geany 0.18 - en to fr translation catalogue (1048 entries)

en: A fast and lightweight IDE using GTK2
fr: Un EDI rapide et l��ger utilisant GTK2

en: Integrated Development Environment
fr: Environnement de D��veloppement Int��gr��

en: About Geany
fr: �� propos de Geany

en: A fast and lightweight IDE
fr: Un EDI rapide et l��ger

en: (built on or after %s)
fr: (construit le %s ou ult��rieurement)

note: gtk_container_add(GTK_CONTAINER(info_box), cop_label);
en: Info
fr: Infos

en: Developers
fr: D��veloppeurs

en: maintainer
fr: mainteneur

en: developer
fr: d��veloppeur

en: translation maintainer
fr: mainteneur des traductions

en: Translators
fr: Traducteurs

en: Previous Translators
fr: Traducteurs pr��c��dents

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
fr: Quelques uns des principaux contributeurs (pour une liste plus d��taill��, voir le fichier %s) :

en: Credits
fr: Cr��dits

en: License
fr: Licence

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
fr: Le texte de la licence n'a pu ��tre trouv��, veuillez visiter http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt pour le consulter en ligne.

en: Could not find terminal "%s" (check path for Terminal tool setting in Preferences)
fr: Impossible de trouver le terminal "%s" (v��rifiez le chemin vers l'outil Terminal dans les pr��f��rences)

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created)
fr: Impossible d'ex��cuter "%s" (le script de lancement n'a pas pu ��tre cr����)

en: Process failed (%s)
fr: Processus ��chou�� (%s)

en: %s (in directory: %s)
fr: %s (dans le dossier : %s)

en: Failed to change the working directory to "%s"
fr: Impossible de changer le dossier de travail pour "%s"

en: Could not execute the file in the VTE because it probably contains a command.
fr: Impossible d'ex��cuter le fichier dans le VTE car il contient probablement une commande.

en: Compilation failed.
fr: Compilation ��chou��e.

en: Compilation finished successfully.
fr: Compilation termin��e avec succ��s.

note: compile the code
en: _Compile
fr: _Compiler

note: build the code
en: _Build
fr: Const_ruire

note: next error
en: _Next Error
fr: Erreur suiva_nte

en: _Previous Error
fr: _Erreur pr��c��dente

note: arguments
en: _Set Includes and Arguments
fr: D��finir les include_s et les options

note: DVI view
en: _View DVI File
fr: _Voir le fichier DVI

note: PDF view
en: V_iew PDF File
fr: Vo_ir le fichier PDF

note: arguments
en: _Set Arguments
fr: D��finir les option_s

en: Set Arguments
fr: D��finir les options

en: Set programs and options for compiling and viewing (La)TeX files.
fr: D��finir les programmes et options utilis��es pour compiler et visionner les fichiers (La)Tex.

en: DVI creation:
fr: Cr��ation de DVI :

en: PDF creation:
fr: Cr��ation de PDF :

en: DVI preview:
fr: Pr��visualisation de DVI :

en: PDF preview:
fr: Pr��visualisation de PDF :

en: %f will be replaced by the current filename, e.g. test_file.c
    %e will be replaced by the filename without extension, e.g. test_file
fr: %f sera remplac�� par le fichier courant, ex. fichier_test.c
    %e sera remplac�� par le nom du fichier sans extension, ex. fichier_test

en: Set Includes and Arguments
fr: D��finir les includes et les options

en: Set the commands for building and running programs.
fr: D��finir les commandes utilis��es pour construire et lancer les programmes.

note: in-dialog heading for the "Set Includes and Arguments" dialog
en: %s commands
fr: Commandes pour %s

en: Compile:
fr: Compiler :

en: Build:
fr: Construire :

en: Execute:
fr: Ex��cuter :

en: Build the current file
fr: Construit le fichier courant

en: Enter custom options here, all entered text is passed to the make command.
fr: Entrez vos options personnalis��es ici, tout texte entr�� ici est pass�� �� la commande make.

en: Build the current file with Make and the default target
fr: Construit le fichier courant avec l'outil make et la cible par d��faut

en: Build the current file with Make and the specified target
fr: Construit le fichier courant avec l'outil make et la cible sp��cifi��e

en: Compile the current file with Make
fr: Compile le fichier courant avec make

en: Failed to execute the view program
fr: Impossible d'ex��cuter le programme de visualisation

en: Process could not be stopped (%s).
fr: Le processus n'a pas pu ��tre stopp�� (%s).

en: No more build errors.
fr: Plus d'erreurs de construction.

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous r��ellement quitter ?

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Any unsaved changes will be lost.
fr: Tout changement non enregistr�� sera perdu.

en: Are you sure you want to reload '%s'?
fr: ��tes-vous sur de vouloir recharger '%s' ?

en: Go to Line
fr: Aller �� la ligne

en: Enter the line you want to go to:
fr: Entrez le num��ro de la ligne �� laquelle vous voulez vous rendre :

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
fr: Veuillez d��finir le type du fichier courant avant d'utiliser cette fonction.

en: dd.mm.yyyy
fr: jj.mm.aaaa

en: mm.dd.yyyy
fr: mm.jj.aaaa

en: yyyy/mm/dd
fr: aaaa/mm/jj

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
fr: jj.mm.aaaa hh:mm:ss

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
fr: mm.jj.aaaa hh:mm:ss

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
fr: aaaa/mm/jj hh:mm:ss

en: _Use Custom Date Format
fr: _Utiliser le format de date personnalis��

en: Custom Date Format
fr: Format de date personnalis��

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fr: Entrez ici un format de date et d'heure personnalis��. Vous pouvez utiliser tous les sp��cificateurs de conversion qui peuvent ��tre utilis��s avec la fonction C ANSI strftime.

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
fr: Le format de date n'a pas pu ��tre converti (peut-��tre trop long).

en: No more message items.
fr: Plus d'��l��ments de messages.

note: initialize the dialog
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: _View
fr: _Affichage

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
fr: Ouvre le fichier en mode lecture seule. Si vous choisissez plus d'un fichier �� ouvrir, tous ces fichiers seront ouverts en lecture seule.

en: Detect by file extension
fr: D��tecter depuis l'extension du fichier

en: Detect from file
fr: D��tecter depuis le fichier

en: _More Options
fr: _Plus d'options

note: line 1 with checkbox and encoding combo
en: Show _hidden files
fr: Afficher les fichiers cac_h��s

en: Set encoding:
fr: D��finir l'encodage :

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
fr: D��finit explicitement un encodage pour le fichier, si celui-ci ne serait pas d��tect��. Cela est utile lorsque vous savez que l'encodage d'un fichier ne peut pas ��tre d��tect�� correctement par Geany.
    Notez que si vous choisissez plusieurs fichiers, ils seront tous ouverts avec l'encodage choisi.

note: line 2 with filetype combo
en: Set filetype:
fr: D��finir le type de fichier :

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
fr: D��finit explicitement un type de fichier pour ce fichier, s'il n'est pas d��tect�� par l'extension du nom de fichier.
    Notez que si vous choisissez plusieurs fichier, ils seront tous ouverts avec le type de fichier choisi.

en: Overwrite?
fr: ��craser ?

en: Filename already exists!
fr: Le nom de fichier existe d��j�� !

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: R_ename
fr: R_enommer

en: Save the file and rename it
fr: Enregistre le fichier et le renomme

en: _Open file in a new tab
fr: _Ouvrir le fichier dans un nouvel onglet

en: Keep the current unsaved document open and open the newly saved file in a new tab
fr: Conserve le document en cours non enregistr�� et ouvre le nouveau fichier enregistr�� dans un nouvel onglet.

en: Error
fr: Erreur

en: Warning
fr: Avertissement

en: _Don't save
fr: Ne pas enre_gistrer

en: The file '%s' is not saved.
fr: Le fichier '%s' n'est pas enregistr��.

en: Do you want to save it before closing?
fr: Voulez-vous l'enregistrer avant la fermeture ?

en: Choose font
fr: Choisir la police

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
fr: Une erreur s'est produite ou une information sur un fichier n'a pas pu ��tre r��cup��r��e (ex. depuis un nouveau fichier).

en: unknown
fr: inconnu

en: Properties
fr: Propri��t��s

en: <b>Type:</b>
fr: <b>Type :</b>

en: <b>Size:</b>
fr: <b>Taille :</b>

en: <b>Location:</b>
fr: <b>Emplacement :</b>

en: <b>Read-only:</b>
fr: <b>Lecture seule :</b>

en: (only inside Geany)
fr: (seulement pour Geany)

en: <b>Encoding:</b>
fr: <b>Encodage :</b>

note: BOM = byte order mark
en: (with BOM)
fr: (avec BOM)

en: (without BOM)
fr: (sans BOM)

en: <b>Modified:</b>
fr: <b>Modifi�� :</b>

en: <b>Changed:</b>
fr: <b>Chang�� :</b>

en: <b>Accessed:</b>
fr: <b>Acc��d�� :</b>

en: <b>Permissions:</b>
fr: <b>Permissions :</b>

note: Header
en: Read:
fr: Lecture :

en: Write:
fr: ��criture :

note: Owner
en: Owner:
fr: Propri��taire :

note: Group
en: Group:
fr: Groupe :

note: Other
en: Other:
fr: Autres :

en: File %s closed.
fr: Fichier %s ferm��.

en: New file "%s" opened.
fr: Nouveau fichier "%s" ouvert.

en: Could not open file %s (%s)
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s (%s)

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
fr: Le fichier "%s" n'a pas pu ��tre ouvert correctement et a ��t�� tronqu��. Cela peut se produire si le fichier contient un bit NULL. Soyez averti que son enregistrement peut causer une perte de donn��es.
    Le fichier a ��t�� d��fini en lecture seule.

note: For translators: the second wildcard is an encoding name, e.g. * The file \"test.txt\" is not valid UTF-8.
en: The file "%s" is not valid %s.
fr: Le fichier "%s" n'est pas valide %s.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
fr: Le fichier "%s" ne ressemble pas �� un fichier texte ou son encodage n'est pas support��.

en: Spaces
fr: Espaces

en: Tabs
fr: Tabulations

en: Tabs and Spaces
fr: Tabulations et espaces

note: For translators: first wildcard is the indentation mode (Spaces, Tabs, Tabs * and Spaces), the second one is the filename
en: Setting %s indentation mode for %s.
fr: D��finir le mode d'indentation %s pour %s.

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier invalide

en: File %s reloaded.
fr: Fichier %s recharg��.

en: File %s opened(%d%s).
fr: Fichier %s ouvert (%d%s).

en: , read-only
fr: , lecture seule

en: Error renaming file.
fr: Erreur lors du renommage du fichier.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
fr: Une erreur s'est produite lors de la conversion du fichier depuis l'UTF-8 vers "%s". Le fichier reste non sauvegard��.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
fr: Message d'erreur : %s
    L'erreur s'est produite �� "%s" (ligne : %d, colonne : %d).

en: Error message: %s.
fr: Message d'erreur : %s.

en: Error saving file.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier.

en: Error saving file (%s).
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier (%s).

en: File %s saved.
fr: Fichier %s enregistr��.

en: "%s" was not found.
fr: "%s" n'a pu ��tre trouv��.

en: Wrap search and find again?
fr: Recommencer la recherche ?

en: No matches found for "%s".
fr: Aucune correspondance trouv��e pour "%s".

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
fr[0]: %s : Remplacement de %d occurrence de "%s" par "%s".
fr[1]: %s : Remplacement de %d occurrences de "%s" par "%s".

en: Do you want to reload it?
fr: Voulez-vous le recharger ?

en: The file '%s' on the disk is more recent than
    the current buffer.
fr: Le fichier '%s' sur le disque est plus r��cent que
    le tampon actuel.

en: Try to resave the file?
fr: Essayer de sauvegarder �� nouveau le fichier ?

en: File "%s" was not found on disk!
fr: Le fichier "%s" n'a pu ��tre trouv��!

en: Enter Tab Width
fr: Largeur des tabulations

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
fr: Entrer le nombre d'espaces �� remplacer par une tabulation.

en: Celtic
fr: Celtique

en: Greek
fr: Grec

en: Nordic
fr: Nordique

en: South European
fr: Europ��en du sud

en: Western
fr: Occidental

en: Baltic
fr: Baltique

en: Central European
fr: Europ��en central

note: ISO-IR-111 not available on Windows
en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic/Russian
fr: Cyrillique/Russe

en: Cyrillic/Ukrainian
fr: Cyrillique/Ukrainien

en: Romanian
fr: Roumain

en: Arabic
fr: Arabe

note: not available at all, ?
en: Hebrew
fr: H��breu

en: Hebrew Visual
fr: H��breu Visuel

en: Armenian
fr: Arm��nien

en: Georgian
fr: G��orgien

en: Turkish
fr: Turc

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

note: maybe not available on Linux
en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifi��

en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Cor��en

en: Without encoding
fr: Sans encodage

en: _West European
fr: Europ��en de l'_ouest

en: _East European
fr: Europ��en de l'_est

en: East _Asian
fr: _Asiatique de l'est

en: _SE & SW Asian
fr: Asiatique du _SE & SO

en: _Middle Eastern
fr: _Moyen-Oriental

en: %s source file
fr: Fichier source %s

en: %s file
fr: fichier %s

en: None
fr: Aucun

en: Shell script file
fr: Script Shell

en: XML document
fr: Document XML

en: Cascading StyleSheet
fr: Feuille de style en cascade

en: SQL Dump file
fr: Dump SQL

en: Config file
fr: Fichier de Config

en: Gettext translation file
fr: Fichier de traduction Gettext

en: %s script file
fr: fichier de script %sl

en: _Programming Languages
fr: Langages de _Programmation

en: _Scripting Languages
fr: Langages de _Script

en: _Markup Languages
fr: Langages de _Balisage

en: M_iscellaneous Languages
fr: Langages D_ivers

en: All Source
fr: Tout fichier source

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Bad regex for filetype %s: %s
fr: Mauvaise expression r��guli��re pour le type de fichier %s : %s

en: untitled
fr: sans titre

en: _File
fr: _Fichier

en: New (with _Template)
fr: Nou_veau (selon un mod��le)

en: Open Selected F_ile
fr: Ou_vrir le fichier s��lectionn��

en: Recent _Files
fr: _Fichiers r��cents

en: Save A_ll
fr: Tout enre_gistrer

en: R_eload As
fr: R_echarger en tant que

en: Page Set_up
fr: _Mise en page

en: Close Ot_her Documents
fr: Fermer les _autres fichiers

en: C_lose All
fr: _Tout fermer

en: _Edit
fr: ��dit_er

en: T_oggle Case of Selection
fr: M_odifier la casse de la s��l��ction

en: _Comment Line(s)
fr: _Commenter la(les) ligne(s)

en: U_ncomment Line(s)
fr: D��comme_nter la(les) ligne(s)

en: _Toggle Line Commentation
fr: Commen_ter/D��commenter la ligne

en: Du_plicate Line or Selection
fr: Du_pliquer la ligne ou la s��lection

en: _Increase Indent
fr: Augmenter l'_indentation

en: _Decrease Indent
fr: _Diminuer l'indentation

en: _Send Selection to Terminal
fr: Envoyer la _s��lection vers le terminal

en: _Send Selection to
fr: Envoyer la _s��lection vers

en: I_nsert Comments
fr: Ins��rer des co_mmentaires

en: Insert _ChangeLog Entry
fr: Ins��rer une entr��e de _changelog

en: Insert File _Header
fr: Ins��rer un en-t��te de fic_hier

en: Insert _Function Description
fr: Ins��rer une description de _fonction

en: Insert _Multiline Comment
fr: Ins��rer un commentaire _multilignes

en: Insert _GPL Notice
fr: Ins��rer une note _GPL

en: Insert _BSD License Notice
fr: Ins��rer une note _BSD

en: Insert Dat_e
fr: Ins��rer la dat_e

en: _Insert "include <...>"
fr: _Ins��rer "include <...>"

en: Preference_s
fr: Pr��f��rence_s

en: _Search
fr: _Rechercher

en: Find _Next
fr: Rechercher le suiva_nt

en: Find _Previous
fr: Re_chercher le pr��c��dent

en: Find in F_iles
fr: Rechercher dans les f_ichiers

en: _Replace
fr: R_emplacer

en: Find _Selected
fr: Rechercher la _s��lection

en: Find Pre_vious Selected
fr: Rechercher la s��lection _vers l'arri��re

en: Next _Message
fr: _Message suivant

en: Pr_evious Message
fr: Message _pr��c��dent

en: _Go to Line
fr: Aller �� la li_gne

en: Change _Font
fr: Changer la _police

en: To_ggle All Additional Widgets
fr: Afficher/Cacher toutes les fen��tres _suppl��mentaires

en: Full_screen
fr: Plein ��_cran

en: Show Message _Window
fr: Afficher la _fen��tre de messages

en: Show _Toolbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: Show Side_bar
fr: Afficher la _barre lat��rale

en: Editor
fr: ��diteur

en: Show _Markers Margin
fr: Afficher la marge des _marqueurs

en: Show _Line Numbers
fr: Afficher les num��ros de _ligne

en: Show _White Space
fr: Afficher les e_spaces

en: Show Line _Endings
fr: Afficher les fins d_e lignes

en: Show _Indentation Guides
fr: Afficher les guides d'_indentation

en: _Line Wrapping
fr: Ren_voi �� la ligne automatique

en: Line _Breaking
fr: _Renvoi �� la ligne

en: _Auto-indentation
fr: Indentation _automatique

en: In_dent Type
fr: T_ype d'indentation

en: _Tabs
fr: _Tabulations

en: _Spaces
fr: E_spaces

en: T_abs and Spaces
fr: Tabulations et _espaces

en: Read _Only
fr: _Lecture seule

en: _Write Unicode BOM
fr: ��crire le _BOM Unicode

en: Set File_type
fr: D��finir le _type de fichier

en: Set _Encoding
fr: D��finir l'_encodage

en: Set Line E_ndings
fr: D��finir les fi_ns de lignes

en: Convert and Set to _CR/LF (Win)
fr: Convertir en _CR/LF (Win)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
fr: Convertir en _LF (Unix)

en: Convert and Set to CR (_Mac)
fr: Convertir en CR (_Mac)

en: _Strip Trailing Spaces
fr: Enlever les e_spaces de fin

en: _Replace Tabs by Spaces
fr: Remplacer les tabulati_ons par des espaces

en: Replace Spaces b_y Tabs
fr: Rempla_cer les espaces par des tabulations

en: _Fold All
fr: Tout _plier

en: _Unfold All
fr: Tout _d��plier

en: Remove _Markers
fr: Effacer les _marqueurs

en: Remove Error _Indicators
fr: Supprimer les _indicateurs d'erreurs

en: _Project
fr: _Projet

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Recent Projects
fr: Projets _r��cents

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Color Chooser
fr: _S��lecteur de couleur

en: _Word Count
fr: _Compteur de mots

en: Load Ta_gs
fr: Charger les Ta_gs

en: _Reload Configuration
fr: _Mettre �� jour la configuration

en: _Help
fr: A_ide

en: _Website
fr: Site _Web

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Debug Messages
fr: _Messages de d��bogage

en: Symbols
fr: Symboles

en: Status
fr: Statut

en: Compiler
fr: Compilateur

en: Scribble
fr: Notes

en: Images _and Text
fr: Im_ages et texte

en: _Images Only
fr: _Images seulement

en: _Text Only
fr: _Texte seulement

en: _Large Icons
fr: _Grosses ic��nes

en: _Small Icons
fr: Petite_s ic��nes

en: _Very Small Icons
fr: T_r��s petites ic��nes

en: _Customize Toolbar
fr: _Personnaliser la barre d'outils

en: _Hide Toolbar
fr: Cac_her la barre d'outils

en: Find _Usage
fr: _Rechercher dans tous les documents

en: Find _Document Usage
fr: Rechercher dans le _document

en: Go to _Tag Definition
fr: Aller �� la d��finition du s_ymbole

en: Go to T_ag Declaration
fr: Aller �� la d��claration du _symbole

en: Conte_xt Action
fr: Action conte_xtuelle

en: Preferences
fr: Pr��f��rences

en: Load files from the last session
fr: Charger les fichiers depuis la session pr��c��dente

en: Opens at startup the files from the last session
fr: Ouvre les fichiers de la derni��re session au d��marrage

en: Load virtual terminal support
fr: Charger le support du terminal virtuel

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
fr: Charger ou non l'��mulateur virtuel de terminal (VTE) au lancement, d��sactivez le si vous n'en avez pas besoin

en: Enable plugin support
fr: Activer le support des plugins

en: <b>Startup</b>
fr: <b>D��marrage</b>

en: Save window position and geometry
fr: Enregistrer la position et la g��om��trie de la fen��tre

en: Saves the window position and geometry and restores it at the start
fr: Enregistre la position et la g��om��trie de la fen��tre et la restaure au d��marrage

en: Confirm exit
fr: Confirmer la fermeture

en: Shows a confirmation dialog on exit
fr: Affiche une boite de dialogue de confirmation lors de la fermeture

en: <b>Shutdown</b>
fr: <b>Fermeture</b>

en: Startup path:
fr: Dossier de d��marrage :

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path. Leave blank to use the current working directory.
fr: Le dossier o�� commencer lors de l'ouverture ou de l'enregistrement des fichiers. Entrez un chemin absolu. Laissez vide pour utiliser le dossier de travail courant.

en: Project files:
fr: Fichiers de projet :

en: Path to start in when opening project files
fr: Chemin de d��part lors de l'ouverture des fichiers de projet

en: Extra plugin path:
fr: R��pertoire de plugin suppl��mentaire :

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
fr: Geany cherche par d��faut des plugins dans le r��pertoire d'installation global et dans le dossier de configuration. Le chemin entr�� ici est ��galement utilis�� pour la recherche. Laissez le champ vide pour d��sactiver cette fonction.

en: <b>Paths</b>
fr: <b>Chemins</b>

en: Startup
fr: D��marrage

en: Beep on errors or when compilation has finished
fr: ��mettre un bip sur les erreurs ou lorsque la compilation est termin��e

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
fr: ��mettre ou non un bip si une erreur s'est produite ou lorsque le processus de compilation est fini

en: Switch to status message list at new message
fr: Se rendre �� la liste des messages de statut aux nouveaux messages

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
fr: Se rendre �� l'onglet des messages de statut (au bas de la fen��tre des messages) lorsqu'un nouveau message de statut arrive

en: Suppress status messages in the status bar
fr: Supprimer les messages de statut de la barre de statut

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
fr: Supprime tous les messages de la barre de statut. Les messages sont toujours affich��s dans la fen��tre des messages de statut.

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
fr: Auto focus des fen��tres (le focus suit la souris)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
fr: Donne le focus automatiquement aux fen��tres sous le curseur de la souris. Fonctionne pour la fen��tre de l'��diteur, les notes, la barre de recherche, les champs aller �� la ligne et le VTE.

en: <b>Miscellaneous</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Always wrap search and hide the Find dialog
fr: Toujours reprendre la recherche en boucle et cacher la fen��tre de recherche

en: Always wrap search around the document and hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
fr: Toujours reprendre la recherche en boucle et cacher la fen��tre de recherche apr��s un clic sur Suivant/Pr��c��dent

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
fr: Utiliser le mot courant sous le curseur pour la recherche.

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
fr: Utilise le mot courant sous le curseur lors de l'ouverture de la boite de dialogue de recherche, recherche dans les fichiers, ou remplacement si aucun texte n'est s��lectionn��

en: Use the current file's directory for Find in Files
fr: Utiliser le dossier du fichier courant pour la recherche dans les fichiers

en: <b>Search</b>
fr: <b>Recherche</b>

en: Use project-based session files
fr: Utiliser des fichiers de session bas��s sur les projets

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
fr: Conserver ou non des fichiers de session d'un projet et les ouvrir lors de la r��ouverture du projet

en: Store project file inside the project base directory
fr: Enregistrer le fichier projet dans le dossier de base du projet

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
fr: Quand cette case est coch��e, un fichier de projet est cr���� par d��faut dans le dossier de base du projet �� chaque cr��ation d'un nouveau projet, plut��t qu'�� un niveau au dessus du dossier de projet. Vous pouvez toujours changer le chemin du projet dans la boite de dialogue Nouveau projet.

en: <b>Projects</b>
fr: <b>Projets</b>

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: General
fr: G��n��ral

en: Show symbol list
fr: Afficher la liste des symboles

en: Toggle the symbol list on and off
fr: Affiche/Cache la liste des symboles

en: Show documents list
fr: Afficher la liste des documents

en: Toggle the documents list on and off
fr: Affiche/Cache la liste des documents

en: <b>Sidebar</b>
fr: <b>Barre lat��rale</b>

en: Symbol list:
fr: Liste des symboles :

en: Message window:
fr: Fen��tre de message :

en: Editor:
fr: ��diteur :

en: Sets the font for the message window
fr: D��finit la police utilis��e pour la fen��tre de message

en: Sets the font for the symbol list
fr: D��finit la police utilis��e pour la liste des symboles

en: Sets the editor font
fr: D��finit la police de l'��diteur

en: <b>Fonts</b>
fr: <b>Polices</b>

en: Show editor tabs
fr: Afficher les onglets de l'��diteur

en: Show close buttons
fr: Afficher les boutons de fermeture

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
fr: Affiche un petit bouton croix sur les onglets des fichiers pour les fermer facilement en cliquant dessus (n��cessite un red��marrage de Geany)

en: Placement of new file tabs:
fr: Placement des nouveaux onglets de fichier :

en: Left
fr: Gauche

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
fr: Les nouveaux onglets de fichier seront plac��s �� droite de la liste des onglets

en: Right
fr: Droite

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
fr: Les nouveaux onglets de fichier seront plac��s �� gauche de la liste des onglets

en: Double-clicking hides all additional widgets
fr: Un double-clic cache les fen��tres suppl��mentaires

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
fr: Appelle la commande Affichage->Afficher/Cacher toutes les fen��tres suppl��mentaires

en: <b>Editor tabs</b>
fr: <b>Onglets de l'��diteur</b>

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Sidebar:
fr: Barre lat��rale :

en: <b>Tab positions</b>
fr: <b>Position des onglets</b>

en: Show status bar
fr: Afficher la barre d'��tat

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
fr: Montrer ou cacher la barre d'��tat au bas de la fen��tre principale

en: Show T_oolbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: _Append Toolbar to the Menu
fr: _Ajouter la barre d'outils au menu

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
fr: Regroupe la barre d'outils avec le menu principal pour gagner de l'espace en hauteur

en: <b>Toolbar</b>
fr: <b>Barre d'outils</b>

en: Icon style:
fr: Style des ic��nes :

en: Icon size:
fr: Taille des ic��nes :

en: <b>Appearance</b>
fr: <b>Apparence</b>

en: Customize Toolbar
fr: Personnaliser la barre d'outils

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Line wrapping
fr: Renvoi �� la ligne

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
fr: Coupe la ligne au bord de la fen��tre et la continue sur la ligne suivante. Note : le renvoi automatique �� la ligne a un co��t ��lev�� en performances pour les gros documents et devrait donc ��tre d��sactiv�� sur les machines lentes.

en: Enable "smart" home key
fr: Activer la touche home "intelligente"

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
fr: Quand la touche home "intelligente" est activ��e, la touche HOME d��placera le curseur au premier caract��re significatif de la ligne, �� moins qu'il y soit d��j��, auquel cas il sera d��plac�� au d��but de la ligne. Lorsque cette fonctionnalit�� est d��sactiv��e, la touche HOME d��place toujours le curseur au d��but de la ligne courante, peu importe sa position actuelle.

en: Disable Drag and Drop
fr: D��sactiver le glisser-d��poser

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
fr: D��sactiver compl��tement le glisser-d��poser dans la fen��tre d'��dition pour ��viter de pouvoir glisser-d��poser toute s��lection �� l'int��rieur ou l'ext��rieur de la fen��tre d'��dition

en: Enable folding
fr: Activer le pliage

en: Whether to enable folding the code
fr: Active ou non le pliage du code

en: Fold/unfold all children of a fold point
fr: D��plier/Replier tous les ��l��ments fils d'un point de pliage

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
fr: Plier ou d��plier tous les ��l��ments fils d'un point de pliage. En appuyant sur la touche Shift lors d'un clic sur un symbole de repli le comportement inverse se produit.

en: Use indicators to show compile errors
fr: Utiliser les indicateurs d'erreurs de compilation

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
fr: Utilise ou non les indicateurs (un soulignage) pour mettre en avant les lignes ou le compilateur a trouv�� un avertissement ou une erreur

en: Newline strips trailing spaces
fr: Un passage �� la ligne enl��ve les espaces de fin de ligne

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
fr: Autoriser le retour �� la ligne �� supprimer les espaces de fin de la ligne pr��c��dente

en: Line breaking column:
fr: Colonne de retour �� la ligne :

en: Comment toggle marker:
fr: Marqueur de commentaire :

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
fr: Une cha��ne de caract��res qui est ajout��e quand on utilise la commande "Commenter/D��commenter la ligne", elle sert �� marquer le commentaire.

en: <b>Features</b>
fr: <b>Fonctionnalit��s</b>

en: Features
fr: Fonctionnalit��s

en: Auto-indent mode:
fr: Mode d'indentation automatique :

en: Basic
fr: Basique

en: Current chars
fr: Caract��res courants

en: Match braces
fr: Accolades correspondantes

en: Type:
fr: Type :

en: Width:
fr: Largeur :

en: The width in chars of a single indent
fr: La largeur, en caract��res, d'une indentation simple

en: Use spaces when inserting indentation
fr: Utiliser des espaces pour l'indentation

en: Use one tab per indent
fr: Utiliser une tabulation par indentation

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
fr: Utiliser des espaces si l'indentation totale est inf��rieure �� la taille de la tabulation, sinon utiliser les deux

en: Hard tab width:
fr: Largeur des tabulations :

en: The width of a tab when Tabs & Spaces is set for a document
fr: La largeur d'une tabulation, quand tabulations et espaces sont d��finis pour un document

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
fr: D��tecter ou non le type d'indentation depuis le contenu d'un fichier lors de son ouverture

en: Tab key indents
fr: Indentation par la touche Tab

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
fr: Appuyer sur Tab/Shift-Tab augmente/diminue l'indentation au lieu d'ins��rer une tabulation

en: Snippet completion
fr: Compl��tion des snippets

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
fr: Entrez une courte s��quence de caract��res pr��d��finie et compl��tez la pour obtenir une cha��ne plus complexe en utilisant une seule touche

en: XML tag autocompletion
fr: Compl��tion automatique des balises XML

en: Automatic completion and closing of XML tags (includes HTML tags)
fr: Compl��tion et fermeture automatique des balises XML ouvertes (cela inclut les balises HTML)

en: Automatic continuation of multi-line comments
fr: Continuation automatique des commentaires multi-lignes

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
fr: Continue automatiquement les commentaires multi-lignes dans des langages tels que C, C++ et Java, quand une nouvelle ligne est entr��e dans un tel commentaire

en: Autocomplete symbols
fr: Compl��ter automatiquement les symboles

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
fr: Compl��tion automatique des symboles connus dans les fichiers ouverts (noms des fonctions, variables globales...)

en: Autocomplete all words in document
fr: Compl��ter automatiquement tous les mots du document

en: Drop rest of word on completion
fr: Supprimer le reste du mot lors de la compl��tion

en: Max. symbol name suggestions:
fr: Nombre maximum de suggestions de nom de symbole :

en: Completion list height:
fr: Hauteur de la liste de compl��tion :

en: Characters to type for autocompletion:
fr: Caract��res �� taper pour la compl��tion automatique :

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
fr: Le nombre de caract��res n��cessaires pour afficher la liste de compl��tion automatique des symboles

en: Display height in rows for the autocompletion list
fr: Nombre de lignes �� afficher dans la liste de compl��tion automatique

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
fr: Nombre maximum d'entr��es �� afficher dans la liste de compl��tion automatique

en: <b>Completions</b>
fr: <b>Compl��tions</b>

en: Parenthesis ( )
fr: Parenth��ses ( )

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les parenth��ses lors de l'��criture d'une parenth��se ouvrante

en: Single quotes ' '
fr: Guillemets simples ' '

en: Auto-close simple quote when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les guillemets simples lors de l'��criture d'un guillemet ouvrant

en: Curly brackets { }
fr: Accolades { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les accolades lors de l'��criture d'une accolade ouvrante

en: Square brackets [ ]
fr: Crochets [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les crochets lors de l'��criture d'un crochet ouvrant

en: Double quotes " "
fr: Guillemets doubles " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les guillemets doubles lors de l'��criture d'un guillemet ouvrant

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
fr: <b>Fermeture automatique des guillemets, accolades et crochets</b>

en: Completions
fr: Compl��tions

en: Invert syntax highlighting colors
fr: Inverser les couleurs de la coloration syntaxique

en: Use white text on a black background and invert all colors, this option requires a restart of Geany
fr: Utilise un texte blanc sur fond noir et inverse toutes les couleurs; cette option n��cessite un red��marrage de Geany.

en: Show indentation guides
fr: Afficher les guides d'indentation

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
fr: Affiche de petites lignes pointill��es pour aider �� utiliser la bonne indentation

en: Show white space
fr: Afficher les espaces

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
fr: Marque les espaces avec des points et les tabulations avec des fl��ches

en: Show line endings
fr: Afficher les fins de lignes

en: Shows the line ending character
fr: Affiche le caract��re de fin de ligne

en: Show line numbers
fr: Afficher les num��ros de ligne

en: Shows or hides the Line Number margin
fr: Affiche ou masque la marge des num��ros de ligne

en: Show markers margin
fr: Afficher la marge des marqueurs

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
fr: Affiche ou masque la petite marge �� droite des num��ros des lignes, qui est utilis��e pour marquer les lignes

en: Stop scrolling at last line
fr: Arr��ter le d��filement �� la derni��re ligne

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
fr: Permet d'arr��ter le d��filement une page apr��s la derni��re ligne d'un document

en: <b>Display</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: Long line marker:
fr: Marqueur des longues lignes :

en: Long line marker color:
fr: Couleur du marqueur des longues lignes :

en: Sets the color of the long line marker
fr: D��finit la couleur du marqueur des longues lignes

en: Color Chooser
fr: S��lecteur de couleur

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
fr: Le marqueur des longues lignes est une fine ligne verticale dans l'��diteur. Il aide �� marquer les longues lignes, ou sert d'indice pour revenir �� la ligne. D��finissez une valeur sup��rieure �� 0 pour sp��cifier la colonne o�� il devrait appara��tre.

en: Line
fr: Ligne

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
fr: Affiche une ligne verticale dans la fen��tre de l'��diteur �� la position donn��e (voir plus bas)

en: Background
fr: Fond

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
fr: La couleur de fond des caract��res apr��s la position donn��e (voir plus bas) est chang��e pour la couleur d��finie plus bas. (Ceci est recommand�� si vous utilisez des polices proportionnelles)

en: Disabled
fr: D��sactiv��

en: <b>Long line marker</b>
fr: <b>Marqueur des longues lignes</b>

en: Display
fr: Affichage

en: Open new documents from the command-line
fr: Ouvrir les nouveaux documents depuis la ligne de commande

en: Start a new file for each command-line filename that doesn't exist
fr: Ouvrir un nouveau fichier pour chaque nom de fichier inexistant sp��cifi�� en ligne de commande

en: Default end of line characters:
fr: Caract��res de fin de ligne par d��faut :

en: <b>New files</b>
fr: <b>Nouveaux fichiers</b>

en: Sets the default encoding for newly created files
fr: D��finit le jeu de caract��res utilis��s par d��faut lors de la cr��ation de nouveaux fichiers

en: Default encoding (new files):
fr: Encodage par d��faut (nouveaux fichiers) :

en: Default encoding (existing files):
fr: Encodage par d��faut (fichiers existants) :

en: Sets the default encoding for opening existing files
fr: D��finit le jeu de caract��res utilis�� par d��faut lors de l'ouverture de fichiers existants

en: Use fixed encoding when opening files
fr: Utiliser un encodage fixe lors de l'ouverture des fichiers

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
fr: Cette option d��sactive la d��tection automatique de l'encodage lors de l'ouverture des fichiers et ouvre le fichier avec l'encodage sp��cifi�� (non requis habituellement)

en: <b>Encodings</b>
fr: <b>Encodage</b>

en: Ensure new line at file end
fr: Nouvelle ligne �� la fin du fichier

en: Ensures that at the end of the file is a new line
fr: Garantit que la derni��re ligne du fichier est une nouvelle ligne

en: Strip trailing spaces and tabs
fr: Enlever les espaces et tabulations de fin

en: Removes trailing spaces and tabs and the end of lines
fr: Enl��ve les espaces et tabulations restants �� la fin des lignes

en: Replace tabs by space
fr: Remplacer les tabulations par des espaces

en: Replaces all tabs in document by spaces
fr: Remplace toutes les tabulations du document par des espaces

en: <b>Saving files</b>
fr: <b>Enregistrement des fichiers</b>

en: Recent files list length:
fr: Longueur de la liste des fichiers r��cents :

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
fr: Sp��cifie le nombre de fichiers conserv��s dans la liste des fichiers r��cents

en: Disk check timeout:
fr: Intervalle de v��rification du disque :

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
fr: Intervalle de v��rification p��riodique des modifications des fichiers sur le disque, en secondes. Z��ro signifie qu'aucune v��rification p��ridoque n'est faite.

en: Files
fr: Fichiers

en: Make:
fr: Make :

en: Terminal:
fr: Terminal :

en: Browser:
fr: Navigateur :

en: Path and options for the make tool
fr: Chemin et options pour l'outil make

en: A terminal emulator like xterm, gnome-terminal or konsole (should accept the -e argument)
fr: Un ��mulateur de terminal comme xterm, gnome-terminal ou konsole (doit accepter l'option -e )

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
fr: Chemin (et options suppl��mentaires si n��cessaire) vers votre navigateur favori

en: Grep:
fr: Grep :

en: <b>Tool paths</b>
fr: <b>Chemins des outils</b>

en: Context action:
fr: Action contextuelle :

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
fr: Commande d'action contextuelle. Le mot s��lectionn�� peut ��tre utilis�� avec %s. Il peut ��tre plac�� n'importe o�� dans la commande donn��e et sera remplac�� avant ex��cution.

en: <b>Commands</b>
fr: <b>Commandes</b>

en: Tools
fr: Outils

en: email address of the developer
fr: adresse e-mail du d��veloppeur

en: Initials of the developer name
fr: Initiales du nom du d��veloppeur

en: Initial version:
fr: Version initiale :

en: Version number, which a new file initially has
fr: Num��ro de version, qu'un nouveau fichier contient initialement

en: Company name
fr: Nom de l'entreprise

en: Developer:
fr: D��veloppeur :

en: Company:
fr: Entreprise :

en: Mail address:
fr: Adresse e-mail :

en: Initials:
fr: Initiales :

en: The name of the developer
fr: Le nom du d��veloppeur

en: Year:
fr: Ann��e :

en: Date:
fr: Date :

en: Date & Time:
fr: Date et heure :

en: Specify a format for the the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fr: Entrez ici un format de date et d'heure personnalis��. Vous pouvez utiliser tous les sp��cificateurs de conversion qui peuvent ��tre utilis��s avec la fonction C ANSI strftime.

en: Specify a format for the the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fr: Entrez ici un format d'ann��e personnalis��. Vous pouvez utiliser tous les sp��cificateurs de conversion qui peuvent ��tre utilis��s avec la fonction C ANSI strftime.

en: Specify a format for the the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fr: Entrez ici un format de date personnalis��. Vous pouvez utiliser tous les sp��cificateurs de conversion qui peuvent ��tre utilis��s avec la fonction C ANSI strftime.

en: <b>Template data</b>
fr: <b>Donn��es des mod��les</b>

en: Templates
fr: Mod��les

en: C_hange
fr: C_hanger

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
fr: <b>Raccourcis clavier</b>

en: Keybindings
fr: Raccourcis

en: Command:
fr: Commande :

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
fr: Chemin vers la commande �� utiliser pour imprimer les fichiers (utiliser %f pour le nom du fichier)

en: Use an external command for printing
fr: Utiliser une commande externe pour imprimer

en: Print line numbers
fr: Afficher les num��ros de ligne

en: Add line numbers to the printed page
fr: Ajouter les num��ros de lignes �� la page imprim��e

en: Print page numbers
fr: Afficher les num��ros de page

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
fr: Ajouter la num��rotation des pages en bas de chaque page. Cela prend 2 lignes par page.

en: Print page header
fr: Afficher les en-t��tes des pages

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
fr: Ajoute un court en-t��te �� chaque page contenant le num��ro de page, le nom du fichier et la date (voir ci-apr��s). Cela prend 3 lignes par page.

en: Use the basename of the printed file
fr: Utiliser le nom court du fichier �� imprimer

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
fr: Imprimer seulement le nom (sans le chemin) du fichier �� imprimer

en: Date format:
fr: Format de date :

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fr: Entrez ici un format de date et d'heure personnalis�� qui sera ajout�� �� l'en-t��te de chaque page. Vous pouvez utiliser tous les sp��cificateurs de conversion qui peuvent ��tre utilis��s avec la fonction C ANSI strftime.

en: Use native GTK printing
fr: Utiliser l'impression GTK native

en: Printing
fr: Imprimer

en: Project Properties
fr: Propri��t��s du projet

en: File
fr: Fichier

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open selected file
fr: Ouvrir le fichier s��lectionn��

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save all
fr: Tout enregistrer

en: Print
fr: Imprimer

en: Close
fr: Fermer

en: Close all
fr: Tout fermer

en: Reload file
fr: Recharger le fichier

en: Project
fr: Projet

en: Project properties
fr: Propri��t��s du projet

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Duplicate line or selection
fr: Dupliquer la ligne ou la s��lection

en: Delete current line(s)
fr: Effacer le(s) ligne(s) courante(s)

en: Delete to line end
fr: Effacer jusqu'�� la fin de la ligne

en: Transpose current line
fr: Intervertir la ligne courante

en: Scroll to current line
fr: D��filer vers la ligne courante

en: Scroll up the view by one line
fr: Faire d��filer la vue d'une ligne vers le haut

en: Scroll down the view by one line
fr: Faire d��filer la vue d'une ligne vers le bas

en: Complete snippet
fr: Compl��ter le snippet

en: Move cursor in snippet
fr: D��placer le curseur dans le snippet

en: Suppress snippet completion
fr: Supprimer la compl��tion du snippet

en: Context Action
fr: Action contextuelle

en: Complete word
fr: Compl��ter le mot

en: Show calltip
fr: Afficher la bulle d'aide

en: Show macro list
fr: Afficher la liste des macros

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Copy current line(s)
fr: Copier le(s) ligne(s) courante(s)

en: Cut current line(s)
fr: Couper le(s) ligne(s) courante(s)

en: Select
fr: S��lection

en: Select All
fr: Tout s��lectionner

en: Select current word
fr: Selectionner le mot courant

en: Select current line(s)
fr: S��lectionner la(les) ligne(s) courante(s)

en: Select current paragraph
fr: S��lectionner le paragraphe courant

en: Toggle Case of Selection
fr: Modifier la casse de la s��lection

en: Toggle line commentation
fr: Commenter/D��commenter la ligne

en: Comment line(s)
fr: Commenter la(les) ligne(s)

en: Uncomment line(s)
fr: D��commenter la(les) ligne(s)

en: Increase indent
fr: Augmenter l'indentation

en: Decrease indent
fr: Diminuer l'indentation

en: Increase indent by one space
fr: Augmenter l'indentation d'une espace

en: Decrease indent by one space
fr: Diminuer l'indentation d'une espace

en: Smart line indent
fr: Indentation intelligente des lignes

en: Send to Custom Command 1
fr: Envoyer vers la commande personnalis��e 1

en: Send to Custom Command 2
fr: Envoyer vers la commande personnalis��e 2

en: Send to Custom Command 3
fr: Envoyer vers la commande personnalis��e 3

en: Send Selection to Terminal
fr: Envoyer la s��lection vers le terminal

en: Reflow lines/block
fr: Reformater les lignes/blocs

en: Insert
fr: Ins��rer

en: Insert date
fr: Ins��rer la date

en: Insert alternative white space
fr: Ins��rer un espacement alternatif

en: Settings
fr: Pr��f��rences

en: Search
fr: Recherche

en: Find
fr: Rechercher

en: Find Next
fr: Rechercher le suivant

en: Find Previous
fr: Rechercher le pr��c��dent

en: Find Next Selection
fr: Rechercher la s��lection

en: Find Previous Selection
fr: Rechercher la s��lection vers l'arri��re

en: Replace
fr: Remplacer

en: Find in Files
fr: Rechercher dans les fichiers

en: Next Message
fr: Message suivant

en: Previous Message
fr: Message pr��c��dent

en: Find Usage
fr: Utiliser la recherche

en: Find Document Usage
fr: Rechercher dans le document

en: Mark All
fr: Tout marquer

en: Go to
fr: D��placements

en: Navigate back a location
fr: Naviguer en arri��re vers une position

en: Navigate forward a location
fr: Naviguer en avant vers une position

en: Go to matching brace
fr: Se rendre �� l'accolade correspondante

en: Toggle marker
fr: Ajouter/Supprimer un marqueur

en: Go to next marker
fr: Se rendre au marqueur suivant

en: Go to previous marker
fr: Se rendre au marqueur pr��c��dent

en: Go to Tag Definition
fr: Aller �� la d��finition du symbole

en: Go to Tag Declaration
fr: Aller �� la d��claration du symbole

en: Go to Start of Line
fr: Aller au d��but de la ligne

en: Go to End of Line
fr: Aller �� la fin de la ligne

en: Go to End of Display Line
fr: Aller �� la fin de la ligne affich��e

en: Go to Previous Word Part
fr: Aller �� la section de mot pr��c��dente

en: Go to Next Word Part
fr: Aller �� la section de mot suivante

en: View
fr: Affichage

en: Toggle All Additional Widgets
fr: Afficher/Cacher toutes les fen��tres suppl��mentaires

en: Fullscreen
fr: Plein ��cran

en: Toggle Messages Window
fr: Afficher/Cacher la fen��tre de messages

en: Toggle Sidebar
fr: Afficher/Cacher la barre lat��rale

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arri��re

en: Switch to Editor
fr: Basculer vers l'��diteur

en: Switch to Scribble
fr: Basculer vers les notes

en: Switch to VTE
fr: Basculer vers le VTE

en: Switch to Search Bar
fr: Basculer vers la barre de recherche

en: Switch to Sidebar
fr: Basculer vers la barre lat��rale

en: Switch to Compiler
fr: Basculer vers le compilateur

en: Notebook tab
fr: Onglets

en: Switch to left document
fr: Basculer vers le document de gauche

en: Switch to right document
fr: Basculer vers le document de droite

en: Switch to last used document
fr: Basculer vers le dernier document utilis��

en: Move document left
fr: D��placer le document vers la gauche

en: Move document right
fr: D��placer le document vers la droite

en: Move document first
fr: D��placer le document en premi��re position

en: Move document last
fr: D��placer le document en derni��re position

en: Toggle Line wrapping
fr: Basculer le renvoi �� la ligne

en: Toggle Line breaking
fr: Basculer le retour �� la ligne

en: Replace spaces by tabs
fr: Remplacer les espaces par des tabulations

en: Toggle current fold
fr: Basculer le pliage courant

en: Fold all
fr: Tout plier

en: Unfold all
fr: Tout d��plier

en: Reload symbol list
fr: Recharger la liste des symboles

en: Build
fr: Construire

en: Compile
fr: Compiler

en: Next error
fr: Erreur suivante

en: Previous error
fr: Erreur pr��c��dente

en: Run
fr: Ex��cuter

en: Run (alternative command)
fr: Ex��cuter (commande alternative)

en: Build options
fr: Options de construction

en: Show Color Chooser
fr: Afficher le s��lecteur de couleurs

en: Help
fr: Aide

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
fr: Les raccourcis clavier suivants peuvent ��tre configur��s :

en: Switch to Document
fr: Basculer vers le document

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
fr: ��crivez ici ce que vous souhaitez, utilisez cela comme comme un tableau de notes

en: Failed to load one or more session files.
fr: Impossible de charger un ou plusieurs fichiers de session.

en: Debug Messages
fr: Messages de d��bogage

en: Set initial column number for the first opened file (useful in conjunction with --line)
fr: D��finit la colonne initiale pour le premier fichier ouvert (utile en association avec --line)

en: Use an alternate configuration directory
fr: Utiliser un dossier de configuration alternatif

en: Be verbose
fr: Mode verbeux

en: Print internal filetype names
fr: Afficher les types de fichier internes

en: Generate global tags file (see documentation)
fr: G��n��rer un fichier de tags global (voir la documentation)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags
fr: Ne pas utiliser le pr��processeur lors de la g��n��ration de tags pour les fichiers C/C++

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
fr: Ne pas ouvrir les fichiers dans l'instance courante, forcer l'ouverture dans une nouvelle instance

en: Set initial line number for the first opened file
fr: D��finit la ligne initiale pour le premier fichier ouvert

en: Don't show message window at startup
fr: Ne pas afficher la fen��tre de message au d��marrage

en: Don't load auto completion data (see documentation)
fr: Ne pas charger les donn��es de compl��tion automatique (voir la documentation)

en: Don't load plugins
fr: Ne pas charger les plugins

en: Print Geany's installation prefix
fr: Imprime le pr��fixe de l'installation de Geany

en: don't load the previous session's files
fr: ne pas charger les fichiers des sessions pr��c��dentes

en: Don't load terminal support
fr: Ne pas charger le support du terminal

en: Filename of libvte.so
fr: Nom du fichier libvte.so

en: Show version and exit
fr: Afficher la version et quitter

en: [FILES...]
fr: [FICHIERS...]

en: (built on %s with GTK %d.%d.%d, GLib %d.%d.%d)
fr: (construit le %s avec GTK %d.%d.%d, GLib %d.%d.%d)

en: Move it now?
fr: Le d��placer maintenant ?

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
fr: Geany doit d��placer votre ancien dossier de configuration avant de d��marrer.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
fr: Votre dossier de configuration a ��t�� d��plac�� avec succ��s de "%s" vers "%s".

note: for translators: the third %s in brackets is the error message which * describes why moving the dir didn't work
en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
fr: Votre ancien dossier de configuration "%s" n'a pu ��tre d��plac�� vers "%s" (%s). Veuillez d��placer manuellement le dossier vers le nouvel emplacement.

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
fr: Le dossier de configuration n'a pas pu ��tre cr���� (%s).
    Il peut y avoir des probl��mes �� l'utilisation de Geany sans dossier de configuration.
    Lancer Geany quand m��me ?

en: Could not find file '%s'.
fr: Impossible de trouver le fichier '%s'.

en: This is Geany %s.
fr: Voici Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
fr: Le dossier de configuration n'a pas pu ��tre cr���� (%s).

en: Configuration files reloaded.
fr: Fichiers de configuration recharg��s.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Copy _All
fr: To_ut copier

en: _Hide Message Window
fr: Cac_her la fen��tre de message

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
fr: Le plugin "%s" n'est pas compatible au niveau binaire avec cette version de Geany - Veuillez le recompiler.

en: _Plugin Manager
fr: Gestionnaire de _plugin

en: Plugin: %s %s
    Description: %s
    Author(s): %s
fr: Plugin : %s %s
    Description : %s
    Auteur(s) : %s

en: Active
fr: Actif

en: No plugins available.
fr: Aucun plugin disponible.

en: Below is a list of available plugins. Select the plugins which should be loaded when Geany is started.
fr: Ci-dessous se trouve la liste des modules disponibles. S��lectionnez les modules qui pourraient ��tre charg��s quand Geany est d��marr��.

en: <b>Plugin details:</b>
fr: <b>D��tails du plugin :</b>

en: Grab Key
fr: Entrer une touche

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
fr: Tapez la combinaison de touches que vous souhaitez utiliser pour "%s"

en: _Expand All
fr: Tout d��pli_er

en: _Collapse All
fr: Tout _replier

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: _Override
fr: ��cras_er

en: Override that keybinding?
fr: ��craser ce raccourci ?

en: The combination '%s' is already used for "%s".
fr: La combinaison '%s' est d��j�� utilis��e pour "%s".

note: add manually GeanyWrapLabels because they can't be added with Glade page Tools
en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
fr: Entrer les chemins vers les outils ici. Les chemins vers les outils dont vous n'avez pas besoin peuvent ��tre laiss��s vides.

note: page Templates
en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
fr: Sp��cifier ici les informations �� utiliser dans les mod��les. Voir la documentation pour plus de d��tails.

en: <i>Notice: For all changes you make here to take effect, you need to restart Geany or force the reload of the settings using Tools->Reload Configuration.</i>
fr: <i>Note : vous devrez relancer Geany pour que tous les changements effectu��s ici prennent effet, ou bien vous pouvez forcer Geany �� recharger les param��tres en utilisant le menu Outils -> Recharger la configuration.</i>

note: page Keybindings
en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
fr: Vous pouvez ici changer les raccourcis clavier pour diverses actions. Choisissez une action et appuyez sur le bouton Changer pour entrer un nouveau raccourci, Ou double-cliquez sur une action pour ��diter la cha��ne de caract��res repr��sentant le raccourci.

note: page Printing
en: <i>Notice: Native GTK printing is only available if Geany was built against GTK 2.10 (or above) <b>and</b> Geany is running with GTK 2.10 (or above).</i>
fr: <i>Note : l'impression GTK native est uniquement disponible si Geany a ��t�� compil�� avec GTK 2.10 (ou sup��rieur) <b>et</b> Geany fonctionne avec GTK 2.10 (ou sup��rieur).</i>

note: page Editor->Indentation
en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
fr: <i>Avertissement : ces pr��f��rences sont remplac��es par celles du projet courant. Voir <b>Projet->Propri��t��s</b>.</i>

en: The editor font is not a monospaced font!
fr: La police de caract��res de l'��diteur n'est pas une police �� chasse fixe !

en: Text will be wrongly spaced.
fr: Le texte sera espac�� de fa��on incorrecte.

en: <b>Page %d of %d</b>
fr: <b>Page %d sur %d</b>

en: Document Setup
fr: Mise en forme du document

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
fr: Imprimer seulement le nom de base (sans le chemin) du fichier �� imprimer

en: Page %d of %d
fr: Page %d sur %d

en: Printing of file %s was cancelled.
fr: L'impression du fichier %s a ��t�� annul��e.

en: File %s printed.
fr: Le fichier %s a ��t�� imprim��.

en: Printing of %s failed (%s).
fr: L'impression de %s a ��chou�� (%s).

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
fr: Veuillez d'abord d��finir une commande d'impression dans la fen��tre des pr��f��rences.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
fr: Le fichier "%s" sera imprim�� avec la commande suivante :
    
    %s

en: Printing of "%s" failed (return code: %s).
fr: L'impression de "%s" a ��chou�� (code de retour : %s).

note: "projects" is part of the default project base path so be careful when translating * please avoid special characters and spaces, look at the source for details or ask Frank
en: projects
fr: projets

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: C_reate
fr: C_r��er

en: Name:
fr: Nom :

en: Filename:
fr: Nom de fichier :

en: Base path:
fr: Dossier de base :

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
fr: Dossier de base pour tous les fichiers du projet. Cela peut ��tre un nouveau chemin, ou un dossier existant. Vous pouvez utiliser des chemins relatifs au nom du projet.

en: Choose Project Base Path
fr: Choisir le dossier de base du projet

en: Project file "%s" could not be loaded.
fr: Le fichier de projet "%s" n'a pu ��tre charg��.

en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Project files
fr: Fichiers de projet

en: Project "%s" closed.
fr: Projet "%s" ferm��.

en: Description:
fr: Description :

en: Make in base path
fr: Lancer Make dans le dossier de base

en: Run command:
fr: Commande �� lancer :

en: Command-line to run in the project base directory. Options can be appended to the command. Leave blank to use the default run command.
fr: Ligne de commande �� ex��cuter dans le dossier de base du projet. Des param��tres peuvent ��tre ajout��s �� la commande. Laissez vide pour utiliser la commande �� ex��cuter par d��faut.

en: File patterns:
fr: Mod��les de fichier :

en: Do you want to close it before proceeding?
fr: Voulez-vous le fermer avant de continuer ?

en: The '%s' project is already open.
fr: Le projet '%s' est d��j�� ouvert.

en: The specified project name is too short.
fr: Le nom de projet sp��cifi�� est trop court.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
fr: Le nom de projet sp��cifi�� est trop long (maximum %d caract��res).

en: You have specified an invalid project filename.
fr: Vous avez sp��cifi�� un nom de fichier de projet invalide.

en: Create the project's base path directory?
fr: Cr��er le dossier de base du projet ?

en: The path "%s" does not exist.
fr: Le chemin "%s" est inexistant.

en: Project base directory could not be created (%s).
fr: Le dossier de base du projet n'a pu ��tre cr���� (%s).

en: Project file could not be written (%s).
fr: Le fichier de projet n'a pas pu ��tre ��crit (%s).

en: Project "%s" created.
fr: Projet  "%s" cr����.

en: Project "%s" saved.
fr: Projet "%s" enregistr��.

note: initialise the dialog
en: Choose Project Filename
fr: Choix du nom du fichier du projet

note: initialise the dialog
en: Choose Project Run Command
fr: Choix de la commande d'ex��cution du projet

en: Project "%s" opened.
fr: Projet  "%s" ouvert.

en: _Use regular expressions
fr: _Utiliser des expressions r��guli��res

en: Use POSIX-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please read the documentation.
fr: Utiliser les expressions r��guli��res de type POSIX. Pour des informations d��taill��es �� propos de l'utilisation des expressions r��guli��res, veuillez lire la documentation.

en: Search _backwards
fr: Rechercher vers _l'arri��re

en: Use _escape sequences
fr: Utiliser les s��quences d'��chapp_ement

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode chararacters) with the corresponding control characters
fr: Remplacer \\, \t, \n, \r et \uXXXX (caract��res Unicode) par les caract��res de contr��le correspondants

en: C_ase sensitive
fr: Sensible �� la c_asse

en: Match only a _whole word
fr: Correspondre _seulement avec un mot entier

en: Match from s_tart of word
fr: Co_rrespondre avec le d��but du mot

en: _Previous
fr: _Pr��c��dent

en: _Next
fr: Suiva_nt

en: _Search for:
fr: Re_chercher :

note: Now add the multiple match options
en: _Find All
fr: Tout _trouver

en: _Mark
fr: _Marquer

en: Mark all matches in the current document
fr: Marque toutes les correspondances dans le document courant

en: In Sessi_on
fr: Dans la sessi_on

en: _In Document
fr: Dans le _document

note: close window checkbox
en: Close _dialog
fr: Fermer la _fen��tre

en: Disable this option to keep the dialog open
fr: D��sactivez cette option pour laisser la fen��tre ouverte

en: Replace & Fi_nd
fr: Remplacer et Rec_hercher

en: Replace wit_h:
fr: Rem_placer par :

note: Now add the multiple replace options
en: Re_place All
fr: Rempl_acer tout

en: In Se_lection
fr: Dans la s��_lection

en: Replace all matches found in the currently selected text
fr: Remplacer toutes les correspondances trouv��es dans le texte actuellement s��lectionn��

en: _Directory:
fr: _Dossier :

en: E_ncoding:
fr: E_ncodage :

en: Fixed s_trings
fr: Cha��nes _fixes

en: _Grep regular expressions
fr: Expressions r��guli��res de _Grep

en: See grep's manual page for more information
fr: Voir la page de manuel de grep pour plus d'informations

en: _Extended regular expressions
fr: Expressions r��guli��res ��t_endues

en: _Recurse in subfolders
fr: Recherche _r��cursive dans les sous-dossiers

en: _Invert search results
fr: _Inverser les r��sultats des recherches

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
fr: Inverse le sens des correspondances, pour s��lectionner les lignes non correspondantes

en: E_xtra options:
fr: _Options suppl��mentaires :

en: Other options to pass to Grep
fr: Autres options �� passer �� grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
fr[0]: %d correspondances trouv��es pour "%s".
fr[1]: %d correspondance trouv��e pour "%s".

en: Replaced text in %u file. | Replaced text in %u files.
fr[0]: Texte remplac�� dans %u fichier.
fr[1]: Texte remplac�� dans %u fichiers.

en: Invalid directory for find in files.
fr: Dossier invalide pour la recherche dans les fichiers.

en: No text to find.
fr: Pas de texte �� rechercher.

en: Cannot execute grep tool '%s'; check the path setting in Preferences.
fr: Impossible d'ex��cuter l'outil grep '%s'; v��rifiez la configuration du chemin dans les Pr��f��rences.

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
fr: %s %s -- %s (dans le dossier : %s)

en: Could not open directory (%s)
fr: Impossible d'ouvrir le dossier (%s)

en: Search failed (see Help->Debug Messages for details).
fr: La recherche a ��chou�� (voir Aide->Messages de d��bogage pour plus de d��tails).

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
fr[0]: Recherche termin��e avec %d correspondance.
fr[1]: Recherche termin��e avec %d correspondances.

en: No matches found.
fr: Pas de correspondances trouv��es.

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Appendix
fr: Annexe

note: &(tv_iters.tag_macro), _("Macros"), &(tv_iters.tag_variable), _("Variables"),
en: Other
fr: Autre

en: Type constructors
fr: Constructeurs de type

en: Functions
fr: Fonctions

en: Keys
fr: Cl��s

en: Command
fr: Commande

en: Subsection
fr: Sous-section

en: Subsubsection
fr: Sous-sous-section

en: Constants
fr: Constantes

en: Anchors
fr: Ancres

en: H1 Headings
fr: Titres H1

en: H2 Headings
fr: Titres H2

en: H3 Headings
fr: Titres H3

en: ID Selectors
fr: S��lecteurs d'ID

en: Type Selectors
fr: S��lecteurs de type

en: Methods
fr: M��thodes

en: Namespaces
fr: Espaces de nommage

en: Procedures
fr: Proc��dures

en: Members
fr: Membres

en: Subroutines
fr: Sous-routines

en: Blocks
fr: Blocs

en: Defines
fr: D��finitions

en: Targets
fr: Cibles

en: Unknown filetype extension for "%s".
fr: Extension de fichier inconnue pour "%s".

en: Failed to create tags file, perhaps because no tags were found.
fr: ��chec �� la cr��ation du fichier de tags, probablement �� cause de tags introuvables.

en: Usage: %s -g <Tag File> <File list>
fr: Utilisation : %s -g <Fichier de tags> <Liste de fichiers>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
fr: Exemple : 
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags
fr: Charger des tags

en: Geany tag files (*.tags)
fr: Fichiers de tags Geany (*.tags)

note: For translators: the first wildcard is the filetype, the second the filename
en: Loaded %s tags file '%s'.
fr: Chargement de %s fichiers de tags '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
fr: Impossible de charger le fichier de tags '%s'.

en: Forward declaration "%s" not found.
fr: D��claration suivante de "%s" non trouv��e.

en: Definition of "%s" not found.
fr: D��finition de "%s" non trouv��e.

en: Sort by _Name
fr: Trier par _nom

en: Sort by _Appearance
fr: Trier par ordre d'_apparition

note: custom actions defined in toolbar_init(): "New", "Open", "SearchEntry", "GotoEntry", "Build"
en: Save the current file
fr: Enregistrer le fichier courant

en: Save all open files
fr: Enregistrer tous les fichiers ouverts

en: Reload the current file from disk
fr: Recharger le fichier courant depuis le disque

en: Close the current file
fr: Fermer le fichier courant

en: Close all open files
fr: Ferme tous les fichiers ouverts

en: Cut the current selection
fr: Couper la s��lection courante

en: Copy the current selection
fr: Copier la s��lection courante

en: Paste the contents of the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Delete the current selection
fr: Supprimer la s��lection courante

en: Undo the last modification
fr: Annuler la derni��re modification

en: Redo the last modification
fr: R��p��ter la derni��re modification

en: Compile the current file
fr: Compiler le fichier courant

en: Run or view the current file
fr: Ex��cuter ou voir le fichier courant

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
fr: Ouvre une fen��tre de choix de couleur, pour s��lectionner de mani��re interactive des couleurs depuis une palette

en: Zoom in the text
fr: Zoomer en avant sur le texte

en: Zoom out the text
fr: Zoomer en arri��re

en: Decrease indentation
fr: Diminuer l'indentation

en: Increase indentation
fr: Augmenter l'indentation

en: Find the entered text in the current file
fr: Rechercher le texte entr�� dans le fichier courant

en: Jump to the entered line number
fr: Se rendre �� la ligne choisie

en: Show the preferences dialog
fr: Affiche la fen��tre des pr��f��rences

en: Quit Geany
fr: Quitter Geany

en: Print document
fr: Imprimer le document

en: Replace text in the current document
fr: Remplacer le texte dans le document courant

note: Create our custom actions
en: Create a new file
fr: Cr��er un nouveau fichier

en: Open an existing file
fr: Ouvrir un fichier existant

en: Goto
fr: Aller ��

en: Separator
fr: S��parateur

en: --- Separator ---
fr: --- S��parateur ---

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
fr: S��lectionnez les ��l��ments �� afficher sur la barre d'outils. Les ��l��ments peuvent ��tre r��ordonn��s par glisser-d��poser.

en: Available Items
fr: Outils disponibles

en: Displayed Items
fr: Outils affich��s

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
fr: La commande personnalis��e a retourn��e une erreur. Votre s��lection n'a pas ��t�� modifi��e. Message d'erreur : %s

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
fr: La commande personnalis��e s'est termin��e avec un code de retour d'erreur.

en: Passing data and executing custom command: %s
fr: Envoi de donn��es et ex��cution de la commande personnalis��e : %s

en: Custom command failed: %s
fr: La commande personnalis��e a ��chou�� : %s

en: Set Custom Commands
fr: D��finir les commandes personnalis��es

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
fr: Vous pouvez envoyer la s��lection courante vers une de ces commandes et la sortie de la commande remplacera la s��lection.

en: No custom commands defined.
fr: Aucune commande personnalis��e d��finie.

en: Word Count
fr: Compteur de mots

en: selection
fr: s��lection

en: whole document
fr: document entier

en: Range:
fr: ��tendue :

en: Lines:
fr: Lignes :

en: Words:
fr: Mots :

en: Characters:
fr: Caract��res :

en: No tags found
fr: Aucun symbole trouv��

en: Show S_ymbol List
fr: Afficher la liste des s_ymboles

en: Show _Document List
fr: Afficher la liste des _documents

en: H_ide Sidebar
fr: Cacher la barre _lat��rale

en: Show _Paths
fr: Afficher les _chemins

note: Status bar statistics: col = column, sel = selection.
en: line: %d	 col: %d	 sel: %d
fr: ligne: %d	 col: %d	 sel: %d

en: mode: %s
fr: mode : %s

en: encoding: %s %s
fr: encodage : %s %s

en: filetype: %s
fr: type de fichier : %s

en: scope: %s
fr: port��e : %s

en: Font updated (%s).
fr: Police mise �� jour (%s).

en: C Standard Library
fr: Biblioth��que C standard

en: C++ (C Standard Library)
fr: C++ (Biblioth��que C standard)

en: C++ Standard Library
fr: Biblioth��que C++ standard

en: C++ STL
fr: STL C++

en: _Set Custom Date Format
fr: D��finir le format de date per_sonnalis��

en: Select Folder
fr: Choisir un dossier

en: Select File
fr: Choisir un fichier

en: C_onfiguration Files
fr: Fichiers de c_onfiguration

en: Save All
fr: Tout enregistrer

en: Close All
fr: Tout fermer

en: _Set Path From Document
fr: D��finir le chemin depui_s le document

en: _Restart Terminal
fr: _Relancer le terminal

en: _Input Methods
fr: _M��thodes d'entr��e

en: Could not change the directory in the VTE because it probably contains a command.
fr: Impossible de changer de dossier dans le VTE car il contient probablement une commande.

en: Terminal plugin
fr: Plugin Terminal

en: These settings for the virtual terminal emulator widget (VTE) only apply if the VTE library could be loaded.
fr: Ces param��tres de configuration pour l'��mulateur virtuel de terminal (VTE) s'appliquent seulement si la biblioth��que VTE peut ��tre charg��e.

en: Terminal font:
fr: Police du terminal :

en: Sets the font for the terminal widget
fr: D��finit la police du terminal

en: Foreground color:
fr: Couleur de premier plan :

en: Background color:
fr: Couleur de fond :

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
fr: D��finit la couleur de premier plan pour le texte du terminal

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
fr: D��finit la couleur de fond pour le texte du terminal

en: Scrollback lines:
fr: Lignes d'historique :

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
fr: Sp��cifie le nombre de lignes d'historique que vous pouvez faire d��filer en arri��re dans le terminal

en: Shell:
fr: Shell :

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
fr: D��finit le chemin vers le shell qui doit ��tre lanc�� dans l'��mulateur de terminal

en: Scroll on keystroke
fr: D��filement au clavier

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
fr: D��finit si l'on doit d��filer en bas lorsqu'une touche a ��t�� press��e

en: Scroll on output
fr: Faire d��filer lors d'une sortie

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
fr: D��finit si l'on doit d��filer en bas lorsqu'une sortie est g��n��r��e.

en: Cursor blinks
fr: Faire clignoter le curseur

en: Whether to blink the cursor
fr: Faire clignoter ou non le curseur

en: Override Geany keybindings
fr: ��craser les raccourcis clavier de Geany

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
fr: Autorise le VTE �� utiliser des raccourcis clavier (mis �� part ceux de focus)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
fr: D��sactiver le raccourci clavier du menu (F10 par d��faut)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
fr: Cette option d��sactive le raccourci clavier utilis�� pour afficher le menu (par d��faut F10). Le d��sactiver peut ��tre utile si vous utilisez, par exemple, Midnight Commander �� l'int��rieur du VTE.

en: Follow the path of the current file
fr: Suivre le chemin du fichier courant

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
fr: D��finit si l'on doit ex��cuter "cd $path" lorsque vous basculez entre les fichiers ouverts

note: create check_skip_script checkbox before the check_skip_script checkbox to be able to * use the object for the toggled handler of check_skip_script checkbox
en: Don't use run script
fr: Ne pas utiliser le script de lancement

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
fr: Ne pas utiliser le script de lancement utilis�� habituellement pour afficher le statut de sortie du programme ex��cut��

en: Execute programs in VTE
fr: Ex��cuter les programmes dans le VTE

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
fr: Lance les programmes dans l'��mulateur de terminal virtuel (VTE) au lieu d'ouvrir une fen��tre d'��mulation de terminal. Veuillez noter que les programmes ex��cut��s dans le VTE ne peuvent pas ��tre stopp��s

en: Geany project files
fr: Fichiers de projet Geany

en: Executables
fr: Ex��cutables

en: Class Builder
fr: Cr��ateur de Classe

en: Creates source files for new class types.
fr: Cr��e des fichiers sources pour une nouvelle classe.

en: Create Class
fr: Cr��er une classe

en: Class
fr: Classe

en: Class name:
fr: Nom de la classe :

en: Header file:
fr: Fichier header :

en: Source file:
fr: Fichier source :

en: Inheritance
fr: H��ritage

en: Base class:
fr: Classe de base :

en: Base header:
fr: Header de base :

en: Base GType:
fr: GType de base :

en: Create constructor
fr: Cr��er un constructeur

en: Create destructor
fr: Cr��er un destructeur

en: GTK+ constructor type
fr: Type de constructeur GTK+

en: Create Cla_ss
fr: Cr��er une cla_sse

en: _C++ Class
fr: Classe _C++

en: _GTK+ Class
fr: Classe _GTK+

en: HTML Characters
fr: Caract��res HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
fr: Ins��rer des entit��s HTML telles que '&amp;'.

en: The Geany developer team
fr: L'��quipe de d��veloppement de Geany

en: HTML characters
fr: Caract��res HTML

en: ISO 8859-1 characters
fr: Caract��res ISO 8859-1

en: Greek characters
fr: Caract��res grecs

en: Mathematical characters
fr: Caract��res math��matiques

en: Technical characters
fr: Caract��res techniques

en: Arrow characters
fr: Caract��res fl��ch��s

en: Punctuation characters
fr: Caract��res de ponctuation

en: Miscellaneous characters
fr: Caract��res divers

en: Special Characters
fr: Caract��res sp��ciaux

en: _Insert
fr: _Ins��rer

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
fr: Choisissez un caract��re sp��cial depuis la liste ici-bas et double-cliquez dessus ou utilisez le bouton pour l'ins��rer �� la position actuelle du curseur.

en: Character
fr: Caract��re

en: HTML (name)
fr: HTML (nom)

en: _Insert Special HTML Characters
fr: _Ins��rer un caract��re HTML sp��cial

note: Add menuitem for html replacement functions
en: HTML Replacement
fr: Remplacement HTML

en: _HTMLToggle
fr: Basculement _HTML

en: Bulk replacement of special chars
fr: Remplacement en masse des caract��res sp��ciaux

en: Insert Special HTML Characters
fr: Ins��rer des caract��res HTML sp��ciaux

en: Replace special characters
fr: Remplacer les caract��res sp��ciaux

en: Toggle plugin status
fr: Activer/D��sactiver le plugin

en: Export
fr: Exporter

en: Exports the current file into different formats.
fr: Exporte le fichier courant vers diff��rents formats.

en: Export File
fr: Exporter un fichier

en: _Use current zoom level
fr: _Utiliser le niveau de zoom courant

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
fr: Restitue la taille de police du document en ad��quation avec le niveau de zoom courant

en: Document successfully exported as '%s'.
fr: Document export�� avec succ��s vers '%s'.

en: File '%s' could not be written (%s).
fr: Le fichier '%s' n'a pu ��tre ��crit (%s).

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier '%s' existe d��j��. Voulez-vous l'��craser ?

en: _Export
fr: _Exporter

note: HTML
en: As _HTML
fr: En _HTML

note: LaTeX
en: As _LaTeX
fr: En _LaTeX

en: File Browser
fr: Navigateur de fichier

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
fr: Ajoute un onglet navigateur de fichiers �� la barre lat��rale.

en: Too many items selected!
fr: Trop d'��l��ments s��lectionn��s !

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
fr: Impossible d'ex��cuter la commande ext��rieure configur��e '%s' (%s).

en: Open _externally
fr: Ouvrir �� l'_ext��rieur

en: _Find in Files
fr: Rechercher dans les _fichiers

en: Show _Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cac_h��s

en: Up
fr: Dossier parent

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Set path from document
fr: D��finir le chemin depuis le document

en: Clear the filter
fr: Effacer le filtre

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Focus File List
fr: Focus sur la liste des fichiers

en: Focus Path Entry
fr: Focus sur le chemin

en: Plugin configuration directory could not be created.
fr: Le dossier de configuration du plugin n'a pas pu ��tre cr����.

en: External open command:
fr: Commande d'ouverture ext��rieure :

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
fr: La commande �� lancer en utilisant "Ouvrir �� l'ext��rieur". Vous pouvez utiliser les caract��res de substitution %f et %d.
    %f sera remplac�� par le nom du fichier en incluant son chemin complet
    %d sera remplac�� par le nom du chemin vers le fichier s��lectionn�� sans le nom du fichier

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cach��s

en: Hide object files
fr: Cacher les fichiers objets

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
fr: Ne pas afficher les fichiers objets g��n��r��s dans le gestionnaire de fichier, ceci incluant *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Use the project's base directory
fr: Utiliser le r��pertoire de base du projet

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
fr: Changer le r��pertoire pour le r��pertoire de base du projet actuellement ouvert

en: Save Actions
fr: Actions d'enregistrement

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
fr: Ce plugin fournit diff��rentes actions relatives �� l'enregistrement des fichiers.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
fr: Copie de sauvegarde : le dossier n'a pu ��tre cr���� (%s).

note: it's unlikely that this happens
en: Backup Copy: File could not be read (%s).
fr: Copie de sauvegarde : le fichier n'a pu ��tre lu (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
fr: Copie de sauvegarde : le fichier n'a pu ��tre enregistr�� (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
fr[0]: Sauvegarde automatique : %d fichier sauvegard�� automatiquement.
fr[1]: Sauvegarde automatique : %d fichiers sauvegard��s automatiquement.

note: initialize the dialog
en: Select Directory
fr: Selectionner le dossier

en: Backup directory does not exist or is not writable.
fr: Le dossier de sauvegarde n'existe pas ou n'a pas de permission d'��criture.

en: Auto Save
fr: Enregistrement automatique

en: _Enable
fr: _Valider

en: Auto save _interval:
fr: _Intervalle de sauvegarde automatique :

en: seconds
fr: secondes

en: _Print status message if files have been automatically saved
fr: _Afficher un message de statut si les fichiers ont ��t�� automatiquement sauvegard��s

en: Save only current open _file
fr: _Enregistrer seulement le fichier ouvert courant

en: Sa_ve all open files
fr: _Enregistrer tous les fichiers ouverts

en: Instant Save
fr: Sauvegarde imm��diate

en: _Filetype to use for newly opened files:
fr: _Type de fichiers �� utiliser lors de la cr��ation de nouveaux fichiers :

en: Backup Copy
fr: Copie de sauvegarde

en: _Directory to save backup files in:
fr: _Dossier de sauvegarde des fichiers :

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
fr: _Format de date / heure pour les fichiers sauvegard��s (faire "man strftime" pour plus de d��tails) :

en: Directory _levels to include in the backup destination:
fr: _Niveaux de dossiers �� inclure dans la sauvegarde :

en: Split Window
fr: Diviser la fen��tre

en: Splits the editor view into two windows.
fr: Diviser  en deux la fen��tre d'��dition

en: Show the current document
fr: Afficher le document courant

en: _Unsplit
fr: _Annuler la division

en: _Split Window
fr: _Diviser la fen��tre

en: _Horizontally
fr: _Horizontalement

en: _Vertically
fr: _Verticalement

en: Split Horizontally
fr: Diviser horizontalement

en: Split Vertically
fr: Diviser verticalement

en: Unsplit
fr: Annuler la division
