geany 0.18 - en to ca translation catalogue (1069 entries)

en: A fast and lightweight IDE using GTK2
ca: Un IDE lleuger i veloç que usa GTK2

en: Integrated Development Environment
ca: Entorn Integrat de Desenvolupament

en: About Geany
ca: Quant a Geany

en: A fast and lightweight IDE
ca: Un IDE lleuger i veloç

en: (built on or after %s)
ca: (compilat el %s)

note: gtk_container_add(GTK_CONTAINER(info_box), cop_label);
en: Info
ca: Informació

en: Developers
ca: Desenvolupadors

en: maintainer
ca: mantenidor

en: developer
ca: desenvolupador

en: translation maintainer
ca: coordinador de traduccions

en: Translators
ca: Traductors

en: Previous Translators
ca: Antics Traductors

en: Contributors
ca: Col·laboradors

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
ca: Alguns dels col·laboradors (per a més detalls, veieu el fitxer %s):

en: Credits
ca: Crèdits

en: License
ca: Llicència

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
ca: No s'ha pogut trobar el text de la llicència, per favor visiteu http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt per veure-la online.

en: Could not find terminal "%s" (check path for Terminal tool setting in Preferences)
ca: No s'ha trobat el terminal '%s' (comproveu la ruta del Terminal a les Preferències)

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created)
ca: S'ha produït un error en executar "%s" (és possible que el script d'inici no s'hagi creat)

en: Process failed (%s)
ca: Ha fallat el procés (%s)

en: %s (in directory: %s)
ca: %s (al directori: %s)

en: Failed to change the working directory to "%s"
ca: S'ha produït un error en canviar al directori "%s"

en: Could not execute the file in the VTE because it probably contains a command.
ca: No s'ha pogut executar el fitxer en l'emulador de terminal virtual (VTE), probablement perquè ja conté una ordre en execució.

en: Compilation failed.
ca: Ha fallat la compilació.

en: Compilation finished successfully.
ca: La compilació ha acabat sense errors.

note: compile the code
en: _Compile
ca: _Compila

note: build the code
en: _Build
ca: _Munta

note: build the code with make all
en: _Make All
ca: Munta-ho _Tot

note: build the code with make custom
en: Make Custom _Target
ca: M_ake...

note: next error
en: _Next Error
ca: _Error Següent

en: _Previous Error
ca: Error _Anterior

note: arguments
en: _Set Includes and Arguments
ca: E_specifica 'Includes' i Arguments

note: DVI view
en: _View DVI File
ca: _Visualitza DVI

note: PDF view
en: V_iew PDF File
ca: V_isualitza el PDF

note: arguments
en: _Set Arguments
ca: E_specifica els Arguments

en: Set Arguments
ca: Especifica els Arguments

en: Set programs and options for compiling and viewing (La)TeX files.
ca: Indica els programes i opcions per a compilar i visualitzar fitxers (La)TeX.

en: DVI creation:
ca: Creació del DVI:

en: PDF creation:
ca: Creació del PDF:

en: DVI preview:
ca: previsualització del DVI:

en: PDF preview:
ca: previsualització del PDF:

en: %f will be replaced by the current filename, e.g. test_file.c
    %e will be replaced by the filename without extension, e.g. test_file
ca: %f serà reemplaçat pel nom complet del fitxer, i.e. test_file.c
    %e serà reemplaçat pel nom del fitxer sense extensió, i.e. test_file

en: Set Includes and Arguments
ca: Especifica 'Includes' i Arguments

en: Set the commands for building and running programs.
ca: Especifica les ordres per muntar i executar els programes.

note: in-dialog heading for the "Set Includes and Arguments" dialog
en: %s commands
ca: %s ordres

en: Compile:
ca: Compila:

en: Build:
ca: Munta:

en: Execute:
ca: Execució:

en: Build the current file
ca: Compila el fitxer

en: Make Custom Target
ca: Make...

en: Enter custom options here, all entered text is passed to the make command.
ca: Indica les opcions que es passaran a l'ordre make.

en: Build the current file with Make and the default target
ca: Compila el fitxer amb l'eina make i l'objectiu per defecte

en: Build the current file with Make and the specified target
ca: Compila el fitxer amb l'eina make i l'objectiu especificat

en: Compile the current file with Make
ca: Compila el fitxer actual amb l'eina Make

en: Failed to execute the view program
ca: S'ha produït un error en executar el visualitzador

en: Process could not be stopped (%s).
ca: No es pot aturar el procés (%s).

en: No more build errors.
ca: No hi ha més errors de compilació.

en: Do you really want to quit?
ca: Esteu segurs de voler sortir?

en: _Reload
ca: A_ctualitza

en: Any unsaved changes will be lost.
ca: Qualsevol canvi no guardat es perdrà!

en: Are you sure you want to reload '%s'?
ca: Esteu segurs que voleu actualitzar '%s'?

en: Go to Line
ca: Vés a la Línia

en: Enter the line you want to go to:
ca: Introdueix la línia on vols anar:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ca: Heu d'indicat el tipus de fitxer abans d'utilitzar aquesta funció.

en: dd.mm.yyyy
ca: dd.mm.aaaa

en: mm.dd.yyyy
ca: mm.dd.aaaa

en: yyyy/mm/dd
ca: aaaa/mm/dd

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
ca: dd.mm.aaaa hh:mm:ss

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
ca: mm.dd.aaaa hh.mm.ss

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
ca: aaaa/mm/dd hh:mm:ss

en: _Use Custom Date Format
ca: _Usa Format de Data Propi

en: Custom Date Format
ca: Format de Data

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ca: Indiqueu el format de la data i l'hora. Podeu utilitzar qualsevol variable suportada per la funció ANSI C strftime.

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
ca: El format de data no pot ser convertit (probablement és massa llarg).

en: No more message items.
ca: No hi ha més missatges.

note: initialize the dialog
en: Open File
ca: Obre un Fitxer

en: _View
ca: _Visualitza

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
ca: Obre el fitxer en mode només lectura. Si trieu més d'un fitxer, tots seran oberts en aquest mode.

en: Detect by file extension
ca: Detecta per l'extensió del fitxer

en: Detect from file
ca: Detecta pel fitxer

en: _More Options
ca: _Més Opcions

note: line 1 with checkbox and encoding combo
en: Show _hidden files
ca: Mostra els fitxers _ocults

en: Set encoding:
ca: Estableix la codificació dels caràcters:

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
ca: Defineix explícitament la codificació del fitxer, si aquesta no pot ser determinada. Açò és útil quan coneixes la codificació i Geany no la determina correctament.
    Si trieu més d'un fitxer, tots s'obriran amb aquesta codificació.

note: line 2 with filetype combo
en: Set filetype:
ca: Especifica el tipus de fitxer:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
ca: Defineix explícitament el tipus de fitxer, si aquest no pot ser determinat.
    Si trieu més d'un fitxer, tots s'obriran com a aquest tipus.

en: Overwrite?
ca: _Sobrescrire?

en: Filename already exists!
ca: El nom del fitxer ja existeix!

en: Save File
ca: Desa el Fitxer

en: R_ename
ca: R_eanomena

en: Save the file and rename it
ca: Desa el fitxer i reanomena'l

en: _Open file in a new tab
ca: _Obre un fitxer en una pestanya nova

en: Keep the current unsaved document open and open the newly saved file in a new tab
ca: Mantingues el document actual sense desar i obre el fitxer desat en una pestanya nova.

en: Question
ca: Pregunta

en: Warning
ca: Advertència

en: Information
ca: Informació

en: _Don't save
ca: _No desis

en: The file '%s' is not saved.
ca: El fitxer '%s' no s'ha desat.

en: Do you want to save it before closing?
ca: Voleu desar abans de tancar?

en: Choose font
ca: Tria la font

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
ca: S'ha produït un error o no es pot accedir a la informació del fitxer (p.e. d'un fitxer nou).

en: unknown
ca: desconegut

en: Properties
ca: Propietats

en: <b>Type:</b>
ca: <b>Tipus:</b>

en: <b>Size:</b>
ca: <b>Mida:</b>

en: <b>Location:</b>
ca: <b>Ubicació:</b>

en: <b>Read-only:</b>
ca: <b>Només lectura:</b>

en: (only inside Geany)
ca: (només dins Geany)

en: <b>Encoding:</b>
ca: <b>Codificació:</b>

note: BOM = byte order mark
en: (with BOM)
ca: (amb BOM)

en: (without BOM)
ca: (sense BOM)

en: <b>Modified:</b>
ca: <b>Modificat:</b>

en: <b>Changed:</b>
ca: <b>Canviat:</b>

en: <b>Accessed:</b>
ca: <b>Accedit:</b>

en: <b>Permissions:</b>
ca: <b>Permisos:</b>

note: Header
en: Read:
ca: Lectura:

en: Write:
ca: Escriptura:

note: Owner
en: Owner:
ca: Propietari:

note: Group
en: Group:
ca: Grup:

note: Other
en: Other:
ca: Altres:

en: File %s closed.
ca: Fitxer %s tancat.

en: New file "%s" opened.
ca: S'ha obert el fitxer nou "%s".

en: Could not open file %s (%s)
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer %s (%s)

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
ca: El fitxer "%s" no es pot obrir i ha quedat truncat. Açò pot passar si el fitxer conté un byte NULL. Aneu amb compte, si el guardeu es poden perdre dades.
    El fitxer s'ha posat en mode només lectura.

note: For translators: the second wildcard is an encoding name, e.g. * The file \"test.txt\" is not valid UTF-8.
en: The file "%s" is not valid %s.
ca: El fitxer "%s" no és %s vàlid.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
ca: El fitxer "%s" no sembla un fitxer de text o la codificació no està suportada.

en: Spaces
ca: Espais

en: Tabs
ca: Tabulacions

en: Tabs and Spaces
ca: Tabulacions i Espais

note: For translators: first wildcard is the indentation mode (Spaces, Tabs, Tabs * and Spaces), the second one is the filename
en: Setting %s indentation mode for %s.
ca: Activant mode de sagnat %s per a %s.

en: Invalid filename
ca: Nom de fitxer invàlid

en: File %s reloaded.
ca: S'ha actualitzat el fitxer %s.

en: File %s opened(%d%s).
ca: S'ha obert el fitxer %s (%d%s).

en: , read-only
ca: , només lectura

en: Error renaming file.
ca: S'ha produït un error en renomenar el fitxer.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
ca: S'ha produït un error en convertir el fitxer de UTF-8 a "%s". El fitxer no s'ha desat.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
ca: Missatge d'error: %s
    Error en "%s" (línia: %d, columna: %d).

en: Error message: %s.
ca: Missatge d'error: %s.

en: Error saving file.
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer.

en: Error saving file (%s).
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer (%s).

en: File %s saved.
ca: S'ha desat el fitxer %s.

en: "%s" was not found.
ca: No s'ha trobat "%s"

en: Wrap search and find again?
ca: Tornar a començar la cerca des del principi?

en: No matches found for "%s".
ca: No s'ha trobat '%s'.

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
ca[0]: %s: S'ha reemplaçat %d coincidència de "%s" amb "%s".
ca[1]: %s: S'han reemplaçat %d coincidències de "%s" amb "%s".

en: Do you want to reload it?
ca: Voleu actualitzar-la?

en: The file '%s' on the disk is more recent than
    the current buffer.
ca: El fitxer '%s' al disc és més recent que
    l'actual en memòria.

en: Try to resave the file?
ca: Intentar desar el fitxer de nou?

en: File "%s" was not found on disk!
ca: No s'ha trobat "%s" al disc!

en: Enter Tab Width
ca: Amplada de la Tabulació:

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
ca: Introdueix la quantitat d'espais que s'ha de reemplaçar amb una tabulació.

en: Celtic
ca: Celta

en: Greek
ca: Grec

en: Nordic
ca: Nòrdic

en: South European
ca: Sudeuropeu

en: Western
ca: Occidental

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Central European
ca: Centreeuropeu

note: ISO-IR-111 not available on Windows
en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

en: Cyrillic/Russian
ca: Ciríl·lic/rus

en: Cyrillic/Ukrainian
ca: Ciríl·lic/ucraïnès

en: Romanian
ca: Romanès

en: Arabic
ca: Àrab

note: not available at all, ?
en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hebrew Visual
ca: Hebreu visual

en: Armenian
ca: Armeni

en: Georgian
ca: Georgià

en: Turkish
ca: Turc

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

note: maybe not available on Linux
en: Chinese Simplified
ca: Xinès simplificat

en: Chinese Traditional
ca: Xinès tradicional

en: Japanese
ca: Japonès

en: Korean
ca: Coreà

en: Without encoding
ca: Sense codificació

en: _West European
ca: Europeu _occidental

en: _East European
ca: _Europeu oriental

en: East _Asian
ca: _Asiàtic oriental

en: _SE & SW Asian
ca: Asiàtic _sud-oriental i sud-occidental

en: _Middle Eastern
ca: Orient _Mitjà

en: %s source file
ca: Codi font %s

en: %s file
ca: fitxer %s

en: None
ca: Cap

en: Shell script file
ca: Fitxer de Script

en: XML document
ca: Document XML

en: Cascading StyleSheet
ca: Full d'estil en cascada (CSS)

en: SQL Dump file
ca: Fitxer SQL

en: Config file
ca: Fitxer de configuració

en: Gettext translation file
ca: Fitxer de traduccions de gettext

en: %s script file
ca: fitxer de script %s

en: _Programming Languages
ca: Llenguatges de _Programació

en: _Scripting Languages
ca: Llenguatges de _Script

en: _Markup Languages
ca: Llenguatges de _Marcatge

en: M_iscellaneous Languages
ca: Llenguatges _Diversos

en: All Source
ca: Tot Codi Font

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Bad regex for filetype %s: %s
ca: Expressió regular incorrecta per al tipus de fitxer %s: %s

en: untitled
ca: sense títol

en: _File
ca: _Fitxer

en: New (with _Template)
ca: Nou (des de plan_tilla)

en: Open Selected F_ile
ca: Obre el F_itxer Seleccionat

en: Recent _Files
ca: _Fitxers Recents

en: Save A_ll
ca: Desa-ho _Tot

en: R_eload As
ca: Ac_tualitza com a...

en: Page Set_up
ca: _Configuració de la pàgina

en: Close Ot_her Documents
ca: Tanca Altres _Documents

en: C_lose All
ca: _Tanca-ho Tot

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Format
ca: _Formata

en: T_oggle Case of Selection
ca: C_anvia la Caixa de la Selecció

en: _Comment Line(s)
ca: _Comenta la Línia

en: U_ncomment Line(s)
ca: _Descomenta la Línia

en: _Toggle Line Commentation
ca: Activa o Desactiva els Comentaris de _Línia

en: Du_plicate Line or Selection
ca: Du_plica la Línia o Selecció

en: _Increase Indent
ca: _Incrementa el Sagnat

en: _Decrease Indent
ca: _Redueix el Sagnat

en: _Send Selection to Terminal
ca: _Envia la Selecció al Terminal

en: _Send Selection to
ca: _Envia la Selecció a...

en: I_nsert Comments
ca: I_nsereix Comentari

en: Insert _ChangeLog Entry
ca: Insereix Entrada al _ChangeLog

en: Insert File _Header
ca: Insereix C_apçalera de Fitxer

en: Insert _Function Description
ca: Insereix Descripció de la _Funció

en: Insert _Multiline Comment
ca: Insereix Comentari _Multilínia

en: Insert _GPL Notice
ca: Insereix Text _GPL

en: Insert _BSD License Notice
ca: Insereix Text de Llicència _BSD

en: Insert Dat_e
ca: Insereix _Data

en: _Insert "include <...>"
ca: _Insereix "include <...>"

en: Preference_s
ca: Preferèncie_s

en: _Search
ca: _Cerca

en: Find _Next
ca: Cerca el _Següent

en: Find _Previous
ca: Cerca l'_Anterior

en: Find in F_iles
ca: Cerca en els F_itxers

en: _Replace
ca: _Reemplaça

en: Find _Selected
ca: Troba el _Seleccionat

en: Find Pre_vious Selected
ca: Troba l'_Anterior Seleccionat

en: Next _Message
ca: _Missatge Següent

en: Pr_evious Message
ca: Missatge _Anterior

en: _Go to Line
ca: _Vés a la Línia

en: Change _Font
ca: Canvia el _Tipus de Lletra

en: To_ggle All Additional Widgets
ca: Mostra o Amaga _Tots els Extres

en: Full_screen
ca: Pantalla _Completa

en: Show Message _Window
ca: Mostra la _Finestra de Missatges

en: Show _Toolbar
ca: Mostra la Barra d'Ei_nes

en: Show Side_bar
ca: Mostra la _Barra Lateral

en: Show _Markers Margin
ca: Mostra el Marge de _Marques

en: Show _Line Numbers
ca: Mostra els Números de _Línia

en: Show _White Space
ca: Mostra _Espais en Blanc

en: Show Line _Endings
ca: Mostra el _Final de Línia

en: Show _Indentation Guides
ca: Mostra _Guies de Sagnat

en: _Line Wrapping
ca: Trencament de _Línia

en: Line _Breaking
ca: T_rencament de línia

en: _Auto-indentation
ca: Sagnat _Automàtic

en: In_dent Type
ca: Tipus de Sagnat

en: _Tabs
ca: _Tabulacions

en: _Spaces
ca: E_spais

en: T_abs and Spaces
ca: T_abulacions i Espais

en: Read _Only
ca: Només _Lectura

en: _Write Unicode BOM
ca: _Escriu BOM Unicode

en: Set File_type
ca: Indica el _Tipus del Fitxer

en: Set _Encoding
ca: Estableix la _Codificació dels Caràcters

en: Set Line E_ndings
ca: Defineix l'_Acabament de Línia

en: Convert and Set to _CR/LF (Win)
ca: Converteix i Especifica a _CR/LF (Win)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
ca: Converteix i Especifica a _LF (Unix)

en: Convert and Set to CR (_Mac)
ca: Converteix i Especifica a CR (_Mac)

en: _Strip Trailing Spaces
ca: Elimina espais _sobrants

en: _Replace Tabs by Spaces
ca: _Reemplaça Tabulacions per Espais

en: Replace Spaces b_y Tabs
ca: Ree_mplaça Espais per Tabulacions

en: _Fold All
ca: _Plega-ho Tot

en: _Unfold All
ca: _Desplega-ho Tot

en: Remove _Markers
ca: Elimina les _Marques

en: Remove Error _Indicators
ca: Suprimeix els _Indicadors d'Error

en: _Project
ca: _Projecte

en: _New
ca: _Nou

en: _Open
ca: _Obrir

en: _Recent Projects
ca: Projectes _Recents

en: _Close
ca: _Tancar

en: _Tools
ca: _Eines

en: _Color Chooser
ca: Selector de _Color

en: _Word Count
ca: _Recompte de Paraules

en: Load Ta_gs
ca: Carrega _Etiquetes

en: _Reload Configuration
ca: _Recarrega la Configuració

en: _Help
ca: A_juda

en: _Website
ca: Pàgina _Web

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de Teclat

en: _Debug Messages
ca: Missatges de _Depuració

en: Symbols
ca: Símbols

en: Status
ca: Estat

en: Compiler
ca: Compilador

en: Messages
ca: Missatges

en: Scribble
ca: Notes

en: Images _and Text
ca: Imatges _i Text

en: _Images Only
ca: Només _Imatges

en: _Text Only
ca: Només _Text

en: _Large Icons
ca: Icones _Grans

en: _Small Icons
ca: Icones _Xicotetes

en: _Very Small Icons
ca: Icones _Molt Xicotetes

en: _Customize Toolbar
ca: _Personalitza la Barra d'Eines

en: _Hide Toolbar
ca: A_maga la Barra d'Eines

en: Find _Usage
ca: Ús de la _Cerca

en: Find _Document Usage
ca: Ús de la Cerca de Documents

en: Go to _Tag Definition
ca: Vés a la Definició de l'_Etiqueta

en: Go to T_ag Declaration
ca: Vés a la _Declaració de l'Etiqueta

en: Conte_xt Action
ca: Acció Conte_xtual

en: Preferences
ca: Preferències

en: Load files from the last session
ca: Carrega els fitxers de l'última sessió

en: Opens at startup the files from the last session
ca: Obre a l'inici els fitxers de l'última sessió

en: Load virtual terminal support
ca: Carrega l'emulació de terminal virtual

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
ca: Indica si l'emulació de terminal virtual (VTE) s'ha de carregar a l'inici. Desactiva-ho si no et cal

en: Enable plugin support
ca: Activa el suport de connectors

en: <b>Startup</b>
ca: <b>Inici</b>

en: Save window position and geometry
ca: Conserva la mida i posició de la finestra

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
ca: Desa la mida i posició de la finestra i la restaura a l'inici

en: Confirm exit
ca: Confirma la sortida

en: Shows a confirmation dialog on exit
ca: Mostra un diàleg de confirmació en sortir

en: <b>Shutdown</b>
ca: <b>Tancament</b>

en: Startup path:
ca: Directori base:

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path. Leave blank to use the current working directory.
ca: Directori on començar quan s'obren o desen fitxers. Ha de ser un directori absolut. Deixeu-lo en blanc per usar el directori  actual.

en: Project files:
ca: Fitxers del projecte:

en: Path to start in when opening project files
ca: Directori on començar quan s'obren fitxers del projecte

en: Extra plugin path:
ca: Ruta de connectors:

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
ca: Geany busca, per defecte, al directori global de la instal·lació i al directori de configuració. El directori especificat serà inspeccionat posteriorment en busca de plugins. Deixeu-lo en blanc per desactivar-la.

en: <b>Paths</b>
ca: <b>Rutes</b>

en: Startup
ca: Inici

en: Beep on errors or when compilation has finished
ca: Avís sonor als errors o quan finalitza la compilació

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
ca: Indica si cal emetre un so quan apareix un error o quan finalitza el procés de compilació

en: Switch to status message list at new message
ca: Canvia a la llista de missatges quan hi ha un missatge nou

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
ca: Canvia a la pestanya de missatges (a la part de baix de la finestra) quan s'escriu un nou missatge d'estat

en: Suppress status messages in the status bar
ca: No mostris els missatges d'estat a la barra d'estat

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
ca: Suprimeix tots els missatges de la barra d'estat. Els missatges encara es mostraran a la finestra de missatges d'estat.

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
ca: Autofocus (el focus segueix el ratolí)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
ca: Dóna el focus als elements sota el ratolí. Funciona per a la finestra principal, el bloc de notes, els camps de la barra d'eines i l'Emulador de Terminal.

en: <b>Miscellaneous</b>
ca: <b>Miscel·lània</b>

en: Always wrap search and hide the Find dialog
ca: Torna a començar la cerca i amaga el diàleg sempre

en: Always wrap search around the document and hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
ca: Torna a començar sempre la cerca des del principi del document i amaga la finestra de Cerca en prémer Cerca Anterior/Següent

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
ca: Usa la paraula sota el cursor per als diàlegs de Cerca

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
ca: Usa la paraula sota el cursor per als diàlegs de Cerca, Cerca en els Fitxers o Reemplaça quan no hi ha cap selecció

en: Use the current file's directory for Find in Files
ca: Useu el directori del fitxer actual per a la Cerca en Fitxers

en: <b>Search</b>
ca: <b>Cerca</b>

en: Use project-based session files
ca: Usa fitxers de sessió basats en projecte

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
ca: Indica si es desaran fitxers de sessió de projecte i si s'obriran en reobrir el projecte

en: Store project file inside the project base directory
ca: Desa el fitxer de projecte dins el directori base del projecte

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
ca: Si està activat, el fitxer de projecte es desa dins el directori base del projecte en crear un nou project, en comptes de ser creat un directori per damunt del directori base. Enacara és possible canviar la ruta del fitxer de projecte al diàleg de Nou Projecte.

en: <b>Projects</b>
ca: <b>Projectes</b>

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Show symbol list
ca: Mostra la llista de símbols

en: Toggle the symbol list on and off
ca: Activa o desactiva la llista de símbols

en: Show documents list
ca: Mostra la llista de documents

en: Toggle the documents list on and off
ca: Activa o desactiva la llista de documents

en: <b>Sidebar</b>
ca: <b>Barra lateral</b>

en: Symbol list:
ca: Llista de símbols:

en: Message window:
ca: Finestra de missatges:

en: Sets the font for the message window
ca: Especifica la font de la finestra de missatges

en: Sets the font for the symbol list
ca: Especifica la font de la llista de símbols

en: Sets the editor font
ca: Especifica la font de l'editor

en: <b>Fonts</b>
ca: <b>Tipus de lletra</b>

en: Show editor tabs
ca: Mostra les pestanyes de l'editor

en: Show close buttons
ca: Mostra el botó del tancament

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
ca: Mostra un botó a les pestanyes per tancar fàcilment els fitxers clicant en ell (cal reiniciar Geany)

en: Placement of new file tabs:
ca: Posició de noves pestanyes:

en: Left
ca: Esquerra

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
ca: Les noves pestanyes se situaran a l'esquerra de la llista de pestanyes

en: Right
ca: Dreta

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
ca: Les noves pestanyes se situaran a la dreta de la llista de pestanyes

en: Double-clicking hides all additional widgets
ca: Doble-clic amaga tots els extres addicionals

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
ca: Crida la comanda Visualitza->Mostra o Amaga Tots els Extres

en: <b>Editor tabs</b>
ca: <b>Pestanyes de l'editor</b>

en: Top
ca: Part superior

en: Bottom
ca: Part inferior

en: Sidebar:
ca: Barra lateral:

en: <b>Tab positions</b>
ca: <b>Ubicació de les pestanyes:</b>

en: Show status bar
ca: Mostra la barra d'estat

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
ca: Indica si s'ha de mostrar la barra d'estat a la part de baix de la finestra

en: Interface
ca: Interfície

en: Show T_oolbar
ca: Mostra la _Barra d'Eines

en: _Append Toolbar to the Menu
ca: _Annexar a la Barra d'Eines del Menú

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
ca: Empaqueta la barra d'eines al menú principal per estalviar espai vertical

en: <b>Toolbar</b>
ca: <b>Barra d'eines</b>

en: Icon style:
ca: Estil de les icones:

en: Icon size:
ca: Mida de la icona:

en: <b>Appearance</b>
ca: <b>Aparença</b>

en: Customize Toolbar
ca: _Personalitza la Barra d'Ei_nes

en: Toolbar
ca: Barra d'Eines

en: Line wrapping
ca: Ajust de línia

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
ca: Trenca les línies al final de la finestra i continua-les a la línia següent. Aquesta opció és molt costosa per a document llargs, per tant convé desactivar-la en màquines amb pocs recursos.

en: Enable "smart" home key
ca: Activa la tecla d'inici "intel·ligent"

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
ca: Quan està activat l'inici "intel·ligent", la tecla INICI (HOME) desplaça el cursor al primer caràcter de la línia que no sigui un espai en blanc o un tabulador, en cas contrari va al principi de la línia. Quan està desactivat, la tecla INICI sempre desplaça el cursor al principi de la línia actual, independentment de la seva posició.

en: Disable Drag and Drop
ca: Desactiva l'Arrossega i Solta

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
ca: Desactiva arrossega i solta (drag and drop) a la finestra de l'editor, així no serà possible arrossegar text des de l'editor a cap a ell

en: Enable folding
ca: Activa el col·lapsat

en: Whether to enable folding the code
ca: Activa el col·lapse del codi

en: Fold/unfold all children of a fold point
ca: Desplega o plega recursivament un punt plegat

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
ca: Plega i desplega tots els fills d'un mateix punt. Prement la tecla Majúscules mentre cliqueu un símbol plegat actua de forma contrària.

en: Use indicators to show compile errors
ca: Utilitza indicacions per mostrar els errors de compilació

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
ca: Usa indicadors (un subratllat ondulat) per ressaltar les línies on el compilador ha generat un avís o error

en: Newline strips trailing spaces
ca: Elimina espais sobrants en introduir un salt de línia

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
ca: En introduir un salt de línia, s'eliminen els espais sobrants de l'anterior

en: Line breaking column:
ca: Columna on trenca la línia:

en: Comment toggle marker:
ca: Marcador de comentaris:

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
ca: Una cadena que s'afegirà quan es canvie una línia a comentada.

en: <b>Features</b>
ca: <b>Funcionalitats</b>

en: Features
ca: Funcionalitats

en: Auto-indent mode:
ca: Mode autosagnat:

en: Basic
ca: Bàsic

en: Current chars
ca: Caràcters actuals

en: Match braces
ca: Marca parèntesis

en: Type:
ca: Tipus:

en: Width:
ca: Amplada:

en: The width in chars of a single indent
ca: L'amplada, en caracters, de cada nivell de sagnat

en: Use spaces when inserting indentation
ca: Usa espais en inserir un nivell de sagnat

en: Use one tab per indent
ca: Utilitza una tabulació per al sagnat

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
ca: Usa espais si el sagnat total és menor que l'amplada de la tabulació, en cas contrari usa ambdós

en: Hard tab width:
ca: Amplada de cada tabulació:

en: The width of a tab when Tabs & Spaces is set for a document
ca: L'amplada de cada tabulació quan Tabulacions i Espais està activat en un document

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
ca: Indica si s'ha de detectar el tipus de sagnat a partir del contingut del fitxer quan s'obre

en: Tab key indents
ca: Sagnat amb tabulacions

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
ca: Prement el tabulador o majúscula+tabulador sagna en comptes d'inserir tabulacions

en: <b>Indentation</b>
ca: <b>Sagnat</b>

en: Indentation
ca: Sagnat

en: Snippet completion
ca: Acabament de construccions

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
ca: Escriu un seqüència curta de caràcters i completat-la a una de més complexa amb una sola polsació de teclat

en: XML tag autocompletion
ca: Autocompletat d'etiquetes XML

en: Automatic completion and closing of XML tags (includes HTML tags)
ca: Acabament i tancament automàtic d'etiquetes XML obertes (inclou les etiquetes HTML)

en: Automatic continuation of multi-line comments
ca: Continuació auntomàtica dels comentaris multilínia

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
ca: Continua automàticament els comentaris multilínia en llenguatges com C, C++ i Java quan comença una nova línia dins un comentari

en: Autocomplete symbols
ca: Autocompleta els símbols

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
ca: Autocompletat de símbols coneguts en el fitxers oberts (noms de funcions, variables globals, ...)

en: Autocomplete all words in document
ca: Autocompleta totes les paraules del document

en: Drop rest of word on completion
ca: Suprimeix la resta de la paraula al completar

en: Max. symbol name suggestions:
ca: Màxim número de noms de símbols:

en: Completion list height:
ca: Mida de la llista d'autocompletat:

en: Characters to type for autocompletion:
ca: Caràcters a escriure per l'autocompletat:

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
ca: Quantitat de caràcters necessaris per a mostrar la llista d'autocompletat de símbols

en: Display height in rows for the autocompletion list
ca: Nombre de files mostrades en la llista d'autocompletat

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
ca: Nombre màxim de files mostrades en la llista d'autocompletat

en: <b>Completions</b>
ca: <b>Acabaments</b>

en: Parenthesis ( )
ca: Parèntesis ()

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
ca: Tanca automàticament el parèntesi, quan se n'obre un

en: Single quotes ' '
ca: Cometes senzilles ' '

en: Auto-close simple quote when typing an opening one
ca: Tanca automàticament les cometes senzilles, quan se n'obre una

en: Curly brackets { }
ca: Claus { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
ca: Tanca automàticament les claus, quan se n'obre una

en: Square brackets [ ]
ca: Cluadàtors [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
ca: Tanca automàticament els claudàtors, quan se n'obre un

en: Double quotes " "
ca: Cometes dobles " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
ca: Tanca automàticament les cometes dobles, quan se n'obre una

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
ca: <b>Tancament automàtic de cometes i parèntesis</b>

en: Completions
ca: Acabaments

en: Invert syntax highlighting colors
ca: Inverteix els colors de la coloració de la sintaxi

en: Use white text on a black background and invert all colors, this option requires a restart of Geany
ca: Usa lletra blanca sobre fons negre i inverteix tots els colors, aquesta opció requereix un reinici de Geany

en: Show indentation guides
ca: Mostra les guies de sagnat

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
ca: Mostra línies de punts com a guia al sagnat

en: Show white space
ca: Mostra espais en blanc

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
ca: Marca els espais en blanc amb punts i les tabulacions amb fletxes

en: Show line endings
ca: Mostra el final de línia

en: Shows the line ending character
ca: Mostra el caràcter de final de línia (EOL)

en: Show line numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Shows or hides the Line Number margin
ca: Mostra o amaga el marge amb els Números de Línia

en: Show markers margin
ca: Mostra el marge de marques

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
ca: Mostra o amaga el marge a la dreta dels números de línia, que s'usa per marcar les línies

en: Stop scrolling at last line
ca: Atura el desplaçament a l'última línia

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
ca: Indica si aturar el desplaçament en passar una pàgina de l'última l'inia del document

en: <b>Display</b>
ca: <b>Visualització</b>

en: Long line marker:
ca: Barra de marques:

en: Long line marker color:
ca: Color de la barra de marques:

en: Sets the color of the long line marker
ca: Especifica els color de la barra de marques

en: Color Chooser
ca: Selector de Color

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
ca: La marca de línia llarga és una línia estreta vertical a l'editor. Serveix per marcar les línies llargues, o com a suggeriment on tallar-les. Indiqueu un valor major que 0 per a especificar la columna on ha d'aparèixer.

en: Line
ca: Línia

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
ca: Mostra una línia vertical a l'editor en la posició indicada (veieu més avall)

en: Background
ca: Fons

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
ca: S'ha canviat el color de fons dels caràcters després de la posició donada (veieu més avall) al color indicat més avall. (Recomanable quan s'usen fonts de mida proporcional)

en: Disabled
ca: Inhabilitada

en: <b>Long line marker</b>
ca: <b>Barra de marques</b>

en: Display
ca: Visualització

en: Open new documents from the command-line
ca: Obre documents nous des de l'intèrpret d'ordres

en: Start a new file for each command-line filename that doesn't exist
ca: Inicia un nou fitxer per a cada nom de fitxer passat com a argument que no existeix

en: Default end of line characters:
ca: Caracter de final de línia per defecte:

en: <b>New files</b>
ca: <b>Fitxers nous</b>

en: Sets the default encoding for newly created files
ca: Especifica la codificació per defecte per a fitxers de nova creació

en: Default encoding (new files):
ca: Codificació per defecte (fitxers nous):

en: Default encoding (existing files):
ca: Codificació per defecte (fitxers existents):

en: Sets the default encoding for opening existing files
ca: Especifica la codificació per defecte per a fitxers ja existents

en: Use fixed encoding when opening files
ca: Usa codificació de caràcters fixa en obrir fitxers

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
ca: Aquesta opció deshabilita la detecció automàtica de la codificació en obrir fitxers nous i obre els fitxers amb la codificació especificada (normalment no és necessari)

en: <b>Encodings</b>
ca: <b>Codificacions</b>

en: Ensure new line at file end
ca: Assegura el salt de línia al final del fitxer

en: Ensures that at the end of the file is a new line
ca: Assegura que al final del fitxer hi ha una línia en blanc

en: Strip trailing spaces and tabs
ca: Elimina espais i tabulacions sobrants

en: Removes trailing spaces and tabs and the end of lines
ca: Elimina els espais i tabulacions sobrants a final de línia

en: Replace tabs by space
ca: Reemplaça tabulacions per espais

en: Replaces all tabs in document by spaces
ca: Reemplaça totes les tabulacions al document per espais

en: <b>Saving files</b>
ca: <b>Desant fitxers</b>

en: Recent files list length:
ca: Mostra la llista de fitxers oberts:

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
ca: Indica el número de fitxers que s'emmagatzemen a la llista de Fitxers Recents

en: Disk check timeout:
ca: Temps d'espera del disc:

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
ca: Amb quina freqüència (en segons) s'han de buscar canvis als documents del disc. Useu el valor 0 per a desactivar aquesta opció.

en: Files
ca: Fitxers

en: Browser:
ca: Explorador:

en: Path and options for the make tool
ca: Ruta i opcions per a l'eina make

en: A terminal emulator like xterm, gnome-terminal or konsole (should accept the -e argument)
ca: Un emulador de terminal com xterm, gnome-terminal o konsole (cal que accepti l'argument -e)

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
ca: Ruta (i opcions) per al navegador

en: <b>Tool paths</b>
ca: <b>Ruta a les eines</b>

en: Context action:
ca: Acció contextual:

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
ca: Ordre d'acció contextual. La paraula seleccionada pot ser utilitzada amb %s. Pot estar a qualsevol part de l'ordre donada i serà reemplaçada abans de l'execució.

en: <b>Commands</b>
ca: <b>Ordres</b>

en: Tools
ca: Eines

en: email address of the developer
ca: adreça de correu electrònic del desenvolupador

en: Initials of the developer name
ca: Inicials del desenvolupador

en: Initial version:
ca: Versió inicial:

en: Version number, which a new file initially has
ca: Número de versió, per a fitxers nous

en: Company name
ca: Nom de l'empresa

en: Developer:
ca: Desenvolupador:

en: Company:
ca: Empresa:

en: Mail address:
ca: Adreça de correu electrònic:

en: Initials:
ca: Inicials:

en: The name of the developer
ca: El nom del desenvolupador

en: Year:
ca: Any:

en: Date:
ca: Data:

en: Date & Time:
ca: Data i Hora:

en: Specify a format for the the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ca: Indiqueu el format del comodí {datetime}. Podeu utilitzar qualsevol variable suportada per la funció ANSI C strftime.

en: Specify a format for the the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ca: Indiqueu el format del comodí {year}. Podeu utilitzar qualsevol variable suportada per la funció ANSI C strftime.

en: Specify a format for the the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ca: Indiqueu el format del comodí {date}. Podeu utilitzar qualsevol variable suportada per la funció ANSI C strftime.

en: <b>Template data</b>
ca: <b>Dades de plantilla</b>

en: Templates
ca: Plantilles

en: C_hange
ca: Can_via

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
ca: <b>Dreceres de teclat</b>

en: Keybindings
ca: Tecles

en: Command:
ca: Ordre:

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
ca: Ruta a l'ordre per imprimir fitxers (utilitzeu %f per indicar el nom del fitxer)

en: Use an external command for printing
ca: Usa una ordre externa per a imprimir

en: Print line numbers
ca: Imprimeix els números de línia

en: Add line numbers to the printed page
ca: Afegeix números de línia a les pàgines impreses

en: Print page numbers
ca: Imprimeix els números de pàgina

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
ca: Afegeix números de pàgina a la part de baix. Ocupa 2 línies de la pàgina.

en: Print page header
ca: Imprimeix la capçalera de la pàgina

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
ca: Afegeix a cada pàgina una capçalera amb el número de pàgina, el nom del fitxer i la data actual (veure més avall). Ocupa 3 línies per pàgina.

en: Use the basename of the printed file
ca: Usa el nom base del fitxer imprés

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
ca: Imprimeix només el nom base (sense el directori) del fitxer imprés

en: Date format:
ca: Format de data:

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ca: Indiqueu el format de la data i l'hora que s'afegeix a la capçalera de cada pàgina. Podeu utilitzar qualsevol variable suportada per la funció ANSI C strftime.

en: Use native GTK printing
ca: Usa la impressió nativa de GTK

en: Printing
ca: Impressió

en: Project Properties
ca: Propietats del Projecte

en: File
ca: Fitxer

en: New
ca: Nou

en: Open
ca: Obre

en: Open selected file
ca: Obre el fitxer seleccionat

en: Save
ca: Desa

en: Save as
ca: Desa com

en: Save all
ca: Desa-ho tot

en: Print
ca: Imprimeix

en: Close
ca: Tanca

en: Close all
ca: Tanca-ho tot

en: Reload file
ca: Actualitza el fitxer

en: Project
ca: Projecte

en: Project properties
ca: Propietats del projecte

en: Undo
ca: Desfer

en: Redo
ca: Refer

en: Duplicate line or selection
ca: Duplica la línia i la selecció

en: Delete current line(s)
ca: Suprimeix la línia(es) actual

en: Delete to line end
ca: Suprimeix fins al final de la línia

en: Transpose current line
ca: Transposa la línia(es) actual

en: Scroll to current line
ca: Desplaça la línia actual

en: Scroll up the view by one line
ca: Desplaça cap a dalt la vista en una línia

en: Scroll down the view by one line
ca: Desplaça cap a baix la vista en una línia

en: Complete snippet
ca: Acaba la construcció

en: Move cursor in snippet
ca: Desplaça el cursor en la construcció (snippet)

en: Suppress snippet completion
ca: Suprimeix el completat de construccions

en: Context Action
ca: Acció Contextual

en: Complete word
ca: Acaba la paraula

en: Show calltip
ca: Mostra els prototips de funció

en: Show macro list
ca: Mostra la llista de macros

en: Clipboard
ca: Porta-retalls

en: Cut
ca: Talla

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Copy current line(s)
ca: Copia la línia(es) actual

en: Cut current line(s)
ca: Talla la línia(es) actual

en: Select
ca: Selecciona

en: Select All
ca: Selecciona-ho Tot

en: Select current word
ca: Selecciona la paraula actual

en: Select current line(s)
ca: Selecciona la línia(es) actual

en: Select current paragraph
ca: Selecciona el paràgraf actual

en: Toggle Case of Selection
ca: Canvia la Caixa de la Selecció

en: Toggle line commentation
ca: Activa o desactiva els comentaris de línia

en: Comment line(s)
ca: Comenta la línia(es)

en: Uncomment line(s)
ca: Descomenta la línia(es)

en: Increase indent
ca: Incrementa el sagnat

en: Decrease indent
ca: Redueix el sagnat

en: Increase indent by one space
ca: Incrementa el sagnat en un espai

en: Decrease indent by one space
ca: Redueix el sagnat en un espai

en: Smart line indent
ca: Sagnat de línia "intel·ligent"

en: Send to Custom Command 1
ca: Envia a l'Ordre Pròpia 1

en: Send to Custom Command 2
ca: Envia a l'Ordre Pròpia 2

en: Send to Custom Command 3
ca: Envia a l'Ordre Pròpia 3

en: Send Selection to Terminal
ca: Envia la Selecció al Terminal

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert date
ca: Insereix la data

en: Insert alternative white space
ca: Insereix espai en blanc alternatiu

en: Settings
ca: Preferències

en: Search
ca: Cerca

en: Find
ca: Cerca

en: Find Next
ca: Cerca el Següent

en: Find Previous
ca: Cerca l'Anterior

en: Find Next Selection
ca: Cerca el Següent Seleccionat

en: Find Previous Selection
ca: Cerca·l'Anterior·Seleccionat

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Find in Files
ca: Cerca en els Fitxers

en: Next Message
ca: Missatge Següent

en: Previous Message
ca: Missatge Anterior

en: Find Usage
ca: Ús de la Cerca

en: Find Document Usage
ca: Ús de la Cerca de Documents

en: Mark All
ca: Marca-ho Tot

en: Go to
ca: Vés a

en: Navigate back a location
ca: Ves enrere

en: Navigate forward a location
ca: Ves avant

en: Go to matching brace
ca: Vés al parèntesi corresponent

en: Toggle marker
ca: Activa o desactiva les marques

en: Go to next marker
ca: Ves a la marca següent

en: Go to previous marker
ca: Ves a la marca anterior

en: Go to Tag Definition
ca: Vés a la Definició de l'Etiqueta

en: Go to Tag Declaration
ca: Vés a la Declaració de l'Etiqueta

en: Go to Start of Line
ca: Vés a l'Inici de la Línia

en: Go to End of Line
ca: Vés al Final de la Línia

en: Go to End of Display Line
ca: Vés al Final de la Línia

en: Go to Previous Word Part
ca: Ves a la Part de la Paraula Anterior

en: Go to Next Word Part
ca: Ves a la Part de la Paraula Següent

en: View
ca: Visualitza

en: Toggle All Additional Widgets
ca: Mostra o Amaga Tots els Extres

en: Fullscreen
ca: Pantalla Completa

en: Toggle Messages Window
ca: Mostra o Amaga la Finestra de Missatges

en: Toggle Sidebar
ca: Mostra o Amaga la Barra Lateral

en: Zoom In
ca: Apropa

en: Zoom Out
ca: Allunya

en: Switch to Editor
ca: Canvia a l'Editor

en: Switch to Scribble
ca: Canvia al Bloc de Notes

en: Switch to VTE
ca: Canvia a l'Emulador de Terminal

en: Switch to Search Bar
ca: Canvia a la Barra de Cerca

en: Switch to Sidebar
ca: Canvia a la Barra Lateral

en: Switch to Compiler
ca: Canvia al Compilador

en: Notebook tab
ca: Pestanya de notes

en: Switch to left document
ca: Canvia al document de l'esquerra

en: Switch to right document
ca: Canvia al document de la dreta

en: Switch to last used document
ca: Canvia a l'últim document utilitzat

en: Move document left
ca: Canvia al document de l'esquerra

en: Move document right
ca: Canvia al document de la dreta

en: Move document first
ca: Canvia al primer document

en: Move document last
ca: Canvia a l'últim document

en: Toggle Line wrapping
ca: Activa o desactiva l'Ajust de línia

en: Toggle Line breaking
ca: Activa o desactiva el Trencament de línia

en: Replace spaces by tabs
ca: Reemplaça espais per tabulacions

en: Toggle current fold
ca: Desplega/plega el punt actual

en: Fold all
ca: Plega-ho tot

en: Unfold all
ca: Desplega-ho tot

en: Reload symbol list
ca: Actualitza la llista de símbols

en: Build
ca: Munta

en: Compile
ca: Compila

en: Make all
ca: Compila-ho tot

en: Make custom target
ca: Compila amb make (objectiu especificat)

en: Make object
ca: Compila amb 'make object'

en: Next error
ca: Error següent

en: Previous error
ca: Error anterior

en: Run
ca: Executa

en: Run (alternative command)
ca: Executa una ordre definida

en: Build options
ca: Opcions per muntar

en: Show Color Chooser
ca: Mostra el Selector de Color

en: Help
ca: Ajuda

en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de Teclat

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
ca: Les dreceres de teclat següents són configurables:

en: Switch to Document
ca: Canvia al Document

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
ca: Escriviu el que vulgueu, es pot usar com a bloc d'anotacions

en: Failed to load one or more session files.
ca: Hi ha hagut un error en carregar un o més fitxers de sessió.

en: Debug Messages
ca: Missatges de Depuració

en: Set initial column number for the first opened file (useful in conjunction with --line)
ca: Indica el número de columna inicial per al primer fitxer obert (és útil conjuntament amb --line)

en: Use an alternate configuration directory
ca: Utilitza un directori de configuració alternatiu

en: Be verbose
ca: Sigues més explicatiu (verbose)

en: Print internal filetype names
ca: Imprimeix els noms dels tipus de fitxers interns

en: Generate global tags file (see documentation)
ca: Genera el fitxer d'etiquetes globals (veieu la documentació)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags
ca: No processes els fitxers de codi C/C++ quan generes les etiquetes

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
ca: No obris fitxers en una instància en execució, força a obrir-los en una nova instància

en: Set initial line number for the first opened file
ca: Especifica el número de línia inicial per al primer fitxer obert

en: Don't show message window at startup
ca: No mostris la finestra de missatges a l'inici

en: Don't load auto completion data (see documentation)
ca: No carreguis les dades d'autocompletat (veieu la documentació)

en: Don't load plugins
ca: No carreguis els connectors

en: Print Geany's installation prefix
ca: Mostra el prefix d'instal·lació de Geany

en: don't load the previous session's files
ca: no carreguis els fitxers de l'última sessió

en: Don't load terminal support
ca: No carreguis el suport de terminal

en: Filename of libvte.so
ca: Nom del fitxer libvte.so

en: Show version and exit
ca: Mostra la versió i surt

en: [FILES...]
ca: [FITXERS...]

en: (built on %s with GTK %d.%d.%d, GLib %d.%d.%d)
ca: (compilat el %s amb GTK %d.%d.%d, GLib %d.%d.%d)

en: Move it now?
ca: Desplaçar ara?

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
ca: Geany necessita moure el directori de configuració abans d'iniciar-se.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
ca: El directori de configuració s'ha mogut correctament de "%s" to "%s".

note: for translators: the third %s in brackets is the error message which * describes why moving the dir didn't work
en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
ca: El directori de configuració "%s" no s'ha pogut moure a "%s" (%s). Per favor, moveu el directori manualment a la nova ubicació.

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
ca: No s'ha pogut crear el directori de configuració (%s).
    Pot haver problemes si useu Geany sense un directori de configuració.
    Voleu iniciar Geany?

en: Could not find file '%s'.
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer '%s'.

en: This is Geany %s.
ca: Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
ca: No s'ha pogut crear el directori de configuració (%s).

en: Configuration files reloaded.
ca: S'ha recarregat el fitxer de configuració.

en: Status messages
ca: Missatges d'estat

en: Copy _All
ca: _Copia-ho Tot

en: _Hide Message Window
ca: _Amaga la Finestra de Missatges

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
ca: El plugin "%s" no és un binari compatible amb aquesta versió de Geany - l'haureu de recompilar.

en: _Plugin Manager
ca: _Gestor de Connectors

en: Plugin: %s %s
    Description: %s
    Author(s): %s
ca: Connector:·%s·%s
    Descripció:·%s
    Autor(s):·%s

en: Active
ca: Actiu

en: Plugin
ca: Connector

en: No plugins available.
ca: No hi ha connectors disponibles.

en: Plugins
ca: Connectors

en: Below is a list of available plugins. Select the plugins which should be loaded when Geany is started.
ca: Aquesta és la llista de connectors disponibles. Selecciona els connectors que es carregaran a l'inici.

en: <b>Plugin details:</b>
ca: <b>Detalls del connector:</b>

en: Grab Key
ca: Captura la combinació de tecles

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
ca: Premeu la combinació de tecles que s'utilitzarà per a "%s".

en: _Expand All
ca: _Expandeix-ho Tot

en: _Collapse All
ca: _Plega-ho Tot

en: Action
ca: Acció

en: Shortcut
ca: Drecera

en: _Override
ca: _Sobrescriu

en: Override that keybinding?
ca: Sobrescriure la drecera?

en: The combination '%s' is already used for "%s".
ca: La combinació '%s' ja s'està utilitzant per "%s".

note: add manually GeanyWrapLabels because they can't be added with Glade page Tools
en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
ca: Introdueix la ruta a les eines. Les eines que no et calguin les pots deixar en blanc.

note: page Templates
en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
ca: Indiqueu la informació per a les plantilles. Veieu la documentació per a més detalls.

en: <i>Notice: For all changes you make here to take effect, you need to restart Geany or force the reload of the settings using Tools->Reload Configuration.</i>
ca: <i>Avís: Qualsevol canvi que feu en aquesta finestra no tindrà efecte fins que reinicieu Geany. o forceu la recàrrega de les preferències des de Eines -> Recarrega Configuració.</i>

note: page Keybindings
en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
ca: Ací podeu canviar les dreceres de teclat per a algunes accions. Seleccioneu-ne una i premeu el botó Canvia per introduir una nova drecera, o feu doble clic en una acció per editar la representació de la drecera.

note: page Printing
en: <i>Notice: Native GTK printing is only available if Geany was built against GTK 2.10 (or above) <b>and</b> Geany is running with GTK 2.10 (or above).</i>
ca: <i>Avís: La impressió nativa de GTK només està disponible si Geany ha estat compilat amb suport GTK 2.10 (o superior) <b>i</b> Geany s'està executant amb GTK 2.10 (o superior).</i>

note: page Editor->Indentation
en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
ca: <i>Advertència: aquestes preferències estan sent sobreescrites pel projecte actual. Veieu <b>Projecte->Propietats</b>.</i>

en: The editor font is not a monospaced font!
ca: La font de l'editor no és d'amplada fixa!

en: Text will be wrongly spaced.
ca: El text no serà correctament espaiat.

en: <b>Page %d of %d</b>
ca: <b>Pàgina %d de %d</b>

en: Document Setup
ca: Configuració del Document

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
ca: Imprimeix només el nom base (sense el directori) del fitxer imprés

en: Page %d of %d
ca: Pàgina %d de %d

en: Printing of file %s was cancelled.
ca: S'ha cancel·lat la impressió del fitxer %s.

en: File %s printed.
ca: S'ha imprès el fitxer '%s'.

en: Printing of %s failed (%s).
ca: Ha fallat la impressió de %s (%s).

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
ca: Per favor, abans especifiqueu una ordre d'impressió al diàleg de preferències.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
ca: El fitxer "%s" s'imprimirà amb l'ordre següent:
    
    %s

en: Printing of "%s" failed (return code: %s).
ca: Ha fallat la impressió de "%s" (codi de retorn: %s).

note: "projects" is part of the default project base path so be careful when translating * please avoid special characters and spaces, look at the source for details or ask Frank
en: projects
ca: projectes

en: New Project
ca: Projecte Nou

en: C_reate
ca: C_rea

en: Name:
ca: Nom:

en: Filename:
ca: Nom de fitxer:

en: Base path:
ca: Directori base:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
ca: Directori base per a tots els fitxers que formen part del projecte. Pot ser un directori nou, o un ja existent. Podeu usar directoris relatius al fitxer de projecte.

en: Choose Project Base Path
ca: Tria Directori Base del Projecte

en: Project file "%s" could not be loaded.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer de projecte "%s".

en: Open Project
ca: Obre un Projecte

en: Project files
ca: Fitxers del projecte

en: Project "%s" closed.
ca: S'ha tancat el projecte "%s".

en: Description:
ca: Descripció:

en: Make in base path
ca: Munta en el directori base

en: Run command:
ca: Ordre d'execució:

en: Command-line to run in the project base directory. Options can be appended to the command. Leave blank to use the default run command.
ca: Ordre a executar en el directori base del projecte. Es poden afegir opcions a l'ordre. Deixeu-ho en blanc per usar l'ordre per defecte.

en: File patterns:
ca: Patrons de fitxer:

en: Do you want to close it before proceeding?
ca: Voleu tancar-lo abans de procedir?

en: The '%s' project is already open.
ca: El projecte '%s' ja està obert.

en: The specified project name is too short.
ca: El nom de projecte especificat és massa curt.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
ca: El nom de projecte especificat és massa llarg (màxim %d caràcters).

en: You have specified an invalid project filename.
ca: Heu especificat un nom de fitxer per al projecte invàlid.

en: Create the project's base path directory?
ca: Voleu crear el directori base per al projecte?

en: The path "%s" does not exist.
ca: El directori "%s" no existeix.

en: Project base directory could not be created (%s).
ca: No s'ha pogut crear el directori base del projecte (%s).

en: Project file could not be written (%s).
ca: No es pot escriure el fitxer de projecte (%s).

en: Project "%s" created.
ca: S'ha creat el projecte "%s".

en: Project "%s" saved.
ca: S'ha desat el projecte "%s".

note: initialise the dialog
en: Choose Project Filename
ca: Tria Nom de Fitxer del Projecte

note: initialise the dialog
en: Choose Project Run Command
ca: Tria l'Ordre per Executar el Projecte

en: Project "%s" opened.
ca: S'ha obert el projecte "%s".

en: _Use regular expressions
ca: _Utilitza expressions regulars

en: Use POSIX-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please read the documentation.
ca: Utilitza expressions regulars tipus POSIX. Per a informació detallada sobre expressions regulars, llegiu la documentació.

en: Search _backwards
ca: Cerca cap e_nrere

en: Use _escape sequences
ca: Usa seqüències d'_escapament

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode chararacters) with the corresponding control characters
ca: Reemplaça \\, \t, \n, \r i \uXXXX (caràcters Unicode) amb les seqüències de control corresponents

en: C_ase sensitive
ca: Sensible a _majúscules

en: Match only a _whole word
ca: Cerca només _paraules completes

en: Match from s_tart of word
ca: Cerca només el p_rincipi de la paraula

en: _Previous
ca: _Anterior

en: _Next
ca: _Següent

en: _Search for:
ca: _Cerca:

note: Now add the multiple match options
en: _Find All
ca: _Cerca-ho Tot

en: _Mark
ca: _Marca

en: Mark all matches in the current document
ca: Marca totes les coincidències en el document

en: In Sessi_on
ca: A la _Sessió

en: _In Document
ca: Al _Document

note: close window checkbox
en: Close _dialog
ca: Tanca el _diàleg

en: Disable this option to keep the dialog open
ca: Desactiva aquesta opció i mantingues obert el diàleg

en: Replace & Fi_nd
ca: Cerca _i Reemplaça

en: Replace wit_h:
ca: Reem_plaça amb:

note: Now add the multiple replace options
en: Re_place All
ca: Reemplaça-ho _Tot

en: In Se_lection
ca: A la Se_lecció

en: Replace all matches found in the currently selected text
ca: Reemplaça totes les ocurrències en el text seleccionat

en: _Directory:
ca: _Directori:

en: E_ncoding:
ca: _Codificació:

en: Fixed s_trings
ca: Cadenes _fixes

en: _Grep regular expressions
ca: _Grep amb expressions regulars

en: See grep's manual page for more information
ca: Veieu el manual de 'grep' per a més informació

en: _Extended regular expressions
ca: _Utilitza expressions regulars esteses

en: _Recurse in subfolders
ca: Opera _recursivament als subdirectoris

en: _Invert search results
ca: _Inverteix els resultats de la cerca

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
ca: Inverteix el sentit de la cerca, per a seleccionar les línies que no contenen el text

en: E_xtra options:
ca: Opcions e_xtra:

en: Other options to pass to Grep
ca: Altres opcions per a Grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
ca[0]: S'ha trobat %d coincidència de "%s".
ca[1]: S'han trobat %d coincidències de "%s".

en: Replaced text in %u file. | Replaced text in %u files.
ca[0]: S'ha reemplaçat el text en %u fitxer.
ca[1]: S'ha reemplaçat el text en %u fitxers.

en: Invalid directory for find in files.
ca: El directori per cercar als fitxers no és vàlid.

en: No text to find.
ca: No hi ha text per cercar.

en: Cannot execute grep tool '%s'; check the path setting in Preferences.
ca: No s'ha pogut executar l'eina 'grep' '%s'; comproveu la ruta a Preferències.

en: Searching...
ca: Cercant...

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
ca: %s %s -- %s (al directori: %s)

en: Could not open directory (%s)
ca: No s'ha pogut obrir el directori (%s)

en: Search failed (see Help->Debug Messages for details).
ca: La cerca ha fallat (veieu Ajuda->Missatges de Depuració per a obtindre més detalls).

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
ca[0]: S'ha finalitzat la cerca amb %d coincidència.
ca[1]: S'ha finalitzat la cerca amb %d coincidències.

en: No matches found.
ca: No s'han trobat coincidències.

en: Chapter
ca: Capítol

en: Section
ca: Secció

en: Appendix
ca: Apèndix

note: &(tv_iters.tag_macro), _("Macros"), &(tv_iters.tag_variable), _("Variables"),
en: Other
ca: Altres

en: Module
ca: Mòdul

en: Types
ca: Tipus

en: Type constructors
ca: Constructors de tipus

en: Functions
ca: Funcions

en: Sections
ca: Seccions

en: Keys
ca: Tecles

en: Command
ca: Ordre

en: Environment
ca: Entorn

en: Subsection
ca: Subsecció

en: Subsubsection
ca: Subsubsecció

en: Label
ca: Etiqueta

en: Structures
ca: Estructures

en: Package
ca: Paquet

en: My
ca: El meu

en: Our
ca: El nostre

en: Interfaces
ca: Interfícies

en: Anchors
ca: Àncores

en: H1 Headings
ca: Capçalera (H1)

en: H2 Headings
ca: Capçalera (H2)

en: H3 Headings
ca: Capçalera (H3)

en: ID Selectors
ca: Selectors de ID

en: Type Selectors
ca: Selectors de Tipus

en: Modules
ca: Mòduls

en: Methods
ca: Mètodes

en: Namespaces
ca: Espais de noms

en: Procedures
ca: Procediments

en: Imports
ca: Importacions

en: Members
ca: Membres

en: Labels
ca: Etiquetes

en: Subroutines
ca: Subrutines

en: Blocks
ca: Blocs

en: Defines
ca: Definicions

en: Targets
ca: Objectius

en: Unknown filetype extension for "%s".
ca: Tipus de fitxer desconegut per a "%s".

en: Failed to create tags file, perhaps because no tags were found.
ca: S'ha produït un error en crear el fitxer d'etiquetes. Potser, no hi ha etiquetes definides.

en: Usage: %s -g <Tag File> <File list>
ca: Ús: %s -g <fitxer d'etiquetes> <llista de fitxers>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
ca: Exemple:
    CFLAGS=`pkg-config·gtk+-2.0·--cflags`·%s·-g·gtk2.c.tags·/usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags
ca: Carrega les Etiquetes

en: Geany tag files (*.tags)
ca: Fitxers d'etiquetes de Geany (*.tags)

note: For translators: the first wildcard is the filetype, the second the filename
en: Loaded %s tags file '%s'.
ca: Carregat(s) %s fitxer(s) d'etiquetes '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer d'etiquetes '%s'.

en: Forward declaration "%s" not found.
ca: No s'ha trobat la declaració de "%s".

en: Definition of "%s" not found.
ca: No s'ha trobat la definició de "%s".

en: Sort by _Name
ca: Ordena per _Nom

en: Sort by _Appearance
ca: Ordena per _Aparença

note: custom actions defined in toolbar_init(): "New", "Open", "SearchEntry", "GotoEntry", "Build"
en: Save the current file
ca: Desa el fitxer

en: Save all open files
ca: Desa tots els fitxers oberts

en: Reload the current file from disk
ca: Actualitza el fitxer des del disc

en: Close the current file
ca: Tanca el fitxer

en: Close all open files
ca: Tanca tots els fitxers oberts

en: Cut the current selection
ca: Talla el text de la selecció actual

en: Copy the current selection
ca: Copia el text de la selecció actual

en: Paste the contents of the clipboard
ca: Enganxa el contingut del portaretalls

en: Delete the current selection
ca: Esborra el text de la selecció actual

en: Undo the last modification
ca: Desfés l'ultima modificació

en: Redo the last modification
ca: Refés l'última modificació

en: Compile the current file
ca: Compila el fitxer

en: Run or view the current file
ca: Executa o visualitza el fitxer

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
ca: Obre un selector de color per a triar-ne un de la paleta

en: Zoom in the text
ca: Amplia

en: Zoom out the text
ca: Redueix

en: Decrease indentation
ca: Redueix el sagnat

en: Increase indentation
ca: Incrementa el sagnat

en: Find the entered text in the current file
ca: Cerca el text al fitxer

en: Jump to the entered line number
ca: Vés al número de línia introduït

en: Show the preferences dialog
ca: Mostra el diàleg de preferències

en: Quit Geany
ca: Surt de Geany

en: Print document
ca: Imprimeix el document

en: Replace text in the current document
ca: Reemplaça el text en el document actual

note: Create our custom actions
en: Create a new file
ca: Crea un nou fitxer

en: Open an existing file
ca: Obre un fitxer existent

en: Goto
ca: Vés a

en: Separator
ca: Separador

en: --- Separator ---
ca: --- Separador ---

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
ca: Selecciona els elements mostrats a la barra d'eines. Els elements poden ser ordenats arrossegant-los.

en: Available Items
ca: Elements Disponibles

en: Displayed Items
ca: Elements Mostrats

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
ca: L'ordre pròpia executada ha finalitzat incorrectament. La vostra selecció no ha canviat. Missatge d'error: %s

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
ca: L'ordre pròpia executada ha finalitzat incorrectament.

en: Passing data and executing custom command: %s
ca: Passant les dades i executant l'ordre pròpia: %s

en: Custom command failed: %s
ca: S'ha produït un error en executar l'ordre pròpia: %s

en: Set Custom Commands
ca: Indica Ordre Pròpia

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
ca: Podeu enviar la selecció actual a qualsevol d'aquestes ordres i la sortida de l'ordre reemplaçarà la selecció actual.

en: No custom commands defined.
ca: No hi ha ordres pròpies definides.

en: Word Count
ca: Recompte de Paraules

en: selection
ca: selecció

en: whole document
ca: tot el document

en: Range:
ca: Rang:

en: Lines:
ca: Línies:

en: Words:
ca: Paraules:

en: Characters:
ca: Caràcters:

en: No tags found
ca: No s'han trobat etiquetes

en: Show S_ymbol List
ca: Mostra la Llista de _Símbols

en: Show _Document List
ca: Mostra la Llista de _Documents

en: H_ide Sidebar
ca: Amaga la Barra _Lateral

en: Show _Paths
ca: Mostra les _Rutes

note: Status bar statistics: col = column, sel = selection.
en: line: %d	 col: %d	 sel: %d
ca: línia: %d	 col: %d	 sel: %d

note: RO = read-only
en: RO
ca: LEC

note: OVR = overwrite/overtype, INS = insert
en: OVR
ca: SOB

en: encoding: %s %s
ca: codificació: %s %s

en: filetype: %s
ca: tipus de fitxer: %s

en: scope: %s
ca: objectiu: %s

en: Font updated (%s).
ca: Font actualitzada (%s).

en: C Standard Library
ca: Llibreria Estàndard de C

en: C++ (C Standard Library)
ca: C++ (Llibreria Estàndard de C)

en: C++ Standard Library
ca: Llibreria Estàndard de C++

en: C++ STL
ca: STL de C++

en: _Set Custom Date Format
ca: _Especifica el Format de Data Propi

en: Select Folder
ca: Selecciona Directori

en: Select File
ca: Selecciona Fitxer

en: C_onfiguration Files
ca: Fitxer de C_onfiguració

en: Save All
ca: Desa-ho Tot

en: Close All
ca: Tanca-ho Tot

en: _Set Path From Document
ca: Especifica el Directori del Document

en: _Restart Terminal
ca: _Reinicia el Terminal

en: _Input Methods
ca: Mètodes d'_Entrada

en: Could not change the directory in the VTE because it probably contains a command.
ca: No es pot canviar el directori en l'Emulador de Terminal, probablement s'està executant una ordre.

en: Terminal plugin
ca: Connector de terminal

en: These settings for the virtual terminal emulator widget (VTE) only apply if the VTE library could be loaded.
ca: Aquestes opcions per a l'emulador de terminal virtual (VTE) només s'apliquen la llibreria VTE pot ser carregada.

en: Terminal font:
ca: Tipus de lletra del terminal:

en: Sets the font for the terminal widget
ca: Especifica la font del terminal

en: Foreground color:
ca: Color del primer pla:

en: Background color:
ca: Color de fons:

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
ca: Especifica el color del text del terminal

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
ca: Especifica el color de fons del terminal

en: Scrollback lines:
ca: Desplaçament lateral de línies:

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
ca: Indica el nombre de línies d'història que podeu fer enrere a la finestra del terminal

en: Shell:
ca: Intèrpret d'ordres:

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
ca: Indica la ruta a l'intèrpret d'ordres que s'ha d'executar a l'emulador de terminal

en: Scroll on keystroke
ca: Desplaça en teclejar

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
ca: Desplaçar a la part de baix quan es prem alguna tecla

en: Scroll on output
ca: Desplaça en aparèixer text

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
ca: Desplaçar a la part de baix quan apareix text nou

en: Cursor blinks
ca: Parpelleig del cursor

en: Whether to blink the cursor
ca: Activa el parpelleig del cursor

en: Override Geany keybindings
ca: Sobrescriu les dreceres de Geany

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
ca: Permet a l'Emulador de Terminal rebre les dreceres de teclat (a més del focus)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
ca: Inhabilita la tecla d'accés al menú (F10 per defecte)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
ca: Aquesta opció desactiva la tecla per fer flotar la barra de menú (per defecte és F10). Açò pot ser útil si esteu utilitzant, per exemple, Midnight Commander al VTE.

en: Follow the path of the current file
ca: Segueix la ruta del fitxer

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
ca: Executa "cd $path" en canviar entre fitxers oberts

note: create check_skip_script checkbox before the check_skip_script checkbox to be able to * use the object for the toggled handler of check_skip_script checkbox
en: Don't use run script
ca: No usa l'script d'execució

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
ca: No usa l'script d'execució, que s'usa normalment per mostrar el valor d'estat retornat pel programa executat

en: Execute programs in VTE
ca: Executa els programes a l'Emulador de Terminal

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
ca: Executa programes al VTE en comptes d'obrir una finestra de terminal. Tingueu en compte que els programes executats al VTE no poden ser detinguts

en: Geany project files
ca: Fitxers de projecte de Geany

en: Class Builder
ca: Constructor de Classes

en: Creates source files for new class types.
ca: Crea fitxers font per als nous tipus de classes.

en: Create Class
ca: Crea Classe

en: Class
ca: Classe

en: Class name:
ca: Nom de la classe:

en: Header file:
ca: Fitxer de capçalera:

en: Source file:
ca: Codi font:

en: Inheritance
ca: Herència

en: Base class:
ca: Classe base:

en: Base header:
ca: Capçalera base:

en: Base GType:
ca: GType base:

en: Options
ca: Opcions

en: Create constructor
ca: Crea constructor

en: Create destructor
ca: Crea destructor

en: GTK+ constructor type
ca: Tipus de constructor GTK+

en: Create Cla_ss
ca: Crea Cla_sse

en: _C++ Class
ca: Classe _C++

en: _GTK+ Class
ca: Classe _GTK+

en: HTML Characters
ca: Caràcters HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
ca: Insereix les entitats HTML com '&amp;'.

en: The Geany developer team
ca: L'equip de desenvolupament de Geany

en: HTML characters
ca: Caràcters HTML

en: ISO 8859-1 characters
ca: Caràcters ISO-8859-1

en: Greek characters
ca: Caràcters grecs

en: Mathematical characters
ca: Caràcters matemàtics

en: Technical characters
ca: Caràcters tècnics

en: Arrow characters
ca: Caràcters de fletxa

en: Punctuation characters
ca: Símbols de puntuació

en: Miscellaneous characters
ca: Caràcters diversos

en: Special Characters
ca: Caràcters especials

en: _Insert
ca: _Insereix

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
ca: Tria un caràcter especial de la llista i fes doble clic per inserir-lo a la posició actual del cursor.

en: Character
ca: Caràcter

en: HTML (name)
ca: HTML (nom)

en: _Insert Special HTML Characters
ca: _Insereix Caràcter Especial HTML

note: Add menuitem for html replacement functions
en: HTML Replacement
ca: Reemplaç d'HTML

en: Bulk replacement of special chars
ca: Reemplaçament en massa de caràcters especials

en: Insert Special HTML Characters
ca: Insereix Caràcters Especials HTML

en: Replace special characters
ca: Reemplaça els caràcters especials

en: Toggle plugin status
ca: Activa o desactiva el plugin d'estat

en: Export
ca: Exporta

en: Exports the current file into different formats.
ca: Exporta el fitxer actual en diferents formats.

en: Export File
ca: Exporta un Fitxer

en: _Use current zoom level
ca: _Usa el nivell de zoom actual

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
ca: Ajusta la mida de la font del document al nivell del zoom

en: Document successfully exported as '%s'.
ca: El document ha estat exportat amb èxit com a '%s'.

en: File '%s' could not be written (%s).
ca: No es pot escriure el fitxer '%s' (%s).

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ca: El fitxer '%s' ja existeix. Voleu sobreescriure'l?

en: _Export
ca: _Exporta

note: HTML
en: As _HTML
ca: Com a _HTML

note: LaTeX
en: As _LaTeX
ca: Com a _LaTeX

en: File Browser
ca: Explorador de Fitxers

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
ca: Afegeix a la barra lateral una pestanya amb el navegador de fitxers.

en: Too many items selected!
ca: Massa elements seleccionats!

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
ca: No s'ha pogut executar l'ordre externa '%s' (%s).

en: Open _externally
ca: Obre _externament

en: _Find in Files
ca: _Cerca en els Fitxers

en: Show _Hidden Files
ca: Mostra els Fitxers _Ocults

en: Up
ca: Dalt

en: Refresh
ca: Actualitza

en: Home
ca: Inici

en: Set path from document
ca: Especifica el directori pel document

en: Clear the filter
ca: Neteja el filtre

en: Filter:
ca: Filtre:

en: Focus File List
ca: Enfoca la Llista de Fitxers

en: Focus Path Entry
ca: Enfoca el Quadre de la Ruta

en: Plugin configuration directory could not be created.
ca: No s'ha pogut crear el directori de configuració de connectors.

en: External open command:
ca: Ordre Externa per Obrir:

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
ca: L'ordre a executar quan s'usa "Obre amb". Podeu usar els comodins %f i %d.
    %f serà substituit amb el nom del fitxer, incloent la ruta completa
    %d serà substituit amb la ruta completa, sense el nom del fitxer

en: Show hidden files
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Hide object files
ca: Oculta els fitxers objecte

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
ca: No mostris els fitxers objecte generats en el navegador de fitxers, açò inclou *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Use the project's base directory
ca: Usa el directori base del projecte

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
ca: Canvia el directori al directori base del projecte del projecte obert actualment

en: Save Actions
ca: Desa les Accions

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
ca: Aquest plugin proveeix diferents accions relacionades amb el tancament de fitxers.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
ca: No s'ha pogut crear el Directori de Còpia de Seguretat (%s).

note: it's unlikely that this happens
en: Backup Copy: File could not be read (%s).
ca: No s'ha pogut llegir el Directori de Còpia de Seguretat (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
ca: No s'ha pogut desar el Directori de Còpia de Seguretat (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
ca[0]: Autodesa: S'ha desat %d fitxer automàticament.
ca[1]: Autodesa: S'han desat %d fitxers automàticament.

note: initialize the dialog
en: Select Directory
ca: Selecciona el Directori

en: Backup directory does not exist or is not writable.
ca: El Directori de Còpia de Seguretat no existeix o no es pot escriure en ell.

en: Auto Save
ca: Auto Desa

en: _Enable
ca: _Activa

en: Auto save _interval:
ca: _Interval d'auto desat:

en: seconds
ca: segons

en: _Print status message if files have been automatically saved
ca: _Mostra un missatge d'estat si els fitxers s'han desat automàticament

en: Save only current open _file
ca: Desa només el _fitxer obert actual

en: Sa_ve all open files
ca: Desa _tots els fitxers oberts

en: Instant Save
ca: Desat Instantani

en: _Filetype to use for newly opened files:
ca: Tipus de _fitxer per defecte per a fitxers de nova creació:

en: Backup Copy
ca: Còpia de Seguretat

en: _Directory to save backup files in:
ca: _Directori on desar les còpies de seguretat:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
ca: Format de Data/_Hora per als fitxers de còpia de seguretat (veieu "man strftime"):

en: Directory _levels to include in the backup destination:
ca: Nive_lls de directori per incloure al destí de la còpia de seguretat:

en: Split Window
ca: Divideix la Finestra

en: Splits the editor view into two windows.
ca: Divideix la vista de l'editor en dues finestres.

en: Show the current document
ca: Mostra el document actual

en: _Unsplit
ca: _Unifica la Finestra

en: _Split Window
ca: _Divideix la Finestra

en: _Horizontally
ca: _Horitzontalment

en: _Vertically
ca: _Verticalment

en: Split Horizontally
ca: Divideix Horitzontalment

en: Split Vertically
ca: Divideix Verticalment

en: Unsplit
ca: Unifica
