������������������������������������������������������������������������������ 0 ���������������������������

en: <b>Completions</b>
ru: <b>������</b>

en: Parenthesis ( )
ru: ��������� ( )

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
ru: ���������������������������������������������������

en: Single quotes ' '
ru: ��������� ' '

en: Auto-close single quote when typing an opening one
ru: ���������������������������������������������������

en: Curly brackets { }
ru: ��������� { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
ru: ���������������������������������������������������

en: Square brackets [ ]
ru: ��������� [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
ru: ���������������������������������������������������

en: Double quotes " "
ru: ��������� " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
ru: ���������������������������������������������������

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
ru: <b>���������������������������</b>

en: Completions
ru: ������

en: Invert syntax highlighting colors
ru: ������������������������������

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
ru: ������������������������������������������������������������������

en: Show indentation guides
ru: ���������������������

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
ru: ���������������������������������������������

en: Show white space
ru: ������������

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
ru: ������������������������������������������

en: Show line endings
ru: ������������������

en: Shows the line ending character
ru: ������������������������

en: Show line numbers
ru: ������������

en: Shows or hides the Line Number margin
ru: ���������������������������

en: Show markers margin
ru: ������������������

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
ru: ������������������������������������������������������������������

en: Stop scrolling at last line
ru: ���������������������������

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
ru: ���������������������������������������������������������

en: <b>Display</b>
ru: <b>������</b>

en: Column:
ru: ������

en: Color:
ru: ���������

en: Sets the color of the long line marker
ru: ���������������������������

en: Color Chooser
ru: ���������������

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������ 0 ������������������������������������

en: Line
ru: ���

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
ru: ������������������������������������������������������������������ (������������)

en: Background
ru: ������

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
ru: ������������������ (������������) ���������������������������������������������������(������������������������������������������)

en: Enabled
ru: ���������

en: <b>Long line marker</b>
ru: <b>������������</b>

en: Disabled
ru: ���������

en: Do not show virtual spaces
ru: ���������������������

en: Only for rectangular selections
ru: ������������������������������

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
ru: ������������������������������������������������������������������������

en: Always
ru: ������

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
ru: ���������������������������������������������

en: <b>Virtual spaces</b>
ru: <b>������������</b>

en: Display
ru: ������

en: Open new documents from the command-line
ru: ���������������������������

en: Start a new file for each command-line filename that doesn't exist
ru: ���������������������������������������������������������������

en: Default end of line characters:
ru: ���������������������

en: <b>New files</b>
ru: <b>���������</b>

en: Default encoding (new files):
ru: ������������ (���������)���

en: Sets the default encoding for newly created files
ru: ������������������������������������������

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
ru: ������������������������������������������������

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
ru: ��������������������������������������������������������������������������������������������������������� (������������������)

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
ru: ������������ (������������������������)���

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
ru: ���������������������������������������������������������

en: <b>Encodings</b>
ru: <b>������</b>

en: Ensure new line at file end
ru: ���������������������������

en: Ensures that at the end of the file is a new line
ru: ������������������������������������

en: Ensure consistent line endings
ru: ���������������������������������

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Strip trailing spaces and tabs
ru: ���������������������������������

en: Removes trailing spaces and tabs and the end of lines
ru: ������������������������������������������

en: Replace tabs by space
ru: ���������������������������

en: Replaces all tabs in document by spaces
ru: ������������������������������������

en: <b>Saving files</b>
ru: <b>������������</b>

en: Recent files list length:
ru: ������������������������������������

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
ru: ������������������������������������������������������������

en: Disk check timeout:
ru: ���������������������

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
ru: ���������������������������������������������������(���������)������������������������������

en: Files
ru: ������

en: Terminal:
ru: ������������

en: Browser:
ru: ������������

en: A terminal emulator like xterm, gnome-terminal or konsole (should accept the -e argument)
ru: ������������������������ xterm���gnome-terminal ��� konsole (������������������ -e ������)

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
ru: ������������������������������ (���������������������������)

en: Grep:
ru: Grep���

en: <b>Tool paths</b>
ru: <b>������������</b>

en: Context action:
ru: ���������������������

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
ru: ������������������������������������������������������ %s ������������������������������������������������������������������������������������������������

en: <b>Commands</b>
ru: <b>������</b>

en: Tools
ru: ������

en: email address of the developer
ru: ���������������������������������

en: Initials of the developer name
ru: ���������������������������������

en: Initial version:
ru: ���������������

en: Version number, which a new file initially has
ru: ���������������������������������������

en: Company name
ru: ������������

en: Developer:
ru: ���������������

en: Company:
ru: ���������

en: Mail address:
ru: ���������������

en: Initials:
ru: ���������������������

en: The name of the developer
ru: ������������������

en: Year:
ru: ���������

en: Date:
ru: ���������

en: Date & time:
ru: ������ & ���������

en: Specify a format for the the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ru: ������������ {datetime} ������������������������������������������������������ ANSI C strftime ���������������������������

en: Specify a format for the the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ru: ������������ {year} ������������������������������������������������������ ANSI C strftime ������������������������������

en: Specify a format for the the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ru: ������������ {date} ������������������������������������������������������ ANSI C strftime ������������������������������

en: <b>Template data</b>
ru: <b>������������</b>

en: Templates
ru: ������

en: C_hange
ru: ������(_H)

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
ru: <b>���������</b>

en: Keybindings
ru: ������������

en: Command:
ru: ���������

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
ru: ��������������������������������� (������ %f ������������)

en: Use an external command for printing
ru: ���������������������������

en: Print line numbers
ru: ������������

en: Add line numbers to the printed page
ru: ���������������������������

en: Print page numbers
ru: ������������

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
ru: ������������������������������������������������������������ 2 ������

en: Print page header
ru: ������������������

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
ru: ������������������������������������������������������������������������ (������������)������������������������ 3 ������

en: Use the basename of the printed file
ru: ������������������������������������

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
ru: ��������������������������������������� (������������)

en: Date format:
ru: ���������������

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������ ANSI C strftime ������������������������������

en: Use native GTK printing
ru: ������������ GTK ������������

en: <b>Printing</b>
ru: <b>������</b>

en: Printing
ru: ������

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
ru: <i>������������������������������������������������������������</i>

en: <b>Various preferences</b>
ru: <b>������������������</b>

en: Various
ru: ������������

en: Project Properties
ru: ������������

en: Display:
ru: ���������

en: Custom
ru: ������

en: Use global settings
ru: ������������������

en: File
ru: ������

en: New
ru: ������

en: Open
ru: ������

en: Open selected file
ru: ������������������

en: Save
ru: ������

en: Save as
ru: ������������

en: Save all
ru: ������������

en: Print
ru: ������

en: Close
ru: ������

en: Close all
ru: ������������

en: Reload file
ru: ������������������

en: Re-open last closed tab
ru: ���������������������������������������

en: Project
ru: ������

en: Project properties
ru: ������������

en: Undo
ru: ������

en: Redo
ru: ������

en: Delete to line end
ru: ���������������

en: Scroll to current line
ru: ���������������������

en: Scroll up the view by one line
ru: ������������������������

en: Scroll down the view by one line
ru: ������������������������

en: Complete snippet
ru: ������������������

en: Move cursor in snippet
ru: ������������������������������

en: Suppress snippet completion
ru: ������������������������

en: Context Action
ru: ������������������

en: Complete word
ru: ������������

en: Show calltip
ru: ������������������

en: Show macro list
ru: ������������������

en: Word part completion
ru: ������������������

en: Move line(s) up
ru: ������������������

en: Move line(s) down
ru: ������������������

en: Clipboard
ru: ���������

en: Cut
ru: ������

en: Copy
ru: ������

en: Paste
ru: ������

en: Select
ru: ������

en: Select All
ru: ������������

en: Select current word
ru: ���������������������

en: Select to previous word part
ru: ���������������������������

en: Select to next word part
ru: ���������������������������

en: Format
ru: ������

en: Toggle line commentation
ru: ������/���������������

en: Comment line(s)
ru: ������������

en: Uncomment line(s)
ru: ���������������

en: Increase indent
ru: ������������

en: Decrease indent
ru: ������������

en: Increase indent by one space
ru: ������������������������

en: Decrease indent by one space
ru: ������������������������

en: Send to Custom Command 1
ru: ��������������������� 1

en: Send to Custom Command 2
ru: ��������������������� 2

en: Send to Custom Command 3
ru: ��������������������� 3

en: Insert
ru: ������

en: Insert date
ru: ������������

en: Insert New Line Before Current
ru: ������������������������������

en: Insert New Line After Current
ru: ������������������������������

en: Settings
ru: ������������

en: Search
ru: ������

en: Find
ru: ������

en: Find Next
ru: ������������

en: Find Previous
ru: ������������

en: Replace
ru: ������

en: Find in Files
ru: ������������������

en: Next Message
ru: ���������������

en: Previous Message
ru: ���������������

en: Find Usage
ru: ������������

en: Find Document Usage
ru: ������������������

en: Go to
ru: ������

en: Navigate back a location
ru: ������������������������

en: Navigate forward a location
ru: ������������������������

en: Go to matching brace
ru: ������������������

en: Toggle marker
ru: ������������

en: Go to Tag Definition
ru: ������������������

en: Go to Tag Declaration
ru: ������������������

en: Go to Start of Line
ru: ������������

en: Go to End of Line
ru: ������������

en: Go to End of Display Line
ru: ������������������������

en: Go to Previous Word Part
ru: ���������������������������

en: Go to Next Word Part
ru: ���������������������������

en: View
ru: ������

en: Toggle All Additional Widgets
ru: ������������������������������������

en: Fullscreen
ru: ���������

en: Toggle Messages Window
ru: ������������������������

en: Toggle Sidebar
ru: ���������������������

en: Zoom In
ru: ������

en: Zoom Out
ru: ������

en: Zoom Reset
ru: ������������

en: Focus
ru: ������

en: Switch to Editor
ru: ������������������

en: Switch to Search Bar
ru: ������������������

en: Switch to Message Window
ru: ���������������������

en: Switch to Compiler
ru: ������������������

en: Switch to Messages
ru: ���������������

en: Switch to Scribble
ru: ���������������

en: Switch to VTE
ru: ��������� VTE

en: Switch to Sidebar
ru: ������������������

en: Switch to Sidebar Symbol List
ru: ������������������������������

en: Switch to Sidebar Document List
ru: ������������������������������

en: Notebook tab
ru: ������������

en: Switch to left document
ru: ���������������������

en: Switch to right document
ru: ���������������������

en: Switch to last used document
ru: ������������������������������������

en: Move document left
ru: ������������������

en: Move document right
ru: ������������������

en: Move document first
ru: ���������������������

en: Move document last
ru: ���������������������

en: Document
ru: ������

en: Toggle Line wrapping
ru: ������������

en: Toggle Line breaking
ru: ���������������

en: Replace spaces by tabs
ru: ���������������������

en: Toggle current fold
ru: ������������������������

en: Fold all
ru: ������������

en: Unfold all
ru: ������������

en: Reload symbol list
ru: ������������������������

en: Remove Markers
ru: ������������

en: Remove Error Indicators
ru: ���������������������

en: Remove Markers and Error Indicators
ru: ������������������������������

en: Build
ru: ������

en: Compile
ru: ������

en: Make all
ru: ������������

en: Make custom target
ru: ������������������

en: Make object
ru: ������������

en: Next error
ru: ���������������

en: Previous error
ru: ���������������

en: Run
ru: ������

en: Build options
ru: ������������

en: Show Color Chooser
ru: ���������������������

en: Help
ru: ������

en: Keyboard Shortcuts
ru: ���������

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
ru: ���������������������������������������

en: Switch to Document
ru: ���������������

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
ru: ������������������������������������������������������/���������

en: Failed to load one or more session files.
ru: ���������������������������������������������������

en: Debug Messages
ru: ������������

en: Cl_ear
ru: ������(_E)

en: Set initial column number for the first opened file (useful in conjunction with --line)
ru: ��������������������������������������� (��� --line ���������������)

en: Use an alternate configuration directory
ru: ���������������������������

en: Print internal filetype names
ru: ������������������������������

en: Generate global tags file (see documentation)
ru: ������������������������ (������������)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags
ru: ������������������������ C/C++ ������������������

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
ru: ���������������������������������������������������������������������

en: Use this socket filename for communication with a running Geany instance
ru: ������������������������������������������ Geany ���������������������

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
ru: ��������� Geany ������������������������������������

en: Set initial line number for the first opened file
ru: ���������������������������������������

en: Don't show message window at startup
ru: ���������������������������������

en: Don't load auto completion data (see documentation)
ru: ������������������������������ (������������)

en: Don't load plugins
ru: ������������������������

en: Print Geany's installation prefix
ru: ������ Geany ���������������������

en: Don't load the previous session's files
ru: ���������������������������������������

en: Don't load terminal support
ru: ���������������������������

en: Filename of libvte.so
ru: libvte.so ���������

en: Be verbose
ru: ������������

en: Show version and exit
ru: ������������������������

en: [FILES...]
ru: [���������]

note: note for translators: library versions are printed after this
en: built on %s with
ru: ��� %s ������������

en: Move it now?
ru: ���������������������

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
ru: Geany ���������������������������������������������������

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
ru: ���������������������������������������%s������������"%s"���

note: for translators: the third %s in brackets is the error message which * describes why moving the dir didn't work
en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
ru: ������������������������%s������������������������%s���(%s)���������������������������������������������

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
ru: ������������������������ (%s)���
    ��������������� Geany ������������������������������������������
    ������������������������ Geany���

en: This is Geany %s.
ru: ������ Geany %s���

en: Configuration directory could not be created (%s).
ru: ������������������������ (%s)���

en: Configuration files reloaded.
ru: ���������������������������

en: Status messages
ru: ������������

en: C_opy
ru: ������(_O)

en: Copy _All
ru: ������������(_A)

en: _Hide Message Window
ru: ������������������(_H)

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
ru: ������������������%s���- ������������������������������

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
ru: ���������������%s��������������������� Geany ��������������������� - ������������������

en: _Plugin Manager
ru: ���������������������(_P)

en: Active
ru: ���������

en: Plugin
ru: ������������

en: No plugins available.
ru: ������������������������

en: Plugins
ru: ������������

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
ru: ������������������������������������������������

en: <b>Plugin details:</b>
ru: <b>������������������:</b>

en: Plugin:
ru: ���������������

en: Description:
ru: ���������

en: Author(s):
ru: ���������

en: Configure Plugins
ru: ������������������

en: Grab Key
ru: ���������

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
ru: ������������������"%s" ������������������

en: _Expand All
ru: ������������(_E)

en: _Collapse All
ru: ������������(_C)

en: Action
ru: ������

en: Shortcut
ru: ������

en: _Allow
ru: ������(_A)

en: _Override
ru: ������������(_O)

en: Override that keybinding?
ru: ���������������������������

en: The combination '%s' is already used for "%s".
ru: ���������������%s��������������� "%s"���

en: Terminal
ru: ���������

note: add manually GeanyWrapLabels because they can't be added with Glade page Tools
en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
ru: ������������������������������������������������������������������

note: page Templates
en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
ru: ���������������������������������������������������������������������

note: page Keybindings
en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
ru: ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

note: page Editor->Indentation
en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
ru: <i>���������������������������������������������������������������<b>������->������</b>���</i>

en: The editor font is not a monospaced font!
ru: ������������������������������������

en: Text will be wrongly spaced.
ru: ������������������������������

en: <b>Page %d of %d</b>
ru: <b>%2$d ������������ %1$d ���</b>

en: Document Setup
ru: ������������

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
ru: ��������������������������������������� (������������)

en: Page %d of %d
ru: %2$d ������������ %1$d ���

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
ru: ������������������ %s ���������������������

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
ru: ������ %s ������������������������������

en: Printing of %s failed (%s).
ru: ������ %s ��������� (%s)���

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
ru: ������������������������������������������������������

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
ru: ���������%s���������������������������������
    
    %s

en: Printing of "%s" failed (return code: %s).
ru: ���������%s������������ (������������%s)���

en: File %s printed.
ru: ������ %s ������������

note: "projects" is part of the default project base path so be careful when translating * please avoid special characters and spaces, look at the source for details or ask Frank
en: projects
ru: ������

en: New Project
ru: ���������

en: C_reate
ru: ������(_R)

en: Name:
ru: ���������

en: Filename:
ru: ���������

en: Base path:
ru: ���������������

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
ru: ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Choose Project Base Path
ru: ������������������������

en: Project file could not be written
ru: ������������������������

en: Project "%s" created.
ru: ���������%s���������������

en: Project file "%s" could not be loaded.
ru: ���������������%s���������������������

en: Open Project
ru: ������������

en: Project files
ru: ������������

en: Project "%s" closed.
ru: ���������%s���������������

en: File patterns:
ru: ���������������

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
ru: ��������������������������������������������������������������������������� (������ *.c *.h)

en: Project "%s" saved.
ru: ���������%s���������������

en: Do you want to close it before proceeding?
ru: ������������������������������������

en: The '%s' project is already open.
ru: ���%s������������������������

en: The specified project name is too short.
ru: ������������������������������

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
ru: ��������������������������� (������ %d ���������)���

en: You have specified an invalid project filename.
ru: ������������������������������������

en: Create the project's base path directory?
ru: ������������������������������������

en: The path "%s" does not exist.
ru: ���������%s���������������

en: Project base directory could not be created (%s).
ru: ������������������������������ (%s)���

en: Project file could not be written (%s).
ru: ������������������������ (%s)���

note: initialise the dialog
en: Choose Project Filename
ru: ������������������

en: Project "%s" opened.
ru: ���������%s���������������

en: _Use regular expressions
ru: ���������������������(_U)

en: Use POSIX-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please read the documentation.
ru: ��������� POSIX ������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Search _backwards
ru: ������������(_B)

en: Use _escape sequences
ru: ������������������(_E)

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode chararacters) with the corresponding control characters
ru: ������������������������������ \\���\t,\n���\r ��� \uXXXX (���������������)

en: C_ase sensitive
ru: ���������������(_A)

en: Match only a _whole word
ru: ���������������������(_W)

en: Match from s_tart of word
ru: ���������������������(_T)

en: _Previous
ru: ���������(_P)

en: _Next
ru: ���������(_N)

en: _Search for:
ru: ������(_S)���

note: Now add the multiple match options
en: _Find All
ru: ������������(_F)

en: _Mark
ru: ������(_M)

en: Mark all matches in the current document
ru: ������������������������������������������

en: In Sessi_on
ru: ������������������(_O)

en: _In Document
ru: ������������(_I)

note: close window checkbox
en: Close _dialog
ru: ���������������(_D)

en: Disable this option to keep the dialog open
ru: ������������������������������������������

en: Replace & Fi_nd
ru: ���������������(_N)

en: Replace wit_h:
ru: ���������(_H)���

note: Now add the multiple replace options
en: Re_place All
ru: ������������(_P)

en: In Se_lection
ru: ������������������(_L)

en: Replace all matches found in the currently selected text
ru: ������������������������������������������������������

en: all
ru: ������

en: project
ru: ������

en: custom
ru: ������

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
ru: ���������������������������������������
    ���������������������������������������������������������
    ���������������������������������

en: Fi_les:
ru: ������(_L)���

en: File patterns, e.g. *.c *.h
ru: ������������������������*.c *.h

en: _Directory:
ru: ������(_D)���

en: E_ncoding:
ru: ������(_N)���

en: See grep's manual page for more information
ru: ������ grep ������������������������������������

en: _Recurse in subfolders
ru: ������������������������(_R)

en: _Invert search results
ru: ������������������(_I)

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
ru: ������������������������������������������������

en: E_xtra options:
ru: ������������(_X)���

en: Other options to pass to Grep
ru: ��������� Grep ���������������

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
ru[0]: ������ %d ���������"%s" ������������

en: Replaced %u matches in %u documents.
ru: ������ %u ��������������� %u ���������������

en: Invalid directory for find in files.
ru: ������������������������������������������

en: No text to find.
ru: ������������������������

en: Cannot execute grep tool '%s'; check the path setting in Preferences.
ru: ������������ grep ������ '%s'���������������������������������������������

en: Searching...
ru: ������������

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
ru: %s %s -- %s (������������%s)

en: Could not open directory (%s)
ru: ������������������ (%s)

en: Search failed.
ru: ���������������

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
ru[0]: ��������������� %d ������������

en: No matches found.
ru: ���������������������������

en: Bad regex: %s
ru: ���������������������������%s

note: TODO maybe this message needs a rewording
en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
ru: Geany ��������������������������������������������������������� Unix ������������������
    ������������������������������ Geany ���������������������

en: Chapter
ru: ������

en: Section
ru: ������

en: Sect1
ru: ������1

en: Sect2
ru: ������2

en: Sect3
ru: ������3

en: Appendix
ru: ������

en: Other
ru: ������

en: Module
ru: ������

en: Types
ru: ������

en: Type constructors
ru: ���������������

en: Functions
ru: ������

en: Program
ru: ������

en: Sections
ru: ������

en: Paragraph
ru: ������

en: Group
ru: ������

en: Data
ru: ������

en: Keys
ru: ���������

en: Variables
ru: ������

en: Environment
ru: ������

en: Subsection
ru: ���������

en: Subsubsection
ru: ������������

en: Structures
ru: ������

en: Package
ru: ������

en: Labels
ru: ������

en: Constants
ru: ������

en: Interfaces
ru: ������

en: Classes
ru: ������

en: Anchors
ru: ������

en: H1 Headings
ru: H1 ������

en: H2 Headings
ru: H2 ������

en: H3 Headings
ru: H3 ������

en: ID Selectors
ru: ������������������

en: Type Selectors
ru: ���������������

en: Modules
ru: ������

en: Singletons
ru: ������

en: Methods
ru: ������

en: Namespaces
ru: ������������

en: Procedures
ru: ������

en: Imports
ru: ������

en: Entities
ru: ������

en: Architectures
ru: ������

en: Functions / Procedures
ru: ������/������

en: Variables / Signals
ru: ������/������

en: Processes / Components
ru: ������/������

en: Events
ru: ������

en: Functions / Tasks
ru: ������/������

en: Members
ru: ������

en: Subroutines
ru: ���������

en: Blocks
ru: ������

en: Macros
ru: ������

en: Defines
ru: ������

en: Targets
ru: ������

en: Indexes
ru: ������

en: Tables
ru: ������

en: Triggers
ru: ������

en: Views
ru: ������

en: Structs
ru: ������

en: Typedefs / Enums
ru: ������������/������

en: Unknown filetype extension for "%s".
ru: ������������������������������������ "%s"���

en: Failed to create tags file, perhaps because no tags were found.
ru: ���������������������������������������������������������������������

en: Usage: %s -g <Tag File> <File list>
ru: ���������%s -g <������������> <������������>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
ru: ���������
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags
ru: ������������

en: Geany tag files (*.tags)
ru: Geany ������������ (*.tags)

note: For translators: the first wildcard is the filetype, the second the filename
en: Loaded %s tags file '%s'.
ru: ��������� %s ������������ '%s'���

en: Could not load tags file '%s'.
ru: ������������������������ '%s'���

en: Forward declaration "%s" not found.
ru: ������������������������%s������

en: Definition of "%s" not found.
ru: ������������%s���������������

en: Sort by _Name
ru: ������������������(_N)

en: Sort by _Appearance
ru: ������������������(_A)

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
ru: ���������������������%s������ UTF-8 ���������

note: custom actions defined in toolbar_init(): "New", "Open", "SearchEntry", "GotoEntry", "Build"
en: Save the current file
ru: ������������������

en: Save all open files
ru: ���������������������������

en: Reload the current file from disk
ru: ���������������������������������

en: Close the current file
ru: ������������������

en: Close all open files
ru: ���������������������������

en: Cut the current selection
ru: ���������������������������

en: Copy the current selection
ru: ���������������������������

en: Paste the contents of the clipboard
ru: ������������������������

en: Delete the current selection
ru: ���������������������������

en: Undo the last modification
ru: ������������������

en: Redo the last modification
ru: ������������������

en: Compile the current file
ru: ������������������

en: Run or view the current file
ru: ���������������������������

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
ru: ���������������������������������������������������������������������

en: Zoom in the text
ru: ������������

en: Zoom out the text
ru: ������������

en: Decrease indentation
ru: ������������

en: Increase indentation
ru: ������������

en: Find the entered text in the current file
ru: ���������������������������������������

en: Jump to the entered line number
ru: ������������������

en: Show the preferences dialog
ru: ���������������������������

en: Quit Geany
ru: ������ Geany

en: Print document
ru: ������������

en: Replace text in the current document
ru: ������������������������������

en: Create a new file
ru: ������������������

en: Create a new file from a template
ru: ���������������������������

en: Open an existing file
ru: ������������������

en: Open a recent file
ru: ������������������������

en: Choose more build actions
ru: ������������������������

en: Goto
ru: ������

en: Separator
ru: ������������

en: --- Separator ---
ru: --- ������������ ---

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������

en: Available Items
ru: ������������

en: Displayed Items
ru: ������������

en: Invalid command: %s
ru: ������������������%s

en: Command not found
ru: ���������������

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������%s

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
ru: ���������������������������������������������������������

en: Custom command failed: %s
ru: ���������������������%s

en: Passing data and executing custom command: %s
ru: ������������������������������������%s

en: Set Custom Commands
ru: ������������������

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
ru: ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: No custom commands defined.
ru: ���������������������������

en: Word Count
ru: ������������

en: selection
ru: ������������

en: whole document
ru: ������������

en: Range:
ru: ���������

en: Lines:
ru: ������

en: Words:
ru: ���������

en: Characters:
ru: ���������

en: No tags found
ru: ���������������������

en: Show S_ymbol List
ru: ������������������(_Y)

en: Show _Document List
ru: ������������������(_D)

en: H_ide Sidebar
ru: ���������������(_I)

en: _Find in Files
ru: ������������������(_F)

en: Show _Paths
ru: ������������(_P)

note: Status bar statistics: col = column, sel = selection.
en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
ru: ������%l / %L	 ������%c	 ������%s	 %w      %t      %m���������%M      ���������%e      ���������������%f      ���������%S

note: RO = read-only
en: RO
ru: ������

note: OVR = overwrite/overtype, INS = insert
en: OVR
ru: ������

en: INS
ru: ������

en: TAB
ru: ������

note: SP = space
en: SP
ru: ������

note: T/S = tabs and spaces
en: T/S
ru: ���/������

en:  (new instance)
ru:  (���������)

en: Font updated (%s).
ru: ������������ (%s)���

en: C Standard Library
ru: C ���������������

en: C++ (C Standard Library)
ru: C++ (C ���������������)

en: C++ Standard Library
ru: C++ ���������������

en: _Set Custom Date Format
ru: ������������������������(_S)

en: Select Folder
ru: ���������������

en: Select File
ru: ������������

en: Save All
ru: ������������

en: Close All
ru: ������������

en: Select Browser
ru: ���������������

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: _Set Path From Document
ru: ���������������������(_S)

en: _Restart Terminal
ru: ���������������������(_R)

en: _Input Methods
ru: ���������(_I)

en: Could not change the directory in the VTE because it probably contains a command.
ru: ��������� VTE ������������������������������������������������

en: Font:
ru: ���������

en: Sets the font for the terminal widget
ru: ������������������������������������������

en: Foreground color:
ru: ���������������

en: Background color:
ru: ���������������

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
ru: ������������������������������������������������������

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
ru: ������������������������������������������������������

en: Scrollback lines:
ru: ���������������������

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
ru: ���������������������������������������������������������������������������

en: Shell:
ru: ������������

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
ru: ���������������������������������������������������������������

en: Scroll on keystroke
ru: ���������������������

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
ru: ���������������������������������������

en: Scroll on output
ru: ���������������������

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
ru: ���������������������������������������

en: Cursor blinks
ru: ������������

en: Whether to blink the cursor
ru: ���������������������

en: Override Geany keybindings
ru: ������������ Geany ������������

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
ru: ������ VTE ��������������� (������������������������)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
ru: ��������������������� (��������� F10)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
ru: ������������������������������������������������ (��������� F10)������������������������������������������������������������ VTE ������������ Midnight Commander���

en: Follow the path of the current file
ru: ���������������������������

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
ru: ���������������������������������������������������������cd $path���

note: create check_skip_script checkbox before the check_skip_script checkbox to be able to * use the object for the toggled handler of check_skip_script checkbox
en: Don't use run script
ru: ������������������������

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
ru: ������������������������������������������������������������������������������������

en: Execute programs in VTE
ru: ��� VTE ���������������

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
ru: ��� VTE ��������������������������������������������������������������������� VTE ������������������������������

en: Geany project files
ru: Geany ������������

en: Executables
ru: ���������������

en: Class Builder
ru: ���������������

en: Creates source files for new class types.
ru: ���������������������������������������������

en: Create Class
ru: ������������

en: Create C++ Class
ru: ������ C++ ������

en: Create GTK+ Class
ru: ������ GTK+ ������

en: Create PHP Class
ru: ������ PHP ������

en: Namespace
ru: ������������

en: Class
ru: ������

en: Header file:
ru: ������������

en: Source file:
ru: ������������������

en: Inheritance
ru: ������

en: Base class:
ru: ���������������

en: Base source:
ru: ������������������

en: Base header:
ru: ���������������

en: Global
ru: ������

en: Base GType:
ru: ������ GType���

en: Implements:
ru: ���������

en: Options
ru: ������

en: Create constructor
ru: ���������������

en: Create destructor
ru: ���������������

en: Is abstract
ru: ���������

en: Is singleton
ru: ���������

en: Constructor type:
ru: ������������������

en: Create Cla_ss
ru: ������������(_S)

en: _C++ Class
ru: _C++ ������

en: _GTK+ Class
ru: _GTK+ ������

en: _PHP Class
ru: _PHP ������

en: HTML Characters
ru: HTML ������

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
ru: ������ HTML ������������������ '&amp;'���

en: The Geany developer team
ru: Geany ������������������

en: HTML characters
ru: HTML ������

en: ISO 8859-1 characters
ru: ISO 8859-1 ������

en: Greek characters
ru: ������������

en: Mathematical characters
ru: ������������

en: Technical characters
ru: ������������

en: Arrow characters
ru: ������������

en: Punctuation characters
ru: ������������������

en: Miscellaneous characters
ru: ������������

en: Plugin configuration directory could not be created.
ru: ���������������������������������������

en: Special Characters
ru: ������������

en: _Insert
ru: ������(_I)

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������������������������������

en: Character
ru: ������

en: HTML (name)
ru: HTML (������)

en: _Insert Special HTML Characters
ru: ������������ HTML ������(_I)

note: Add menuitem for html replacement functions
en: _HTML Replacement
ru: _HTML ������

en: _Auto-replace Special Characters
ru: ������������������������(_A)

en: _Replace Characters in Selection
ru: ������������������������������(_R)

en: Insert Special HTML Characters
ru: ������������ HTML ������

en: Replace special characters
ru: ������������������

en: Toggle plugin status
ru: ������������������������

en: Export
ru: ������

en: Exports the current file into different formats.
ru: ���������������������������������������

en: Export File
ru: ������������

en: _Insert line numbers
ru: ������������(_I)

en: Insert line numbers before each line in the exported document
ru: ������������������������������������������

en: _Use current zoom level
ru: ���������������������������(_U)

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
ru: ���������������������������������������������������������

en: Document successfully exported as '%s'.
ru: ��������������������� '%s'���

en: File '%s' could not be written (%s).
ru: ���������%s��������������� (%s)���

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ru: ���������%s���������������������������������������

en: _Export
ru: ������(_E)

note: HTML
en: As _HTML
ru: ������ _HTML

note: LaTeX
en: As _LaTeX
ru: ������ LaTeX(_L)

en: File Browser
ru: ���������������

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
ru: ������������������������������������������

en: Too many items selected!
ru: ���������������������

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
ru: ���������������������������������������%s���(%s)���

en: Open _externally
ru: ������������(_E)

en: Show _Hidden Files
ru: ������������������(_H)

en: Up
ru: ������������

en: Refresh
ru: ������������

en: Home
ru: ���������������

en: Set path from document
ru: ���������������������

en: Clear the filter
ru: ���������������

en: Filter:
ru: ������������

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
ru: ������������������������������������������������������������������������������������

en: Focus File List
ru: ������������������

en: Focus Path Entry
ru: ������������������

en: External open command:
ru: ���������������������

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
ru: ��������������������������������������������������������� %f ��� %d ���������������
    %f ������������������������������������������
    %d ���������������������������������������������������

en: Show hidden files
ru: ������������������

en: Hide file extensions:
ru: ������������������

en: Use the project's base directory
ru: ������������������������

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
ru: ������������������������������������������������

en: Save Actions
ru: ������������

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
ru: ���������������������������������������������������������������

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
ru: ��������������������������������� (%s)���

note: it's unlikely that this happens
en: Backup Copy: File could not be read (%s).
ru: ��������������������������������� (%s)���

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
ru: ��������������������������������� (%s)���

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
ru[0]: ������������������������������ %d ������������

note: initialize the dialog
en: Select Directory
ru: ������������

en: Backup directory does not exist or is not writable.
ru: ������������������������������������������

en: Auto Save
ru: ������������

en: _Enable
ru: ������(_E)

en: Auto save _interval:
ru: ������������������(_I)���

en: seconds
ru: ���

en: _Print status message if files have been automatically saved
ru: ���������������������������������������������������(_P)

en: Save only current open _file
ru: ������������������������������(_F)

en: Sa_ve all open files
ru: ���������������������������(_V)

en: Instant Save
ru: ������������

en: _Filetype to use for newly opened files:
ru: ������������������������������������(_F)���

en: Backup Copy
ru: ������������

en: _Directory to save backup files in:
ru: ������������������������������(_D)���

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
ru: ���������������������������/������������("man strftime" ���������������)(_T)���

en: Directory _levels to include in the backup destination:
ru: ���������������������������������������������(_L)���

en: Split Window
ru: ������������

en: Splits the editor view into two windows.
ru: ������������������������������������

en: Show the current document
ru: ���������������������

en: _Unsplit
ru: ������������(_U)

en: _Split Window
ru: ������������(_S)

en: _Side by Side
ru: ������(_S)

en: _Top and Bottom
ru: ���������������(_T)

en: Split Horizontally
ru: ������������

en: Split Vertically
ru: ������������
