Geany 1.32 - en to el translation catalogue (1274 entries)

en: Integrated Development Environment
el: Ενιαίο Περιβάλλον Ανάπτυξης

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
el: Γρήγορο και ελαφρύ GTK+ IDE

en: Text;Editor;
el: Κείμενο;Επεξεργαστής;

en: _Toolbar Preferences
el: Ιδιότητες _Μπάρας Εργαλείων

en: _Hide Toolbar
el: Απόκρυψη Μπάρας _Εργαλείων

en: _Edit
el: Επε_ξεργασία

en: _Format
el: _Διαμόρφωση

en: I_nsert
el: Ε_ισαγωγή

en: Insert _ChangeLog Entry
el: Εισαγωγή καταχώρησης _ChangeLog

en: Insert _Function Description
el: Εισαγωγή _περιγραφή συνάρτησης

en: Insert Mu_ltiline Comment
el: Εισαγωγή σ_χόλιο πολλαπλών γραμμών

en: _More
el: _Περισσότερα

en: Insert File _Header
el: Εισαγωγή επικε_φαλίδα αρχείου

en: Insert _GPL Notice
el: Εισαγωγή σημείωμα _GPL

en: Insert _BSD License Notice
el: Εισαγωγή σημείωμα _BSD License

en: Insert Dat_e
el: Εισαγωγή _ημερομηνία

en: invisible
el: αόρατο

en: _Insert "include <...>"
el: _Εισαγωγή "include <...>"

en: Insert Alternative _White Space
el: Εισαγωγή εναλλακτικό _White Space

en: _Search
el: _Αναζήτηση

en: Open Selected F_ile
el: Άνοιγμα _επιλεγμένο αρχείο

en: Find _Usage
el: Εύρεση _χρήσης

en: Find _Document Usage
el: Εύρεση χρήση _κειμένου

en: Go to Symbol Defini_tion
el: Πήγαινε σ_τον ορισμό συμβόλου

en: Conte_xt Action
el: Δράση π_λαισίου

note: Column legend: *   [0] = Filetype constant (GEANY_FILETYPES_*) *   [1] = CTags parser (TM_PARSER_*) *   [2] = Non-translated filetype name (*not* label for display) *   [3] = Translatable human filetype title prefix or NULL to use [2] *   [4] = Title type (TITLE_*) constant (ex. TITLE_SOURCE_FILE is
en: None
el: Κανένα

en: Basic
el: Βασικό

en: Current chars
el: Τρέχοντες χαρακτήρες

en: Match braces
el: Ταίριασμα αγκύλων

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Top
el: Κορυφή

en: Bottom
el: Κάτω μέρος

en: Preferences
el: Ιδιότητες

en: Load files from the last session
el: Φόρτωση αρχείων από την τελευταία συνεδρία

en: Opens at startup the files from the last session
el: Άνοιγμα κατά την εκκίνηση αρχείων από την τελευταία συνεδρία

en: Load virtual terminal support
el: Φόρτωση υποστήριξης εικονικού τερματικού

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
el: Εάν και κατά πόσο το virtual terminal emulation (VTE) πρέπει να φορτώνεται κατά την εκκίνηση, απενεργοποιήστε το εάν δεν το χρειάζεστε

en: Enable plugin support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης επιπρόσθετων

en: <b>Startup</b>
el: <b>Εκκίνηση</b>

en: Save window size
el: Αποθήκευση μεγέθους παραθύρου

en: Saves the window size and restores it at the start
el: Αποθηκεύει το μέγεθος παραθύρου και το επαναφέρει κατά την εκκίνηση

en: Save window position
el: Αποθήκευση θέσης παραθύρου

en: Saves the window position and restores it at the start
el: Αποθηκεύει την θέση παραθύρου και την επαναφέρει κατά την εκκίνηση

en: Confirm exit
el: Επιβεβαίωση εξόδου

en: Shows a confirmation dialog on exit
el: Εμφανίζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης κατά την έξοδο

en: <b>Shutdown</b>
el: <b>Τερματισμός</b>

en: Startup path:
el: Διαδρομή εκκίνησης:

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
el: Η διαδρομή από την οποία θα ξεκινά για άνοιγμα και αποθήκευση αρχείων. Πρέπει να είναι απόλυτη διαδρομή.

en: Project files:
el: Αρχεία έργου:

en: Path to start in when opening project files
el: Η διαδρομή από την οποία θα ξεκινά για άνοιγμα των αρχείων του έργου

en: Extra plugin path:
el: Έξτρα διαδρομή επιπρόσθετων:

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
el: Το Geany αναζητά στη προκαθορισμένη διαδρομή εγκατάστασης και ρυθμίσεων. Η διαδρομή που θα εισαχθεί εδώ, θα αναζητηθεί επιπροσθέτως για plugins. Αφήστε κενό για απενεργοποίηση.

en: <b>Paths</b>
el: <b>Διαδρομές</b>

en: Startup
el: Εκκίνηση

en: Beep on errors or when compilation has finished
el: Ηχητικό σήμα σε σφάλματα ή όταν έχει ολοκληρωθεί το compilation

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
el: Εάν θα ακούγεται ηχητικό σήμα στην εμφάνιση λάθους ή όταν η διαδικασία του compilation έχει ολοκληρωθεί

en: Switch to status message list at new message
el: Μετάβαση στη λίστα κατάστασης μηνυμάτων όταν υπάρχει νέο μήνυμα

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
el: Μετάβαση στην καρτέλα κατάστασης μηνυμάτων (κάτω μέρος στο παράθυρο του σημειωματάριου) όταν ένα νέο μήνυμα κατάστασης εμφανιστεί

en: Suppress status messages in the status bar
el: Απόκρυψη των μηνυμάτων κατάστασης από την γραμμή κατάστασης

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
el: Αφαιρεί όλα τα μηνύματα από την γραμμή κατάστασης. Τα μηνύματα θα συνεχίζουν να εμφανίζονται στο παράθυρο μηνυμάτων κατάστασης.

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
el: Widget αυτόματης εστίασης (η εστίαση ακολουθεί το ποντίκι)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
el: Δίνει την αυτόματη εστίαση στα widgets κάτω από τον κέρσορα του ποντικιού. Λειτουργεί με τα widget της κύριας σύνταξης, τις σημειώσεις, την μπάρα εργαλείων, τη γραμμή πήγαινε και το VTE.

en: Use Windows native dialogs
el: Χρήση εγγενών διαλόγων των Windows

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
el: Καθορισμός εάν θα χρησιμοποιούνται οι εγγενώς διάλογοι των Windows ή, οι προκαθορισμένοι διάλογοι GTK

en: <b>Miscellaneous</b>
el: <b>Διάφορα</b>

en: Always wrap search
el: Πάντοτε αναδίπλωση αναζήτησης

en: Always wrap search around the document
el: Να γίνεται πάντα αναδίπλωση της αναζήτησης γύρω από το κείμενο

en: Hide the Find dialog
el: Απόκρυψη του διαλόγου Αναζήτησης

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
el: Απόκρυψη του διαλόγου Αναζήτησης μετά από κλικ σε Αναζήτηση Επόμενο/Προηγούμενο

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
el: Χρήση της λέξης κάτω από τον κέρσορα στους διαλόγους αναζήτησης

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
el: Χρήση της λέξης κάτω από τον κέρσορα όταν ανοίγονται οι διάλογοι αναζήτηση, αναζήτηση σε αρχεία ή αντικατάσταση και όταν δεν υπάρχει επιλογή κειμένου

en: Use the current file's directory for Find in Files
el: Χρήση του φακέλου του τρέχοντος αρχείου για αναζήτηση σε αρχεία

en: <b>Search</b>
el: <b>Αναζήτηση</b>

en: Use project-based session files
el: Χρήση αρχείων συνεδρίας βασισμένα στο έργο

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
el: Εάν θα αποθηκεύει τα αρχεία της συνεδρίας ενός έργου και θα τα ανοίγει όταν θα ξανανοίγει το έργο

en: Store project file inside the project base directory
el: Αποθήκευση αρχείου έργου μέσα στον βασικό φάκελο του έργου

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, ένα αρχείο έργου αποθηκεύεται από προεπιλογή μέσα στον βασικό φάκελο του έργου όταν δημιουργούνται νέα έργα αντί σε ένα φάκελο πάνω από τον βασικό φάκελο. Εξακολουθείτε να έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε τη διαδρομή του έργου στον διάλογο Νέο έργο.

en: <b>Projects</b>
el: <b>Έργα</b>

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

note: TODO Find a better way to map the current notebook page to the * corresponding chapter in the documentation, comparing translatable * strings is easy to break. Maybe attach an identifying string to the * tab label object.
en: General
el: Γενικά

en: Show symbol list
el: Εμφάνιση λίστας συμβόλων

en: Toggle the symbol list on and off
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση λίστας συμβόλων

en: Default symbol sorting mode
el: Προκαθορισμένη λειτουργία ταξινόμησης συμβόλων

en: Default sorting mode:
el: Προκαθορισμένη λειτουργία ταξινόμησης:

en: Name
el: Όνομα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Show documents list
el: Εμφάνιση λίστας εγγράφων

en: Toggle the documents list on and off
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση λίστας εγγράφων

en: Show sidebar
el: Εμφάνιση πλευρικής μπάρας

en: Position:
el: Θέση:

en: <b>Sidebar</b>
el: <b>Πλευρική μπάρα</b>

en: <b>Message window</b>
el: <b>Παράθυρο μηνυμάτων</b>

en: Symbol list:
el: Λίστα συμβόλων:

en: Message window:
el: Παράθυρο μηνυμάτων:

en: Editor:
el: Επεξεργαστής:

en: Sets the font for the message window
el: Καθορίζει τη γραμματοσειρά για το παράθυρο μηνυμάτων

en: Sets the font for the symbol list
el: Καθορίζει τη γραμματοσειρά για τη λίστα των συμβόλων

en: Sets the editor font
el: Καθορίζει τη γραμματοσειρά για τον επεξεργαστή

en: <b>Fonts</b>
el: <b>Γραμματοσειρές</b>

en: Show status bar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
el: Κατά πόσο θα εμφανίζεται η γραμμή κατάστασης στο κάτω μέρος του κεντρικού παραθύρου

en: Interface
el: Περιβάλλον εργασίας

en: Show editor tabs
el: Εμφάνιση καρτέλων του επεξεργαστή

en: Show close buttons
el: Εμφάνιση κουμπιών κλεισίματος

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
el: Εμφανίζει ένα μικρό σταυρωτό κουμπί στις ετικέτες των αρχείων για εύκολο κλείσιμο των αρχείων όταν θα γίνεται κλικ πάνω σ' αυτό (απαιτεί επανεκκίνηση του Geany)

en: Placement of new file tabs:
el: Τοποθέτηση των νέων καρτέλων αρχείων:

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
el: Οι καρτέλες αρχείων θα τοποθετούνται στα αριστερά του σημειωματάριου

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
el: Οι καρτέλες αρχείων θα τοποθετούνται στα δεξιά του σημειωματάριου

en: Next to current
el: Επόμενο του τρέχοντος

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
el: Εάν και κατά πόσο να τοποθετούνται καρτέλες αρχείου δίπλα στην τρέχουσα καρτέλα και όχι στα άκρα του σημειωματάριου

en: Double-clicking hides all additional widgets
el: Διπλό κλικ αποκρύπτει όλα τα επιπρόσθετα Widgets

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
el: Καλεί την επιλογή Προβολή-> Εναλλαγή Όλων των επιπρόσθετων εντολών Widgets

en: Switch to last used document after closing a tab
el: Μετάβαση στο τελευταίο σε χρήση έγγραφο μετά το κλείσιμο μιας καρτέλας

en: <b>Editor tabs</b>
el: <b>Ετικέτες επεξεργαστή</b>

en: Sidebar:
el: Πλευρική μπάρα:

en: <b>Tab positions</b>
el: <b>Θέσεις ετικέτας</b>

en: Notebook tabs
el: Ετικέτες σημειωματάριου

en: Show t_oolbar
el: Εμφάνιση μ_πάρας εργαλείων

en: _Append toolbar to the menu
el: _Προσθήκη μπάρας εργαλείων στο μενού

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
el: Ενσωμάτωση της μπάρας εργαλείων στο κεντρικό μενού για εξοικονόμηση κάθετου χώρου

en: Customize Toolbar
el: Προσαρμογή _Μπάρας Εργαλείων

en: System _default
el: Προκαθορισμένο _συστήματος

en: Images _and text
el: Εικόνες _και κείμενο

en: _Images only
el: Μόνο _εικόνες

en: _Text only
el: Μόνο _κείμενο

en: <b>Icon style</b>
el: <b>Στυλ εικονιδίων</b>

en: S_ystem default
el: Π_ροκαθορισμένο συστήματος

en: _Small icons
el: _Μικρά εικονίδια

en: _Very small icons
el: _Πολύ μικρά εικονίδια

en: _Large icons
el: Μ_εγάλα εικονίδια

en: <b>Icon size</b>
el: <b>Μέγεθος εικονιδίων</b>

en: <b>Toolbar</b>
el: <b>Μπάρα εργαλείων</b>

en: Toolbar
el: Μπάρα εργαλείων

en: Line wrapping
el: Αναδίπλωση γραμμής

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
el: Αναδιπλώνει την γραμμή στο περιθώριο του παραθύρου και συνεχίζει στην επόμενη γραμμή. Σημείωση: η αναδίπλωση γραμμής έχει υψηλό κόστος απόδοσης σε μεγάλα έγγραφα άρα θα πρέπει να απενεργοποιείται σε αργά μηχανήματα.

en: "Smart" home key
el: "Έξυπνο" πλήκτρο αρχικού καταλόγου

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
el: Όταν το "smart" home είναι ενεργό, το πλήκτρο HOME θα μετακινήσει το σημείο παράλειψης στο πρώτο μή κενό χαρακτήρα της γραμμής, εκτός και αν είναι ήδη εκεί, τότε το μετακινεί στην αρχή της γραμμής. Όταν αυτή η δυνατότητα είναι ανενεργή, το πλήκτρο HOME θα μετακινεί πάντοτε το σημείο παράλειψης στην αρχή της τρέχουσας γραμμής, ανεξάρτητα από τη τρέχουσα θέση του.

en: Disable Drag and Drop
el: Απενεργοποίηση του Drag και Drop

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
el: Απενεργοποιεί το σύρε-άσε ολοκληρωτικά στο παράθυρο του επεξεργαστή και έτσι δεν μπορείτε να κάνετε σύρε-άσε οποιεσδήποτε επιλογές μέσα ή έξω από το παράθυρο του επεξεργαστή

en: Code folding
el: Αναδίπλωση κώδικα

en: Fold/unfold all children of a fold point
el: Δίπλωση/Αναδίπλωση όλων των παράγωγων ενός σημείου δίπλωσης

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
el: Δίπλωση/Αναδίπλωση όλων των παράγωγων ενός σημείου δίπλωσης. Πατώντας το πλήκτρο Shift ενώ κάνετε κλικ σε ένα σύμβολο δίπλωσης θα εκτελεστεί η αντίθετη συμπεριφορά της ενέργειας αυτής.

en: Use indicators to show compile errors
el: Χρήση δεικτών για εμφάνιση σφαλμάτων μεταγλωττιστή

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
el: Εάν θα χρησιμοποιούνται δείκτες (μια κυματιστή υπογράμμιση) για να εστιάζουν στις γραμμές που ο μεταγλωττιστής βρήκε μια προειδοποίηση ή ένα σφάλμα

en: Newline strips trailing spaces
el: Το newline αφαιρεί τα ακολουθούμενα κενά

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
el: Ενεργοποιεί το newline να διαγράφει τα κενά στο τέλος της προηγούμενης γραμμής

en: Line breaking column:
el: Στήλη αναδίπλωσης γραμμής:

en: Comment toggle marker:
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση δείκτη σχολίων:

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
el: Ένα string το οποίο προστίθεται όταν ενεργοποιείται/απενεργοποιείται ένα σχόλιο γραμμής σε ένα πηγαίο αρχείο, χρησιμεύει για να μαρκάρει το σχόλιο ως ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο.

en: <b>Features</b>
el: <b>Χαρακτηριστικά</b>

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
el: Σημείωση: Για να εφαρμοστούν αυτές οι ρυθμίσεις σε όλα τα τρέχοντα ανοιχτά έγγραφα, επιλέξτε <i>Έργο->Εφαρμογή προκαθορισμένης εσοχής</i>.

en: _Width:
el: Πλάτο_ς:

en: The width in chars of a single indent
el: Το πλάτος σε χαρακτήρες τους οποίους θα έχει μια μοναδική εσοχή

en: Auto-indent _mode:
el: Λειτουργία αυτό_ματης εσοχής:

en: Detect type from file
el: Ανίχνευση τύπου από το αρχείο

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
el: Εάν θα ανιχνεύεται ο τύπος της εσοχής από τα περιεχόμενα του αρχείου καθώς ένα αρχείο ανοίγει

en: T_abs and spaces
el: T_abs και κενά

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
el: Χρήση κενών εάν η πλήρης εσοχή είναι μικρότερη από το εύρος του tab, ειδάλλως να χρησιμοποιηθούν και τα δύο

en: _Spaces
el: _Κενά

en: Use spaces when inserting indentation
el: Χρήση κενών όταν εισάγεται εσοχή

en: Use one tab per indent
el: Χρήση ενός tab ανά εσοχή

en: Detect width from file
el: Ανίχνευση πλάτους από αρχείο

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
el: Εάν θα ανιχνεύεται το πλάτος της εσοχής από τα περιεχόμενα του αρχείου όταν ένα αρχείο ανοίγει

en: Type:
el: Τύπος:

en: Tab _key indents
el: Εσοχές πλή_κτρου Tab

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
el: Πατώντας tab/shift-tab προσθέτει ή αφαιρεί εσοχή αντί για εισαγωγή χαρακτήρα tab

en: <b>Indentation</b>
el: <b>Εσοχοποίηση</b>

en: Indentation
el: Εσοχοποίηση

en: Snippet completion
el: Συμπλήρωση αποκομμάτων

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
el: Πληκτρολογήστε μια καθορισμένη σύντομη ακολουθία χαρακτήρων και ολοκληρώστε τη σε μια πιό σύνθετη σειρά χαρακτήρων χρησιμοποιώντας ένα πάτημα πλήκτρου

en: XML/HTML tag auto-closing
el: Αυτόματη ολοκλήρωση XML/HTML ετικετών

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
el: Εισαγωγή αντίστοιχης ετικέτας κλεισίματος για XML/HTML

en: Automatic continuation of multi-line comments
el: Αυτόματη συνέχιση σε σχόλια πολλαπλών γραμμών

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
el: Συνεχίζει αυτόματα σχόλια πολλαπλών γραμμών σε γλώσσες όπως C, C++ και Java όταν εισάγεται μια νέα γραμμή μέσα σε ένα τέτοιο σχόλιο

en: Autocomplete symbols
el: Αυτόματη συμπλήρωση συμβόλων

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
el: Αυτόματη συμπλήρωση των γνωστών συμβόλων σε ανοιγμένα αρχεία (ονόματα συναρτήσεων, γενικές μεταβλητές, ...)

en: Autocomplete all words in document
el: Αυτόματη συμπλήρωση όλων των λέξεων στο έγγραφο

en: Drop rest of word on completion
el: Απόρριψη της υπόλοιπης λέξης κατά την συμπλήρωση

en: Max. symbol name suggestions:
el: Μάξιμουμ προτάσεις ονομάτων συμβόλων:

en: Completion list height:
el: Ύψος λίστας συμπλήρωσης:

en: Characters to type for autocompletion:
el: Χαρακτήρες προς πληκτρολόγηση για αυτόματη συμπλήρωση:

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
el: Το πλήθος των χαρακτήρων που είναι απαραίτητοι για να εμφανιστεί η λίστα αυτόματης συμπλήρωσης συμβόλων

en: Display height in rows for the autocompletion list
el: Εμφάνιση ύψους σε γραμμές για τη λίστα αυτόματης συμπλήρωσης

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
el: Μέγιστος αριθμός καταχωρήσεων που θα εμφανίζει η λίστα αυτόματης συμπλήρωσης

en: Symbol list update frequency:
el: Συχνότητα ενημέρωσης της λίστας συμβόλων:

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
el: Ελάχιστη καθυστέρηση (σε χιλιοστά δευτερολέπτου) μεταξύ δύο αυτόματων ενημερώσεων της λίστας συμβόλων. Σημειώνεται ότι σε πολύ μικρές καθυστερήσεις μπορεί να έχει επίδραση στην απόδοση, ιδιαίτερα σε μεγάλα αρχεία. Μια καθυστέρηση σε 0 απενεργοποιεί τις ενημερώσεις πραγματικού χρόνου.

en: <b>Completions</b>
el: <b>Συμπληρώσεις</b>

en: Parenthesis ( )
el: Παρενθέσεις ( )

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
el: Αυτόματο κλείσιμο παρενθέσεων όταν πληκτρολογείται η πρώτη

en: Curly brackets { }
el: Καμπυλωτές Αγκύλες { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
el: Αυτόματο κλείσιμο καμπυλωτών αγκυλών όταν πληκτρολογείται η πρώτη

en: Square brackets [ ]
el: Τετράγωνες αγκύλες [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
el: Αυτόματο κλείσιμο τετράγωνων αγκυλών όταν πληκτρολογείται η πρώτη

en: Single quotes ' '
el: Μονά εισαγωγικά ' '

en: Auto-close single quote when typing an opening one
el: Αυτόματο κλείσιμο μονών εισαγωγικών όταν πληκτρολογείται το πρώτο

en: Double quotes " "
el: Διπλά εισαγωγικά " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
el: Αυτόματο κλείσιμο διπλών εισαγωγικών όταν πληκτρολογείται το πρώτο

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
el: <b>Αυτόματο κλείσιμο εισαγωγικών και αγκυλών</b>

en: Completions
el: Συμπληρώσεις

en: Invert syntax highlighting colors
el: Αντιστροφή των χρωμάτων υπογράμμισης σύνταξης

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
el: Αναστροφή όλων των χρωμάτων, προκαθορισμένη χρήση λευκού κειμένου σε μαύρο φόντο

en: Show indentation guides
el: Εμφάνιση οδηγών εσοχοποίησης

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
el: Εμφανίζει μικρές γραμμές με κουκκίδες για να σας βοηθήσει να χρησιμοποιείτε τη σωστή εσοχή

en: Show white space
el: Εμφάνιση των κενών

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
el: Μαρκάρει τα κενά με τελείες και τα tab με βελάκια

en: Show line endings
el: Εμφάνιση τέλους γραμμής

en: Shows the line ending character
el: Εμφανίζει τον χαρακτήρα τέλους γραμμής

en: Show line numbers
el: Εμφάνιση αρίθμησης γραμμών

en: Shows or hides the Line Number margin
el: Εμφανίζει ή κρύβει το περιθώριο με την αρίθμηση γραμμών

en: Show markers margin
el: Εμφάνιση δεικτών περιθωρίου

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
el: Εμφανίζει ή κρύβει τα μικρά περιθώρια δεξιά από τους αριθμούς των γραμμών, που χρησιμοποιούνται ως σημειωτές γραμμών

en: Stop scrolling at last line
el: Παύση κύλισης στη τελευταία γραμμή

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
el: Εάν θα σταματά η ολίσθηση κατά μια σελίδα μετά τη τελευταία γραμμή ενός εγγράφου

en: Lines visible _around the cursor:
el: Ορ_ατές γραμμές γύρω από τον δρομέα:

en: <b>Display</b>
el: <b>Εμφάνιση</b>

en: Column:
el: Στήλη:

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Sets the color of the long line marker
el: Καθορίζει το χρώμα του μεγάλου δείκτη γραμμής

en: Color Chooser
el: Επιλογέας χρώματος

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
el: Ο μεγάλος δείκτης γραμμής είναι μια λεπτή κάθετη γραμμή στον επεξεργαστή κειμένου, βοηθά να μαρκάρει τις μεγάλες γραμμές, ή ως υπόδειξη για το σπάσιμο της γραμμής. Θέστε τη τιμή μεγαλύτερη του 0 για να καθορίσετε που θα εμφανίζεται η στήλη.

en: Line
el: Γραμμή

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
el: Τυπώνει μια κάθετη γραμμή στο παράθυρο του επεξεργαστή στη δοθείσα θέση του δρομέα (δείτε παρακάτω)

en: Background
el: Φόντο

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
el: Το χρώμα υπόβαθρου των χαρακτήρων μετά τη δοθείσα θέση του δρομέα (δείτε παρακάτω) άλλαξε στο παρακάτω καθορισμένο χρώμα, (προτείνεται εάν χρησιμοποιείτε ανάλογες γραμματοσειρές)

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: <b>Long line marker</b>
el: <b>Μακρύς σημειωτής γραμμής</b>

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Do not show virtual spaces
el: Να μην εμφανίζονται εικονικά κενά

en: Only for rectangular selections
el: Μόνο για ορθογώνιες επιλογές

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
el: Εμφάνιση εικονικών κενών μόνο μετά το τέλος των γραμμών όταν σχεδιάζουμε μια ορθογώνια επιλογή

en: Always
el: Πάντοτε

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
el: Προβολή πάντοτε των εικονικών κενών μετά το τέλος των γραμμών

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Open new documents from the command-line
el: Άνοιγμα νέων αρχείων από τη γραμμή εντολών

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
el: Δημιουργία νέου αρχείου για κάθε όνομα αρχείου γραμμής εντολών που δεν υπάρχει

en: Default end of line characters:
el: Προκαθορισμένοι χαρακτήρες τέλους γραμμής:

en: <b>New files</b>
el: <b>Νέα αρχεία</b>

en: Default encoding (new files):
el: Προκαθορισμένη κωδικοποίηση (νέα αρχεία):

en: Sets the default encoding for newly created files
el: Θέτει την προκαθορισμένη κωδικοποίηση για τα νεοδημιουργημένα αρχεία

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
el: Χρήση συγκεκριμένης κωδικοποίησης κατά το άνοιγμα μη Unicode αρχείων

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
el: Αυτή η επιλογή απενεργοποιεί την αυτόματη ανίχνευση της κωδικοποίησης του αρχείου κατά το άνοιγμα αρχείων που δεν είναι Unicode και ανοίγει το αρχείο με την προσδιορισμένη κωδικοποίηση (συνήθως δεν χρειάζεται)

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
el: Προκαθορισμένη κωδικοποίηση (υπάρχοντα μη-Unicode αρχεία):

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
el: Θέτει τη προκαθορισμένη κωδικοποίηση για το άνοιγμα των υπαρχόντων μη Unicode αρχείων

en: <b>Encodings</b>
el: <b>Κωδικοποιήσεις</b>

en: Ensure new line at file end
el: Εξασφάλιση new line στο τέλος αρχείου

en: Ensures that at the end of the file is a new line
el: Εγγυάται ότι στο τέλος του αρχείου υπάρχει ένας χαρακτήρας new line

en: Ensure consistent line endings
el: Εξασφάλιση για new line στο τέλος των γραμμών

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
el: Εγγυάται ότι οι χαρακτήρες newline πάντοτε θα μετατρέπονται πριν την αποθήκευση, αποφεύγοντας ανάμιξη διαφορετικών τελειωμάτων γραμμών στο ίδιο αρχείο

en: Strip trailing spaces and tabs
el: Αφαίρεση ακολουθούμενων κενών και tab

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
el: Διαγράφει τα κενά και τα tab στο τέλος των γραμμών

en: Replace tabs with space
el: Αντικατάσταση των tab με κενά

en: Replaces all tabs in document with spaces
el: Αντικαθιστά όλα τα tab στο έγγραφο με κενά

en: <b>Saving files</b>
el: <b>Αποθήκευση αρχείων</b>

en: Recent files list length:
el: Μήκος λίστας πρόσφατων αρχείων:

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
el: Καθορίζει τον αριθμό των αρχείων που αποθηκεύονται στη λίστα Πρόσφατα αρχεία

en: Disk check timeout:
el: Χρονική λήξη ελέγχου του δίσκου:

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
el: Πόσο συχνά θα γίνεται έλεγχος για αλλαγές του εγγράφου στον δίσκο, σε δευτερόλεπτα. Το μηδέν απενεργοποιεί τον έλεγχο.

en: Files
el: Αρχεία

en: Terminal:
el: Τερματικό:

en: Browser:
el: Περιηγητής:

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
el: Μια εντολή του προσομοιωτή τερματικού (%c έχει αντικατασταθεί με το όνομα αρχείου του Geany run script)

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
el: Διαδρομή (και πιθανά πρόσθετες παράμετροι) του αγαπημένου σας περιηγητή

en: <b>Tool paths</b>
el: <b>Διαδρομές εργαλείων</b>

en: Context action:
el: Δράση πλαισίου:

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
el: Εντολή δράσης πλαισίου. Η τρέχουσα επιλεγμένη λέξη μπορεί να χρησιμοποιηθεί με %s. Μπορεί να εμφανιστεί οπουδήποτε στη δοθείσα εντολή και θα αντικατασταθεί πριν την εκτέλεση.

en: <b>Commands</b>
el: <b>Εντολές</b>

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Email address of the developer
el: Διεύθυνση email του δημιουργού

en: Initials of the developer name
el: Αρχικά του ονόματος του δημιουργού

en: Initial version:
el: Αρχική έκδοση:

en: Version number, which a new file initially has
el: Αριθμός έκδοσης, τον οποίο αρχικά έχει ένα νέο αρχείο

en: Company name
el: Όνομα εταιρίας

en: Developer:
el: Δημιουργός:

en: Company:
el: Εταιρία:

en: Mail address:
el: Ταχυδρομική διεύθυνση:

en: Initials:
el: Αρχικά:

en: The name of the developer
el: Το όνομα του δημιουργού

en: Year:
el: Έτος:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Date & time:
el: Ημερομηνία & ώρα:

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
el: Προσδιορίζει μια μορφή για {datetime} wildcard. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιουσδήποτε προσδιοριστές μετατροπής που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την ANSI C strftime συνάρτηση.

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
el: Προσδιορίζει μια μορφή για {year} wildcard. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιουσδήποτε προσδιοριστές μετατροπής που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την ANSI C strftime συνάρτηση.

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
el: Προσδιορίζει μια μορφή για {date} wildcard. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιουσδήποτε προσδιοριστές μετατροπής που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την ANSI C strftime συνάρτηση.

en: <b>Template data</b>
el: <b>Δεδομένα πρότυπου</b>

en: Templates
el: Πρότυπα

en: C_hange
el: Α_λλαγή

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
el: <b>Συντομεύσεις πληκτρολογίου</b>

en: Keybindings
el: Συνδυασμοί πλήκτρων

en: Command:
el: Εντολή:

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
el: Διαδρομή της εντολής εκτύπωσης αρχείων (χρησιμοποιείστε %f για το όνομα αρχείου)

en: Use an external command for printing
el: Χρησιμοποιείστε μια εξωτερική εντολή για εκτύπωση

en: Print line numbers
el: Εκτύπωση αρίθμησης γραμμών

en: Add line numbers to the printed page
el: Προσθήκη αρίθμησης γραμμών στην εκτυπωμένη σελίδα

en: Print page numbers
el: Εκτύπωση αριθμών σελίδας

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
el: Προσθέτει αριθμούς σελίδας στο τέλος της κάθε σελίδας. Καταλαμβάνει 2 γραμμές από τη σελίδα.

en: Print page header
el: Εκτύπωση κεφαλίδας σελίδας

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
el: Προσθέτει μια μικρή κεφαλίδα σε κάθε σελίδα που περιέχει τον αριθμό σελίδας, το όνομα αρχείου και την τρέχουσα ημερομηνία (δείτε παρακάτω). Καταλαμβάνει 3 γραμμές από τη σελίδα.

en: Use the basename of the printed file
el: Χρήση του βασικού ονόματος του εκτυπώμενου αρχείου

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
el: Εκτυπώνει μόνο το βασικό όνομα (χωρίς τη διαδρομή) του εκτυπώμενου αρχείου

en: Date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
el: Προσδιορίζει μια μορφή για τη ημερομηνία και την αποτύπωση της ώρας που προστίθεται στη κεφαλίδα της κάθε σελίδας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιουσδήποτε προσδιοριστές μετατροπής που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με την ANSI C strftime συνάρτηση.

en: Use native GTK printing
el: Χρήση εγγενής εκτύπωσης GTK

en: <b>Printing</b>
el: <b>Γίνεται εκτύπωση</b>

en: Printing
el: Γίνεται εκτύπωση

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Sets the font for the terminal widget
el: Καθορίζει την γραμματοσειρά για το πρόσθετο τερματικού

en: Choose Terminal Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς τερματικού

en: Foreground color:
el: Χρώμα πρώτου πλάνου:

en: Background color:
el: Χρώμα υπόβαθρου:

en: Scrollback lines:
el: Ιστορικό γραμμών:

en: Shell:
el: Κέλυφος:

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
el: Καθορίζει το χρώμα πρώτου πλάνου για το κείμενο στο widget του τερματικού

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
el: Καθορίζει το χρώμα φόντου για το κείμενο στο widget τερματικού

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
el: Καθορίζει τον αριθμό γραμμών στο ιστορικό, που μπορείτε να γυρίζετε πίσω στο widget τερματικού

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
el: Καθορίζει τη διαδρομή στο κέλυφος από την οποία θα ξεκινά μέσα στην εξομοίωση τερματικού

en: Scroll on keystroke
el: Σκρολάρισμα σε πάτημα πλήκτρου

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
el: Εάν θα σκρολάρει προς τα κάτω όταν ένα πλήκτρο έχει πατηθεί

en: Scroll on output
el: Σκρολάρισμα στην πηγή εξόδου

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
el: Εάν θα σκρολάρει προς τα κάτω όταν παράγεται output

en: Cursor blinks
el: Ο δρομέας αναβοσβήνει

en: Whether to blink the cursor
el: Εάν θα αναβοσβήνει ο κέρσορας

en: Override Geany keybindings
el: Παράκαμψη συντομεύσεων πληκτρολογίου του Geany

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
el: Επιτρέπει το VTE να λαμβάνει συντομεύσεις πλήκτρων (εκτός από τις εντολές εστίασης)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
el: Απενεργοποίηση συντόμευσης του πλήκτρου μενού (προκαθορισμένο το F10)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
el: Αυτή η επιλογή απενεργοποιεί τον συνδυασμό πλήκτρων για το άνοιγμα της μπάρας του μενού (προκαθορισμένο το F10). Απενεργοποιώντας το μπορεί να είναι χρήσιμο, για παράδειγμα, στο Midnight Commander μέσα από το VTE.

en: Follow path of the current file
el: Ακολούθησε τη διαδρομή του τρέχοντος αρχείου

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
el: Εάν θα εκτελείται το "cd $path" όταν θα γίνεται εναλλαγή μεταξύ ανοιγμένων αρχείων

en: Execute programs in the VTE
el: Εκτέλεση προγραμμάτων στο VTE

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
el: Εκτελεί προγράμματα στο VTE αντί να ανοίξει ένα παράθυρο εξομοίωσης τερματικού. Παρακαλώ σημειώστε, προγράμματα που εκτελούνται στο VTE δεν είναι δυνατόν να σταματήσουν

en: Don't use run script
el: Μη χρήση εκτέλεσης script

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
el: Να μην χρησιμοποιείται η απλή script εκτέλεση η οποία συνήθως χρησιμοποιείται για να εμφανίζει τη κατάσταση εξόδου του εκτελέσιμου προγράμματος

en: <b>Terminal</b>
el: <b>Τερματικό</b>

en: Terminal
el: Τερματικό

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
el: <i>Προειδοποίηση: διαβάστε το εγχειρίδιο πριν αλλάξετε αυτές τις επιλογές.</i>

en: <b>Various preferences</b>
el: <b>Διάφορες ιδιότητες</b>

en: Various
el: Διάφορα

en: _File
el: _Αρχείο

en: New (with _Template)
el: Νέο (με _Πρότυπο)

en: _Open...
el: _Άνοιγμα...

en: Recent _Files
el: _Πρόσφατα αρχεία

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _ως...

en: Sa_ve All
el: Αποθήκευση όλων

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: R_eload As
el: _Επαναφόρτωση ως

en: Page Set_up
el: Ρύθμιση _σελίδας

en: _Print...
el: _Εκτύπωση...

en: Close Ot_her Documents
el: Κλείσιμο ά_λλων εγγράφων

en: C_lose All
el: _Κλείσιμο όλων

en: Co_mmands
el: Εν_τολές

en: Cu_t Current Line(s)
el: Απο_κοπή Τρέχουσας Γραμμής(ών)

en: _Copy Current Line(s)
el: Α_ντιγραφή τρέχουσας γραμμής(ών)

en: _Delete Current Line(s)
el: Διαγραφή τρέχουσας γ_ραμμής(ών)

en: D_uplicate Line or Selection
el: Αντίγρα_φο της γραμμής ή της επιλογής

en: S_elect Current Line(s)
el: Επιλο_γή τρέχουσας γραμμής(ών)

en: Se_lect Current Paragraph
el: Επιλογή τρέχο_υσας παραγράφου

en: _Move Line(s) Up
el: _Μετακίνηση γραμμής(ών) πάνω

en: M_ove Line(s) Down
el: Μ_ετακίνηση γραμμής(ών) κάτω

en: _Send Selection to Terminal
el: Απ_οστολή επιλογής στο τερματικό

en: _Reflow Lines/Block
el: _Αναδιάταξη γραμμών/μπλοκ

en: T_oggle Case of Selection
el: Ενα_λλαγή πεζών/κεφαλαίων επιλογής

en: _Comment Line(s)
el: _Σχολιασμός γραμμής(ών)

en: U_ncomment Line(s)
el: Α_ποσχολιασμός γραμμής(ών)

en: _Toggle Line Commentation
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση γραμμής _σχολιασμού

en: _Increase Indent
el: Αύξηση εσο_χής

en: _Decrease Indent
el: _Μείωση εσοχής

en: S_mart Line Indent
el: Έ_ξυπνη εσοχή γραμμής

en: _Send Selection to
el: Απ_οστολή επιλογής προς

en: I_nsert Comments
el: Εισαγωγή σχολί_ων

en: Preference_s
el: Ιδιότητ_ες

en: P_lugin Preferences
el: Ιδιότητες _πρόσθετων

en: _Find...
el: Ανα_ζήτηση...

en: Find _Next
el: Αναζήτηση _επόμενου

en: Find _Previous
el: Αναζήτηση _προηγούμενου

en: Find in F_iles...
el: Αναζήτηση στα α_ρχεία...

en: _Replace...
el: Αν_τικατάσταση...

en: Next Me_ssage
el: Επόμενο _μήνυμα

en: Pr_evious Message
el: Πρ_οηγούμενο μήνυμα

en: Go to Ne_xt Marker
el: Πήγαινε στον επό_μενο δείκτη

en: Go to Pre_vious Marker
el: Πήγαινε στον π_ροηγούμενο δείκτη

en: _Go to Line...
el: Πήγαιν_ε στη γραμμή...

en: Find Next _Selection
el: Αναζήτηση επ_όμενου επιλεγμένου

en: Find Pre_vious Selection
el: Αναζήτηση π_ροηγούμενου επιλεγμένου

en: _Mark All
el: Μαρκάρισμα _όλων

en: Go to Symbol Decl_aration
el: Πήγ_αινε στη δήλωση συμβόλου

en: _View
el: _Προβολή

en: Change _Font...
el: Αλλαγή γραμμα_τοσειράς...

en: Change _Color Scheme...
el: Επιλογέας _χρωμάτων...

en: Show _Markers Margin
el: Εμφάνιση _δεικτών περιθωρίου

en: Show _Line Numbers
el: Εμφάνιση μ_ετρητή γραμμών

en: Show White S_pace
el: Εμφάνιση των κ_ενών

en: Show Line _Endings
el: Εμφάνιση τέλους _γραμμής

en: Show Indentation _Guides
el: Εμφάνιση οδηγών _εσοχής

en: Full_screen
el: Πλήρης _οθόνη

en: Toggle All _Additional Widgets
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση _Όλων των Επιπρόσθετων Widgets

en: Show Message _Window
el: Προβολή παράθυρου _μηνυμάτων

en: Show _Toolbar
el: Εμφάνιση _μπάρας εργαλείων

en: Show Side_bar
el: Εμφάνιση πλε_υρικής μπάρας

en: _Document
el: Έγγ_ραφο

en: _Line Wrapping
el: Αναδίπλ_ωση γραμμής

en: Line _Breaking
el: Αποκοπή _γραμμής

en: _Auto-indentation
el: _Αυτόματη εσοχή

en: In_dent Type
el: Τύ_πος εσοχής

en: _Detect from Content
el: Ανί_χνευση από το περιεχόμενο

en: T_abs and Spaces
el: T_ab και κενά

en: Indent Widt_h
el: Εύρος _εσοχής

en: Read _Only
el: Μόνο για ανάγ_νωση

en: _Write Unicode BOM
el: Εγγραφή _Unicode BOM

en: Set File_type
el: Καθορισμός _τύπου αρχείου

en: Set _Encoding
el: Καθορισμός κ_ωδικοποίησης

en: Set Line E_ndings
el: Καθορισμός κατα_λήξεων γραμμών

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
el: Μετατροπή και καθορισμός σε _CR/LF (Windows)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
el: Μετατροπή και καθορισμός σε _LF (Unix)

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
el: Μετατροπή και καθορισμός σε CR (τυπικό _Mac)

en: _Clone
el: _Κλωνοποίηση

en: _Strip Trailing Spaces
el: _Διαγραφή ακολουθούμενων κενών

en: Replace Tabs with S_paces
el: _Αντικατάσταση των Tab σε κενά

en: _Replace Spaces with Tabs...
el: _Αντικατάσταση των κενών με Tab...

en: _Fold All
el: Δίπλ_ωση όλων

en: _Unfold All
el: Αναδ_ίπλωση όλων

en: Remove _Markers
el: Απομάκρυνση _δεικτών

en: Remove Error _Indicators
el: Απομάκρυνση _δεικτών σφάλματος

en: _Project
el: Έρ_γο

en: _New...
el: _Νέο...

en: _Recent Projects
el: _Πρόσφατα έργα

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Apply the default indentation settings to all documents
el: Εφαρμογή των προκαθορισμένων ρυθμίσεων εσοχής σε όλα τα έγγραφα

en: _Apply Default Indentation
el: _Εφαρμογή προκαθορισμένης εσοχοποίησης

note: build the code
en: _Build
el: _Κατασκευή

en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: _Reload Configuration
el: _Επαναφόρτωση ρυθμίσεων

en: C_onfiguration Files
el: Αρχεία _ρυθμίσεων

en: _Color Chooser
el: Επιλογέας _χρωμάτων

en: _Word Count
el: _Μέτρηση λέξεων

en: Load Ta_gs File...
el: Φόρτωση αρχείου ε_τικετών...

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Keyboard _Shortcuts
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Debug _Messages
el: Μηνύματα _αποσφαλμάτωσης

en: _Website
el: _Ιστοσελίδα

en: Report a _Bug...
el: Αναφορά _σφάλματος...

en: _Donate...
el: _Δωρεά...

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Status
el: Κατάσταση

en: Compiler
el: Μεταγλωττιστής

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Scribble
el: Σημειωματάριο

en: Project Properties
el: Ιδιότητες έργου

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: _Description:
el: Π_εριγραφή:

en: _Base path:
el: _Βασική διαδρομή:

en: File _patterns:
el: _Πρότυπα αρχείων:

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
el: Λίστα πρότυπων αρχείων διαχωρισμένη με κενά για χρήση στο διάλογο αναζήτηση σε αρχεία (π.χ. *.c *.h)

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
el: Ο βασικός φάκελος όλων των αρχείων που αποτελούν το έργο. Μπορεί να είναι μια νέα διαδρομή, ή ένας υπάρχον φάκελος. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε διαδρομές σχετικές με το όνομα του έργου.

en: Project
el: Έργο

en: Display:
el: Εμφάνιση:

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Use global settings
el: Χρήση γενικών ρυθμίσεων

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Read-only:
el: Μόνο για ανάγνωση:

en: Encoding:
el: Kωδικοποίηση:

en: Modified:
el: Τροποποιημένο:

en: Changed:
el: Αλλαγμένο:

en: Accessed:
el: Προσπελάστηκε:

en: (only inside Geany)
el: (μόνο εντός Geany)

en: Permissions:
el: Δικαιώματα:

en: Read:
el: Ανάγνωση:

en: Write:
el: Εγγραφή:

en: Execute:
el: Εκτέλεση:

en: Owner:
el: Κάτοχος:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Other:
el: Άλλοι:

en: Copyright (c) 2005
    The Geany contributors
el: Copyright (c) 2005
    Οι συνεισφέροντες στο Geany

en: About Geany
el: Περί Geany

en: A fast and lightweight IDE
el: Γρήγορο και ελαφρύ IDE

en: (built on or after %s)
el: (δημιουργήθηκε την ή μετά %s)

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
el: Χρήση βιβλιοθηκών χρόνου εκτέλεσης GTK+ v%u.%u.%u και GLib v%u.%u.%u

note: gtk_container_add(GTK_CONTAINER(info_box), cop_label);
en: Info
el: Πληροφορίες

en: Developers
el: Δημιουργοί

en: maintainer
el: υπεύθυνος

en: developer
el: δημιουργός

en: translation maintainer
el: υπεύθυνος μετάφρασης

en: Translators
el: Μεταφραστές

en: Previous Translators
el: Προηγούμενοι Μεταφραστές

en: Contributors
el: Συντελεστές

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
el: Μερικοί από τους πολλούς συνεισφέροντες (για μια πιο αναλυτική λίστα, δείτε το αρχείο %s):

en: Credits
el: Μνεία

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
el: Δεν βρέθηκε το κείμενο της άδειας χρήσης, παρακαλώ επισκεφθείτε το http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt να το δείτε online.

note: fall back to %d
en: failed to substitute %%p, no project active
el: αποτυχία αντικατάστασης %%p, δεν υπάρχει ενεργό έργο

en: Process failed, no working directory
el: Η διαδικασία απέτυχε, δεν υπάρχει ο φάκελος εργασίας

en: %s (in directory: %s)
el: %s (στον φάκελο: %s)

en: Process failed (%s)
el: Η διαδικασία απέτυχε (%s)

en: Invalid working directory "%s"
el: Άκυρος φάκελος εργασίας "%s"

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
el: Αποτυχία εκτέλεσης  "%s" (δεν ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί το script εκκίνησης: %s)

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
el: Το αρχείο δεν εκτελέστηκε λόγω του ότι το τερματικό μπορεί να έχει κάποια είσοδο (πατήστε τα πλήκτρα Ctrl+C ή Enter για να το καθαρίσετε).

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
el: Αδυναμία εκτέλεσης εντολής κατασκευής "%s": %s. Ελέγξτε τη ρύθμιση Τερματικού στις ιδιότητες

en: Compilation failed.
el: Αποτυχία μεταγλώττισης.

en: Compilation finished successfully.
el: Η μεταγλώττιση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

en: Custom Text
el: Προσαρμοσμένο Κείμενο

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
el: Εισάγετε το προσαρμοσμένο κείμενο εδώ, όλο το εισακτέο κείμενο προστίθεται στην εντολή.

en: _Next Error
el: _Επόμενο σφάλμα

en: _Previous Error
el: _Προηγούμενο σφάλμα

note: arguments
en: _Set Build Commands
el: Ρ_ύθμιση εντολών κατασκευής (Build)

en: Build the current file
el: Κατασκευή (Build) του τρέχοντος αρχείου

en: Build the current file with Make and the default target
el: Κατασκευάζει (build) το τρέχον αρχείο με το εργαλείο δημιουργίας (Make) και τον προεπιλεγμένο προορισμό

en: Build the current file with Make and the specified target
el: Κατασκευή (Build) του τρέχοντος αρχείου με Make και στο καθορισμένο προορισμό

en: Compile the current file with Make
el: Μεταγλώττιση του τρέχοντος αρχείου με Make

en: Process could not be stopped (%s).
el: Αδύνατη η διακοπή της διαδικασίας (%s).

en: No more build errors.
el: Δεν έχει άλλα λάθη στη κατασκευή (build).

en: Set menu item label
el: Καθορισμός ετικέτας του αντικειμένου μενού

en: Label
el: Ετικέτα

note: command column, holding status and command display
en: Command
el: Εντολή

en: Working directory
el: Φάκελος εργασίας

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Click to set menu item label
el: Κλικ για καθορισμό ετικέτας του αντικειμένου μενού

en: %s commands
el: %s εντολές

en: No filetype
el: Χωρίς τύπο αρχείου

en: Error regular expression:
el: Σφάλμα κανονικής έκφρασης:

en: Independent commands
el: Ανεξάρτητες εντολές

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
el: Σημείωση: Το αντικείμενο 2 ανοίγει ένα διάλογο και προσθέτει την απόκριση στην εντολή.

en: Execute commands
el: Εκτέλεση εντολών

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
el: Τα %d, %e, %f, %p έχουν αντικατασταθεί στην εντολή και τα πεδία του φακέλου, δείτε το εγχειρίδιο για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Set Build Commands
el: Καθορισμός Εντολών Κατασκευής (Build)

en: _Compile
el: _Μεταγλώττιση

en: _Execute
el: _Εκτέλεση

note: build the code with make custom
en: Make Custom _Target...
el: Δημιουργία _προσαρμοσμένου προορισμού...

note: build the code with make object
en: Make _Object
el: Δημιουργία _αντικειμένου

en: _Make
el: _Δημιουργία

note: build the code with make all
en: _Make All
el: Δημιουργία (Make) _όλων

en: %d file saved. | %d files saved.
el[0]: %d αρχείο αποθηκεύτηκε.
el[1]: %d αρχεία αποθηκεύτηκαν.

en: Changes detected, reloading all will lose any changes and history.
el: Εντοπίστηκαν αλλαγές, η επαναφόρτωση όλων θα έχει ως αποτέλεσμα να χαθούν τυχόν αλλαγές και ιστορικό.

en: Are you sure you want to reload all files?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφορτώσετε όλα τα αρχεία;

en: Go to Line
el: Μετάβαση στη γραμμή

en: Enter the line you want to go to:
el: Εισάγετε τη γραμμή που θέλετε να μεταφερθείτε:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
el: Παρακαλώ καθορίστε τον τύπο αρχείου για το τρέχον αρχείο πριν τη χρήση αυτής της συνάρτησης.

en: No more message items.
el: Δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία μηνυμάτων.

en: Could not open file %s (File not found)
el: Δεν ήταν δυνατόν το άνοιγμα του αρχείου %s (το αρχείο δεν βρέθηκε)

en: Check the path setting in Filetype configuration.
el: Ελέγξτε τις ρυθμίσεις διαδρομής στις ρυθμίσεις τύπου αρχείων.

en: Check the path setting in Preferences.
el: Ελέγξτε τη ρύθμιση διαδρομής στις Ιδιότητες.

note: G_SHELL_ERROR is parsing error, it may be caused by %s word with quotes
en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
el: Αδυναμία εκτέλεσης εντολής δράσης πλαισίου "%s": %s. %s

en: No context action set.
el: Δεν έχει οριστεί δράση πλαισίου.

en: "%s" was not found.
el: "%s" δεν βρέθηκε.

note: auto-detect
en: Detect from file
el: Ανίχνευση από το αρχείο

en: Programming Languages
el: Γλώσσες προγραμματισμού

en: Scripting Languages
el: Γλώσσες scripting

en: Markup Languages
el: Γλώσσες markup

en: _More Options
el: _Περισσότερες επιλογές

note: line 1 with checkbox and encoding combo
en: Show _hidden files
el: Εμφάνιση _κρυφών αρχείων

en: Set encoding:
el: Καθορισμός κωδικοποίησης:

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
el: Καθορίζει μια κωδικοποίηση για το αρχείο, αν δεν ανιχνευτεί. Αυτό είναι χρήσιμο όταν γνωρίζετε ότι η κωδικοποίηση ενός αρχείου δεν μπορεί να ανιχνευτεί σωστά από το Geany.
    Σημειώστε ότι εάν επιλέξετε πολλαπλά αρχεία, θα ανοιχτούν όλα με την επιλεγμένη κωδικοποίηση.

note: line 2 with filetype combo
en: Set filetype:
el: Καθορισμός τύπου αρχείου:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
el: Καθορίζει έναν τύπο αρχείου για το αρχείο, αν δεν ανιχνευτεί από την επέκταση αρχείου.
    Σημειώστε ότι εάν επιλέξετε πολλαπλά αρχεία, θα ανοιχτούν όλα με τον επιλεγμένο τύπο αρχείου.

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

[ctx: Open dialog action]
en: _View
el: _Προβολή

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
el: Ανοίγει το αρχείο μόνο για ανάγνωση. Αν επιλέξετε περισσότερα από ένα αρχεία για άνοιγμα, όλα τα αρχεία θα ανοιχτούν μόνο για ανάγνωση.

en: Overwrite?
el: Αντικατάσταση;

en: Filename already exists!
el: Το όνομα αρχείου υπάρχει ήδη!

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: R_ename
el: Μ_ετονομασία

en: Save the file and rename it
el: Αποθήκευση και μετονομασία αρχείου

en: Error
el: Σφάλμα

en: Question
el: Ερώτηση

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Information
el: Πληροφορία

en: _Don't save
el: _Απόρριψη

en: The file '%s' is not saved.
el: Το αρχείο '%s' δεν αποθηκεύτηκε.

en: Do you want to save it before closing?
el: Θέλετε να κάνετε αποθήκευση προτού το κλείσετε;

en: Choose font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα ή οι πληροφορίες του αρχείου δεν μπόρεσαν να ανακτηθούν (π.χ. από ένα νέο αρχείο).

en: unknown
el: άγνωστο

en: %s Properties
el: %s Ιδιότητες

en: (with BOM)
el: (με BOM)

en: (without BOM)
el: (χωρίς BOM)

en: File %s closed.
el: Το αρχείο %s έκλεισε.

en: New file "%s" opened.
el: Ανοίχθηκε νέο αρχείο "%s".

en: Could not open file %s (%s)
el: Δεν ήταν δυνατόν το άνοιγμα αρχείου %s (%s)

en: The file "%s" is not valid %s.
el: Το αρχείο "%s" δεν είναι έγκυρο %s.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
el: Το αρχείο "%s" δεν φαίνεται να είναι αρχείο κειμένου ή δεν υποστηρίζεται η κωδικοποίηση του αρχείου.

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
el: Το αρχείο "%s" δεν ήταν δυνατόν να ανοιχτεί κατάλληλα και έχει περικοπεί. Αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή το αρχείο περιέχει ένα μηδενικό (NULL) byte. Έχετε υπόψιν σας ότι αποθηκεύοντάς το μπορεί να προκληθεί απώλεια δεδομένων.
    Το αρχείο τέθηκε μόνο προς ανάγνωση.

en: Spaces
el: Κενά

en: Tabs
el: Ετικέτες

en: Tabs and Spaces
el: Tab και Κενά

note: For translators: first wildcard is the indentation mode (Spaces, Tabs, Tabs * and Spaces), the second one is the filename
en: Setting %s indentation mode for %s.
el: Ρύθμιση %s μεθόδου εσοχής για %s.

en: Setting indentation width to %d for %s.
el: Ρύθμιση εύρους εσοχής σε %d για %s.

en: File %s reloaded.
el: Το αρχείο %s επαναφορτώθηκε.

note: For translators: this is the status window message for opening a file. %d is the number * of the newly opened file, %s indicates whether the file is opened read-only * (it is replaced with the string ", read-only").
en: File %s opened (%d%s).
el: Το αρχείο %s ανοίχθηκε (%d%s).

en: , read-only
el: , μόνο για ανάγνωση

en: Discard history
el: Απόρριψη ιστορικού

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
el: Η προηγούμενη κατάσταση του buffer  αποθηκεύεται στο ιστορικό, και επανέρχεται μέσω των αναιρέσεων. Μπορείτε να το απενεργοποιήσετε αυτό, διαγράφοντας το ιστορικό κατά τη φόρτωση. Αυτό το μήνυμα δεν θα εμφανιστεί ξανά, αλλά η επιλογή σας μπορεί να αλλαχθεί από τις διάφορες ιδιότητες.

en: The file has been reloaded.
el: Το αρχείο επαναφορτώθηκε.

en: Any unsaved changes will be lost.
el: Όλες οι αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευτεί θα χαθούν.

en: Undo history will be lost.
el: Το ιστορικό αναιρέσεων θα χαθεί.

en: Are you sure you want to reload '%s'?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφορτώσετε '%s';

en: Error renaming file.
el: Σφάλμα στη μετονομασία του αρχείου.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την μετατροπή του αρχείου από UTF-8 σε "%s". Το αρχείο παραμένει μη αποθηκευμένο.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
el: Μήνυμα σφάλματος: %s
    Το σφάλμα παρουσιάστηκε στο "%s" (γραμμή: %d, στήλη: %d).

en: Error message: %s.
el: Μήνυμα σφάλματος: %s.

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου '%s' για εγγραφή: Το fopen() απέτυχε: %s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
el: Αποτυχία εγγραφής αρχείου '%s': Το fwrite() απέτυχε: %s

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
el: Αποτυχία κλεισίματος αρχείου '%s': Το fclose() απέτυχε: %s

en: _Overwrite
el: _Αντικατάσταση

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
el: Το αρχείο '%s' στον δίσκο είναι πιο πρόσφατο από αυτό στο τρέχον buffer.

en: Try to resave the file?
el: Προσπάθεια να ξανασωθεί το αρχείο;

en: File "%s" was not found on disk!
el: Το αρχείο "%s" δεν βρέθηκε στον δίσκο!

en: Cannot save read-only document '%s'!
el: Δεν γίνεται να αποθηκευτεί το αρχείο μόνο για ανάγνωση '%s'!

en: Error saving file (%s).
el: Σφάλμα αποθήκευσης αρχείου (%s).

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
el: %s
    
    Το αρχείο στον δίσκο μπορεί τώρα να είναι αποκομμένο!

en: Error saving file.
el: Σφάλμα στην αποθήκευση αρχείου.

en: File %s saved.
el: Το αρχείο %s αποθηκεύτηκε.

en: Wrap search and find again?
el: Ολοκλήρωση αναζήτησης και εύρεση ξανά;

en: No matches found for "%s".
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για "%s".

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
el[0]: %s: αντικατάσταση %d εμφανιζόμενου του "%s" με "%s".
el[1]: %s: αντικατάσταση %d εμφανιζόμενων του "%s" με "%s".

en: Do you want to reload it?
el: Θέλετε να το επαναφορτώσετε;

en: Enter Tab Width
el: Εισαγωγή πλάτους του Tab

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
el: Εισαγωγή του πλήθους των κενών που θα αντικαθίστανται από έναν χαρακτήρα tab.

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
el: Προειδοποίηση: μη τυποποιημένο εύρος tab: %d != 8!

en: Celtic
el: Κελτική

en: Greek
el: Ελληνική

en: Nordic
el: Νορβηγική

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: Western
el: Δυτική

en: Baltic
el: Βαλτική

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

note: ISO-IR-111 not available on Windows
en: Cyrillic
el: Κυριλλική

en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλική/Ρωσική

en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλική/Ουκρανική

en: Romanian
el: Ρουμάνικη

en: Arabic
el: Αραβική

note: not available at all, ?
en: Hebrew
el: Εβραϊκή

en: Hebrew Visual
el: Visual Εβραϊκή

en: Armenian
el: Αρμενική

en: Georgian
el: Γεωργιανή

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικη

en: Turkish
el: Τουρκική

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικη

note: maybe not available on Linux
en: Chinese Simplified
el: Κινέζικη Απλοποιημένη

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικη παραδοσιακή

en: Japanese
el: Ιαπωνική

en: Korean
el: Κορεάτικη

en: Without encoding
el: Χωρίς κωδικοποίηση

en: _West European
el: _Δυτικής Ευρώπης

en: _East European
el: _Ανατολικής Ευρώπης

en: East _Asian
el: Ανατολικής Α_σίας

en: _SE & SW Asian
el: _ΝΑ & ΝΔ Ασίας

en: _Middle Eastern
el: _Μέσης Ανατολής

en: West European
el: Δυτικής Ευρώπης

en: East European
el: Ανατολικής Ευρώπης

en: East Asian
el: Ανατολικής Ασίας

en: SE & SW Asian
el: ΝΑ & ΝΔ Ασίας

en: Middle Eastern
el: Μέσης Ανατολής

en: %s source file
el: Πηγαίο αρχείο %s

en: %s file
el: %s αρχείο

en: %s document
el: %s έγγραφο

en: Shell
el: Κέλυφος (Shell)

en: Makefile
el: Αρχείο δημιουργίας

en: Cascading Stylesheet
el: Cascading StyleSheet

en: Gettext translation
el: Gettext μετάφραση

en: _Programming Languages
el: _Γλώσσες Προγραμματισμού

en: _Scripting Languages
el: Γλώσσες _scripting

en: _Markup Languages
el: Γλώσσες _markup

en: M_iscellaneous
el: _Διάφορα

en: All Source
el: Όλα τα πηγαία

note: create meta file filter "All files"
en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Bad regex for filetype %s: %s
el: Bad regex για τον τύπο αρχείου %s: %s

en: untitled
el: χωρίς όνομα

en: Could not find file '%s'.
el: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί το αρχείο %s'.

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: The current filetype overrides the default style.
el: Ο τρέχον τύπος αρχείου αναιρεί το προκαθορισμένο στυλ.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
el: Αυτό μπορεί να εμφανίσει λάθος τη χρωματική παλέτα.

en: Color Schemes
el: Επιλογέας χρωμάτων

note: visual group order
en: File
el: Αρχείο

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Select
el: Επιλογή

en: Format
el: Διαμόρφωση

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Go to
el: Μετάβαση

en: View
el: Προβολή

en: Document
el: Έγγραφο

en: Build
el: Κατασκευή

en: Help
el: Βοήθεια

en: Focus
el: Εστίαση

en: Notebook tab
el: Καρτέλα σημειωματάριου

en: New
el: Νέο

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open selected file
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου αρχείου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save as
el: Αποθήκευση ως

en: Save all
el: Αποθήκευση όλων

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close all
el: Κλείσιμο όλων

en: Reload file
el: Επαναφόρτωση αρχείου

en: Reload all files
el: Επαναφόρτωση όλων των αρχείων

en: Re-open last closed tab
el: Άνοιγμα ξανά της τελευταίας καρτέλας

en: Quit
el: Τερματισμός

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Delete to line end
el: Διαγραφή έως το τέλος της γραμμής

en: Delete to beginning of line
el: Διαγραφή έως την αρχή της γραμμής

en: _Transpose Current Line
el: _Μετάθεση τρέχουσας γραμμής

en: Scroll to current line
el: Κύλιση στη τρέχουσα γραμμή

en: Scroll up the view by one line
el: Κύλιση πάνω κατά μια γραμμή

en: Scroll down the view by one line
el: Κύλιση κάτω κατά μια γραμμή

en: Complete snippet
el: Πλήρες απόσπασμα

en: Move cursor in snippet
el: Μετακίνηση του δρομέα στο απόσπασμα

en: Suppress snippet completion
el: Καταστολή συμπλήρωση αποσπάσματος

en: Context Action
el: Δράση πλαισίου

en: Complete word
el: Πλήρης λέξη

en: Show calltip
el: Προβολή calltip

en: Word part completion
el: Συμπλήρωση τμημάτων των λέξεων

en: Move line(s) up
el: Μετακίνηση γραμμής(ών) πάνω

en: Move line(s) down
el: Μετακίνηση γραμμής(ών) κάτω

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select current word
el: Επιλογή τρέχουσας λέξης

en: Select to previous word part
el: Επιλογή του προηγούμενου λεκτικού τμήματος

en: Select to next word part
el: Επιλογή του επόμενου λεκτικού τμήματος

en: Toggle line commentation
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση σχολίων γραμμής

en: Comment line(s)
el: Σχολιασμός γραμμής(ών)

en: Uncomment line(s)
el: Αποσχολιασμός γραμμής(ών)

en: Increase indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Decrease indent
el: Μείωση εσοχής

en: Increase indent by one space
el: Αύξηση εσοχής κατά ένα κενό

en: Decrease indent by one space
el: Μείωση εσοχής κατά ένα κενό

en: Send to Custom Command 1
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 1

en: Send to Custom Command 2
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 2

en: Send to Custom Command 3
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 3

en: Send to Custom Command 4
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 4

en: Send to Custom Command 5
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 5

en: Send to Custom Command 6
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 6

en: Send to Custom Command 7
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 7

en: Send to Custom Command 8
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 8

en: Send to Custom Command 9
el: Αποστολή στη Προσαρμοσμένη εντολή 9

en: Join lines
el: Συγχώνευση γραμμών

en: Insert date
el: Εισαγωγή ημερομηνίας

en: Insert New Line Before Current
el: Εισαγωγή νέας γραμμής πριν την τρέχουσα

en: Insert New Line After Current
el: Εισαγωγή νέας γραμμής μετά την τρέχουσα

en: Find
el: Εύρεση

en: Find Next
el: Εύρεση επόμενου

en: Find Previous
el: Εύρεση προηγούμενου

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Find in Files
el: Εύρεση σε αρχεία

en: Next Message
el: Επόμενο μήνυμα

en: Previous Message
el: Προηγούμενο μήνυμα

en: Find Usage
el: Εύρεση χρήσης

en: Find Document Usage
el: Αναζήτηση χρήσης εγγράφου

en: Navigate back a location
el: Πλοήγηση μια θέση πίσω

en: Navigate forward a location
el: Πλοήγηση μια θέση εμπρός

en: Go to matching brace
el: Πήγαινε στο ταιριαστό ζεύγος

en: Toggle marker
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση δείκτη

en: Go to Symbol Definition
el: Πήγαινε στον ορισμό συμβόλου

en: Go to Symbol Declaration
el: Πήγαινε στη δήλωση συμβόλου

en: Go to Start of Line
el: Μετάβαση στη αρχή της γραμμής

en: Go to End of Line
el: Μετάβαση στο τέλος της γραμμής

en: Go to Start of Display Line
el: Μετάβαση στη αρχή της εμφανιζόμενης γραμμής

en: Go to End of Display Line
el: Μετάβαση στο τέλος της εμφανιζόμενης γραμμής

en: Go to Previous Word Part
el: Πήγαινε στο προηγούμενο λεκτικό τμήμα

en: Go to Next Word Part
el: Πήγαινε στο επόμενο λεκτικό τμήμα

en: Toggle All Additional Widgets
el: Ενεργοποίηση όλων των επιπρόσθετων Widgets

en: Fullscreen
el: Πλήρης Οθόνη

en: Toggle Messages Window
el: Ενεργοποίηση παράθυρου μηνυμάτων

en: Toggle Sidebar
el: Ενεργοποίηση πλευρικής μπάρας

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom Reset
el: Επαναφορά ζουμ

en: Switch to Editor
el: Μετάβαση στον επεξεργαστή

en: Switch to Search Bar
el: Μετάβαση στη μπάρα αναζήτησης

en: Switch to Message Window
el: Μετάβαση στο παράθυρο μηνυμάτων

en: Switch to Compiler
el: Μετάβαση στον μεταγλωττιστή

en: Switch to Messages
el: Μετάβαση στα μηνύματα

en: Switch to Scribble
el: Μετάβαση στο σημειωματάριο

en: Switch to VTE
el: Μετάβαση στο VTE

en: Switch to Sidebar
el: Μετάβαση στη πλευρική μπάρα

en: Switch to Sidebar Symbol List
el: Μετάβαση στη πλευρική μπάρα συμβολικής λίστας

en: Switch to Sidebar Document List
el: Μετάβαση στη πλευρική μπάρα της λίστας εγγράφων

en: Switch to left document
el: Μετάβαση στο αριστερό έγγραφο

en: Switch to right document
el: Μετάβαση στο δεξί έγγραφο

en: Switch to last used document
el: Μετάβαση στο τελευταία χρησιμοποιημένο έγγραφο

en: Move document left
el: Μετακίνηση εγγράφου αριστερά

en: Move document right
el: Μετακίνηση εγγράφου δεξιά

en: Move document first
el: Μετακίνηση εγγράφου ως πρώτο

en: Move document last
el: Μετακίνηση εγγράφου ως τελευταίο

en: Toggle Line wrapping
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση αναδίπλωσης γραμμής

en: Toggle Line breaking
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση σπάσιμο γραμμής

en: Replace spaces with tabs
el: Αντικατάσταση των κενών με Tab

en: Toggle current fold
el: Επιλογή/Αποεπιλογή τρέχουσας αναδίπλωσης

en: Fold all
el: Δίπλωση όλων

en: Unfold all
el: Αναδίπλωση όλων

en: Reload symbol list
el: Επαναφόρτωση λίστας συμβόλων

en: Remove Markers
el: Απομάκρυνση δεικτών

en: Remove Error Indicators
el: Απομάκρυνση δεικτών σφάλματος

en: Remove Markers and Error Indicators
el: Απομάκρυνση δεικτών και δεικτών σφάλματος

en: Compile
el: Μεταγλώττιση

en: Make all
el: Δημιουργία όλων

en: Make custom target
el: Δημιουργία προσαρμοσμένου προορισμού

en: Make object
el: Δημιουργία αντικειμένου

en: Next error
el: Επόμενο σφάλμα

en: Previous error
el: Προηγούμενο σφάλμα

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Build options
el: Επιλογές κατασκευής

en: Show Color Chooser
el: Εμφάνιση επιλογέα χρωμάτων

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
el: Οι ακόλουθες συντομεύσεις πληκτρολογίου είναι διαμορφώσιμες:

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
el: Πληκτρολογήστε εδώ ότι θέλετε, χρησιμοποιείστε το ως ένα σημειωματάριο/πίνακα μηνυμάτων

en: Failed to load one or more session files.
el: Αποτυχία φόρτωσης ενός ή περισσότερων αρχείων συνεδρίας.

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
el: Καθορισμός αρχικών αριθμών στηλών σε ΣΤΗΛΗ για το πρώτο ανοιγμένο αρχείο (χρήσιμο σε συνδυασμό με το --line)

en: COLUMN
el: ΣΤΗΛΗ

en: Use alternate configuration directory DIR
el: Χρήση ενός εναλλακτικού φακέλου ρυθμίσεων DIR

en: Print internal filetype names
el: Εκτύπωση εσωτερικών ονομάτων τύπων αρχείων

en: Generate global tags file (see documentation)
el: Παραγωγή γενικού αρχείου ετικετών (δείτε την τεκμηρίωση)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
el: Μη προεπεξεργασία αρχείων C/C++ όταν παράγεται αρχείο ετικετών

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
el: Να μην ανοίγονται αρχεία κατά τη εκτέλεση ενός στιγμιοτύπου (instance), εξαναγκασμός ανοίγματος ενός νέου στιγμιοτύπου (instance)

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
el: Χρήση του ονόματος αρχείου αυτού του socket για επικοινωνία με μια τρέχουσα διαδικασία Geany (Geany instance)

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
el: Επιστροφή μιας λίστας των ανοιγμένων αρχείων σε μια τρέχουσα διαδικασία Geany(running Geany instance)

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
el: Καθορισμός αρχικών αριθμών γραμμών σε ΓΡΑΜΜΗ για το πρώτο ανοιγμένο αρχείο

en: LINE
el: ΓΡΑΜΜΗ

en: Don't show message window at startup
el: Να μην εμφανίζεται το παράθυρο μηνυμάτων στην εκκίνηση

en: Don't load auto completion data (see documentation)
el: Να μην φορτώνονται τα αυτόματα δεδομένα συμπλήρωσης (δείτε την τεκμηρίωση)

en: Don't load plugins
el: Να μην φορτώνονται τα επιπρόσθετα

en: Print Geany's installation prefix
el: Εκτύπωση προθέματος εγκατάστασης του Geany

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
el: Άνοιγμα όλων των ΑΡΧΕΙΩΝ μόνο για ανάγνωση (δείτε την τεκμηρίωση)

en: Don't load the previous session's files
el: Να μην φορτώνονται τα αρχεία προηγούμενων συνεδριών

en: Don't load terminal support
el: Να μην φορτώνεται η υποστήριξη τερματικού

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
el: Χρήση FILE ως δυναμικά-συνεδόμενη βιβλιοθήκη VTE

en: Show version and exit
el: Εμφάνιση έκδοσης και έξοδος

en: [FILES...]
el: [ΑΡΧΕΙΑ...]

en: A fast and lightweight IDE.
el: Ένα γρήγορο και ελαφρύ IDE.

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
el: Αναφορά σφαλμάτων στο https://github.com/geany/geany/issues.

note: note for translators: library versions are printed after this
en: built on %s with
el: δημιουργήθηκε την %s με

en: Move it now?
el: Μετακίνηση τώρα;

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
el: Το Geany πρέπει να μετακινήσει τον παλιό φάκελο ρυθμίσεων πριν ξεκινήσει.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
el: Ο φάκελος ρυθμίσεων σας έχει μετακινηθεί επιτυχώς από "%s" στο "%s".

note: for translators: the third %s in brackets is the error message which * describes why moving the dir didn't work
en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
el: Ο παλιό σας φάκελος ρυθμίσεων "%s" δεν ήταν δυνατόν να μετακινηθεί στο "%s" (%s). Παρακαλούμε να μετακινήσετε χειροκίνητα τον φάκελο στη νέα τοποθεσία.

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
el: Δεν ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί ο φάκελος ρυθμίσεων (%s).
    Μπορεί να προκύψει πρόβλημα στη χρήση του Geany χωρίς τον φάκελο ρυθμίσεων.
    Να γίνει εκκίνηση του Geany;

en: This is Geany %s.
el: Αυτό είναι το Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
el: Δεν ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί ο φάκελος ρυθμίσεων (%s).

en: IPC socket could not be created, see Help->Debug Messages for details.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία IPC socket, ανατρέξτε στη Βοήθεια-> Μηνύματα Aποσφαλμάτωσης για λεπτομέρειες.

en: Do you really want to quit?
el: Θέλετε πραγματικά να εγκαταλείψετε;

en: Configuration files reloaded.
el: Τα αρχεία ρυθμίσεων επαναφορτώθηκαν.

en: Debug Messages
el: Μηνύματα Αποσφαλμάτωσης

en: Cl_ear
el: _Εκκαθάριση

en: Status messages
el: Μηνύματα κατάστασης λειτουργίας

en: C_opy
el: Α_ντιγραφή

en: Copy _All
el: Αντιγραφή _όλων

en: _Hide Message Window
el: _Απόκρυψη παράθυρου μηνυμάτων

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο '%s' - γίνεται προσπάθεια στο τρέχον φάκελο εγγράφου.

en: The document has been closed.
el: Αυτό το έγγραφο έχει κλείσει.

en: Switch to Document
el: Μετάβαση στο έγγραφο

en: Open in New _Window
el: Άνοιγμα σε νέο _παράθυρο

en: Close Documents to the _Right
el: Κλείσιμο εγγ_ράφων στα δεξιά

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
el: Το πρόσθετο "%s" δεν είναι συμβατό δυαδικά με αυτή την έκδοση του Geany - παρακαλούμε να γίνει ξανά μεταγλώττιση.

en: _Plugin Manager
el: Διαχειριστής _επιπρόσθετων

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
el: 
    <i> Άλλα επιπρόσθετα εξαρτώνται από αυτό. Απενεργοποιήστε τα πρώτα, ώστε να επιτρέπεται η κατάργηση.</i>

note: Four allocations is less than ideal but meh
en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
el: Έκδοση:	%s
    Συγγραφέας(είς):	%s
    Όνομα αρχείου:	%s

en: No plugins available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα επιπρόσθετα.

en: Active
el: Ενεργό

en: Plugin
el: Επιπρόσθετο

en: Plugins
el: Επιπρόσθετα

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
el: Επιλογή ποια πρόσθετα θα φορτώνονται κατά την εκκίνηση:

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
el: To proxy επιπρόσθετο '%s' έχει επέκταση '%s' η οποία ξεκινά με τελεία. Διορθώστε το proxy plugin.

en: Configure Plugins
el: Ρύθμιση πρόσθετων

en: Grab Key
el: Ανίχνευση πλήκτρου

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
el: Πατήστε τον συνδυασμό πλήκτρων που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για "%s".

en: _Expand All
el: _Επέκταση όλων

en: _Collapse All
el: _αναδίπλωση όλων

en: Action
el: Δράση

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: _Allow
el: _Επίτρεψε

en: _Override
el: _Παράκαμψη

en: Override that keybinding?
el: Παράκαμψη αυτής της  συντόμευσης;

en: The combination '%s' is already used for "%s".
el: Ο συνδυασμός '%s' χρησιμοποιείται ήδη για "%s".

note: add manually GeanyWrapLabels because they can't be added with Glade page Tools
en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
el: Εισάγετε παρακάτω τις διαδρομές των εργαλείων. Τα εργαλεία που δεν χρειάζονται μπορούν να παραμείνουν κενά.

note: page Templates
en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
el: Καθορίστε τις πληροφορίες που θα χρησιμοποιούνται στα πρότυπα. Δείτε την τεκμηρίωση για λεπτομέρειες.

note: page Keybindings
en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε τις συντομεύσεις πλήκτρων για διάφορες ενέργειες. Επιλέξτε μια και πατήστε το πλήκτρο Αλλαγή για να εισάγετε μια νέα συντόμευση, ή κάντε διπλό κλικ πάνω σε μια ενέργεια για να επεξεργαστείτε απευθείας τη αντίστοιχη συντόμευση.

note: page Editor->Indentation
en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
el: <i>Προειδοποίηση: αυτές οι ρυθμίσεις παρακάμφθηκαν (overridden) από το τρέχον έργο. Δείτε <b>Έργο->Ιδιότητες</b>.</i>

en: <b>Page %d of %d</b>
el: <b>Σελίδα %d από %d</b>

en: Document Setup
el: Ρύθμιση εγγράφου

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
el: Εκτυπώνει μόνο το βασικό όνομα (χωρίς τη διαδρομή) του αρχείου προς εκτύπωση

en: Paginating
el: Σελιδοποίηση

en: Page %d of %d
el: Σελίδα %d από %d

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
el: Δεν στάλθηκε το έγγραφο %s στο υποσύστημα εκτύπωσης.

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
el: Το έγγραφο %s στάλθηκε στο υποσύστημα εκτύπωσης.

en: Printing of %s failed (%s).
el: Η εκτύπωση του %s απέτυχε (%s).

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
el: Παρακαλώ καθορίστε πρώτα μια εντολή εκτύπωσης στο διάλογο ιδιοτήτων.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
el: Το αρχείο  "%s" θα εκτυπωθεί με την παρακάτω εντολή:
    
    %s

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
el: Αδυναμία εκτέλεσης εντολής εκτύπωσης "%s": %s. Ελέγξτε τη ρύθμιση διαδρομής στις Ιδιότητες.

en: File %s printed.
el: Το αρχείο %s εκτυπώθηκε.

note: "projects" is part of the default project base path so be careful when translating * please avoid special characters and spaces, look at the source for details or ask Frank
en: projects
el: έργα

en: Move the current documents into the new project's session?
el: Μετακίνηση των τρεχόντων εγγράφων στη συνεδρία του νέου έργου;

en: New Project
el: Νέο έργο

en: C_reate
el: Δ_ημιουργία

en: Name:
el: Όνομα:

en: Project name
el: Όνομα έργου

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
el: Η διαδρομή του αρχείου που αντιπροσωπεύει το έργο και την αποθήκευση των ρυθμίσεών του. Θα πρέπει να έχει κανονικά το "% s" ως επέκταση.

en: Base path:
el: Βασική διαδρομή:

en: Choose Project Base Path
el: Επιλογή Βασικής Διαδρομής Έργου

en: Project file could not be written
el: Το αρχείο του έργου δεν ήταν δυνατόν να γραφεί

en: Project "%s" created.
el: Το έργο "%s" δημιουργήθηκε.

en: Project file "%s" could not be loaded.
el: Το αρχείο έργου "%s" δεν ήταν δυνατόν να φορτωθεί.

en: Open Project
el: Άνοιγμα Έργου

en: Project files
el: Αρχεία έργου

en: Project "%s" closed.
el: Το έργο "%s" έκλεισε.

en: Project "%s" saved.
el: Το έργο "%s" αποθηκεύτηκε.

en: Do you want to close it before proceeding?
el: Θέλετε να το κλείσετε πριν προχωρήσετε;

en: The '%s' project is open.
el: Το έργο '%s' είναι ανοιχτό.

en: The specified project name is too short.
el: Το καθορισμένο όνομα έργου είναι πολύ μικρό.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
el: Το καθορισμένο όνομα έργου είναι πολύ μεγάλο (max. %d χαρακτήρες).

en: You have specified an invalid project filename.
el: Καθορίσατε ένα άκυρο όνομα αρχείου του έργου.

en: Create the project's base path directory?
el: Δημιουργία φακέλου της βασικής διαδρομής του έργου;

en: The path "%s" does not exist.
el: Η διαδρομή "%s" δεν υπάρχει.

en: Project base directory could not be created (%s).
el: Δεν ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί ο βασικός φάκελος του έργου (%s).

en: Project file could not be written (%s).
el: Το αρχείο του έργου δεν ήταν δυνατόν να γραφεί (%s).

en: _Replace
el: Αν_τικατάσταση

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο '%s' υπάρχει ήδη. Θέλετε να αντικατασταθεί;

note: initialise the dialog
en: Choose Project Filename
el: Επιλογή ονόματος αρχείου έργου

en: Project "%s" opened.
el: Το έργο "%s" άνοιξε.

en: _Use regular expressions
el: _Χρήση κανονικών εκφράσεων

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
el: Χρήση κανονικών εκφράσεων τύπου Perl. Για λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με τη χρήση κανονικών εκφράσεων, παρακαλούμε διαβάστε την τεκμηρίωση.

en: Use _escape sequences
el: Χρήση ακολουθιών _διαφυγής

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
el: Αντικατάσταση \\, \t, \n, \r και \uXXXX (Unicode χαρακτήρες) με τους αντίστοιχους χαρακτήρες ελέγχου

en: Use multi-line matchin_g
el: Χρήση ταιριάσματος σε πολλές _γραμμές

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
el: Εκτέλεση ταιριάσματος με κανονική έκφραση σε όλο τον buffer αντί για γραμμή προς γραμμή, ώστε να βρεθούν ταιριάσματα που εκτείνονται σε πολλές γραμμές. Σε αυτή τη μέθοδο λειτουργίας οι χαρακτήρες νέας γραμμής (newline) αποτελούν μέρος της εισόδου και μπορούν να καταγράφονται ως κανονικοί χαρακτήρες από το πρότυπο αναζήτησης.

en: Search _backwards
el: Αναζήτηση προς τα _πίσω

en: C_ase sensitive
el: Δ_ιάκριση κεφαλαίων/πεζών

en: Match only a _whole word
el: Ταίριασμα μόνο _ολόκληρης λέξης

en: Match from s_tart of word
el: Ταίριασμα από την _αρχή της λέξης

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Next
el: _Επόμενο

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

note: Now add the multiple match options
en: _Find All
el: Εύρεση όλ_ων

en: _Mark
el: _Μαρκάρισμα

en: Mark all matches in the current document
el: Μαρκάρει τα ευρήματα της αναζήτησης στο τρέχον έγγραφο

en: In Sessi_on
el: Στη _συνεδρία

en: _In Document
el: Στο έγγρα_φο

note: close window checkbox
en: Close _dialog
el: Κλείσιμο διαλόγο_υ

en: Disable this option to keep the dialog open
el: Απενεργοποίηση αυτής της επιλογής για να παραμένει ο διάλογος ανοιχτός

en: Replace & Fi_nd
el: Αντικατάσταση & εύ_ρεση

en: Replace wit_h:
el: Αντικα_τάσταση με:

note: Now add the multiple replace options
en: Re_place All
el: Αντι_κατάσταση όλων

en: In Se_lection
el: Στην επιλο_γή

en: Replace all matches found in the currently selected text
el: Αντικαθιστά τα ευρήματα της αναζήτησης στο τρέχον επιλεγμένο κείμενο

en: all
el: όλα

en: project
el: έργο

en: custom
el: προσαρμοσμένο

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
el: Όλα: αναζήτηση όλων των αρχείων στον φάκελο
    Έργο: χρήση πρότυπων αρχείων που καθορίστηκαν στις ρυθμίσεις έργου
    Προσαρμοσμένα: καθορισμός πρότυπων αρχείων χειροκίνητα

en: Space separated list of file patterns (e.g. *.c *.h)
el: Λίστα πρότυπων αρχείων διαχωρισμένη με κενά (π.χ. *.c *.h)

en: _Directory:
el: Φάκε_λος:

en: E_ncoding:
el: Κ_ωδικοποίηση:

en: See grep's manual page for more information
el: Δείτε τη τεκμηρίωση για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το grep

en: _Recurse in subfolders
el: _Επανάληψη στους υποφακέλους

en: _Invert search results
el: _Αντιστροφή αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
el: Αντιστροφή των αποτελεσμάτων αναζήτησης, για επιλογή των γραμμών που δεν είχαν αποτελέσματα αναζήτησης

en: E_xtra options:
el: Έ_ξτρα επιλογές:

en: Other options to pass to Grep
el: Άλλες επιλογές για να προστεθούν στο Grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
el[0]: Βρέθηκαν %d αποτελέσματα αναζήτησης για "%s".
el[1]: Βρέθηκαν %d αποτελέσματα αναζήτησης για "%s".

en: Replaced %u matches in %u documents.
el: Αντικαταστάθηκαν %u αποτελέσματα σε %u έγγραφα.

en: Invalid directory for find in files.
el: Ο φάκελος για αναζήτηση σε αρχεία δεν υπάρχει.

en: No text to find.
el: Δεν υπάρχει κείμενο για αναζήτηση.

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
el: %s %s -- %s (στον φάκελο: %s)

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
el: Αδυναμία εκτέλεσης εργαλείου grep "%s": %s. Ελέγξτε τη ρύθμιση διαδρομής στις Ιδιότητες.

en: Could not open directory (%s)
el: Δεν ήταν δυνατόν να ανοιχτεί ο φάκελος (%s)

en: Search failed.
el: Η αναζήτηση απέτυχε.

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
el[0]: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε με %d αποτελέσματα.
el[1]: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε με %d αποτελέσματα.

en: No matches found.
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα αναζήτησης.

note: TODO maybe this message needs a rewording
en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
el: Το Geany προσπάθησε να αποκτήσει πρόσβαση στο Unix Domain socket ενός άλλου instance που εκτελείται από άλλο χρήστη.
    Αυτό είναι ένα καίριο σφάλμα και το Geany θα τερματίσει.

en: Text ended before matching quote was found
el: Το κείμενο τελείωσε χωρίς να βρεθεί απόσπασμα που να ταιριάζει

note: TL note: from glib
en: Text was empty (or contained only whitespace)
el: Το κείμενο ήταν κενό (ή περιείχε μόνο χαρακτήρες κενού διαστήματος)

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
el: Ένα αναφερόμενο πρόγραμμα των Windows πρέπει να είναι ολόκληρο εντός των εισαγωγικών

en: Program not found
el: Το πρόγραμμα δεν βρέθηκε

en: Failed to change to the working directory
el: Αποτυχία αλλαγής του φακέλου εργασίας

en: Unknown error executing child process
el: Άγνωστο σφάλμα κατά την εκτέλεση θυγατρικής διεργασίας

en: Value
el: Τιμή

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Section
el: Ενότητα

en: Sect1
el: Ενότ1

en: Sect2
el: Ενότ2

en: Sect3
el: Ενότ3

en: Appendix
el: Παράρτημα

en: Other
el: Άλλα

en: Module
el: Μονάδα

en: Types
el: Τύποι

en: Type constructors
el: Τύποι constructor

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Divisions
el: Τμήματα

en: Sections
el: Ενότητες

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Group
el: Ομάδα

en: Data
el: Δεδομένα

en: Copies
el: Αντίγραφα

en: Keys
el: Πλήκτρα

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Environment
el: Περιβάλλον

en: Subsection
el: Υποενότητα

en: Subsubsection
el: Υπο-υποενότητα

en: Articles
el: Άρθρα

en: Book Chapters
el: Κεφάλαια Βιβλίου

en: Books & Conference Proceedings
el: Βιβλία & Πρακτικά Συνεδρίων

en: Conference Papers
el: Paper Συνεδρίων

en: Theses
el: Διατριβές

en: Unpublished
el: Μη δημοσιευμένα

en: Structures
el: Δομές (Structures)

en: Parts
el: Τμήματα

en: Steps
el: Βήματα

en: Modules
el: Μονάδες

en: Traits
el: Χαρακτηριστικά

en: Implementations
el: Συγχωνεύσεις (Implementations)

en: Macros
el: Μακροεντολές

en: Methods
el: Μέθοδοι

en: Package
el: Πακέτο

en: Interfaces
el: Διασυνδέσεις

en: Structs
el: Δομές (Structs)

en: Constants
el: Σταθερές

en: Members
el: Μέλη

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Classes
el: Κλάσεις

en: Fields
el: Πεδία

en: Unknowns
el: Άγνωστα

en: Anchors
el: Αγκύλες (Anchors)

en: H1 Headings
el: H1 Κεφαλίδες

en: H2 Headings
el: H2 Κεφαλίδες

en: H3 Headings
el: H3 Κεφαλίδες

en: Type Selectors
el: Τύποι Επιλογέων

en: Section Level 1
el: Επίπεδο Ενότητας 1

en: Section Level 2
el: Επίπεδο Ενότητας 2

en: Section Level 3
el: Επίπεδο Ενότητας 3

en: Section Level 4
el: Επίπεδο Ενότητας 4

en: Singletons
el: Σίνγκλετον

en: Procedures
el: Διεργασίες

en: Imports
el: Εισαγωγές

en: Entities
el: Οντότητες

en: Architectures
el: Αρχιτεκτονικές

en: Functions / Procedures
el: Συναρτήσεις / Διεργασίες

en: Variables / Signals
el: Μεταβλητές / Σινιάλα

en: Processes / Blocks / Components
el: Διεργασίες / Μπλοκ / Συστατικά

en: Events
el: Συμβάντα

en: Functions / Tasks
el: Συναρτήσεις / Εργασίες

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Functions / Subroutines
el: Συναρτήσεις / Υπορουτίνες

en: Components
el: Συστατικά

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Targets
el: Στόχοι

en: Indexes
el: Ευρετήρια

en: Tables
el: Πίνακες

en: Triggers
el: Σκανδάλες

en: Views
el: Προβολές

en: Extern Variables
el: Εξωτερικές μεταβλητές

en: Unknown filetype extension for "%s".
el: Άγνωστη προέκταση τύπου αρχείου για "%s".

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
el: Αποτυχία δημιουργίας αρχείου ετικετών, πιθανόν λόγω του ότι δεν βρέθηκαν σύμβολα.

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
el: Χρήση: %s -g <Αρχείο Ετικετών> <Λίστα Αρχείου>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
el: Παράδειγμα:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags File
el: Φόρτωση αρχείου ετικετών

en: Geany tags file (*.*.tags)
el: Αρχεία ετικετών Geany (*.*.tags)

note: For translators: the first wildcard is the filetype, the second the filename
en: Loaded %s tags file '%s'.
el: Φορτωμένες %s ετικέτες αρχείου '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
el: Δεν ήταν δυνατόν να φορτωθεί το αρχείο ετικετών '%s'.

en: Forward declaration "%s" not found.
el: Δεν βρέθηκε η προωθημένη δήλωση (declaration) "%s".

en: Definition of "%s" not found.
el: Ο καθορισμός του "%s" δεν βρέθηκε.

en: Sort by _Name
el: Ταξινόμηση κατά _όνομα

en: Sort by _Appearance
el: Ταξινόμηση κατά _εμφάνιση

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
el: Αποτυχία μετατροπής του πρότυπου αρχείου "%s" σε UTF-8

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
el: Αδυναμία εκτέλεσης πρότυπου εντολής "%s". Σημείωση: συχνά προκαλούνται προβλήματα από λάθος διαδρομές στην εντολή. Σφάλμα: %s.

note: custom actions defined in toolbar_init(): "New", "Open", "SearchEntry", "GotoEntry", "Build"
en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Save all open files
el: Αποθήκευση όλων των ανοιγμένων αρχείων

en: Reload the current file from disk
el: Επαναφόρτωση του τρέχοντος αρχείου από τον δίσκο

en: Close the current file
el: Κλείσιμο του τρέχοντος αρχείου

en: Close all open files
el: Κλείσιμο όλων των ανοιγμένων αρχείων

en: Cut the current selection
el: Αποκοπή της τρέχουσας επιλογής

en: Copy the current selection
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλογής

en: Paste the contents of the clipboard
el: Επικόλληση των περιεχομένων από το πρόχειρο

en: Delete the current selection
el: Διαγραφή της τρέχουσας επιλογής

en: Undo the last modification
el: Αναίρεση της τελευταίας τροποποίησης

en: Redo the last modification
el: Επανάληψη της τελευταίας τροποποίησης

en: Compile the current file
el: Μεταγλώττιση του τρέχοντος αρχείου

en: Run or view the current file
el: Εκτέλεση ή εμφάνιση του τρέχοντος αρχείου

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
el: Ανοίγει έναν επιλογέα χρωμάτων, για να επιλέξετε χρώματα από μια παλέτα

en: Zoom in the text
el: Μεγέθυνση στο κείμενο

en: Zoom out the text
el: Σμίκρυνση από το κείμενο

en: Decrease indentation
el: Μείωση εσοχής

en: Increase indentation
el: Αύξηση εσοχής

en: Find the entered text in the current file
el: Βρείτε το δοσμένο κείμενο στο τρέχον αρχείο

en: Jump to the entered line number
el: Μετάβαση στον εισακτέο αριθμό γραμμής

en: Show the preferences dialog
el: Εμφάνιση του διαλόγου προτιμήσεων

en: Quit Geany
el: Κλείσιμο του Geany

en: Print document
el: Εκτύπωση εγγράφου

en: Replace text in the current document
el: Αντικατάσταση κειμένου στο τρέχον έγγραφο

en: Create a new file
el: Δημιουργία νέου αρχείου

en: Create a new file from a template
el: Δημιουργία νέου αρχείου από ένα πρότυπο

en: Open an existing file
el: Άνοιγμα υπάρχοντος αρχείου

en: Open a recent file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατου αρχείου

en: Choose more build actions
el: Επιλογή περισσότερων επιλογών κατασκευής

en: Search Field
el: Πεδίο αναζήτησης

en: Goto Field
el: Πήγαινε στο πεδίο

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: --- Separator ---
el: --- Διαχωριστής ---

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
el: Επιλογή των αντικειμένων που θα εμφανίζονται στην μπάρα εργαλείων. Η αναδιάταξη των αντικειμένων μπορεί να γίνει με drag και drop.

en: Available Items
el: Διαθέσιμα αντικείμενα

en: Displayed Items
el: Εμφανιζόμενα αντικείμενα

en: Invalid command: %s
el: Λανθασμένη εντολή: %s

en: Passing data and executing custom command: %s
el: Πέρασμα των δεδομένων και εκτέλεση προσαρμοσμένης εντολής: %s

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
el: Η εκτελεστέα προσαρμοσμένη εντολή επέστρεψε σφάλμα. Η επιλογή σας δεν έχει αλλάξει. Μήνυμα σφάλματος: %s

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
el: Η εκτελεστέα προσαρμοσμένη εντολή τερματίστηκε με έναν ανεπιτυχή κώδικα εξόδου (exit code).

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
el: Αδυναμία εκτέλεσης προσαρμοσμένης εντολής "%s": %s. Ελέγξτε τη ρύθμιση διαδρομής στις Προσαρμοσμένες Εντολές.

en: Set Custom Commands
el: Ρύθμιση Προσαρμοσμένων Εντολών

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
el: Μπορείτε να στείλετε την τρέχουσα επιλογή σε οποιαδήποτε από αυτές τις εντολές και το αποτέλεσμα της εντολής αντικαθιστά την τρέχουσα επιλογή.

en: No custom commands defined.
el: Δεν καθορίστηκαν προσαρμοσμένες εντολές.

en: Word Count
el: Μέτρηση λέξεων

en: selection
el: επιλογή

en: whole document
el: ολόκληρο έγγραφο

en: Range:
el: Εύρος:

en: Lines:
el: Γραμμές:

en: Words:
el: Λέξεις:

en: Characters:
el: Χαρακτήρες:

en: No symbols found
el: Δεν βρέθηκαν σύμβολα

en: Show S_ymbol List
el: Εμφάνιση λίστας _συμβόλων

en: Show _Document List
el: Εμφάνιση λίστας ε_γγράφων

en: H_ide Sidebar
el: Από_κρυψη πλευρικής μπάρας

en: _Find in Files...
el: _Εύρεση σε αρχεία...

en: Show _Paths
el: Εμφάνιση _διαδρομής

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
el: γραμμή: %l / %L	 στήλη: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      κωδικοποίηση: %e      τύπος αρχείου: %f     έκταση: %S

en:  (new instance)
el:  (νέο instance)

en: Font updated (%s).
el: Η γραμματοσειρά ενημερώθηκε (%s).

en: _Use Custom Date Format
el: _Χρησιμοποιείστε προσαρμοσμένη διάταξη ημερομηνίας

en: Custom Date Format
el: Προσαρμοσμένη Μορφή Ημερομηνίας

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
el: Εισάγετε εδώ μια προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας και ώρας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε μετατροπή προσδιορισμού που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τη ANSI C strftime συνάρτηση.

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
el: Η μορφή της ημερομηνίας δεν ήταν δυνατόν να μετατραπεί (πιθανόν λόγω μεγάλου μήκους).

en: _Set Custom Date Format
el: _Ρύθμιση προσαρμοσμένης διάταξης ημερομηνίας

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: _Filetype Configuration
el: Ρυθμίσεις _τύπου αρχείων

en: Save All
el: Αποθήκευση όλων

en: Close All
el: Κλείσιμο όλων

en: Geany cannot start!
el: Δεν είναι δυνατόν και ξεκινήσει το Geany!

en: Select Browser
el: Επιλογή περιηγητή

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
el: Αποτυχία υιοθέτησης ( spawn) της ρυθμισμένης εντολής περιηγητή. Παρακαλούμε διορθώστε την ή εισάγετε μια άλλη.

en: Classic Mac (CR)
el: Τυπικό Mac (CR)

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
el: λανθασμένη βιβλιοθήκη VTE "%s": λείπει το σύμβολο "%s"

en: _Set Path From Document
el: _Ρύθμιση διαδρομής από το έγγραφο

en: _Restart Terminal
el: _Επανεκκίνηση τερματικού

en: _Input Methods
el: _Εισαγωγή μεθόδων

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
el: Ο φάκελος δεν άλλαξε λόγω του ότι το τερματικό μπορεί να έχει κάποια είσοδο (πατήστε τα πλήκτρα Ctrl+C ή Enter για να το καθαρίσετε).

en: Geany project files
el: Αρχεία έργου Geany

en: Executables
el: Εκτελέσιμα

en: Failed to open URI "%s": %s
el: Αποτυχία ανοίγματος URI "%s": %s

en: Class Builder
el: Δημιουργός κλάσης

en: Creates source files for new class types.
el: Δημιουργεί τα πηγαία αρχεία για το νέο τύπο κλάσης.

en: Create Class
el: Δημιουργία κλάσης

en: Create C++ Class
el: Δημιουργία C++ κλάσης

en: Create GTK+ Class
el: Δημιουργία GTK+ κλάσης

en: Create PHP Class
el: Δημιουργία PHP κλάσης

en: Class
el: Κλάση

en: Header file:
el: Αρχείο κεφαλής:

en: Source file:
el: Πηγαίο αρχείο:

en: Inheritance
el: Κληρονομικότητα

en: Base class:
el: Βασική κλάση:

en: Base source:
el: Βασικό πηγαίο αρχείο:

en: Base header:
el: Βασική κεφαλή:

en: Global
el: Γενικά

en: Base GType:
el: Βασικό GType:

en: Implements:
el: Εφαρμόζει:

en: Options
el: Επιλογές

en: Create constructor
el: Δημιουργία κατασκευής

en: Create destructor
el: Δημιουργία destructor

en: Is abstract
el: Είναι abstract

en: Is singleton
el: Είναι σίνγκλετον

en: Constructor type:
el: Τύπος Constructor:

en: Create Cla_ss
el: Δημιουργία κλά_σης

en: _C++ Class...
el: _C++ κλάση...

en: _GTK+ Class...
el: _GTK+ κλάση...

en: _PHP Class...
el: _PHP κλάση...

en: HTML Characters
el: Χαρακτήρες HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
el: Εισάγει οντότητες HTML χαρακτήρων όπως &amp;'.

en: The Geany developer team
el: Η δημιουργική ομάδα του Geany

en: HTML characters
el: HTML χαρακτήρες

en: ISO 8859-1 characters
el: ISO 8859-1 χαρακτήρες

en: Greek characters
el: Ελληνικοί χαρακτήρες

en: Mathematical characters
el: Μαθηματικοί χαρακτήρες

en: Technical characters
el: Τεχνικοί χαρακτήρες

en: Arrow characters
el: Χαρακτήρες με βέλη

en: Punctuation characters
el: Χαρακτήρες στίξης

en: Miscellaneous characters
el: Διάφοροι χαρακτήρες

en: Plugin configuration directory could not be created.
el: Δεν ήταν δυνατόν να δημιουργηθεί ο φάκελος ρυθμίσεων των επιπρόσθετων.

en: Special Characters
el: Ειδικοί χαρακτήρες

en: _Insert
el: _Εισαγωγή

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
el: Επιλέξτε έναν ειδικό χαρακτήρα από τη παρακάτω λίστα και με διπλό κλικ πάνω σε αυτό ή με τη χρήση του κουμπιού εισάγετέ το στην τρέχουσα θέση του κέρσορα.

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: HTML (name)
el: HTML (όνομα)

en: _Insert Special HTML Characters...
el: Εισαγωγή ει_δικών HTML χαρακτήρων...

note: Add menuitem for html replacement functions
en: _HTML Replacement
el: _HTML αντικατάσταση

en: _Auto-replace Special Characters
el: _Αυτόματη αντικατάσταση ειδικών χαρακτήρων

en: _Replace Characters in Selection
el: _Αντικατάσταση χαρακτήρων στην επιλογή

en: Insert Special HTML Characters
el: Εισαγωγή ειδικών χαρακτήρων HTML

en: Replace special characters
el: Αντικατάσταση ειδικών χαρακτήρων

en: Toggle plugin status
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του πρόσθετου της γραμμής κατάστασης

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Exports the current file into different formats.
el: Εξάγει το τρέχον αρχείο σε διάφορες μορφές.

en: Export File
el: Εξαγωγή αρχείου

en: _Insert line numbers
el: _Εισαγωγή αριθμών γραμμών

en: Insert line numbers before each line in the exported document
el: Εισαγωγή αρίθμησης γραμμών πριν από κάθε γραμμή στο εξαγόμενο έγγραφο

en: _Use current zoom level
el: _Χρήση τρέχοντος επιπέδου μεγέθυνσης

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
el: Αποδίδει το μέγεθος της γραμματοσειράς του εγγράφου μαζί με το τρέχον επίπεδο μεγέθυνσης

en: Document successfully exported as '%s'.
el: Η εξαγωγή του εγγράφου ως '%s'έγινε με επιτυχία.

en: File '%s' could not be written (%s).
el: Το αρχείο '%s' δεν ήταν δυνατόν να γραφεί (%s).

en: _Export
el: _Εξαγωγή

note: HTML
en: As _HTML...
el: Ως _HTML...

note: LaTeX
en: As _LaTeX...
el: Ως _LaTeX...

en: File Browser
el: Περιηγητής αρχείων

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
el: Προσθέτει μια καρτέλα περιηγητή αρχείων στη πλευρική μπάρα.

en: Too many items selected!
el: Επιλέχθηκαν πάρα πολλά αντικείμενα!

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
el: Δεν ήταν δυνατόν να εκτελεστεί η προσαρμοσμένη εξωτερική εντολή %s' (%s).

en: Open in _Geany
el: Άνοιγμα στο _Geany

en: Open _Externally
el: Άνοιγμα εξωτερι_κά

en: Show _Hidden Files
el: Εμφάνιση Κ_ρυφών Αρχείων

en: Up
el: Πάνω

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Home
el: Αρχικός κατάλογος

en: Set path from document
el: Καθορισμός διαδρομής από το έγγραφο

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
el: Φιλτράρετε τα αρχεία σας με τα συνηθισμένα wildcards. Διαχωρίστε πολλαπλά πρότυπα με ένα κενό.

en: Focus File List
el: Λίστα αρχείων εστίασης

en: Focus Path Entry
el: Εισαγωγή διαδρομής εστίασης

en: External open command:
el: Ανοιχτή εξωτερική εντολή:

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
el: Η εντολή που θα εκτελείται όταν χρησιμοποιείται το "Άνοιγμα με". Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα wildcards %f και %d.
    Το %f θα αντικαθίσταται με το όνομα αρχείου συμπεριλαμβάνοντας τη πλήρη διαδρομή
    Το %d θα αντικαθίσταται με το όνομα διαδρομής του επιλεγμένου αρχείου χωρίς το όνομα αρχείου

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Hide file extensions:
el: Απόκρυψη επεκτάσεων αρχείων:

en: Follow the path of the current file
el: Ακολούθησε τη διαδρομή του τρέχοντος αρχείου

en: Use the project's base directory
el: Χρήση της βασικής διαδρομής του έργου

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
el: Αλλαγή του φακέλου στο βασικό φάκελο του τρέχοντος ανοιγμένου έργου

en: Save Actions
el: Αποθήκευση δράσεων

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
el: Αυτό το πρόσθετο παρέχει διαφορετικές δράσεις που σχετίζονται με τη αποθήκευση των αρχείων.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
el: Αντίγραφο ασφαλείας: Δεν ήταν δυνατόν η δημιουργία φακέλου (%s).

note: it's unlikely that this happens
en: Backup Copy: File could not be read (%s).
el: Αντίγραφο Ασφαλείας: Αδύνατη ανάγνωση αρχείου (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
el: Αντίγραφο ασφαλείας: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου (%s).

en: Instant Save filename could not be generated (%s).
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου Άμεσης Αποθήκευσης (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
el[0]: Αυτόματη αποθήκευση: Αποθηκεύτηκαν %d αρχεία αυτόματα.
el[1]: Αυτόματη αποθήκευση: Αποθηκεύτηκαν %d αρχεία αυτόματα.

note: initialize the dialog
en: Select Directory
el: Επιλογή φακέλου

en: Instantsave directory does not exist or is not writable.
el: Ο φάκελος Άμεσης Αποθήκευσης δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: Backup directory does not exist or is not writable.
el: Ο φάκελος για αντίγραφα ασφαλείας δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: Auto Save
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Enable save when losing _focus
el: Ενεργοποίηση αποθήκευσης όταν χάνεται η ε_στίαση

en: _Enable
el: _Ενεργοποίηση

en: Auto save _interval:
el: Αυτόματη αποθήκευση _διαστήματος:

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: _Print status message if files have been automatically saved
el: _Εκτύπωση μηνύματος κατάστασης εάν έχουν αποθηκευτεί αρχεία αυτόματα

en: Save only current open _file
el: Αποθήκευση μόνο του τρέχοντος _αρχείου

en: Sa_ve all open files
el: Απο_θήκευση όλων των ανοιγμένων αρχείων

en: Instant Save
el: Άμεση Αποθήκευση

en: Default _filetype to use for new files:
el: _Τύπος αρχείου για νέα αρχεία:

en: _Directory to save files in (leave empty to use the default: %s):
el: Φάκελο_ς για αποθήκευση αρχείων (αφήστε κενό για χρήση της προεπιλογής: %s):

en: <i>If you set the Instant Save directory to a directory which is not automatically cleared,
    you will need to cleanup instantly saved files manually. The Instant Save plugin will not delete the created files.</i>
el: <i> Εάν ορίσετε τον φάκελο Άμεσης Αποθήκευσης σε έναν φάκελοπου δεν καθαρίζεται αυτόματα,
    θα χρειαστεί να καθαρίσετε τα σχετικά αρχεία με μη αυτόματο τρόπο. Το πρόσθετο Instant Save δεν θα διαγράψει τα δημιουργημένα αρχεία. </i>

en: Backup Copy
el: Αντίγραφο ασφαλείας

en: _Directory to save backup files in:
el: _Φάκελος για αποθήκευση αντιγράφων ασφαλείας:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
el: Μορφή ημερομηνίας/_ώρας για τα αρχεία των αντίγραφων ασφαλείας (για λεπτομέρειες "man strftime"):

en: Directory _levels to include in the backup destination:
el: Επίπεδα _φακέλου για συμπερίληψη στον προορισμό των αντιγράφων ασφαλείας:

en: Split Window
el: Διαίρεση παραθύρου

en: Splits the editor view into two windows.
el: Διαιρεί τον χώρο του επεξεργαστή κειμένου σε δύο παράθυρα.

en: Show the current document
el: Εμφάνιση τρέχοντος εγγράφου

en: _Unsplit
el: _Αναίρεση διαίρεσης παραθύρου

en: _Split Window
el: _Διαίρεση παραθύρου

en: _Side by Side
el: _Πλευρά με πλευρά

en: _Top and Bottom
el: Π_άνω και κάτω

en: Side by Side
el: Πλευρά με Πλευρά

en: Top and Bottom
el: Πάνω και κάτω
